Výživné a určenie otcovstva

suzana121
20. feb 2008

partner mna opustil pocas tehotenstva a nechce si priznat otcovstvo a ani alimenty platit da sa este pred narodenim poziadat sudnou cesto o predcasne vyplacanie vyzivneho ??????????

lienocka235
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suem
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alexandra
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andzi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suem
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katrin21
15. júl 2009

fiha.. ako sa tu vadíte..

nezainteresovane som si precitala par vasich prispevkov....

suem, to ze andzi pise, o tvojom nazovi a pod.. neznamena, ze si to musiela pisat jej,... staci ak si to precitala.. 😉

mna je to teda sum a fuk., ale tie rady na predchadzajucej strane sa mi od andzi zdaju omnoho viac probrobne, nez od ostatných bab....

aj ked ja chvalabohu take veci riesit nemusim, hoci som tiez rozvedena...

a andzi?! vies co? ja by som rada mala dieta so sucasným partnerom... to neznamena, ze budem nejaka ku... co ma kazde dieta s inym muzom, ako si tu podpichovala ty... zivot vsetlico prinasa.. tiez som si myslela, ze sa vydavam z lasky a navzdy...... trochu taktnosti! inak OK..

zanebudka
13. aug 2009

ahoj
neviem či sa trafím mojou otázkou do témy, ale nemám čas čítať to celé, mám tiež problém s tým že môj partner po troch rokoch vzťahu nechce uznať otcovstvo, požiadala som súd o určenie otcovstva testami DNA, súd nám ich aj nariadil, ja a malý sme už aj boli o druhej strane neviem. moja otázka však znie. mohol by tieto testy otec dieťaťa nejako ovplyvniť, pretože veľmi vyhlasuje že " veď on mi ešte ukáže, čo dokáže", moja istota, že on je otcom je viac než 100% pretože som iného partnera nemala, aj keď on to vidí v tej jeho bludnej hlave inak.

andzi
14. aug 2009

Znalec je pod hrozbou trestného stíhania povinný podať pravdivý znalecký posudok, takže ak je otcom, tak záver bude taký, že je otcom.

zanebudka
14. aug 2009

dík andzi, takže mi ostáva dúfať, že znalec, alebo jeho asistenti sa nedajú finančne ovplyvniť a bude sa obávať trestného stíhania, aj napriek tomu že v našom štáte je vo veľa prípadoch vo výhode ten kto má na konte viac a nie ten čo je v práve.

andzi
14. aug 2009

zanebudka: neboj nič, ak si si ty na 100% istá tak keby náhodou bol znalecký posudok v tvoj neprospech (ale to nepredpokladám) tak navrhneš na súde, aby bol urobený ďalší tzv. revízny posudok iným znalcom. Spravodlivosť sa nájde.

zanebudka
15. aug 2009

tak to by som urobila na 100%, a určite by som žiadala aby to spravili tak, aby bol nový znalec pre odporcu anonymný a vzorky by sme odovzdali pred súdom, neviem či by to tak šlo ale na tom by som trvala, a ďakujem za pozitívnu podporu, tú teraz asi najviac potrebujem

andzi
15. aug 2009

Myslím , že znalecké posudky na určenie otcovstva robia veľké znalecké ústavy a otcovstvo sa dá určiť na 99,99%. Ak si si istá, že iného muža si nemala, nemusíš sa báť, že by bol znalecký posudok zmanipulovaný. Skôr by som sa obávala toho, či sa on analýze DNA vôbec podrobí. Poznám matku, ktorá sa už 15 rokov nemôže dočkať určenia otcovstva, ale to ťa samozrejme nechcem strašiť.

alexandra
15. aug 2009

Uz som Ti k tomu napisala do IP, no pre ostatne kocky napisem aj sem. Moze sa to pokusit zmanipulovat, poslat tam niekoho ineho miesto seba, ale nepochodi, pretoze sucastou znaleckeho posudku je fotografia, odtlacok prsta a obcianskeho preukazu skumaneho otca 😉

andzi
15. aug 2009

alexandra: tak to som fakt nevedela, že aj odtlačok prsta. Občiansky by sa dal zmanipulovat, čisto teoreticky, ale odtlačok prsta a fotka, tak to nemá šancu. Takých chytrákov by sa našlo.

zanebudka
15. aug 2009

ďakujem, asi som len príliš paranoidná, ale to asi z toho čo po mojom okolí bývalý šíri

alexandra
16. aug 2009

andzi ano, aj odtlacok prsta 😉 Ked chces, ukazem 🙂
zanebudka pokoj, takych silnych reci ma asi skoro kazdy chlap, ale nepomoze 😉

zanebudka
2. sep 2009

ahoj baby

mám na vás čo sa v tejto téme vyznáte ešte jeden dotaz. ak mi bolo doručené uznesenie kde sudkyňa nariadila vykonanie testov DNA a súdnemu znalcovi doručiť znalecký posudok na súd do 1,5 mesiaca od prevzatia uznesenia, môže znalec túto lehotu nedodržať? a ak áno ako dlho ju môže predlžovať. pokiaľ viem tak na testoch sme boli už obe strany a to pred tromi týždňami. A celkovo od doručenia a prevzatia uznesenia všetkými tromi stranami prešlo viac než 9 týždňov.

andzi
2. sep 2009

znalec by ju mal dodržať, inak mu súd môže dať poriadkovú pokutu pre prieťahy v konaní, ale ak z objektívnych dôvodov nemôže znalec podať posudok v lehote určenej súdom, môže požiadať o predĺženie lehoty, takže si zisti, či nepožiadal.

zanebudka
2. sep 2009

dík andzi, myslíš že dôvodom na odklad by mohla byť rekonštrukcia fakulty, ale rekonštruujú im sociálne zariadenia. a určite si to zistím, myslíš, že by mi to mala asistentka sudkyne povedať.

zanebudka
3. sep 2009

andzi ešte jeden dotaz. o aký dlhý odklad môže znalec požiadať? a nemala by nás sudkyňa o tom informovať? čo keď by som potom radšej volila iného znalca. dík

orchideaba32
25. sep 2009

prosim o radu : narodila sa mi dcerka, otec malej nas opustil hned po jej narodeni...nebolo priznane ani otcovstvo a teraz v oktobri mame sud na urcenie otcovstva + vyzivne na dieta...mozem potom ziadat aj aby prispieval na mna vyzivne? podla nejakych § som tomu porozumela, ze o to mozem ziadat nejneskor od dna porodu...ale ja som nevedala ze nas opusti...prosim o radu...dakujem

tmonika81
6. okt 2009

Ahojte. Bio otec mojho syna ma opustil ked som bola v 3.mesiaci tehotenstva. Ked sa maly narodil, som mu napísala správu, ani nezagratuloval. Nedalal som ho zapísat do RL. Teraz som sa dozvedela ze síri o mne také veci, ze maly vobec nie je jeho a ku mne chodili aj iní. A pritom sme zili spolu u nasich rodicoch a nemala som nikoho len jeho. Teraz som si to rozmyslela a chcela by som aby aj jeho meno figurovalo v RL a platil vyzivne na malého. Doteraz neplatil ani cent. Ako mám postupovat? Kde mám podat návrh a aky? Je nejaky vzor na nete? Ked sa maly narodil na matrike tá pani nieco také hovorila, ze ked podám ziadost do 3rokov dietata na testy DNA, je to bezplatné. Je to pravda? Dakujem.

andzi
7. okt 2009

tmonika: áno, môžeš. Podaj na súd Návrh na určenie otcovstva, v návrhu uvedieš, že koho označuješ za otca a že si s týmto mužom mala pomer v čase rozhodnom pre počatie dieťaťa. Na nete neviem, či nájdeš taký vzor, ale v špecializovaných právnických knižkách, ako sú vzory Právnych podaní určite áno.

lauraaa112
30. nov 2009

Chcem sa spytat ze ci test otcovstva sa da spravit hned po narodeni babetka?? dakujem

nizuva
30. nov 2009

orchideaba a tmonika ja by som vam poradila vykaslat sa na celu vec babo mate len a len pre seba .. a ked tie peniaze vyzivne od biochrapuna nepotrebujete tak sa na to cele vykaslite ..
chlap sa nezmeni a potom ked bude musiet priznat otcovstvo a platit tak si bude chciet dieta aj bravat nechavam na zvazenie ci toto chcete podstupit lebo tie nervy co su okolo toho nezelam nikomu 😔
tak si najprv rozmyslite poriadne ci chcete aby sa s nim aj bio stretaval lebo pokial sa riesi otcovstvo a vyzivne tak aj stretavanie sa s dietatkom

evca35
11. dec 2009

ale ak je určený otec a výživné od neho a to by on po čase neplatil, tak má nárok od štátu - UPSVaR bude platiť náhradné výživné za otca, ktoré potom bude od neho vymáhať. A neviem ako je to s dávkami, myslím že tiež musia byť upravené práva a povinnosti rodičov k dieťaťu (to rieši súd - zverí dieťa jednému z rodičov a zo strany určí vyživovaciu povinnosť) a až potom sú nároky od štátu.

takisto môže matka požiadať na súde o zaplatenie výdavkov počas tehotenstva zo strany otca ....

sarinka23
27. feb 2010

Ahojte neviete mi poradit ako to je s tym ked s partnerom zijeme spolu v aprily cakame drobca no nie sme zosobaseny. Da sa urcit otcovstvo po porode alebo este musime pred vybavovat nejake papierovacky????

andzi
27. feb 2010

sarinka, obaja spoločne a osobne prídete na matričný úrad a vyhlásite, že otcom dieťaťa je tvoj partner (tzv. II. domnienka určenia otcovstva - určenie otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov).

risiacik27
31. júl 2010

ahojte...uff, tak čítala som to tu celé a kopec vecí som sa dozvedela, teda na kopec otázok ste mi dali odpovede, moc ďakujem 🙂
som slob.mamačka, žijem u rodičov, otec mojej 2-mesačnej dcérky je čech a vôbec nemá záujem, už ani nekomunikuje a ani list a výzvu na uznanie otcovstva a úhradu nákladov spojených s tehotenstvom si neprevzal. Prevzal si len prvý list. Listy som písala, aby som mala aspoň aký-taký dôkaz, že som sa ho snažila aspoň nejak zastihnúť, keďže mobil a net (pokecy,icq) už zlyhalo. Pol roka cca mi sľuboval ten papier o otcovstve a nič, tak som sa rozhodla pre súd. Návrhy už mám napísané, s tým mi pomohol kamarát-právnik. Len škoda, že ma on nemôže zastupovať, bolo by všetko vyriešené a nemusela by som tu otravovať vás 🙂 Asi toľko k mojej situácii 🙂
Dočítala som sa o bezplatnej právnej pomoci - neviem, či mám na ňu nárok, ale skúsila by som to. Ale ak by to nevyšlo, neviete mi prosím poradiť či sa mi oplatí ísť na súd s tým, aby ma zastupovala sociálka alebo si mám radšej nájsť advokáta? Nemáte nejaké skúsenosti? Je to síce drahé, ale vraj sa dá s právnikom dohodnúť, že ja mu nezaplatím nič a on si potom od protistrany bude pýtať viac. Neviete o tom niečo? A ešte, dopočula som sa od známeho čecha, že u nich, keď sa list neprevezme, ani do tých 25 dní, čo je uložený na pošte, a mne sa vráti, je aj napriek tomu považovaný za doručený. Vraj to ale platí v celej EU. Neviete niečo aj o tomto? Alebo aspoň, kde v zákone alebo inde by som to mohla nájsť?
Moc moc vám vopred ďakujem

andzi
31. júl 2010

@risiacik27 sociálka ťa zastupovať nemôže, sociálka zastupuje dieťa ako tzv. kolízny opatrovník. Ak máš návrhy napísané, prečo ich nepodáš? Advokáta nepotrebuješ. A nie je pravda, neviem kto ti to povedal, že advokátovi nemusíš nič zaplatiť. Vo veciach starostlivosti súdu o mal. deti nemajú účastníci právo na náhradu trov konania, to znamená, že ak si zvolíš advokáta, tak si ho kompletne zaplatíš sama a protistrana si tiež zo svojho vrecka zaplatí advokáta. Jedinou výnimkou je určenie otcovstva, to je klasické súdne konanie, kde úspešný účastník má právo na náhradu trov konania, ale vzhľadom k tomu, že otec dieťaťa je čech a bude robiť procesné obštrukcie, tak konanie bude trvať dlho, možno aj roky a silno pochybujem, že nájdeš takého advokáta, ktorý to pre teba urobí bez toho, aby si mu zložila preddavok. Čo sa týka doručovania, pletieš si doručovanie súdom a inými orgánmi a doručovanie listov medzi súkromnými osobami. Tie sa riadia poštovým poriadkom. Pre teba to však žiadny význam nemá, ty si mu poslala nejaký list, výzvu ako súkromná osoba, takže sa nepotrebuješ uisťovať, že nastali právne účinky doručenia. S tým sa netráp. Hlavne podaj ten návrh lebo ak ho nepodáš, tak sa nebude diať nič. Neviem, či máš nárok na bezplatnú právnu pomoc, nepoznám tvoje majetkové pomery, vyhľadaj si potrebné info na nete a informuj sa.