SZČO - odvody, faktúrovanie počas rodičovského

natalia_r
15. feb 2022

Ahojte, opat sa este spytam na SZCO. O mesiac mi konci materska, zacinam poberat rodicak. Mam na plane pracovat teda fakturovat. Ako je to s odvodmi? Kedze zacnem pracovat, stratim vyhodu ze nemusim platit odvody. A ako to je s tvmi odvodmi. Do zdravotnej musim zacat platit hned? Do socialnej az buduci rok? Ci ako sa to posudzuje? Do zdravotnej sa plati tak ci tak, ci pracujem, alebo nie? Mam v tom gulas. Dakujem

zalka
15. feb 2022

@natalia_r pred MD si do SP platila?
Asi áno, ked si mala nárok na MD, takže SP pokračuješ v platení, akurát po podaní DP ak si min. rok zarobila menej ako 6798 tak od 1.7. nebudeš mať povinnosť platiť odvody. Ale ak si zarobila viac, tak tie odvody budeš platiť aj ďalej.

natalia_r
autor
15. feb 2022

@zalka ano, zarobila som viac. Cize tento rok od 1.7 budem musiet platit SP? Aj napriek tomu, ze som na rodicovskej?

zalka
15. feb 2022

@natalia_r áno aj po skončení MD budeš platiť odvody, a áno aj po 1.7.
kedže chceš pracovať tak treba platiť, zase ber to tak, že budeš mať n árok na PN, OCR, a dalšiu MD ...

natalia_r
autor
15. feb 2022

@zalka ano, dakujem.

natalia_r
autor
15. feb 2022

@zalka aj zdravotnu od 1.7 budem platit?

zalka
15. feb 2022

@natalia_r áno samozrejme aj zdravotnú po skončení MD ...

zalka
15. feb 2022

@natalia_r ináč ty môžeš pracovať kludne aj cez MD, aj faktúrovať to problém nie je

natalia_r
autor
15. feb 2022

@zalka este preprac, sa spytam jednu veci - a ked vyhlasim ze nebudem pracovat, a fakturovat aj tak musim platit odovdy od 1.7 teda podla toho kolko som zarobila minuly rok? A ano pocas MD fakturujem - jedina asi vyhoda celej szco, ze sa da privyrobit.

zalka
15. feb 2022

@natalia_r nie ... ak dáš vyhlásenie o nepracovaní, tak neplatíš odvody počas RD .. ani do ZP ani do SP , si na RD .