Zamestnávateľ neuznáva priepustky

terezia1477
27. jún 2018

Ahojte, chcela by som sa spytat či niekto nevie ako to je. Robím na krátky/dlhy tyzden, ja som to zatiaľ nechcela využiť, ale všetkým kolegyniam priepustky zamietli. Nakoľko v zákone je uvedené, že každý ma nárok na vysetrenie na 7 dni a 7 dni s členom rodiny, pokial nieje možné absolvovať ho mimo pracovnú dobu. A na to zamestnávateľ poukazuje, že mame chodit len v dňoch voľna. Avšak príde mi to hlúposť neísť k lekarke keď potrebujem hneď (neraz sa stalo, že niekto skončil večer po práci na pohotovosti a na druhý deň znova do prace). Jedine riešenie ako vybaviť lekára aj cez pracovnú dobu je u nás neplatené volno, pripadne dovolenka ak schvália. Neviete ako to je ? Podľa mna na tých 7 dni ma nárok každý.

pininka
27. jún 2018

Nemozu vas takto diskriminovat. Ani ti urcovat kedy mas ist. Ja by som isla na inspektorat prace. Moj muz robi 24ky a tiez ho chceli nutit aby chodil k lekarovi mimo sluzieb, lenxe vsetci vieme ako lekari objednavaju. Museli mu to uznat.

terezia1477
autor
27. jún 2018

@pininka Takze keby potrebujem, môžem ísť k lekárovi, dať si potvrdiť priepustku, následne mi ju v robote neuznajú a další postup ? Obrátiť sa na inšpektorát prace ?

janush
27. jún 2018

Zo zakona to musia uznat.... treba im taktne naznacit ze nemas kedy a je to zakon. Samozrejme netreba to zneuzivat...tak 2-3x v roku je to ok...viackrat to uz zamestnavatelia nemaju radi

terezia1477
autor
27. jún 2018

@janush áno jasne, viac krát by som samozrejme nie, ale niekedy sa proste nedá zariadiť to tak, aby to bolo len mimo prácu. Za rok čo som tu, som nešla k lekárovi ani raz v deň prace, ale caka ma menší chirurgicky zákrok a to kedy budú robené prevazy a vyberanie stehov neovplyvním. Avšak zamestnávateľ si mysli, že áno 😁 A ak nie, tak podľa neho je jediná možnosť neplatené volno, pripadne dovolenka

0silvia0
27. jún 2018

@terezia1477 treba to prekonzultovat priamo s personalistom, ten by mal byt znaly zakonov.

pribinak
27. jún 2018

Čo tvojmu zamestnávateľovi kompletne sibe? Ja vyčerpania všetkých 7 dní na seba a 7 na syna a to nezneuzivam nič. Proste idem k doktorke a hotovo. Môže si kľudne zavolat či som tam bola.
Čo sme už komplet hovada? Že nemôžem ísť k doktorovi? Vieš, toto je aj o tom ako sa ľudia nechávajú zdierat a boja sa

terezia1477
autor
27. jún 2018

@0silvia0 bohužiaľ nieje a u nás je personalista + vedúci jeden a ten istý človek. A ten vždy robí krik ak si niekto dovolí povedať niečo ohľadne priepustky a ak ju aj donesie, nikdy ju neuznajá

pribinak
27. jún 2018

@terezia1477 ale musí veď to je zo zákona. Treba mu asi vytlačiť zákon. A vedúci je aj majiteľ firmy? Lebo sa treba potom obrátiť na majiteľa, že tento pán porušuje zákon

terezia1477
autor
27. jún 2018

@pribinak no aj to je ten problém, že nikto sa tu neozve, všetci sa boja, že im siahnu na výplatu, alebo sa boja niečoho iného, ale nikto nič nerieši a to tu nerobia len mladi ludia v mojom veku (mám 21), ale aj naozaj všetky vekove kategórie.

0silvia0
27. jún 2018

@terezia1477 nic sa nezmeni pokial to nezacnete riesit. Hoci podanim podnetu na inspektorat prace.

terezia1477
autor
27. jún 2018

@pribinak majitel je polska spolocnost, s myslím si veľmi dobrými vzťahmi s našou vedúcou/personalistkou

veronice
27. jún 2018

Maminu zamestnavatel nutil robit nadcasy a potom jej ich takmer rok nechcel vyplatit. Vytlacila som jej zakon, isla za nim s tym papierom a zrazu to slo ;) urcite za to treba bojovat - je to tvoje pravo a hold je to aj v zakone takze moze sa aj na hlavu postavit ale uznat ti to musi. Ak nebude chciet tak mu povedz ze sa este pre istotu teda spytas na inspektorate prace - ver mi ze to je zazracna veticka ;) napis potom ako si dopadla 🙂

terezia1477
autor
27. jún 2018

@0silvia0 mám pocit, že tu o to mám záujem len ja. A každopádne by to bolo určite za cenu strhnuteho osobného ohodnotenia a určite aj preto sa nik iný zo zamestnancov neohradza

ukulela
27. jún 2018

@terezia1477 mate odbory? ked nie, a stoji ti to za to, tak inspektorat prace a podnet ... staznost a basta. najprv - pred zakrokom - proste pridi, povedz - vtedy a vtedy idem na operaciu, pocas kontrol, ktore naplanuje lekar a prevazov budem mat prekazku v praci a donesiem priepustku. ak ti ju neuznaju, tak by som srala na taku robotui a riesila to normalne cez inspektorat ... taku posratu robotu, kde porusuju zakony, najdes vsade ...
nasa starka robi na smeny, ona si snazi lekarov riesit mimo, ale P im normalne uznavaju - akurat zamestnavatel sa snazi motivovat a kto nie je cely rok chody a vycerpa len 1 ci 2 P, tak ma na konci roka celkom pekny bonus k odmene - tak sa snazia, lebo im to za to stoji.

terezia1477
autor
27. jún 2018

@veronice dakujem, vyskusam to povedať aspoň takto, nakoľko budúci mesiac určite budem potrebovat ísť k lekárovi aj počas práce (prvý krát)

evitka83
27. jún 2018

@terezia1477 pripni priepustku na papier, napis mu tam, formulku, ze v zmysle zakona toho a toho mu predkladas priepustku na osetrenie a prosis ho o podpis, ze ju prijima, resp. neprijma a z akeho dovodu. A spytala by som sa ho ci sa vazne kvoli musite kvoli takej banalite natahovat s inspektoratom prace, kvoli porusovaniu zakona. Taka hrozba by mala predchadzat slusnemu dialogu, oznameniu, ze skratka ides k lekarovi, najleosie par dni vopred , aby si su stihol zohnat nahradu, ak niekto musi tvoju pracu robit aj v case tvojej nepritomnosti. Keby to neakceptoval, vytiahla by som papier

terezia1477
autor
27. jún 2018

@ukulela odbory nemáme. A ako pises, na takú prácu naozaj kaslem, vypoved už je podaná, robím do 31.7. Samozrejme poviem vsetko dopredu, ale akceptovať to nebudú. Osobne ohodnotenie mi strhnú aj tak (strhnú bezdôvodne keď niekto dá vypoved, respektíve vymyslia si niečo nanho-úplnú banálnu blbost), takze určite to nechcem nechat tak, zdravie mi je prednejšie, nebudem neabsolvovať takéto veci a riskovať.

ukulela
27. jún 2018

@terezia1477 tu priepustku si prefot a ak ti to P nepreplatia, tak hajde na inspektorat a hotovo ... ak ti strhnu osobnostne, nech to zaplatia apson to. hajzlici ... navyse mozu dostat pokutu a aspon pre buducnost si to rozmyslia, takito zamestnavatelia ma nasieraju ...

terezia1477
autor
27. jún 2018

@evitka83 dakujem toto sa mi zda ako veľmi vhodný nápad 🙂 🙂 avšak ešte jedna vec a to, že sídlia v českej republike a vidíme sa raz za čas. Myslis že je ok poslat to naskenované mailom a nech mi to naskenované pošlú podpísané naspäť ? (A ak tak nespravia, respektive nevyjadria sa?)

ukulela
27. jún 2018

@terezia1477 ale ty by si mala priespustku dat nejakemu priamemu nadriadenemu - nie? kto ti podpisuje dovolenku? inac ano, tak ako pise evitka83 je to elegantne 🙂

evitka83
27. jún 2018

@terezia1477 asi hej, len si potom ten mail preistotu vytlac ako dokaz, ze si im to skutocne poslala

terezia1477
autor
27. jún 2018

@ukulela a to nieje jediný problém, ktorý u nich je. Taktiež odmietajú dovoliť odpracovať fond hodín, každý mesiac strhnú nejakú dovolenku aby sedeli hodiny. Z vlastnej iniciatívy dovolenka musí byt nahlásená cca tri mesiace vopred (aj ak ide len o jeden deň) a nedajbože niekto skončí na pn, tak to už je koniec sveta. A to ani nevravim že ani s uznávaním pn to nieje úplne ok, tiež sú hlavne za neplatené volno a dovolenku a nie za pn

terezia1477
autor
27. jún 2018

@ukulela áno podpisuje mi dovolenky a aj mi je priama nadriadena tato skvela osoba 😀 Ktorá je vedúcou aj personalistkou

@evitka83 dobre dakujem, tak to spravím a som zvedavá, aj keď nemyslím že niečo dosiahnem, lebo je to tu celé naozaj úplne mimo

ukulela
27. jún 2018

@terezia1477 do pipiny, ze to tam toleruju ... keby sa k tebe prisali aspon dve-tri zeny a spolu dali podnet na IP. ved tie PNky a dovolenky, to je zderstvo!

ceklis
27. jún 2018

@terezia1477 musí ju uznať! Ak nie, zavolaj inšpektorát práce. Akože máš problém zdravotný, tak ho riešiš a máš na to oporu v zákone.

terezia1477
autor
27. jún 2018

@ukulela nepridá sa ku mne nikto zo strachu o miestu a o osobne ohodnotenie. Mne je to už jedno, nemusím sa báť, nakoľko som kvôli týmto všetkým dôvodom čo som pisala v komentároch dala vypoved

kiwi3
27. jún 2018

@terezia1477 ved verejne napis, kde to je, nech vsetci vieme, kde su taketo praktiky. ajtak uz si podala vypoved

terezia1477
autor
27. jún 2018

@ceklis a tak aj spravim keď nič nepomoze. Mám nato nárok predsa. Doteraz som robila tak, aby som predišla priepustkam ale v tomto prípade to tak nebude možné

terezia1477
autor
27. jún 2018

@kiwi3 ak neuznajú priepustku ani po vyzve akú mi poradila evitka83, tak uverejnim

0silvia0
27. jún 2018

@terezia1477 mas to za par, priplatok ti strhnu tak ci tak, takze si mozes dovolit zariskovat a podat podnet podla toho ako sa ti vyjadria k priepustke.