Vzdanie sa dedičstva

mindy112
1. aug 2018

Ahojte, idem po radu. Potrebujem vedieť, či po tom ako sa oficiálne nejakou písomnou formou vzdám dedičstva, či do toho spadajú aj DHLY? Jedná sa mi o to, že si chcem založiť rodinu, lenže v tej mojej je situácia všelijaká. Nebudem do detailov rozoberať nerozumnosť brata a rodičov. Proste nechcem ich už ťahať neustále zo šlamastiky a nechcem aby nastala nedajbože situácia, že kvôli ľudskej hlúposti prejdú dlhy rodičov a brata na mňa a moju rodinu. Nech si nechajú čo majú hnuteľné aj nehnuteľné. Ja chcem len kľud na duši. Vie mi niekto poradiť aj či sa môžem ,,vzdať dedičstva" po bratovi? Podotýkam brat je slobodný,bezdetný bez partnerky ( Zaujíma ma len MOMENTÁLNA SITUÁCIA, nakoľko viem, že v prípade že by mal manželku a potomkov tak prevažne ak nie všetko dedia oni)...
Za každú radu, či postreh ďakujem!

jumama
1. aug 2018

Pri dedicskom konani, teda v pripade niecej smrti overi notar ich majetky a dlhy. A potom ak sa vzdas dedicstva, vzdavas sa vsetkeho - majetku aj dlhov. Neda sa selektivne. Majetok ak by dajaky ostal, tak sa pouzije na splatenie dlhov veritelom. Ale dlhy tym padom na teba tym padom neprejdu. Podla mna sa to tyka akehokolvek dedenia.

ciusinka
1. aug 2018

Odmietnut dedicstvo je v kazdom pripade mozne az po smrti porucitela (v tvojom pripade rodicov/brata). Nie je mozne odmietnut dedicstvo vopred. Ak odmietnes dedicstvo, neprejdu na teba ziadne dlhy, ale ani ziadny majetok, dedistvo je mozne odmietnut len ako celok.

Kopirujem ti paragrafy z Obcianskeho zakonnika tykajuce sa odmietnutia dedicstva:

Odmietnutie dedičstva
§ 463
(1)Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.
(2)Zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť len podľa plnomocenstva, ktoré ho na to výslovne oprávňuje.

§ 464
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.

§ 465
Dedičstvo nemôže odmietnuť dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť.

§ 466
K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.

§ 467
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.

§ 468
Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.

deginko
1. aug 2018

Ano malo by to tak byt,v pripade dedicskeho konania,ktore by prebiehalo notar overi situaciu,ty sa vtedy dedicstva mozes vzdat.vopred sa nemas ako poistit voci tomu,ale bolo by to aj tak zbytocne az ked sa bude riesit dedicstvo potom na zaklade tych dlhov atd sa mozes vzdať

mindy112
autor
1. aug 2018

Je mi to jasné, aspoň viem, že sa to dá spraviť priamo pri dedičskom konaní. Ja som sa chcela pre istotu informovať vopred. Radšej riešim veci vopred, než ak by mala nedajbože vzniknúť nepríjemná situácia. Hlavne, keď je v pláne založenie rodiny. Chcem ich ochrániť pred nepríjemnosťami. Ďakujem veľmi pekne!

patrica8
1. aug 2018

Ako povedali baby, da sa to iba ako celok odmietnut alebo prijat. Alee dlhy sa dedia iba do vysky majetku. takze ak maju dlh napr. 10000€ a majetok vo vyssej hodnote, tak sa ti to aj oplati zdedit. ak ma majetok nizsiu alebo rovnaku hodnotu ako dlh je to z financneho hladiska zbytocne

kikina84
8. aug 2018

@mindy112 bud si najdi nejakeho notara a porad sa s nim da sa to spisat aj vopred ze sa vzdavas desicstva po tom a tom...ale nemusis to robit,po umrti rodinnych prislusnikov sa automaticky oslovuju vsetci pozostali a su zvolani na dedicske konanie,na ktore ked prides mozes sa zrieknit vsetkeho dedicstva ,podpises papier a ides domov..

jurio
14. aug 2018

Nemusis sa vzdat dedicstva, ak su dlhy vacsie nez zdedeny majeto, tak sa nic nedeje, lebo len do vysky zdedeneho majetku sa musia dlhy vyplatit.ak je to opacne, majetok je vyssi ako dlh, tak sa ti oplati dedit