Trvalý pobyt dieťaťa podľa otca

domib
17. máj 2018

Ahojte,
viem, že takáto diskusia tu už kedysi bola, ale zaujímala by ma aktuálna situácia.
O 4 týždne mám termín pôrodu, bývam už viac ako 8 rokov v BA (intrák, podnájmy a až teraz trvalo vo svojom/snúbencovom byte). Trvalý pobyt mám však stále v rodnom meste, nakoľko svadbu plánujeme až o rok (tak by som si TP zmenila súčasne s menom). Snúbenec a zároveň otec dieťaťa má TP v BA.

Je to pravda, že TP novorodenca sa musí zapísať podľa TP matky? Tým pádom budem musieť všetky papiere a záležitosti dieťaťa vybavovať v mojom rodnom meste, hoci tam už 8 rokov nebývam?
NIe je možné nahlásiť TP novorodenca podľa TP otca?

Ďakujem pekne za Vaše (aktuálne) rady a odporúčania.

lubina
17. máj 2018

Miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia je miesto trvalého pobytu jeho matky. je to paragraf 3 ods. 4 zakona 253/1998 o hlaseni pobytu obcanov SR - pozri si ho na http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-253

mata682
17. máj 2018

Ahoj. Je to tak. Nám sa dcéra narodila v decembri. S manželom bývame spolu, ale každý sme mali iný trvalý pobyt. Po narodení dostala dcéra TP, aký som mala ja. 2 týždne po pôrode sme išli na matriku (ktorá patrí pod trvalý pobyt muža) a zmenili sme dcérin TP na manželov. Lenže potom bol problém pri vybavovaní tlačiva na sociálnej poisťovni, čo sa týkalo narodenia malej, lebo môj TP bol iný ako dcérin. Takže som si zmenila TP aj ja a už ho máme s mužom rovnaký. Všetko sme ale vybavovali na už spomínanej matrike. Ona posiela informácie na matriku do môjho rodného mesta.

mondolina
17. máj 2018

Najľahšie je zmeniť teraz tvoj trvalý pobyt, veď to stojí len pár €, to vam stojí za takéto naťahovačky?

domib
autor
17. máj 2018

Budúci rok sa vydávam takze neviem či si mám každý rok meniť doklady.

zuzanka.zuzu
17. máj 2018

@domib však je ešte len mááááj a nemyslím si, že sa vydávaš hneď v januári.... to fakt ti stoja tie drobáky za to? v BA vieš vymeniť OP rýchlo... omg....

domib
autor
17. máj 2018

Tu nejde len o občiansky a už vôbec nie o peniaze 🙂 nepoznáte iné informácie a už vôbec nie môj zdravotný stav. Termin mám 19. Juna ale to neznamená že nemôžem porodiť aj zajtra 🙂

domib
autor
17. máj 2018

A prisla som si sem po radu, nie po moralizovanie, ,,OMG” 😉

pribinak
17. máj 2018

po narodenin dostne dieta TP podla TP matky, ale kludne mozete na matriku a TP zmenit na TP podla otca. Nie je to nic nezvycajne.
Dnes je velka migracia obyvatelstva a zakony sa menia len velmi pomaly.

mondolina
17. máj 2018

@domib nevidím tu žiadne moralizovanie, vidím tu len rady ako veci zjednodušiť miesto skomplikovat

zafir01
17. máj 2018

@domib prisla si si po radu, ano, a tie ti boli poskytnute, ziadne moralizovanie tu nevidim, predpokladam, ze to, ze si tehotna, si nezistila az teraz, ale mala si 8 mesiacov cas, na vyriesenie si svojich veci a pripravit sa na dietatko zodpovedne, nie len z materialneho hladiska ale aj napr po tejto papierovej stranke .
mamicky ti tu napisali najjendoduchsi scenar, zapisat si trvaly pobyt v meiste kde byvas, a s papierom zajst na policiu . v podstate to ti teraz staci na to aby si mala trvaly pobyt ty aj babatko aj partner rovnaky . ostatne papiere sa uz odvijaju, napr na karticke poistneca ani na pase mylsim, tp nie je uvedeny , socialka, poistovna , banky a pod, mozes urobit priebezne, su tam sice lehoty, no sama som to zazila, ze rep moju hospitalizaciu v nemocnici som si to nevdela vsekto obehat a nikto mi nic nepovedal,

domib
autor
17. máj 2018

@zafir01 ďakujem. V podstate som nevedela že s tým bude takýto problem. Ale ďakujem za radu.

ukulela
17. máj 2018

ja to mam tak isto, ale len staviame, tak som si TP nemala kde prehlasit. ozaj je jednoduchsie teraz zmenit TP. ako potom riesit napr prihlasenie maleho na TP - to musis ist osobne. potom na socialke myslim som riesila veci u "nas" - ale s UPSVAROM som musela riesit len v mieste pobytu - teda hajde cez 2 okresy .... to sa tyka pridavkov a prispevku po porode. zdravotku som tiez riesila uz "u nas". ale na smeti musi prihlasit dieta bud v mieste pobytu (resp to urobia okamzite), alebo potom priniest doklad o zaplateni ...
prehlas TP, pories v prvom rade OP a vsetko ostatne potom. socialka zdravotka pocka, resp. obvolaj a mozno akceptuju poslanie dokladov mailom (mne sa tak niektore veci dali riesit, ked je uradnik ochotny)