Žijeme iba z výživného na syna. Mám nárok na dávky?

arama
13. jún 2013

Po rozvode som sa musela odsťahovať z BB naspäť k rodičom na Oravu...bývame s rodičmi v rodinnom dome...na úradoch mi povedali, že nemám nárok ani na dávku v hmotnej núdzi a ani na nijaké iné príspevky od štátu. Doslova mi bolo povedané: Vy máte povinnosť živiť dieťa...a dieťa má povinnosť živiť Vás....teda, kedže si nemôžem nájsť prácu...dostávam iba výživné na syna...150 eur...čo je podľa úradov "vysoké" výživné...nemám nárok na žiadne dávky...a musíme žiť iba z výživného na syna a z jeho prídavkov na dieťa....:0( Ako je možné, že sa výživné na syna započítava ako môj príjem...keď je výživné určené synovi nie mne...a preto nemám nárok na dávku v hmotnej núdzi...ani na iné dávky....?.... ☹

bubu98765432
13. jún 2013

Aj ja som si to chcela vybaviť. A pokiaľ mam trvale bydlisko kde byvaju moji rodičia tak nemam na narok davky v hmotnej nudzi. musela by som mať inde trvale bydlisko

wena
14. jún 2013

A preco si myslis, ze by si mala mat narok na nejake davky?

gumimaci
14. jún 2013

@arama Ak si rozvedena menej ako 5 rokov, mozes dat navrh na sud o Prispevok na rozvedeneho manzela /ku, ktory by mal platit tvoj ex spolu s vyzivnym na dieta.

arama
autor
14. jún 2013

Súd o výživné na manželku do rozvodu sa ťahal vyše 4 rokov....ani 2 roky po rozvode, ešte nie je určené výživné...a asi ani nebude, nakoľko už nemám peniaze na právnika....:0(...Výživné na rozvedenú manželku už ani nejdem dávať na súd....katastrofa nášho súdnictva....:0(
A je podľa mňa nefér, že romsky spoluobčania majú nárok na všetky dávky, majú nárok na byt od mesta...a kedže ja "môžem" bývať u rodičov podľa úradov nemám nárok ani na sociálny byt....to nie je normálne....teda aspoň podľa mňa...a takisto ma hnevá sama skutočnosť a postoj úradov, že peniaze určené zo súdu ako výživné dieťaťu majú slúžiť aj na moju výživu...to je podľa mňa choré, aby 4-ročné dieťa živilo matku...:0( nie som ten typ, kt. nikdy nepracoval naopak...ako 18- ročná som odišla za prácou z domu...a bola som preč 10 rokov...platila som z platu nehorázne pálky z výplaty a teraz nemám od štátu na nič nárok...katastrofa...:0(

mima4
14. jún 2013

@arama ty tak zavidis romov?

vyzivne je pre dieta, ty mas pracovat a zivit sa sama. Mne tiez stat nedava ziadne davky 😉

arama
autor
14. jún 2013

Nemôžem si nájsť prácu...je to problém...a hľadám neustále...robím kurzy....a tak...len mi je zvlásštne po odpracovaní 10 rokov nemám na nič nárok....:0( tak ale s tým asi nič nevyriešim....

linda81
14. jún 2013

@arama no na Orave sa asi tazko hlada...a co takto pohnut sa od rodicov niekam, kde sa praca zohnat da????4 rocne dieta uz nie je take male, ze by sa to nedalo...ako kocky pisu....preco davky? potom cely stat tak vyzera....ja by som neprezila to ponizenie, ze by mi manzel mal platit prispevok po rozvode....to uz fakt zeny asi pomaly ziadnu hrdost nemaju....fakt pokial mam zdrave ruky nohy, tak by som skusila vsetko, len aby som nemusela prosit nikoho o nic....

linda81
14. jún 2013

@arama a este len tak mimochodom , ja pracujem tiez od skoly, teraz som s malou doma...od septembra idem zas pracovat a mm ostane, kym nebude mat rok....aj ked mi to velmi tazko padne, ale taky je system , kde zijeme...mm maka od 2004.....niekedy aj 300 hodin mesacne...a nema narok ani na jedinky den dovolenky, aby sme mohli ist moju babku domov pozriet , lebo 20 dni si vzal , ked sa mala narodilaa zvysok mu odpocitali, lebo ide na rodicovsku v septembri...to je asi fakt specialita Slovenska, ze kazdy hlada na co by asi mohol mat narok, namiesto toho , aby veci riesil....

barcelona94901
14. jún 2013

@linda81 prepáč,ale potom polovica Slovenska je ponížená ☹ práca nie je nikde,nielen na východe

linda81
14. jún 2013

@barcelona94901 ale okolo Slovenska nie je mur a za nim voda a uz nic....vsak sa da aj inam ist...

barcelona94901
14. jún 2013

@linda81 áno rečami veľmi ľahko ,pod klobáska,zjem ťa
problém s prácou nie je iba u nás

linda81
14. jún 2013

@barcelona94901 🙂...ja zijem od 2008 s mm v Nemecku...o zaciatkoch hovorit nebudem.( fakt to bolo na rozvod , rozchod, psychiatra atd,), ale treba vydrzat a povedat si , ze to musim zvladnut, ked uz pre nic ine, tak pre buducnost deti.......v spravach tu bolo minuly tyzden, ze maju 30 000 Ausbildungstelle neobsadenych a nemaju kym obsadit( je tu vela starych ludi), podobne severske krajiny....ja viem , ze Grecko, Spanielsko, Taliansko...maju sami teraz existencne problemy, ale kto chce, pracu si najde...len sa treba fakt za mur poobzerat a kus sa donutit aspon jazyk, alebo co...
ja len ...ze to nie je recami, ale skusenostami....ale ked lepsie doma sediet, a stazovat sa , tak to potom tazko inak bude niekedy...

arama
autor
14. jún 2013

@linda81 nedá sa ísť inam...mimo SR...kedže mi ex nedovolí opustiť republiku....kvôli synovi...a taktiež presťahovanie sa do iného mesta..neprichádza do úvahy...nie každý si môže dovoliť len tak vycestovať....a založila som tému ...len preto aby som sa dozvedela, či má niekto podobný problém...tak keď nemáš tento problém..pracuješ...tak čo tu niečo riešiš....

arama
autor
14. jún 2013

@linda81 máš mm tak čo sa staráš do rozvedených bez muža...

linda81
14. jún 2013

@arama Tebe ako moze branit niekto sa slobodne pohybovat..???..pardon , ze som napisala nazor...

linda81
14. jún 2013

@arama ked kazdy hlada len ako sa neda, nie ako sa da.......smutne...

arama
autor
14. jún 2013

@linda81 si predstav, že ex na súde nesúhlasil s vycestovaním syna so mnou mimo SR...takže ak odídem ja za prácou a nechám ho napr. našim a budem dochádzať na týždňovky napr. do ČR...zoberie mi malého ...a bude zverený jemu...pretože sa onho nestarám...ale to ty nemôžeš vedieť..kedže nie si rozvedená...a ešte žiješ mimo SR...

linda81
14. jún 2013

@arama moji rodicia sa rozvadzali , ked som mala 13, bolo to na SR...ja so sestrou sme napisali prvu ziadost na socialku, lebo sa to s nimi nedalo uz vydrzat...takze , co to o sudoch a rozvodoch viem...boli sme zvereni do starostlivosti babky, kedze ani jeden by sa asi nebol schopny postarat a ked som mala 18, preslo vyzivne a pridavky na mna, kedze som bola najstarsia....chapem , ze nemas lahu situaciu, ale nie je neriesitelna....

linda81
14. jún 2013

@arama no to je jedno....ked si myslis, ze sa neda nic robit, tak sa neda.. vela stastia aj tak zelam...

ela2710
14. jún 2013

@arama je mi luto v akej si situacii ☹ nemas narok ani na davku v nezamestnanosti? ono sa lahko vravi chod do zahranicia, atd. ked si sama, tak lahko to nejde, ako ked su dvaja. Treba vediet jazyk, inak ta osklbu, a sama tam az take peniaze zas nezarobis, ako ked su dvaja spolu. Skus zarobit nejake peniazky aspon brigadami, ja vzdy hodim zivotopis a ziadost na kazdu brigadu - aj ked musim dochadzat, napr. teraz chodievam na pokladnu do Metra do Zvolena, chodim na inventury do Kuaflandu, pred tym sme nosili letaky pre 5 firiem, teraz uz len MM pre jednu firmu, robili sme na dohody aj v Tescu, brigada sa najde vzdy, najma teraz cez leto - kupaliska, jarmoky, atd. treba skusat vsade, kazda korunka je dobra a ked niekde brigadujes dlho, zvyknu po case aj nejake to pracovne miesto ponuknut, a potom mam pre teba par foriem privyrobku, i ked sa nejedna o velke sumy, ale ked mas zaujem napis mi do IP, moja babicka sa dala popri dochodku aj na brigadu, co zabera len 1-2 dni - cez vikend, a zarobi teda na brigadu dost, aj ja to idem vyskusat 🙂

linda81
14. jún 2013

@ela2710 este musim napisat...ja som to zas tak nemyslela ,ze huraaa vsetci teraz podme do zahranicia, lebo je tam super...super nie je, ani sa zas nezaraba, ako si vsetci myslia.......ma to samozrejme aj kopu negativ.....skor som to tak myslela, ze preco vsetci cakaju na to , ze niekto sa postara......vidis...Ty mas 2 male deticky doma a behas po brigadach ako sa da...a uz zasa take, ze neda sa ist ani do susedneho mesta , sa mi skutocne zda zvlastne...

sendy182
14. jún 2013

@arama nezávidím.....neviem aké máš vzdelanie čo si robila pred materskou........aspoň to výživné ti platí a máš ho naozaj skoro kráľovské........mojej rozvedenej kámoške platí jej ex na syna 50 eur.....každý tretí mesiac......bez svojích rodičov by bola dávno na ulici........no našla si "prácu" teraz v lese sadí stromčeky ......takže brigáda....... popri tom si robí kurz opatrovateľky......žiaľ nevychádza jej nič iné len odíjsť do rakúska na turnusy.......možno má štťatie že jej bývalý nerobí prieky 🙄 ........

sisaka
14. jún 2013

@linda81 suhlasim s tym, co pises, ale moj pohlad je asi preto rovnaky ako tvoj, lebo tiez zijem v zahranici a nie som zvyknuta sediet so zalozenymi rukami a cakat, kym sa stat o mna postara.
Mlada, zdrava zena na zadku u rodicov so skolkarom (kebyze nejake batola, tak beriem) sa stazuje, ze stat sa o nu nestara. Na Orave, kdesi na lazoch sa asi tazko praca hlada, ale na co bolo dobre sa stahovat z B. Bystrice, kde je asi 100x vacsia sanca si najst pracu prave v case, ked sa stala samozivitelkou tak to je uz nad moje chapanie. Hej, je to chore, aby 4 rocne dieta zivilo matku, asi tak ako je chore, aby zdrava zena cakala, ze ju bude zivit stat.Fakt na zaplakanie.
Nema vyznam radit, kto chce hlada sposoby, kto nie hlada dovody a zahranicie to urcite nie, to je pre ludi, ktory sa chcu zivit vlastnou pracou, nie tych, ktory cakaju na davky od statu.

barcelona94901
15. jún 2013

@arama držím palce a ako tisíce iných,chápem tvoju situáciu a dufam,že ti niekto namiesto kopanca aj poradí!

barcelona94901
15. jún 2013

@sendy182 @linda81 @sisaka
😀 vieš koľko tu stojí opatrovateľsky kurz? a vieš jej povedať,ak by sa jej podarilo zohnať potrebné financie,taký doležitý detail,ktorý tu nespomínate nikde..len pod klobáska,ideme von a kde vezme peniaze,to jej poradte,hurá práca je vonku a dalej?
dajme tomu,že ide von..že niekto jej dá peniaze ,nehovorte,že ich netreba ,pretože to je lož
tak má peniaze a všetko vybavené..kde dá dieťa? poradíte jej nech ho nechá doma rodičom,lebo dieťa už je veľké,už má 4 a ved matku ani nepotrebuje ?

kopec ľudí sa vrátilo z vonka naspať,pretože prišli o prácu,nemali na život tam a áno kopec rodín je vonku ,chodia von ,utekaju,kedže tu práca nie je !
chodia von vdaka mužom,
muž ,ktorý pracuje vonku ,potom si berie svoju rodinu,ked už maju ách tie nepotrebné peniaze a zázemie
muž ktoreho ona nemá,
a vdaka známostiam,ktoré možno má,ale zjavne jej nepomožu..a
ko,ste vonku ,ste vo veľkom meste,kde je udajne práca,ktora ich uživí,bude mať na nájomne,stravu,školku ,nájdite jej teda robotu,ked je to také super jednoduché ,nech sa páči

kam vonku pojde, na farmu? od rána do večera makať,bez decka?brigádovať

sa troška zobudte že to neni len tak ,ked je sama s dieťaťom ,bez známosti !

je veľmi jednoduché ju tu označiť ako lenivu lemru čo žobre o dávky ,pritom tu píše ,že pracovala desať rokov ,ženy čo je to s vami ☹

linda81
15. jún 2013

@barcelona94901 jasne , ze na zaciatok treba nejake peniaze....ake hlavne chcenie...co ako vidim nie je velmi....ja som zacinala sama vonku (ziadne , ze dvom jej lahko...mm tiez tu zacinal sam .....ja som potom dosla po 2 rokoch, ked sme neboli este ani manzelia, sice som nemala este dieta, tak o to to bolo jednoduchsie....chodila som popri skole kazdy 2 tyzdne opatrovat do Rakuska........isla som prvy krat cez agenturu vo Zvolene....( mala som ukoncenu SZS ako sestricka, takze mi nebolo treba kurz), prvy raz som mala nejakych 1000 SK ( pridavky plus nieco od babky, asi 400 SK ), nevedela som vobec , co ma caka, kam idem....agentura zavolala,maju rodinu, tak som sla...dostala som 85 rocnu babku z nemocnice na doopatrovanie doma...umrela na 8 den....mala som vtedy 22 rokov....figu som rozumela dokopy...za tych 8 dni som dostala peniazky...bolo to 400 eur....agenture som mala zaplatit 500 za sprostretkovanie na rok..takze debetny ucet...a zaplatila som to.....(boli ochotni sa dohodnut na splatkach aj , takze nehovor , ze sa to neda)...potom som dostala dalsiu rodinu....tam som chodila pol roka...takze vzdy peniazky za 14 dni....tak som mohla dokoncit VS a moj brat SS....pretoze rodicia nic moc...otec nam posielal vyyzivne , co bolo vtedy na 3 deti okolo 3000 SK a pridavky na deti co sme mali a babkin vdovsky dochodok...( co je teraz okolo 200 eur....tak vies asi ,kolko to bolo pred 10-12 rokmi)
tie kazde 2 tyzdne ma striedala kocka z Lucenca,co mala doma 2 rocne dietatko.....mala sice manzela, co tu tato kocka nie, ale ten tiez chodil do roboty, takze s babkami bolo...tak ti prosim nevypisuj co sa neda.....ked sa chce, da sa vsetko....nie je sama( mnohe su uuuplne same slobodne maminky a nejako to musi ist....boli sme v skolke , kde nasa malapojde, tu konci materska 8 tyznov po porode...potom zena moze ist pracovat...a skutocne uz aj 8 tyznove miminko ze mali !!!!!!!!!!!!!!!!, to by som z nedokazala, ale co mala ta zena robit...sama,bez rodiny...., necakana davky , a tiez sa jej isto nenosilo to dietatko tam lakho...ale zvladli to nejako...tak ako sa so 4 rocnym neda, aspon na 4 hodky na brigadu...aj to je uz lepsie , ako nic...

takze...zobudte sa trocha vsetci doma sediaci...ze je doba, ked praca nezaklope na dvere....
opatrovatelske a rekvalifikacne kurzy plati pokial viem urad prace( moja sestra tam robi)...a len tak mimochodom...samozrejme...kazde vzdelanie nieco stoji....ale sediet doma a cakat, to nikdy nebude inak

ja som tu nasla par ludom, kto chcel ostat.....buduje si tu existenciu...a komu je lahsie na urad chodit, a stale len...ako sa zle zije,ako je to tazko,ako sa neda....tak isiel domov....asi tolko....

linda81
15. jún 2013

@barcelona94901 nikto nepise, ze leniva lemra....len sa snazia ukazat, ako sa da nieco podniknut

barcelona94901
15. jún 2013

@linda81 takých su státisíce ,máme ťa pochváliť?ja som brigádovala už ako 13násť ročná,ale to neznamená,že tej kočke to nejako pomože v jej situácii!
pomož teda matke s dieťaťom inak než rečami
ja mám tiež všetkych vonku ,rodinu,známych,spolužiačky,kade,tade až po Usa ,aj takých čo sa vrátili a su nezamestnaní!
aj ja som žila vonku a čo jej to pomože?
áno aj v čechách máš rodičov,čo pracuju vo fabrike a o deti sa im staraju zdraví,babka s dedkom,čo tiež každý nemá taku možnosť a ak toto niekto inemu radí,nikdy také deti nevidel alebo vyrastal bez lásky a liečí si tu komplexy

má ist von ked tu neni práca a ked tam vonku nemá nikoho a ona je sama s dieťaťom,sa skuste vžiť aspon do jej situácie predtým než ju tu udupete!pošľapete a pritom bola pracujuca!

áno aj moja známa išla pracovať s trojmesačným bábom,to bábo malo v práci jasle a matka ho mohla aj kojiť,neporovnávajme hrušky so zemiakom ! pretože tu to neexistuje okrem pár výnimiek,mimo bežných smrteľníkov a áno aj dalšia známa žije vo švajci a má 5000eur mesačne,ale nezatajím pravdu,že skoro prišla o dieťa ! troška rozmýšlajte ženy ,svet neni pre slobodné matky gombička a neporovnávajte,neporovnateľné
snad jej tú niekto skutočne poradí

linda81
15. jún 2013

@barcelona94901 🙂 no pochvala vzdy potesi....pomaham aj inak ako recami maminam aj rodinam aj utulkom a tak....( dik vopred za pochvalu 😀)....len bohuzial neviem spasit cely svet...a zas...myslim , ze su ludia, ktori to viac potrebuju, ako ti , co su zdravi a este aspon niekoho maju....

ela2710
15. jún 2013

@barcelona94901 brigadovat sa da aj bez znamosti, ja som si nasla brigady cez profesiu 😀 dokonca sme raz boli na tom tak zle, ze sme sa cez bazos dali na lupanie orechov, takze ide to aj bez znamosti, ver tomu 😉 ale inak mam rovnaky nazor, najst pracu na TPP je dost narocne, najma ak mas dieta a ked si sama, ani nehovorim...
+ ja zastavam nazor, ze ani v zahranici nepada zlaty dazd, ale napr. opatrovatelsky kurz sa da spravit zadarmo, ak je clovek vedeny na urade prace, ma narok na rekvalifikacny kurz 🙂