Zistenie majetku zomrelého

mims_03
20. máj 2022

Ahojte, prosím vás, viete niekto poradiť, ako zistiť aké majetky vlastnil príbuzný, ktorý zomrel? Zhodou náhod som našla na portáli katastra, že je na prababku napísaný pozemok a chceme to riešiť cez dodatočné prejednanie dedičstva, avšak ako zistím, či náhodou nie sú na ňu napísané aj iné pozemky(majetok) na Slovensku, keďže uvedené sme našli iba podľa bydliska. Poskytne kataster nejaký výpis a zlustruje, či nevlastní aj iné pozemky v iných dedinách/ mestách?

iwka87
20. máj 2022

skús sa obrátiť na Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, pokiaľ viem, oni robia súpis nehnuteľnosti osôb v rámci celej SR za určitý poplatok. Na okresnom úrade zistíš len majetok človeka v danom okrese. Sama to nemáš šancu urobiť, to by si musela na zgbis lustrovať obec za obcou.

sili82
20. máj 2022

A notár nezistil, že babka má pozemky? Môj muž s bratmi až na dedičskom zistili, že ich otec mal pozemky. Notár im ukázal nejaký výpis.

simsalabim
20. máj 2022

@mims_03 my sme poverili notara vyhladanim majetkov.

mariet24
20. máj 2022

@mims_03 dala som si žiadosť o prededenie novoobjaveného majetku (1 nehnuteľnost) a notárka má kontaktovala že našla ďalšie 3 LV ...

sasha10
20. máj 2022

My sme s notárom nemali nejak extra dobre skúsenosti, po dedovi na dedicskom nezapisal asi 2 pozemky.. A teraz ked sme kupovali pozemok tak mala na nom podiel zosnula pani, ktorej ale syna sme poznali a on bol prekvapený že toto neprebehlo v dedicskom, tak si obehal 3 obce vedla nas ci nahodou nemala jeho mama nejaké pozemky a nasiel zatial asi 5 podielov na pozemkoch ktore neboli na dedicskom pretoze doma o tom papiere nemali a notar ich nevyhladal alebo neviem... Teraz musi platit notarovi zase za prepis a opätovne dedicske peniaze, takže neviem ci u nás sa to takto robí nejako aby mali opätovnú prácu alebo čo... Ale ja by som sa už na notara nespoliehala pri tomto 🙂

mims_03
autor
20. máj 2022

@sili82 očividne nie, bola to moja prababka, zomrela v roku 2006 a rozhodnutie ROEP bolo z roku 2004, rodina povedala vtedy, že žiadny majetok babka nemá, lebo o tomto ani nevedeli, len ja som to teraz úplnou nahodou našla na katastri, keďže zmenili zobrazovanie majetku podľa priezviska, už na nete vyhodí všetkých, netreba zadávať meno, alebo iba priezvisko a obec

mims_03
autor
20. máj 2022

@mariet24 to sa chystám aj ja, len som nevedela, že či teda to môže aj notár sám vyhľadať, ja sa čudujem, že to neobjavil už vtedy keď zomrela, to bol rok 2006

mims_03
autor
20. máj 2022

@sasha10 veď práve, nie každý notár si to dohľadáva, my sme našli ešte niečo po pra pra babke, mám teraz problém dostať úmrtné listy lebo to je ešte z roku 1880 a menej a na katastri online je zapísané iba meno a priezvisko... veľa takýchto pozemkov obsahuje iba meno a priezvisko a sú pod správou SPF

mariet24
20. máj 2022

@mims_03 aj ja som otvárala dedičské z roku 2006... A teraz neviem čo sa deje ale už 2 mesiace to je u notarky a nic.... Hrozne tieto čakacie doby všade.

mims_03
autor
20. máj 2022

@mariet24 to je nejako moc, skús napísať jej mail, že v akom stave sa nachádza konanie.. a si si istá, že je to u notárky a nie ešte na súde?

mariet24
20. máj 2022

@mims_03 dva mesiace to bolo na súde, kým jej to pridelili, ona potom volala že potrebuje ešte niečo (do týždňa som to doniesla) a odvtedy už skoro dva mesiace prešli a nič.. asi zavolám...

mims_03
autor
20. máj 2022

@mariet24 isto urguj, resp. stále sa pýtaj v akom stave je konanie, ja som tak každý týždeň písala exekútorovi, keby mu nepíšem, asi teraz ešte nemám vymožené peniaze 🙂

stella14
20. máj 2022

@mariet24 mozte mi prosim napisat postup a cca kolko ste komu platili za to?

mariet24
20. máj 2022

@stella14 žiadosť som zaniesla na okresný súd (tam kde sa konalo pôvodne dedičské) kde som zaplatila poplatok tuším 7,5€. Súd to pridelil notarke. Ďalej som sa zatiaľ nedostala .Potom sa bude platiť odmena notárovi podľa výšky majetku, najnižšia je tuším 30€ a pri vyšších sumách je to podľa percent.

mims_03
autor
21. máj 2022

@mariet24 prosím ťa, musela si ešte aj dokladať nejaký doklad o príbuzenskom vzťahu? napr. rodný list kde sú zapísaný rodičia? alebo iba návrh, úmrtný list a napr. výpis z LV?

mariet24
21. máj 2022

@mims_03 do tej žiadosti sa písalo číslo pôvodného dedičského konania a vypísali sa dediči, v mojom prípade že nedošlo k žiadnej zmene a dedí stále tá istá jedna osoba (jedináčik). Oni si to vyhľadali v starom dedičskom (preto sa to má podať na príslušný súd kde prebehlo pôvodne konanie)

mariet24
21. máj 2022

@mims_03 teda nič iné som nedokladala

mims_03
autor
21. máj 2022

@mariet24 my práveže nevieme to číslo, ale to som volala a povedali my že oni si to dohľadajú, len som sa zabudla spýtať na ten nejaký rodný list alebo čo, aby sa preukázalo, že to podáva oprávnená osoba

mariet24
21. máj 2022

@mims_03 to je jedno kto to podá. Podstatné sú údaje v žiadosti (ja riešim dedičské konanie cudzieho človeka, to je na dlhšie) na súde sa absolútne nikto nepýtal kto som čo som, notárka potom samozrejme kontaktovala jeho a on ma splnomocnil riešiť to v jeho mene

mariet24
21. máj 2022

@mims_03 mám v maily aj vzor žiadosti na súd ak chcete

stella14
21. máj 2022

@mariet24 aj ja by som si prosila poslat vzor ziadosti

mariet24
21. máj 2022

@stella14 napíšte mi do správy vás mail

mims_03
autor
21. máj 2022

@mariet24 no veď fyzicky to je jasné, že je jedno kto to podá, ale keďže tu budeme riešiť možno aj uja ale nevieme či mal potomkov, tak ani nevieme, či vlastne dedko bude naozaj dedič.. preto sa pýtam, či bolo potrebné aj doložiť nejaké rodné listy alebo to si už oni dohladali