VŠ, ÚPSVAR, odvody a samoplatiteľ

13. sep 2021

Ahojte tento rok som ukončila SŠ a od budúceho roka by som sa chcela zahlásiť na výšku tento rok som to žiaľ nestihla ani som moc nebola rozmyslená kde by som čo by som chcela... Mala som pracovný pomer ktorý ale trval tri dni ale na úrad práce som sa zahlásila až na 13. deň po skončení pracovného pomeru takže mi tam vznikne nedoplatok s čím počítam mojou otázkou však je keďže sa chcem od budúceho roka zahlásiť na VŠ nechcem si teraz hľadať trvalý pracovný pomer ale len brigádu lenže tam sa môže odpracovať len 40 dní v kalendárnom roku a nemôžem príjmom presiahnuť sumu 215 eur... lenže to sa mi neoplatí pretože tie ostatné dni ktoré by som už robiť nemohla po odpracovaní 40 dní by som nemala zaplatenú zdravotku a preto by som chcela byť samoplatiteľ a tých päť mesiacov si do podania prihlášky platiť sama odvody avšak neviem podstatné veci....
1. Ako sa vyrátavajú tie odvody do zdravotnej poisťovne
2. Ako samoplatiteľ, či si musím platiť aj odvody do sociálnej a v akej výške
3. Či som na sociálke evidovaná pretože už som
evidovaná na úrade práce alebo sa tam musím zahlásiť zvlášť osobne a to isté s tou zdravotku
4. Koľko by to aspoň približne vychádzalo keby rátame z minimálnej mzdy spolu dokopy aj sociálne aj zdravotné odvody...a načo je vlastne sociálne poistenie?
5. Musím ísť osobne okrem teda dorovnania nedoplatku na zdravotke samozrejme ...sa aj PRIHLÁSIŤ ako samoplatiteľ a v prípade že ma zoberú na VŠ tak sa aj odhlásiť? Alebo keď sa dám vyradiť z Úradu práce a budem samoplatiteľ a potom by ma zobrali stačí doniesť len tlačivo o návšteve školy a automaticky nebudem musieť platiť odvody do zdravotnej? Treba to tlačivo potom aj na úrad a aj do zdravotky?

Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie keďže som sa stretla asi ako každý s veľmi neochotným prístupom vysvetliť veci človeku ktorý ešte len naberá prvé skúsenosti v tomto smere obraciam sa sem pretože neviem akou cestou by sa mi to najviac oplatilo aj keď rátam že to zoberie celkom dosť peňazí je mi milšie zaplatiť tú sumu z odmakaných hodín než sa tam vybavovať s úradníčkami a ich náladami a chodiť na pohovory na prácu o ktorú nemám záujem len aby som tam bola a nosila nejaké papiere na úrad že som to absolvovala a milión byrokracie okolo toho ...ešte raz ďakujem za ochotu a čas

draik
13. sep 2021

Stačí si dať len trochu námahy a prečítať si tunajšiu históriu.

makova333
14. sep 2021

Ved nemusis byt na UP, bud sa na rok zamestnaj alebo chod na dohodu o vykonani prace. https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/vzory-d...

autor
14. sep 2021

@draik nestačilo, preto sa pýtam ;) nikto ti nekáže odpovedať lenže to je typické keď nie je čo k veci tak aspoň hodiť uštipačnú odpoveď

autor
14. sep 2021

@makova333 viem že nemusím ale chcem ísť pracovaťen brigádne mám ešte veci ktorým sa venujem a popri tpp by som to nestíhala jediné takto preto som sa vlastne aj pýtala na detaily ohľadom týchto veci z praktickej stránky napísala som že nechcem ísť na tpp a na dohodu sú tam tiež nejaké obmedzenia v počtoch odrobenych hodín a tak takže som chcela zvoliť možnosť DN- Dobrovoľne nezamestnaná

draik
15. sep 2021

To nie je uštipačná odpoveď, ale pripomenutie toho, že ľudia tu radia vo voľnom čase. Tieto veci sú tu xyz zodpovedané.

autor
15. sep 2021

@draik no usudzujem z toho že keď nemám čo k veci nepíšem komentáre jednoduché 🙂 viem prečo som sem napísala pretože som sa niektoré veci nedočítala a je niekedy rozumnejšie keď si človek môže prečítať komplexne to čo sa týka tohto konkrétneho prípadu lebo je milión spôsobov ktorými sa dá niečo urobiť tak sa lepšie vyjadruje k veci ako hľadať odpovede z prípadov ktoré sa na mňa ani nedotkli alebo toho o čo mi ide takže preto ja som si toho hľadala až až ale niektorým napríklad 3 riadkovym vetam nerozumiem lebo sú tak dlhe že kým dočítame zabudnem pointu veci a aj napr výrazy ktoré som v živote nepočula takže potrebujem veci laicky vysvetliť nie nájsť ďalšie poučky ktorým napr neporozumiem alebo to pochopim inak a potom spravím veci inak a milé tety z úradu sa rady povozia na človeku takže viem prečo som sem písala ešte treba niečo vysvetliť? Nechápem načo teda strácate svoj čas komentovanim keď ste zjavne nestratili ani štipku času na prečítanie celej veci a toho na čo sa konkrétne pýtam 🙂 hlavne že múdru odpoveď máte na to už vám strácať čas ľúto nie je.... A práve ako človek ktorý tu radí právne stránky veci by mal dobre vedieť že ľudia častokrát nechápu niektorým zložito napísaným vetám a potrebujú to vysvetliť laicky sám sa s tým očividne stretávate tak neviem kde je problém to je to isté ako keby som povedala niekomu kto potrebuje konkrétne svoj problém riešiť že vygooglite si všeobecné odpovede úplný nezmysel....zbytočne ale strácam čas keď ste si ani neprečítali príspevok....pekný večer