Szčo a materská

biancarv
6. mar 2017

Ahojte, potrebujem poradiť. Plánujeme tretie dieťatko s manželom. Som SZCO 4 roky, z toho vyše dva roky si platím odvody do socialnej poisťovne v minimalnej vyske 140 eur. Chcela by som ukončiť činnosť, len neviem či sa mi to oplatí. Mala by som nárok na materskú aj v pripade, ze by som teraz ukončila SZCO a isla by som na matersku dajme tomu v septembri, októbri keď sa zadari? Alebo to musim vydržať a do materskej musim byt SZCO a platit odvody??? Dakujem velmi pekne za kazdu radu.

katka553
6. mar 2017

@biancarv no podľa mňa musíš byť pred nástupom na materskú 270 dni nemocensky poistená, čiže buď zamestnaná alebo ako píšeš SZČO a platiť odvody..

lukyazojka
6. mar 2017

Mozes teraz skoncit so szco..zamestnat sa a mozes si poziadat o matersku z platu.. a myslim ze aj zo szco... len musis byt zamestnana min 90 dni pred nastupom na matersku..bez PN, dovolenky...proste 3 mesiace plne odrobene. A samozrejme ta podmienka 270 dni tam plati..ale to splnas kedze si si odvody platila.. pokial boli minimalne...aj materska bude minimalna ak si poziadas matersku kym budes szco.

evittam
6. mar 2017

@lukyazojka Velmi zle radis.
@biancarv Ak by si chcela mat narok na MD aj zo zivnosti aj ako zamestnanec tak musis mat z oboch splnenu podmienku 270dni NP. V tvojom pripade mas splnenu podmienku 270dni NP za posledne 2roky pred porodom, dalej vsak musi byt NP aktivne alebo musis byt v ochrannej lehote. Ak by sa vam "zadarilo" tak nepojdes na MD skor ako nejak zaciatkom novembra😉. Ak zrusis zivnost, narok na MD ti nevznikne, ak sa zamestnas aj tak tvoja MD bude pocitana z min.VZ.

evittam
6. mar 2017

@lukyazojka Tych 90dni bez PN plati lrn v pripade,ze zmenis zamestnanie-novy zamestnavatel a nova pracovna zmluva.

elizita
6. mar 2017

Presne tak. Na MD mozes ist len z aktivneho nemocenskeho poistenia, prip v ochrannej lehote, myslim ze 8 mesiacov.

evittam
6. mar 2017

@biancarv Neviem co zamyslas ak by si zrusila zivnost, ak sa zamestnat tak by si to este teoreticky stihla mat aj 270dni NP zo zamestnania ak nie tak ak nechces platit odvody,tak zostat SZCO a dat sa PN-nebudes musiet platit odvody a dostanes PN z minima.

evittam
6. mar 2017

@zalka Co ty na to? Nejaky smiesny tvoj dobry napad?😉😇

evittam
6. mar 2017

@zalka ...prepac...fon si pise co chce, to "smiesny" tam vobec nemalo byt.😖

evittam
6. mar 2017

@katka553 Mat 270dni NP neznamena platit 270dni odvody.😉

majusqa77
6. mar 2017

@evittam a neda sa nazbierat dni na zivnosti a potom brat materske iba z prace (po 90 dnoch)? ci to by uz bolo moc? :D

evittam
6. mar 2017

@majusqa77 Nie. To su dva ine pripady platenia odvodov. Ty ak chces mat MD z viacerych-MD, SZCO, DNP tak musis mat zo vsetkych 270dni NP....Aspon tak si myslim. Uvidime co na to @zalka. Lebo aj keby mala v tom zamestnani tych 90dni tak by jej pocitali aj tak MD z odvodov SZCO....

evittam
6. mar 2017

@majusqa77 PP tam malo byt nie "MD".....😇

biancarv
autor
6. mar 2017

@evittam ďakujem vsetkym za odpovede. No v podstate zamestnať sa nechcem, to v ziadnom pripade. Chcem mat matersku aj ked minimalnu z toho co robim teraz, teda zo SZCO. Dalo by sa to teoreticky tak urobit, ze by som isla na PNku a potom z PNky plynulo na materske? Je dost možné, ze budem mať znova rizikove tehotenstvo. Takze plati, ze v pripade PNky a materskej davky sa odvody neplatia? Alebo teoreticky dokedy mam držať SZCO , aby mi vznikol narok na materske kedze ste spominali viacere ochrannu lehotu osem mesiacov v pripade tehu?

lukyazojka
6. mar 2017

@evittam takze mne sa stala takato situacia aby som nikoho nezavadzala.. ostala som tehotna... pracovala som na licenciu..sama som si platila odvody vsetky..nielen minimalne uz 5 rokov. Kedze moja praca bola v rizikovom prostredi , ponukol mi zamestnavatel zmenu prace I pracovneho pomeru.. 31.12. Zrusena živnost..od 1.1. praca na pracovny pomer...bez pn az do nastupu na MD. Co bolo 10.4. materska sa mi pocitala zo mzdy z pracovneho pomeru... a na scialnej poistovni mi povedali ze som si mohla cerpat aj matersku z cinnosti na szco.. o tu dom nepoziadala..nemala som vypisany papier nad druhy od gynekologa.. uz som to spatne.neriesila...tak mi žienky povedzte teraz ako to bolo mozne

draik
6. mar 2017

Doba ukončeného poistenia sa pripočítava k aktuálnemu poisteniu.

evittam
6. mar 2017

@lukyazojka Tak potom fakt neviem a uz sa v tolkych pripadoch a moznostiach stracam.....😊

evittam
6. mar 2017

@biancarv Ano,mozes ist na PN a potom MD v tom pripade odvody neplatis.....

lukyazojka
6. mar 2017

Ja som sa informovala este pocas tehu priamo na centrale soc.poist. v BA pisomne , tiez som v tom mala gulas..a schvalili mi MD z tych 90 dni pracovnom pomere

biancarv
autor
6. mar 2017

@evittam super , ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Pomohla si mi 🙂

evittam
6. mar 2017

@biancarv Nemáš vôbec za čo. Ale vydrž čo ešte poradí @zalka. Tá je v tom zbehlá a možno ešte budeš mať aj super MD.😉

majusqa77
6. mar 2017

@lukyazojka nic v zlom, ale tety na socialke castokrat nepovedia celu pravdu. Keby ti bezali obe poistenia, tak este to beriem, ale ak bola zivnost ukoncena, tak by ti ju nepriznali podla mna.

zalka
6. mar 2017

@evittam ale ved to neznamená, že len ja viem .. však aj ty dobre radíš ..
@biancarv no ja by som ti poradila len jedno, očividne živnosť nefunguje, kludne ju vieš ukončiť aj zajtra ... a ísť na UP ..
v prípade že otehotnieš do 15 mesiacov od skončenia živnosti, a založíš si DNP tak budeš mať nárok na PN a MD z DNP
resp. že sa ti obnoví živnosť, a aj platenie odvodov ...

známa v 6/2014 ukončila živnosť v 1/2015 otehotnela, prihlásila sa na DNP ( chcela max. MD nie z minima ) a šla na PN .. a nárok mala aj na PN aj na MD ...
čiže kludne môžeš ukončiť živnosť .... a v prípade otehotnenia bud otvoríš zase živnosť, alebo sa prihlásiš na DNP.

lukyazojka
6. mar 2017

@majusqa77 je to mozne... ja som to ani nemala v plane takto cerpat..

biancarv
autor
6. mar 2017

@zalka ďakujem aj tebe za odpoved. Aspon viem, ze su viacere moznosti. Živnosť nemam, pracujem na mandatnu zmluvu ako manazerka obchodnej skupiny, mam Dičko akurát. Som platena na zaklade plnenia planu a na zaklade provizii mojich obchodnych zastupcov. Zarobila som velmi dobre praveze, ale nechcem sa vystavovať takému stresu v pripade tehotenstva. No neviem co.este urobim. Dieťatko velmi chceme. Možno nakoniec aj ostanem robit na mandátnu zmluvu, kedze pracovny cas nemam a mozem robit aj z domu. Uvidim vsetko ako sa vyvinie, hlavne ci by bolo rizikove tehu. Popravde by som chcela byť hlavne mamou na plný úväzok , po tom túžim najviac. Vsetko ukáže až čas. Dakujem este raz. Pekny vecer

biancarv
autor
9. mar 2017

@zalka ahoj, este ma napadla otazka. Ak by som uz poberala matersku, mozem v tomto case zrusit tu mandatnu zmluvu, alebo musim pockat kym skončí materska a tak az zrusit? 🙂

zalka
9. mar 2017

@biancarv samozrejme môžeš kedykoľvek zrušiť

biancarv
autor
10. mar 2017

@zalka ďakujem

biancarv
autor
23. mar 2017

@zalka ahoj, chcem sa ta este opytat, iste mi budes vediet poradit. Teraz sa nejedna o mna , ale o kamaratku. Je tehotná v 7 tyzdni. A nevieme ci bude mat narok na materskú dávku. Od septembra 2015 do aprila 2016 platila odvody do socialnej poistovne minimalne ako SZCO. Od mája 2016 do septembra 2016 bola nezamestnana. Od októbra 2016 do decembra 2016 bola zamestnana na dohodu a ten isty zamestnavatel ju od januara 2017 zamestnal na pracovnu zmluvu. Vcera isla na PNku, lebo ma dosť tazku prácu a je jej velmi zle, tak jej lekar odporucil PNku a vlastne ani nevieme ci ma narok na nejaku nemocensku davku. Termin porodu ma v polovici novembra a pravdepodobne uz zostane na PNke. Vieš nam poradit ci vobec bude mat narok na nemocensku a potom matersku davku, alebo bude len rodicovsky prispevok? Ďakujem

zalka
23. mar 2017

@biancarv no PN aj MD bude mať z minima, tj. 441,50e ak má aspon v takej výške plat, ak má plat nižší tak PN aj MD bude nižšie , lebo nemá odpracovaných 90 dní u zamestnávateľa bez PN a OCR.

biancarv
autor
23. mar 2017

@zalka tych 441,50 myslis ako vymeriavací základ? Plat ma nižší.