Uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane na manželku

petka35
7. feb 2022

ahojte, vypisujem daňové priznanie manželovi a premýšľam, keďže som nezamestnaná, či aj sos dotácia je braná ako príjem /ako aj podpora v nezamestnanosti/ ďakujem

alenah31
7. feb 2022

@petka35 ano

petka35
autor
7. feb 2022

@alenah31 môžem súkromnú správu?

katkahs
8. feb 2022

@petka35 mne na urade povedali, ze nie, pretoze by mi nevedeli ani vystavit potvrdenie o tejto davke, neda sa to.

katkahs
8. feb 2022

@petka35 o podpore vydava potvrdenie soc. poistovna, to sa ako prijem rata.

alenah31
8. feb 2022

@katkahs čoby sa nedalo. Okrem toho ani nemusia - už nie je potrebné dokladovať vlastný príjem manželky - už si ho žiadateľ vypisuje sám a podpisom potvrdzuje pravdivosť údajov. Jediné dávky, ktoré sa nepovažujú za vlastný príjem manželky sú tieto dávky:

Štátne sociálne dávky (nezapočítavajú sa do vlastného príjmu manželky) sú:

rodičovský príspevok (zákon č.571/2009 Z. z.),
príspevok pri narodení dieťaťa (zákon č.235/1998 Z. z.),
príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí, alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne (zákon č.235/1998 Z. z.),
príspevok na pohreb (zákon č.238/1998 Z. z.),
prídavok na dieťa (zákon č.600/2003 Z. z.),
príplatok k prídavku na dieťa (zákon č.532/2007 Z. z.),
vianočný príspevok dôchodcom (zákon č.592/2006 Z. z.)
príplatok k dôchodku politickým väzňom (zákon č. 274/2007 Z. z.)
príspevok športovému reprezentantovi (zákon č. 112/2015 Z. z.)
kompenzačný príspevok baníkom (zákon č.385/2019 Z. z.)

Všetko ostatné - je vlastným príjmom manželky.

katkahs
8. feb 2022

@alenah31 pytala som sa 3 uradnicok, prehadzovali si ma hore dole, nakoniec mi povedali, ze to do danoveho nejde. Druha vec je, ano to vydokladujem, ked prispevok som dostala naraz, ale bolo to na prelome roka, tak by sa mi tento rok ratali iba 3 mesiace.

alenah31
8. feb 2022

@katkahs pre tvoje daňové to príjem nie je - ak si chce manžel uplatniť NČZD na manželku - je to tvoj príjem a musí ho tam uviesť - a počíta sa suma za to obdobie, v ktorom bola vyplatená. Ak to bolo vyplatené celé v r. 2021 - uvádzaš to celé v roku 2021 - keďže v r. 2020 ti vyplatené nebolo nič tak za r. 2021 si uvádzala 0€. Aj podpora vyplatená navyše v rámci rozšíreného obdobia sa počíta. - a tiež nepotrebuješ potvrdenie - do RZD či DP u manžela sa iba uvedie vyplatená suma. Uviedla som hore čo sa za príjem nepovažuje - ostatné príjmom manželky/manžela pre uplatnenie NČZD príjmom je.

katkahs
8. feb 2022

@alenah31 nakoniec sme to pre istotu este obvolali u mzdarky a mate pravdu, dakujem za info. Clovek nechce podvadzat, ale dopatrat sa k tomu, co treba a co nie, je niekedy katastrofa.

alenah31
8. feb 2022

@katkahs tiež som mzdárka. Počas pandémie je veľa vecí inak - toto platilo už min. rok - tento rok niektoré veci síce "padli", ale toto zostalo.

katkahs
8. feb 2022

@alenah31 za minuly rok sme si nic neuplatnovali, to mi este robil danove zamestnavatel, ved to, ze sa stale cosi meni a ked s tym clovek nerobi, nema prehlad. Este raz dakujem za pomoc 🙂

lucinda7
10. feb 2022

@alenah31 mne dali na tento ucel (ulava na manzelovej dani)potvrdenie len ze som odvtedy dovtedy brala sos dotaciu.bez sumy...danove priznanie uz zamestnavatelovi odovzdal...teraz co s tym ked tam nedali sumu?

alenah31
10. feb 2022

@lucinda7 sumu si vypisuje žiadateľ sám, je tam na to určená kolonka kde sa vpisuje vlastný príjem manželky - tak nech to do žiadosti dopíše.