Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

crysmile
14. nov 2011

@jarkam2 to aj my obcas mame zapareninu, najma ked mi kakaval 8x za den.. teraz uz je to lepsie, ale su deticky co maju citlivejsiu pokozku, reaguju na mokro, prirodny material alebo umely ako stay dry.. do toho by ste prisli.. netreba to hned vzdavat, ak sa ti latkovanie pacilo..

crysmile
14. nov 2011

@ema72 ekologia zacina v kazdom z nas, ak zacnem ja od seba, mozno takto isto dalsi a dalsi, tak sa zmeni aj pristup ostatnych.. latkovanie je urcite ekologickejsie ako ta tona odpadu ktory ostane po dietatku co je v jednorazovke.. ja nehovorim ze som strasny ekolog, ale nebudem tu nadavat na starostu, ked nie je povedomie v ludoch..

katka888
14. nov 2011

@ema72
jednorazove plienky su dobry vynalez ale podla mna len na take obdobie ako dovolenka, cestovanie , ale nie na to, aby malo babo 2 roky vkuse na zadocku igelit. tak caste a dlhodobe úpouzivanie jednorazoiek moze iest k problemom s plodnostou u chlapcekov, kedze dochadza k prehrievaniu / v jednorazovkach maju deticky o 1-2 st vyssiu teplotu ako v latkach / a u dievcatiek, kedze maju kratsie mocove cesty k vacsim problemom s moc ustrojenstvom, to je skor sposobene tym, ze mamicky maju falosny pocit "sucha " v jednorazovkach, nechavaju dietatu plienku do ktorej uz napiskalo a aj ked je mozno na pocit plienka sucha, ten moc tam je a vyparuje sa, co moze viest k drazdeniu a az vacsim problemom.

ema72
14. nov 2011

@crysmile ja by som rada vyuzivala plienky za ktore som dala 250 Euro. Ale ked som ju o toho zabalila a bola ako balon, nozicky roztiahnute ako na sripci a zakratko pretecena, tak ma preslo nadsenie. Moj muz, ktory uz vychoval jedn dieta ma varoval, ze je to blud, nuz ale ja nostalgicka ...
S tymi zapareninami niekto je zapareny v latkach, niekto v papieri a niekto vobec a niekto vo vsetkom. Takze na papiere by som to nezvalovala.

sima.p
14. nov 2011

@ema72 ked si každý povie - prečo to má riešiť ja - tak sa naozaj nič nevyrieši.... dieťa za 2-3 roky plienkovania vyrobí dosť veľké množstvo odpadu. Nechápem inak celkom - najprv napíšeš, že sú Ti látkovky sympatické, ale Tvoje dalšie príspevky sú skôr "nadávky" na látkové plienky.

ema72
14. nov 2011

@katka888 ja ked som videla tie vlniaky, no ak v tomto sa neprehrieva ustrojenstvo, tak potom niecomu fundamentalne nerozumiem. Apropo, tebe je prijemny vlneny sveter, ked je vonku 30 C ? Ja nosim vela vlnu a dala som do toho vela penazi- ale teplo je aj v tom najjemnejsom moherovom svetriku.

crysmile
14. nov 2011

@ema72 hm, keby to boli papiere, ale nie su.. jednoducho jednorazovka je umelina... a napis ake si to pokupila plienky, ak hodis aj do bazara, ak to budu nejake schopne, tak popozerame..

sima.p
14. nov 2011

@ema72 stále si nenapísala, aké konkrétne plienky máš.... možno by ich bolo treba len inak použiť...

ema72
14. nov 2011

@sima.p zlaticka aby ste pochopili, ja som len sklamana, to je vsetko. Rada by som to pouzivala, ale latkovky ma zatial nepresvedcili. Stoja mi pekne v sufliku a rozmyslam co s nimi ...

katka888
14. nov 2011

@ema72
osobne som nezacala latkovat kvoli ekologii, tu som mala pri rozhodnuti pouzivat latky asi vies kde 😀
aj teraz je to to posledne, co ma trapi, zacali sme kvoli financnej uspore a ostali sme vyslovene kvoli zdraviu. a ked vidim, kolko plienok denne minieme a predstavim si, kolko by takto slo do odpadu jednorazoviek, viac ma trapi ta nezmyselnost jednorazoveho pouzivania veci, kolko penazi na to zbytocne ide, ako su vyhodene von oknom, nez to, ze sa to rozklada niekde na skladke x rokov.
ale samozrejme, mas svoj nazor na latky, som rada, ze si ho sem dala a napisala , ved tema tu nie je len pre zaryte latkarky , ale aj pre niekoho, komu tento system nezavonal. mozno tu najdes odpoved a nejaku radu ako sa k latkam vratit, mozno nie. ale ci si tu nieco najdes, alebo nenajdes zavisi len od tohom ci chces, alebo nechces. 🙂

ema72
14. nov 2011

@sima.p Vies co, su to bavlnene site stvorce - trickovina aj hruba gazovina. mam aj klasicke gazovky. Tie trickove su krasne, na dotyk prijemne, to som si hovorila, ze bude fasa, aj nohavicky su dobre, len im chyba vacsia ochrana proti preteceniu. Kym ten moc vsiakne, tak pretecie nozickami von. zatial mi vadi aj to, ze je to objemne. Ked bude vacsia, tak to nebude tak vadit.

crysmile
14. nov 2011

@ema72 no tak ti piseme ze napis ake mas plienky, poradime.. ked budu stat v sufliku, tak sa ti investicia nevrati.. a az potom budes nadavat ze to bola najvacsia hlupost, ze si ich neskusila skor..

@katka888 aj to je ekologicke myslenie, ze rozmyslas nad tym, ze preco sa plytva jednorazovymi vecami.. ani ja som nezacala latkovat kvoli ekologii, ale je to pre mna prijemne ze netvorim odpad... u nas je prvorade zdravie..

katka888
14. nov 2011

@ema72
mozno mas pocit, ze vo vlniacikoch je dietatu horuco, ako myslis, ze mu je v jednorazovke? myslis, ze by ti v 30 stupnoch bolo v prsiplasti chladnejsie ? 😉 😉 😉
jasne, ze najlepsie je naholo, preto bol ondrik v najvacsich horucavach na nepremokavej podlozke tak casto, ako to slo 🙂

sima.p
14. nov 2011

@ema72 a akým spôsobom si to malej dala?

crysmile
14. nov 2011

@ema72 no tak u nas je najstihlejsie riesenie davat novosklad spolu s pul nohavickami, ved nik nehovori ze musis davat vlniaky.. a toto som fakt rada davala.. ale ty mas vsetko bavlnu, chcelo by to aj nejaky bambus na zvysenie savosti.. a nejake stay dry vrstvy ak chces pocit sucha.. ake vrchne nohavicky mas?

katka888
14. nov 2011

@ema72
ake mas vrchne nohavicky? aku znacku, alebo kde si kupovala?

ema72
14. nov 2011

@sima.p tak ako sa ma - zlozit na tretinu podla sitia. Zafixovat gazovkouakolo noziciek a nato nahovicky.

sima.p
14. nov 2011

@crysmile inak ja aj ked dosť neskoro, som začala látkovať kvôli zdraviu - mali sme zapareniny a chcela som aj ušetriť - kupovala som aj z druhej ruky aj nové, s tým, že ked nebudeme potrebovať, tak ich predám, takže sa časť investície vráti. A tiež som rada, že už nie je toľko odpadu, a na začiatku by som si nepomyslela, že si zarobím sliz a budem prať v ňom a už prišlo aj naň - už mám zarobený druhý kýbel...

crysmile
14. nov 2011

@ema72 to mas nejake viacvrstvove? a este gazovku na to? to fakt musi byt objemne.. to by chcelo zredukovat a dat bambus..

katka888
14. nov 2011

@ema72
ako pise @crysmile , novosklad s vrchnymi nohavickami PUL od bum genius / tzv, flipky / su objemovo skoro ako jednorazovky, napr aj anavy easy / plienka vsetko v jednom /, alebo easyfit od tots bots / plienka vsetko v jednom / nerobia velky objem na dietatku.
inac, ak si zratas ked das nejaku dobru kapsovu plienku, alebo nejaku dobru plienku vsetko v jednom / oznacene ako AIO / tak mi to pride uplne narovnaku ako dat dietatu pampers, nato bavlneny stvorec poskladany na obdlznik a na to igelitove postolky koli sirokemu baleniu ....

sima.p
14. nov 2011

@ema72 neviem, čo znamená zafixovať gázvkou - a aké nohavičky vrchné si použila?

ema72
14. nov 2011

@katka888 90 % damskych vloziek ma presne taku istu foliu ako plienka, ty mas pocit, ze to citis ? Lebo ja nie. Ale nenosim ine nohavicky ako z bavlny, lebo tie uz citim ako menej priepustne a zaparujuce.

crysmile
14. nov 2011

@sima.p ja som pouzivala sliz, potom som mala este prach, jeden minam uz rok, pouzivam malo prachu ked periem.. a podla mna nikdy nie je neskoro zacat latkovat.. aj ked potom sa clovek pyta sam seba, ze preco nezacal skor..

katka888
14. nov 2011

@ema72
skusala si klasicku stvorcovu bavlnenu plienku dat na novoskald a na to vrchne nohavicky? ake mas vrchne? aku znacku?

crysmile
14. nov 2011

@ema72 no ja to veru citim ak mam vlozku s foliou a teda neviem si predstavit mat take vlozky dva roky vkuse na zadku..

ema72
14. nov 2011

ste mile, ze sa mi snazite poradit ale ja uz do toho nedam ani euro. Skusim sa k tomu vratit, ked bude vacsia. Nebudem tam balit tu malu ritku teraz. Na odvykanie to mozno tiez posluzi. Dufam, ze to neboli uplne vyhodene peniaze

sima.p
14. nov 2011

@ema72 no ak by som tie vložky mala mať 2-3 roky na sebe stále, tak by mi vadili, lebo nie je mi v nich príjemne ani tých cca 5 dni do mesiaca

ema72
14. nov 2011

@katka888 flip alebo nieco take

crysmile
14. nov 2011

@ema72 preco to tak rychlo vzdavas? ved len vyskusaj ake je to uviazat novosklad a dat na to vrchnaky.. daj si tyzden na to, ci si zvyknete.. ale ty si asi uz rozhodnuta, hm?

sima.p
14. nov 2011

@crysmile veru, prečo som nezačala už pri prvej, lebo už vtedy som nad tým dumala... a pri druhej ma na začiatku odhovorila svokra... namiesto toho, aby sa ponúkla, že príde povešať opraté plenuchy, tak lamentovala nad praním a že nebudem mať čas... teraz viem, že sa mýlila.....