Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

moon1979
14. apr 2012

@datanka
a ešte čo na mňa vybalíš ? 😀
no gynekolog sa toho drzi a vypisuje na MD presne 6 tyzdnov pred PTP ... snad ak naaahodou porodim skôr alebo neskôr ako je PTP tak nebude problem, lebo uz ma fakt porazi 😀

datanka
14. apr 2012

@moon1979 to nie,to nevadi 😀 len zvyknu aj vypisovat 8tyzd.pred,ked je rizikove,alebo tak 🙂

dadka28
14. apr 2012

@gapa ahooj
RD som mala do januára 2012/presne malý sa narodil 4.1-neviem či to je podstatné/ a počas RD som nastúpila na 3mesiace na dobu určitú do zamestania/zaroveň sk´šobná doba/,to bolo obdobie od 3.11.2011-31.1.2012...
a DNP som platila od mája 2011 do konca janurá 2012/ktoré mi automaticky zaniklo novým zákonom/...a PN som od toho 31.1.2012.....tak ak by si vedela poradiť.....

dadka28
14. apr 2012

@gapa podľa teba bude tam nejaký problém?už sa tu všetkého bojím...z tej ochrannej lehoty budem mať vyplácanú materskú z DNP?

gapa
14. apr 2012

@dadka28
1.do 2.11.2011 si bola nezamestnaná s poberaním RP?
2.aké si mala nem.poistenie v období od 1/2010?
PP 3.11.2011-31.1.2012
dnp od máj 2011-31.1.2012
žiadne iné?
tvoj Ptp 26.8.2012
pn od 31.1.2012

3.ešte kontrolne, predpokladám dnp si si za január vyplatila do 8.2.2012 a nezostala si po tomto termíne dlžná sp viac ako 5eur?

čo sa týka pn
- zamestnávatel ti mal vyplatiť náhradu mzdy len za 1den 31.1.12., od druhého dna mal posunúť jednu časť pn do soc.poistovne (dávala si mzdárke dve časti pn, čiernu aj ružovú)
-od druhého dna platí nemocenské z nem.poistenia zamestnanca soc.poistovna, lebo ti skončilo NP zamestnanca
-nemocenské z dnp platí soc.poistovna od prvého dna
od druhého dna pn máš nárok zo SP na nemocneské z oboch nem.poistneí tj. to im asi robí problém sa dohodnúť (ak náhodou to máš každé v inej pobočke, mali by sa dohodnúť, ktorá to bude vypácať a uhradzať by mali v jednej sume z oboch poistení)Ale už je to dlho, by som sa im ozvala a spýtala sa, aký je problém.

čo sa týka nároku na materksé, tak nárok vznikne určite z dnp (ak ti už nevznikne nové nem.poistenie a zaplstila si do 8.2.), a možno aj z povinného np zamestnanca (ak by si mala ešte iné ukončené np v období dva roky pred pôrodom a v súčte 270dní, neviem, či dni z dnp môžu prirátať, ak by si ich mala len 270)

na tvojom mieste by som sa informovala aj cez poradna@socpoist.sk či ti nárok vznikne aj zo zamestnania, no uviest presne doby nem.poistení.
neviem, nepísali sme si už? sa mi to zdá povedomé. Možno bude ich odpoved len nejasná, no skúsila by som to.

dadka28
14. apr 2012

@gapa ano raz som ti písala-spomínala som to tam,ale si neodpísala...ale ja chápem veď maš tu tolko príspevkov ze az az..
pocas RP som bola nezamestnana,nemala som zziaden prac.pomer,okrem tých 3 mesiacov čo som spomínala..čiže za posl.2roky mám zaplatené len to DNP/žiadne iné.../,nemám nedoplatok,ešte aj počas tej práce som si platila stale tých 49,13e...pred 2týždňami som si žiadala o preplatok....
Viem že problém bol najprv v odovzdaní PN do poisťovni-zamestnávateľovi to trvalo asi mesiac-zamestnávateľ má sídlo v Poprade.Už som si to obvolala,PN je v poisťovni už asi 2-3týždne...a aj tak mi povedala pani čo tam sedí na mojom písmenku že nevie či to stihne-ma poriešiť....
Do poradne som písala,ale nie ohľadom zamestnania,kedže nemám narok ani na tých 10 dní PN od zamestnávateľa,tak predpokladám že za tie 3 odpracované mesiace/v období posl.2rokov/nedostanem materskú...
Bála som sa len ako to bude s materskou z DNP kedže su tu všelijaké fígle... 😉 😉

dadka28
14. apr 2012

@gapa potom mi aj došlo rozhodnutie zo SP..ze narok mam z DNP prve 3dni 7eur a za ďalších 7dní cca 18eur...takže rozhodnutie mam na 10dni,dostala som minulý mesiac 150eur a to bolo všetko...

moon1979
14. apr 2012

@gapa
ahoj Gapa, prosim ta, uved na pravu mieru a potvrd mi ci sa nemylim - ak mi PP stale trva, momentalne cerpam RD do marca 2013, od januara 2012 si platim DNP, ktore mi zanikne zo zakona v oktobri 2012 - ak otehotniem a stihnem nastupit na MD este pred ukoncenim prebiehajucej RD (retazovy porod) budem mat narok na MD z obidvoch poisteni, alebo nie?

gapa
14. apr 2012

@dadka28
neviem aký si mala vym.základ(hr.mes.mzdu) v tom zamestnaní, či ti to velmi znížilo maximálny vym.základ z dnp. Uvidíš to podla rozhodnutia zo SP, predpokaldám, že by mali napísať denný vym.základ zvlášť za ten prvý den, aký máš z dnp a zvlášť zo zamestnania.
Ak bola mzda vyššia (ak bude vym.základ z dnp dosť nízky z dnp, tak by som si dala žiadost o materské aj zo zamestnania. Skúsila by som. Ale to na druhej strane bude s naväčšou pravdepodobnostou znamenať, že asi nebudú vedieť, či nárok priznať a budeš čakať na rozhodnutie dlhšie. Ale to už je na tebe. By som si ale napíšala na tú poradnu, či náhodou?
A ak dáš žiadosť, tak asi by som po podaní žiadosti zavolala do toho popradu (čísla asi máš), či je to ok, či niečo nepotrebujú, napr. potvrdenie od zamestnávatela, aby to netrvalo až tak dlho.

Ak budeš mať materské cca maximum, tak snád sa ti to neoplatí. A teraz som chcela napísať, aký je teraz max. vz a aký bude v júli (nástup na md máš presne 6týž. pred termínom, to si si tu prečítala, predpokadám) ale veru neviem, ako sa ráta max. vz v januári a ako v júli??? či sa mení mesačný vz od júla, či až od januára a či sa delí počtom dní v mesiaci nástupu na md alebo sa vyráta priemer za rok? nechce sa mi to hladať :(

tak príp. potom daj vedieť, ak napíšeš na poradnu a čo odpísali

pri ip ak neodpíšem hned, tak poväčšine zabudnem. Hlavne ak nie sú kompletné údaje alebo vela rátania, tak sa mi do toho velmi nechce, ak nie je čas.

gapa
14. apr 2012

@dadka28malo by ti prísť rozhodnutie aj zo zamestnania a asi doplatia zvyšok
a pn trvala len 10dní? že riešili len prvých 10dní, asi nie (si nepamätám čo si vlastne riešila, že ti neplatili?)

dadka28
14. apr 2012

@gapa fuu to teraz neviem/neviem aku som mala hr.mes.mzdu-a ani neviem pozriet ,malý spí na posteli-kde v uloznom priestore mam tie pasky 😉 ....ale to az tak asi nie je podstatné/
len mi je to čudne ze mi poslu rozhodnutie z DNP len na 10dni a koniec..a teraz baba povie ze nevie ci ma stihne...
oki napísem v pondelok do poradni ze čo povedia na materskú zo zamestnania...
Juuuuj nerob si z toho hlavu,veď ja ťa chápem a všetkých čo tu najviac pomáhaju...jasné ze nestihnú odpisovať a reagovať...ved máte domácnosť,sv.rodiny...atď aj tak nechápem ako to tu zvládaš-nehovorim že radíš aj v iných témach...

gapa
14. apr 2012

@moon1979
je podstatné, či nastúpiš na MD ešte počas trvania dnp. Ak áno, nárok bude z oboch, ak nie, tak to treba riešiť podla tvojich konkrétnych údajov, lebo dnom nástupu na md v zamestnaní ti vznikne nem.poistenie zamestnanaca /počas rd ti netrvá), jt. prestane ti plynúť den pred nástupom na md zo zamestnania ochranná lehota z ukončeného dnp. Ak ale bude dnp trvať, tak nárok vznikne.
ak platíš dnp z minima, stačí sa pred nástpom na md nanovo prihlásiť. Ak platíš vyšší vym.základ a budeš dosť tehotná, tak sa najneskôr posledný den trvania dnp prihlásiť na zvyšné dve poistenia /podstatné je aby prihláška bola daná s dátumom najneskôr od toho 270teho dna), potom bude tvoje dobrov.nem.poistenie povaované za nepretržité, jt. bude sa rátať z vym.základu v rozhod.obodbí, nie z minima. Ale to už podla údajov potom riešiť.

dadka28
14. apr 2012

@dadka28 PN bude trvať asi do materskej,neviem ako ma necha na PNke dlho,ale asi tak to vyzera ze do konca..

dadka28
14. apr 2012

@gapa PN bude trvať asi do materskej,neviem ako ma necha na PNke dlho,ale asi tak to vyzera ze do konca..
Ciže PN je nepretržitá od 31.1.2012

moon1979
14. apr 2012

@gapa no lenze to je trosku komplikovane, pretoze momentalne tehotna este nie som, no planujeme ... mne DNP skonci zo "stareho" poistenia v oktobri 2012 a nastup na matersku, ak by sa podarilo otehotniet by nebol skôr ako február 2013 ... takze by som sa musela nanovo poistit z noveho poistenia, platit cely balik, co uz z minima je dost slusna suma az do nastupu na MD, co je skoro 5 mesiacov ...

takze teoreticky, ak ukoncim DNP zo zakona v oktobri 2012, neuzatvorim nove poistenie a nastupim na MD o niekolko mesiacov t.j. do marca 2013 na druhu matersku, tak si teraz DNP platim uplne zbytocne? dobre som to pochopila?

gapa
14. apr 2012

@moon1979
tu je ten max. vz, pre rok 2012 je rovnaký
DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia; DVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor ◦ obmedzenie DVZ - DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z 1,5 násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1.1. do 31.12. 2012 = 37,8197 EUR)

gapa
14. apr 2012

@moon1979
píše sa o možnosti nastúpiť na md z dnp 6týž pred očak.pôrodom a zo zamestnania o 1den neskôr. Je to tu už rozoberané, čo to obnáša. vtedy vznikne nárok na materské aj z dnp v ochr.lehote, ak ti ale skôr neskončí RD ako nastúpiš na md z dnp.

gapa
14. apr 2012

@dadka28
ten príspevok o 23.55 mal byť pre dadka a nie pre moon
@moon1979

moon1979
14. apr 2012

@gapa tak toto je uz na mna moc ☹ ☹ ☹ citim sa ako totalny blb

gapa
14. apr 2012

@moon1979
je už neskorá doba, mne už sa nechce premýšlať nad jasnejšími vysvetleniami, tak to zabalím, skontrolujem krpcou 🙂
treba si pohladať pár strán dozadu, potom sa informovať. Môžu byť aj zmeny v zákone. Ale dá sa to obísť, napr. tým prihlásením +pn časť obdobia.

moon1979
14. apr 2012

@gapa citala som vela a mala som v tom jasno, ale zmiatla ma jedna reakcia a teraz mam vtom totalny galimatias ...
jasne, dakujem ti aj tak za tvoj cas ... dobru noc

dadka28
14. apr 2012

@gapa nechcem vyzerať ako blbá...ale už tomu veľmi nerozumiem-tomu príspevku čo si sa pomýlila... 😖 😖
Ja uz veľmi ani nepotrebujem presné čísla,len nech mi potvrdia že dostanem nejakú tú vyššiu sumu...alebo vyvrátia...
moj manžel vkuse do mňa huči že zbytočne platíli sme prachy a nič nedostávam/niesme z tých čo majú veľa peňazí,preto pozerame a otáčame sa kde dávať peniaze a kde ano..-ale to už nie je podstatne-pre teba uz vobec nie xi xi/....a to nehovorím o tých dievčatách čo prispievali do SP dlhé roky...
DAKUJEM TI KRASNE ZA TV.PRISPEVKY-SI NASE ZLATO TU NA KONIKOVI....

patka_1
15. apr 2012

Babulky radte...dnes mi zanika DNP a rozmyslam ci ist alebo neist na PNku?? co by ste spravili? 🤐

cajova_lienka
15. apr 2012

@gapa prosim Ta ja viem ze si to uz 100x pisala ale nejak sa neviem v tych 1037 najst. prosim po akom case od vzniku noveho DNP viem zmenit vymeriavaci zaklad? Nove DNP som riesila v januari 2012. som na RD, som tehotna na rizikovom tehu - teda som PN, pracovny pomer mi trva. asi je pre mna jednoduchsie skusit zvysit vymeriavaci zaklad v soc. poistovni z minima na max. ako nastupit do prace a riskovat ze ma vyhodia (uz mi stihli zrusit funkcne miesto) Dik za cas a tvoj nazor.

dadka28
15. apr 2012

@patka_1 jasne že choď a využi tie peniaze čo si do toho dala...no ale to moj názor... 😉 😉
Tehu plánujete či ani nie?

zuzkaja
15. apr 2012

ahojte, prosím Vás o radu- do 20.3..2012 som bola zamestnaná doplácala som si do max vymeriavacieho v júli mi zanikne DNP, potom som v tej 8 mesačnej ochrannej lehote ked pôjdem na PN, alebo na materskú v tej ochrannej lehote z čoho mi bude vypočítaná PN, materská? Ďakujem veľmi pekne

datanka
15. apr 2012

@patka_1 mozes ist na pn-ku,ak chces mat nieco s tych penazi este...2-ha vec je(ak nie si teda tehotna)ci ta dr.vypise,ak nie si chora?!co povies,co ti je?a co v zamestnani?pretoze ak si si platila max.a chces s toho nieco mat,bolo by dobre,keby si mala pn aspon mesiac a ak ti nic nie je,neviem aku mesacnu diagnozu by si mala?a dr.aj tak moc nechcu len tak na "verimboha"vypisovat na pn,maju aj oni kontroly a ty budes musiet byt cez pn naozaj doma,chodi casto kontrola.tehotna nie si,predpokladam?

datanka
15. apr 2012

@zuzkaja podla mna ti to budu ratat z min.roku,tak by si mohla mat max.,ale nie som si ista,opravte ma,ak nie

angelika_2
15. apr 2012

@patka_1
samozrejméééééé, že chóóóĎ, keby si bola tehuľka tak by si mala super materskú ale kedže nie si, aspoň niečo vyťaž z toho .... 🙂 poteší každé euríčko .. 🙂

dadka28
15. apr 2012

@zuzkaja na PN z DNP možeš ísť do 7dní od skočenia DNP,tá 8mesačná ochranná lehota je pre tehotné..