Spoločný fond opráv na byte

ivanak49
22. máj 2020

Ahojte, vôbec neviem kde by som mala túto diskusiu zaradiť ale chcem sa poradiť kto ma skúsenosti ak bývate na byte a mate spoločný fond oprav...kedze sme na bytovke 4byty nedohodli sme sa na správcovi bytového domu založili sme si teda účet kde posielame peniaze na opravu... No nemáme nato žiadnu zmluvu u právnika ktorú teraz chceme riešiť nakoľko sme účet ešte len založili a zas bol proti tomu jeden sused....no viete mi poradiť ak budem dávať do fondu opráv peniaze napríklad 3 roky medzi tým časom sa na byte nič ne vyskytne co bude treba opraviť tak mam nárok potom peniaze pýtať na spet ak by som sa chcela odsťahovať alebo tie peniaze sa v takomto prípade nechať na fonde????......

sasa1310
22. máj 2020

@ivanak49 to sa necháva vo fonde.

sissy27
22. máj 2020

@ivanak49 fond opráv neslúži na opravy v byte, ale na údržbu bytového domu a neexistuje taký, kde by za celý rok nebolo nič treba. Od blbostí ako výmena žiarovky na schodisku, pokazené zvončeky, až po napr. opravu poškodenej strechy, výmena stúpačiek... po odsťahovaní sa z bytovky sa nič nevracia, to platí ako keby byt a ten si neberieš so sebou, prídu noví majitelia, tak snáď nebudú do fondu opráv platiť za x-rokov spätne aby prispeli rovnakou čiastkou ako ostatní susedia.
Ale je to nejaké divné s tým účtom, veď to ste nemohli založiť ako osobný účet na niekoho z vás a ani ako podnikateľský ak nie ste nejaká firma. Navyše treba z toho robiť pravidelne vyúčtovanie, koľko je vo fonde, koľko sa na čo minulo, aký je zostatok... prístup má k nemu asi len 1osoba a tá nesie aj zodpovednosť. možno sa mýlim, alebo som niečo nepochopila, ale nepríde mi to ok.

korunka1
22. máj 2020

@ivanak49 myslím,že porusuje zakon ohľadne spravcovstva. Treba sa s nejakym poradiť, urcite by bol rad,ze mu pribudnu ovecky.Alebo si zalozte spolocenstvo,ale tam ho potrebujete tiez. Ako bolo napisane,fond sluzi na opravu a udrzbu spolocnych casti bytovky. Ako ste doteraz robili napr.vyuctovania? Ako dlho takto fungujete?

ivanak49
autor
23. máj 2020

Práveže problém je ten že žiaden fond oprav do teraz nebol lebo to mal jeden majiteľ no byty rozpredál a sme tam 4novy majitelia a fond sa ešte len teraz založil.... Teraz sme prvý krát všetci do fondu vložili peniaze... Účet sa urobil ako súkromný na jednu pani plus ja som tam ako spoluvlastník no ďalšie dva byty iba na ten účet posielajú peniaze ale aj ja keď som spoluvlastník toho účtu by sme chceli papier nejaký od právnika ze mame dokladovane načo ten účet slúži

matabb73
23. máj 2020

@ivanak49 podľa mňa by ste si mali založiť spoločenstvo vlastníkov bytov. Účet na to musí byť samostatný a treba viesť evidenciu na čo sa peniaze použijú. Každý vlastník musí o tom vedieť. Malo by to mať nejakú právnu formu. Je to skupina Právne poradenstvo, skús sa spýtať aj tam, sú tam právnici aj účtovníčky.

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz