Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

matja
26. máj 2010

a čo je lepšie - tá vlna alebo tie vložky? Nemyslím teraz na plienkovú oblasť, ale na všeobecné použitie, napríklad na cisársky...

sulky
26. máj 2010

@matja, asi ta vlna, lebo je to obdlznik, kdezto vlozky maju ten gulaty vypukly tvar.

izabelkak
26. máj 2010

sulky a údržba je aká keď ide o hodváb? znie to zaujímavo....

tá vlna je fajn, na plienkovú sa neminie tak rýchlo ako by si človek myslel podla popisu výrobcu, odtrhla som len kúsoček a priložila na ritku, len to priame slnko som ani včera ani dnes na to veľmi nepochytala tak tie dva kúsky vyhodím inak sa to dá 2 - 3 x použiť ak sa to na slnku vydezinfukuje....

izabelkak
26. máj 2010

chjo sa pýtam ako debo, lebo ma pomýlili tie obrázky, jasné tie hodvábne vložky viem ktoré sú, som myslela že text patrí k obrázku pod ním a nie nad🙂)) tam ma však práve odradila tá udržba, pranie v rukách a použitie len keď nie je stolica, ako vlnu tiež dávam len v noci kedy malá nekaká, lenže keby som ich potrebovala na horšiu zapareninu použiť aj cez deň musela by som ich mať viac a musela to prať ručne a neviem stále mi to príde také nie veľmi hygienické... tú vlnu možem vyhodiť po jednom použití a jeden balík vydrží čo to ak sa fakt použije len kúsok na postihnuté miesto....

zuzana.k
26. máj 2010

@emjee @prsky Pri prvej dcerke som teda noci neriesila, bola som rada, ze som rada a len z nocneho kojenia som bola mimo 😅 a bkm bolo len cez den. Ale noci sa tahali dlho. aj teraz sa zvykne pocikat. Pri druhej som sa rozhodla, ze to budem robit opacne.
Bauerova vo svojej knihe Bez plienky pise, ze v tradicnych kulturach zacinaju s uspokojovanim potrieb miminka v noci a u nas je to naopak, lebo mame pocit, ze v noci si musime oddychnut.
Pri prvej som zacinala v 5 mesiacoch, teraz ked som informovana viac, som zacala hned a rozdiel je velky. V podstete len dam babo nad cinak, ked sa mrvi a mrnka a ona sa s ulavou a usmevom vycika. Nocnych plienok je 3- 5-nadranom casto reagujem neskoro.
Mala spi vedla mna na kozusine. Na nej pod zadockom maly uterak+poskladana plienka, ktoru menim ak je pocurana. Vyhoda je ze este necestuje, ale byva to tak, ze ked uz dokaze cestovat po posteli dokaze vydrzat aj sucha do rana.

dugyna
26. máj 2010

@matja ja som myslela tu liecivu ovciu vlnu ze si to budem prikladat na ranu..aby sa lespie a rychlesjie zhojila a nezapalila...presne ako popisala sulky ma protizapalovy a anibakterialny ucinok...
zatial sa neplanuje ale rata sa s moznostou ze pojdeme cisarskym nakolko je malicka KP..

teri3
26. máj 2010

@sulky , myslela som tvarované 😉
@miruss mi už vlastne odpovedala, vďaka 😉

sulky
26. máj 2010

@dugyna
@matja
ja som nemyslela ovciu vlnu ale surovy hodvab 🙂

matja
26. máj 2010

@sulky
@dugyna
a čo je lepšie? Ovčia vlna alebo surový hodváb? Ja som predtým počula o tej vlne, ale nezaujímala som sa o to.

limoni
26. máj 2010

Ahojte dievcata, prestudovala som si cast tejto diskusie a stvorila tento predbezny zoznam mojej latkovej vybavycky pre novorodenca. Ak by ste boli take mile a kukli sa mi nam a doplnili ho, ci poopravili, hlavne v stvorcoch som si nie ista. Viacvrstvove si zatial neberiem, lebo neviem ci sa hodia pre novorodeniatko, ak ano tak asi nejake Popolini. Nohavickove beriem zatial tie lacnejsie, ci sa mi osvedcia a mozno sa aj rychlo znicia, tak aby mi nebolo luto 

Stvorcove a vkladacky:
Popolini, plienka bavlnena 80x80 cm, 3 ks
MaM, Happy square bielene 80x80 cm, 5 ks
MaM, Happy square nebielene 80x80 cm, 5 ks
Imse Vimse, muselinove plienky 80x80 cm, 4 ks
Kikko, bambus farebne 70x70 cm, 3 ks
Baby Lucy, stvorcova bamboo vkladacka, 30x30 cm, 3 ks
40x40 cm, 2 ks
75x75 cm, 1 ks
Baby Lucy, vlozka bamboo, veľ. S, 2 ks
Baby Lucy, vlozka organic, veľ. S, 2 ks
Snappi sponka, 1 ks
Popoliny, separacne plienky v rolke

Nohavickove:
Baby Lucy, Bamboo zippy, vel. XS-S, 1 ks
Baby Lucy, Organic, vel. XS-S, 1 ks
Popolini, Panda, onesize, 1 ks

Vrchne nohavicky:
Tots bots, flexi wrap, vel. 1, 1 ks
Thirsties, vel. S, 1 ks
Imse Vimse, soft biele, vel. S, 1 ks
Little lamb, 1 ks

zajaciq
26. máj 2010

@limoni velkych stvorcov som naratala 21, ak sa nemylim, s 3 nohavickovymi to mas 24 plienok. s novoskom minies za den 12-15 bez problemov. takze pokojne o 10 stvorcov viac, ved aj pod hlavu a na odgrgnutie sa zidu, aj na vsetko jednoducho 😀 k nohavickovym, ak chces len vyskusat.. aby ta neodradila kvalita BL (ja ich nemam,tak neviem, ale vselijake ohlasy maju). Vyskusaj mozno Little lamb, su male rozkosne, fajne save, makkucke (mam z druhej ruky a su super stale). odporucam nohavickove aj tots bots, mozno ta najekonomickejsia je stretch-ka S-M-L, ktoru vyuzijes dlhsie. Je pravda, ze babatko je prvy mesiac drobne, ale.. jemu je jedno v com je, ved sa nehybe, zvycajne je len v perinke.

izabelkak
26. máj 2010

limoni tie štvorce 80 x 80 sú na novoška obrovské, ja mám MaM happy square tie sú len v tom rozmere a prakticky odkedy mám kikko bambus 70 x 70 už ich nepoužívam...
dobré referencie som čítala na tieto štvorcehttp://www.branakdetem.cz/ctvercove-plenky-popo...

k BL plienkam sa neviem vyjadriť, nie som moc ich fanda.... ale máš tam len dva kúsky tak osúšaj... ja som tu asi jediná čo ich veľmo nemusí....

čo sa vrchnákov týka tuším sa viac chvália IV organic ako soft.... každopádne Thiersties paráda.... veľmi príjemné PUL-ky, tie TOTS BOTS sú bez tých krídelok na nožkách, teda ak mám ja tú aktuálnu verziu, strihovo sedia skor na TB plienky ako na iné aj novosklad mne napr. z nich trčal.... a s Little lamb neviem či to nebude rovnako lebo plienky LL sú užšie medzi nočkami tak aby Ti potom sedeli na to čo si si vybrala... ale tak nech radšej ešte napíšu baby čo tie vecičky majú....

a myslím že začínaš správne, štvorce, PUL-ky a potom uvidíš ako a čo vám bude neskor vyhovovať, ešte by si si prípadne namiesto jedných PUL mohla zobrať fleesové vrchné nohavičky sú priedušnejšie ale dobre sa udržiavajú.... a keď Ti mimi nebude v noci kakať tak prikúp na noc vlnené vrchné gaťky sú najsamlepšie....

matja
26. máj 2010

ahoj limoni - môj názor:
bambusové štvorce radšej baby lucy ako kikko, kikko vraj veľmi zmenia tvar, zrazia sa, zožmolkovatejú, nemám ich, ale po takýchto referenciách viacerých dievčat by som ich ani nechcela
snappi sponka - radšej 2, občas sa stáva, že sa jedna zapotroší
Samostatné BL vložky som ja nepotrebovala, ale zase som mala viac nohavičkových plienok, takže v prípade potreby som si požičala z nejakej plienky.
nohavičkové - no kúpila by som určite viac, ak sa chystáš štvorcovať, tak OK, ale hlavne na noc nejaké bambusky pridaj. A lepšie sú poppy, patentky lepšie držia, sucháč sa skôr opotrebuje, niektorým deťom vraj sucháč v noci prekáža, nášmu je to jedno, ale aj tak sú lepšie patentky.
vrchné nohavičky - ja by som nejaké vymenila za jednoveľkostné, trojo nohavičiek si myslím, že stačí, ak chceš mať rezervné, tak zober jednoveľkostné a budeš mať aj na neskoršie obdobie.

izabelkak
26. máj 2010

jaj a do tých štvorcov možno ešte nejaké šikovné vkladačky, mne sa pozdávajú bambusové kikko 30 x 30 ale pozerám že na bráne ich už nemajú a u nás boli tie ceny vyššie...
na českom MK baby používali u novoškou na dovycpanie také bavlnené štvorce z IKEA aj cenovo to dobre vychádzalo, sú to tietohttp://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/4005...

izabelkak
26. máj 2010

matja lenže bambusové kikko a BL sú dva rozne produkty, tie kikko sú hladké ako bavlnený štvorec nie froté.... a teda to BL froté - mám 3 x vkladky 40 x 40 lúbi pekne stvrdnúť ak máš tvrdú vodu, preto sa mi viac páčia tie Kikko froté 30 x 30 lebo sú s prímesou bavlny a netvrdnú tak....
a ešte k tým bambusovým kikko štvorcom - sú rozne referencie, hej tvar menia to potvrdia všade, ale to s tým tvrdnutím a žmolkovatením som tak často na českom MK nečítala.... ja ich mám opraté asi 10 x a zatial sú ovela makšie ako klasický štvorec a žmolky nemám.....

izabelkak
26. máj 2010

jejda a ešte som niečo zabudla, pod hlavičku na odgrgnutie a podobne je vysokogramážnych dľa mňa škoda.... ja mám z tesca také gázové vychádza kus na 30 korún, tak treba prerátať možno aj z tých s nižšou gramážou čo sa predáva na e-shopoch niektoré vychádzajú cenovo podobne.... to som už neskúmala lebo hentých mám mrte....

sulky
26. máj 2010

@matja netusim, nemam skusenosti 🙂 iba co som citala nieco na zahranicnom fore o tom hodvabe,ze je dobry. skus vygooglit

sulky
26. máj 2010

@limoni, ja som mala iba nohavickove, vacsinou baby lucy, tots bots a disany a minuli sme asi 10 denne. Bola som spokojna s nimi, BL trosku tvrdli ale inak ok. Tots bots super super.
Disany flanelky boli dobre v tom,ze rychlo schli. Bambus schne veeelmi pomaly.
A este by som dokupila nejake zavazovacky. Disany su super, alebo teraz novinka,

Lttle lamb vrchne nohavicky su uzke medzi nozickami,suhlasims babami, radsej by som ichvymenila za jednovelkostne. Ja som mala bambinex:http://www.klingacik.sk/detail/642/vrchne-nohavicky-ba...

Aco sa tyka plienky pod hlavicku, suhlasim s babami,nieco maksie a jemnejsie. Moj objav:http://www.klingacik.sk/detail/576/stvorcova-plienka-x...
Jemnejsiu plienocku som nedrzala 😉 Ako hodvab.Je to mierne elasticka cesana bavlna, vobec nezmenila kvalitu po vypraniach.
ALebo este su dobre tie farebne kiko stvorce pod hlavicku, ale tie tusim menia kvalitu a tvar.

No a na noc, chyba mi tam nejaka dobra nocna plienka 🙂

matja
26. máj 2010

ja som zase zaväzovačky nemusela 😝

miruss
26. máj 2010

@limoni: Pre malé bábo je podľa mňa super aj flipka:
http://www.ekoplienky.sk/product/individual-pac...
a do nej super pasujú aj viacvrstvové popolini 30x40. A nohavičky sa dajú použiť aj na nohavičkové plienky a štvorce.
Dobré sú aj nohavičky PUL gro baby wonder wraps a sú jednoveľkostné.
Snappi sponky Ti podľa mňa treba 2 ks.

miruss
26. máj 2010

Matja ani mňa zaväzovačky neoslovili. 😀

sulky
26. máj 2010

@limoni ,suhlasim s miruss, flipky mozu byt 🙂 su prakticke,menis iba vnutro. a mozes tam naskladat hocico

zdienka
26. máj 2010

baby diky za rady ohladom tvrdej vody!!! 🙂

taanak
26. máj 2010

ja mam zavazovacky rada hlavne na doma, podla mna je to super doplnenie vybavy pre novoska (pouzitelne, kym dietatko nezacne pri prebalovani vymyslat). Cez leto ich budem pouzivat s vlnenym obdlznikom a bez vrchnych nohaviciek, nech ritka v lete co najviac dycha.

zdienka
26. máj 2010

taanak
a vlnene obdlzniky tiez lanolinujes?

taanak
26. máj 2010

@zdienka ano, inak by prevlhali 😉

dugyna
26. máj 2010

@sulky jaj
@matja neviem ja som to len teraz objednala z brany...ze ked sa malicka narodi aby sme pre istotu mali..ci uz na bradavky zadocek ..takze este ti ani neviem povedat ako som spokojna..

izabelkak
27. máj 2010

zdienka áno vlnený obdľžnik sa tiež lanolínuje...

a ešte raz tá úplne naj rada na tvrdú vodu je čo najviac sa vyhnúť froté úprave materiálov, tie tvrdú majú dlhší chlp a to može v horšom prípade dráždiť pokožku, vynikajúci je velúr makkučký bavlnený samotný o sebe nie veľmi savý ale napr. SWB podšíva tento velúr konope a vtedy to saje dobre, lepší sa mi však zdá bambusový velúr ktorý používa napr. anavy, sú to úžasne makkučké plienky a nové prevedenie ohodne savejšie, na novoška bez problémov nočná plienka makká a pritom savá.... dobrý je ešte flauš, z vkladačiek sa oplatí zainvestovať do vkladačiek od baby idea - bamboo hour, twofold či prefold... opať prefold do zavazovačky postačí ako nočná plienka isto dosť dlho....

mne momnetálne nemá kto obdlžnik uštrikovať tak neviem čo urobím či kúpim alebo si kdesi na nete nájdem výuku štrikovania🙂)))

sulky
27. máj 2010

izabelka, chváliš na noc BBH bambus aj anavy bambus. Ktoré sú lepšie?Či nedá sa to porovnať?

izabelkak
27. máj 2010

sulky BBH bambus je jednoznačná nočná plienka, anavy na noc pre menšie deti či menej učúrané so všetkými vkladačkami, pre vačšie deti výborná denná plienka... ja cez deň ani tú menšiu prídavnú nedávam max. tak do nosítka..... nočné anavy by však tiež mali byť čoskoro.... budú z bambus.-konop. flaušu....