Snažíme se o dítě, jsem Češka žijící na Slovensku, PROSÍM kdo má zkušenosti.....

veverka5889
4. dec 2018

Ahoj, chtela bych se vas zeptat zda s tim nemáte někdo zkušenosti. Uz 3 roky žiji na Slovensku ale trvaly pobyt mam stale v ČR. A 3 roky pracuji a i platím zdravotní sociální a zdravotní péči mám ale i v čr a to v plném rozsahu podle formuláře E106, E106 jsem získala kvuli tomu že jsem potvrdila že jezdím do ČR na víkendy za rodičmi. Chtela bych radu jak to mam udělat s pobytem, a připadným porodem a příspěvky kolem dítěte - to si myslím že budu mít určité lepší tu v sk než cz . Asi je to ještě předčasné se ptát ohledně miminka ale raději teď do předu než pak stresovat... Podotýkám přítel se ženit už nechce, a tvrdí že to nemám řešit že jsme EU a nepotřebuji nějaké povolení být na sk. Ale mě jde už rovnou aj do budoucna, příjdu náhodou o zaměstnnání nebo budu nemocná to budu muset jét do čr a hlásit se třeba na úp tam a nebo marodit... Předem děkuji za odpověd

jennyska
4. dec 2018

Ahoj @veverka5889 . Tím, že pracuješ na Sk, máš předpokládám i prac.smlouvu a odvádíš tady daně i odvody (zdrav., soc.). Z vlastní zkušenosti: Měla jsem to stejně jako ty (i tu E106), akorát jsem už byla vdaná za manžela, nicméně, na Zdrav.poj. mi tvrdili, že si musím požádat o právo na trvalý pobyt na cizinecké policii, protože jinak nebudu mít nárok na rodičovské. Já si požádala, 2t před porodem a víš co se stalo? Zanikla mi E106ka a tímpádem jsem v ČR cizinec - mám tam sice trvalý pobyt, jezdím k rodičům jako ty, ale nemám nárok na plnou zdravotní péči, když se něco vyskytne + mě nikdo jako češku s trvalým pobytem cestovně nepřipojistí do ČR. Toto je bohužel velký průšvih a všichni se tváří, že je to v pořádku, ale jakmile se Ti něco stane.... no... ze své zkušenosti bych už o trvalý pobyt něžádala. Mateřské i rodičovské jsou Ti povinni vyplácet slovenské úřady (odváděla jsi je na SK), nikoli ČR - tam neplatíš ani žádné daně. Jen si vem, že všichni slováci, co znám, co se jezdí starat do Rak. o seniori, tam nemají ani náhodou TP a pobírají soc.dávky a příspěvky z Rakouska. Takže to jde a není podmínkou trvalý pobyt.

Trošku komplikovanější bude ale papírování co se narození dítěte týče - to je lepší být sezdán, jinak je to kolotoč s úřady atd. atd.

Nicméně, je to věc, kterou jsem řešila před 5,5lety naposledy a nebyl to dobrý krok. Přišla jsem v ČR o velké benefity, jako je např. bezplatné zdravotnictví atd. (zubaři, gynekologie, atd.). Proto doporučuji se obrátit na někoho ze zdrav.pojišťověn v ČR, kdo se velmi dobře orientuje v této věci a poradí ti 🙂

Hodně štěstí!

veverka5889
autor
4. dec 2018

Ahoj @jennyska jéééé, super děkuji, že jsi mi napsala. v čr pojišťovně je jedna paní co mi právě poradila s tou E106 takže určitě mi poradí i co dál. Moc si cením že jsi mi napsala vlastní zkušenost. Prvně jsem si myslela že budu muset spíš řešit cizineckou než pojišťovnu. Ještě jednou mooooc děkuji za info.

jennyska
4. dec 2018

@veverka5889 Není zač 🙂 Vím, že je to těžké tohle vyřešit. Na všech různých info webech se informace bohužel liší, takže není jednoduché z toho elegantně vybruslit a vědět kam zajít a s čím. Určitě zkus tu zdravotku v ČR - šikovný zaměstnanec, který se orientuje ve zdrav.právu EU atd. Ti 100% poradí a podle toho se řiď. Hezký den přeji <3