Robím v 12-hodinovej prevádzke a zamestnávateľ mi neuznáva paragraf na celý deň. Je to v súlade so zákonom?

Zodpovedané
13. jan 2024

Dobrý deň,

robím v zdravotníctve v 12-hodinovej prevádzke u štátneho zamestnávateľa. Zamestnávateľ mi neuznáva paragraf na celý deň, teda na 12 hodín.

Keď donesiem potvrdenie od lekára, či už s razítkom od obvodného lekára s popisom celodenné ošetrenie, alebo s razítkom s dvomi priepustkami od špecialistu, tak mi to zamestnávateľ neuzná ako celodenné ošetrenie. Vraj musím prísť do roboty ráno alebo neskôr.

Keď idem k odborníkovi do druhého okresu na ošetrenie, tak musím prísť ešte do práce. Keď mám chrípku alebo migrénu a dám si to raz za čas oraziť u svojho obvodného lekára s popisom celodenné ošetrenie, tak mi to zamestnávateľ neuzná.

Podľa zamestnávateľa, keď mi je zle v neplánovaný deň služby, tak si mám zobrať dovolenku a k lekárovi sa mám objednať v čase voľného dňa. To sa vždy nedá u odborníka určiť.

Keď by som chcela, aby mi vymenili službu v robote, keď má dennú službu, tak to mi nespravia. Mám si zobrať dovolenku.

Je to v súlade so zákonom?

Na koľko hodín platí priepustka?

Mám zo zákona nárok na paragraf?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy pre potreby vyšetrenia alebo ošetrenia zamestnanca v zdravotníckom zariadení na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Nad tento zákonný rozsah by Vám zamestnávateľ mohol poskytnúť ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez nej podľa vlastnej úvahy.

Za jeden deň sa považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovného času pripadajúceho na jeden deň, ktorý vyplýva z ustanoveného týždenného pracovného času zamestnanca. Na tento účel sa teda posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný na ustanovený týždenný pracovný čas, akoby v kalendárnom týždni pracoval päť dní v týždni. Ak má zamestnanec ustanovený týždenný pracovný čas napríklad 37,5 hodiny, 7 dní znamená 7,5 hodiny. Pri právnom nároku na sedem dní v kalendárnom roku na vyšetrenie, ošetrenie v zdravotníckom zariadení alebo sprevádzanie je jeho celkový nárok za kalendárny rok 52,5 hodiny (7 x 7,5 hodiny).

Nad rámec vyššie uvedeného máte samozrejme právo na voľno s náhradou mzdy v prípade práceneschopnosti (potvrdenej lekárom).

Na základe toho, čo píšete, by som sa prikláňala k názoru, že zo strany zamestnávateľa dochádza k zneužívaniu práv. Určite nie je v poriadku, aby Vás zamestnávateľ nútil brať si dovolenku, keď je Vám zle a lekárovi chodiť v čase voľna.

Ak by zamestnávateľ takto postupoval aj naďalej, resp. ak by postupoval v rozpore so Zákonníkom práce, odporúčala by som Vám podať v tejto veci podnet na inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk