Zmena priezviska dieťaťa ak s tým otec súhlasí.

miakurka
16. jún 2019

Co potrebujem na vybavenie zmeny priezviska u dietata s tym ze otec suhlasi? Da sa to vybavit aj tak, ze osobne prideme na matriku a mame vybavene?
Dcera ma priezvisko po otcovi, a kedze cakam druhe dieta s inym partnerom chcem aby sa moje deticky volali po mne, aby bolo menej problemov 😊

hama007
16. jún 2019

Zákon č. 300/1993 Z. z.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o mene a priezvisku §11, a.i.....

bert22
17. jún 2019

tak to podla mna nebude len o tom, ze pridete, podpisete a idete

lorela
17. jún 2019

Podľa všetkého áno, pokiaľ ide "len" o zmenu priezviska, stačí súhlas/podpis otca dieťaťa a zaplatiť poplatok na matrike.
Informuj sa o podrobnostiach priamo na matrike.

janka474
23. jún 2019

@miakurka ak otec súhlasí, treba písomne vyhlásenie že súhlasí a s tým na matriku... A tam musíš aj ty uviezt že prečo žiadas o zmenu, a teda ze čakáš druhé baby a chceš aby deti vyrastali ako súrodenci a mali rovnaké priezvisko atď... Takto sme to pisali my😉.. Ak by aj nesúhlasil, zmenu priezviska nariadi súd, keď o to požiadas...

penelope10
26. jún 2019

cakam druhe dieta s inym partnerom.... nechcem byt zla, no ked pride 3. partner a tehotenstvo budete detom menit priezvisko. Neviem kolko rokov ma dieta, no ja by som zvazila, ci treba teraz meniť. Pokial je dieťa vo veku kedy si uvedomuje svoje meno, prebrala by som to s nim či sa chce volat inak. Viac menej po cudzom človeku.... Je to vážny zásah do života dieťaťa.
Je to viac menej formalna vec, stoji myslim 100 e a treba žiadosť + suhlas oboch rodičov.

0silvia0
26. jún 2019

@penelope10 ja som to pochopila tak, že chce aby jej deti mali jej rodné priezvisko, keďže píše o partnerovi, nie o manželovi.

penelope10
26. jún 2019

@0silvia0 kedze cakam druhe dieta s inym ......
, ano mas pravdu že ona chce mat s detmi rovnake priezvisko. pokial otec suhlasi je to formalna vec...

0silvia0
26. jún 2019

@penelope10 veď chápem, že čaká dieťa s iným a keďže má prvé dieťa priezvisko po bývalom partnerovi a teraz čaká druhé s iným partnerom, chce aby mali priezvisko po nej, čiže predpokladám že jej priezvisko za slobodna, nechce dať priezvisko po cudzom človeku, ale po sebe ak som správne pochopila.

miakurka
autor
27. jún 2019

@0silvia0 ano spravne si pochopila.
@penelope10 vydata niesom, deticky sa budu volat po mne, rodnom priezvisku. Informovala som sa presne ako co prebieha a veru nie je to tak ze prideme podpiseme aj ked otec suhlasi..🙄🙂

penelope10
27. jún 2019

@miakurka kuk je to tam cele krok po kroku opisane
https://www.hurtaj.sk/zmena-priezviska-mololete...