Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

angelika_2
3. feb 2012

@poisonblu
a prečo chceš dať výpoveď hm? veď kým si na Pn si chránená, veď budeš mať nárok materskú aj z práce pokiaľ by si ostala...ja som tiež na PN a čakám, že ma vyrazia, lebo ma nemá kto zastupovať ..a 270 splnam zajtra takze mne je to jedno v podstate ...ano ako si napisala presne tak ..ale neuvazuj dopredu ono sa to vsetko zmeni uvidis 😀 po cca pol roka mas narok na vysoku PN pokial VZ bol z maxima to je tych 26 tt a viac ..

adrikanatasa
3. feb 2012

@lin123 500 x 4,4 percenta je 22. 22 :31sa rovná 0,7096 x 15dní sa rovná zaokrúhlene 10,60 eur. Teda dúfam že sa nemýlim 🙂

poisonblu
3. feb 2012

@angelika_2 nepotreubjem mat narok na matersku z prace, lebo si platim DNP z maxima..som uz treti mesiac PN a vypoved budem davat v podstate okamzite skoncenie s nahradou prijmu za 2 mesiace..ja este nie som tehu, takze bohvie, ci sa vo februari podari..do prace chodit uz nechcem, mne je v podstate jedno, ci pojdem na UP alebo rizikove..ale z PN dostanem viac penazi

katkaapetko
3. feb 2012

@lenkacka ahoj ja som sa tiez prihlasila 25.1a zavolala som tam(31.1) a hned mi povedali aku ciastku mam uhradit aj moj var.symbol,list mi prisiel az vcera...tak len tam zavolaj... 😉

livia341
3. feb 2012

Ahojte, poradte mi prosim budem mat narok na max MD? Platila som celý rok 2010 po 22 eur, v roku 2011 od jauára do júla tiež po 22 eur, v auguste 7,09 eur lebo som sa odhlásila a ze nemienim platit do nekonecna a ked som zistila, že som tehotná v auguste tak od septembra som si zvýšila na max a to 49,13 a mam si platit do konca februára? a termín porodu mam na 13.4 cize na materskú by som mala ist 2.3.
ked mi dr. vypise matersku tak mam zaniest najprv do socialky az potom na urad prace ked som nezamestnaná? a ako dlho sa čaká na rozhodnutie so sociálky? mesiac? a v tom rozhodnutí bude napísane, že kolko by som mala dostávat materskú? a materskú budem dostávať 6 či 8 mesiacov? Ďakujem. A ked si chcem vybavit jednorázový poplatok na dieta, to si mám požiadať na úrade práce s tým, že dieta musí mať 28 dní od porodu? Ešte raz dakujem, je to ho vela ale budem, rada ked mi napisete odpovede.

lucik106
3. feb 2012

aká je ochranná lehota pre čerpanie PN ak som sa neprihlásila do nového poistenia?

iinka
3. feb 2012

@lucik106 ahoj, 7 dní je OL

lucik106
3. feb 2012

@iinka tak hor sa v pondelok na PN 🙂

iinka
3. feb 2012

@lucik106 31.1 ti zaniklo dnpo?ked hej, tak v pondelok je najvyšší čas...ešte v utorok, ale tak radšej v pondelok🙂

lenkacka
3. feb 2012

@katkaapetko ďakujem pekne za info 😉 . No mne list ani dnes neprišiel ☹ a teda tam budem musieť v pondelok zavolať,aby som mohla poslať peniažky za január (koľko Ti prosím Ťa vypočítali,že či som si to sama dobre vypočítala 😉 ) a za február(je to po 50,76 eur - či-neviem presne tie centá).

katkaapetko
3. feb 2012

@lenkacka mala som zaplatit 11,45za jan. a potom mesacne to bude 50,75... 🙂

cristi
3. feb 2012

@katkaapetko ak si zadala spravne c.u.,kod banky,variabilny symbol,tak by to malo prejst v poriadku...a ak by sa im na ucet nahodou nezapisala ziadna platba od teba,tak ti urcite poslu liebesbrief o nedoplatku na poistnom..najlepsie je si to na IB nastavit ako pravidelnu platbu...a dakujem za odpoved 🙂

cristi
3. feb 2012

@ludka140281 dakujem pekne za odpoved,lebo na poistovni mi pani povedala,ze ku 8 dnu v mesiaci mam zaplatit ..a plati sa to ako spätna platba za predchadzajuci mesiac...

lin123
3. feb 2012

@livia341 ahoj, predovsetkym musis splnt podmienku 270 dni do porodu za posledne dva roky, moj odhad, je, ze splnas,ale este si to zrataj pre istotu. Od posledneho prihlasenia resp. zmeny na DNP musis splnit podmienku 26 tyzdnov do nastupu na matersku, zrataj si teda tyzdne..ak tieto dve podmienky splnas, tak mas narok na matersku z DNP. Matersku budes dostavat 34 tyzdnov, co je 8 a pol mesiaca. Ostatne ti neporadim, lebo s tym skusenost nemam.

lin123
3. feb 2012

@adrikanatasa ďakujem 🙂

datanka
3. feb 2012

@mima595 a preco musi byt v 8mes.ochr,l.len diagnoza od gynek.?to ak naozaj ochoriem,ako tehotna.,tak nemozem ist na pn?to sa mi zda hovadina,nie?

oliverka
3. feb 2012

@datanka Akákoľvek PN a OČR tehotnej, ktorej zaniklo DNP, je normálne platená ešte zo zaniknutého DNP 😉

datanka
3. feb 2012

@oliverka takze je tiez podla teba somarina co pisala mima 595,ze v 8mes.OL mozes ist na pn len s diag.ktora sa tyka tehotenstva?ze je to blbost?

spisiacka
3. feb 2012

dnes mi prislo oznamenie o plateni DNP, registracia 27.1. suma 8,18 z maxima. MOzno niekomu pomoze. Cize na den 1,636 ti vychadza.

cristi
3. feb 2012

@livia341 tu mas info na tu druhu cast otazky o prispevku na dieta po narodeni.. http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/sta...

lenkacka
3. feb 2012

@katkaapetko ďakujeeeem pekne.Pekný víkend 😉

mima595
3. feb 2012

@datanka
@oliverka - ja sa nehadam, ja som to niekde citala, ked SP davala take vyhlasenie k novej DNP...
ale nemožem to najst
ked mate osobnu skusenost, tak potom sa rada poucim

karinkaeich
3. feb 2012

@angelika_2 si zamestnana? alebo na rd? ja som na rd, ale pp stale trva. nove dnp som si dala max. minus moja hruba mzda. napis mi do ip, bude sa lepsie komunikovat 🙂

mariro
3. feb 2012

@mima595 tiez sa mi to nezda,ale rada sa tiez dozviem nieco nove co dievcata zistili. Dajte sem link na tuto info @oliverka @datanka

karinkaeich
3. feb 2012

@lenkacka cislo uctu je aj na stranke poistovne. ale vs, ak si este predtym nebola dnp, to neviem. ja som dnp uz mala v r. 2009 a 2010, ostalo mi rovnake. sumu viem vypocitat. ale kvoli tomu vs asi budes musiet volat, hadam ti uz budu vediet povedat. je to super, hlavne ked do 8-meho by mali byt peniazky na ich ucte. drzim palce

gapa
3. feb 2012

@mima595
@kavaapalma
ak skončí nem.poistenie počas tehotnenstva, tak plynie 8mesačná ochr. lehota na všetky nem.dávky. Tj. môžeš si uplatniť nárok okrem na materské aj na nemocneskké (s akoukolvek diagnozou, nemusí súvisieť s tehotenstvom) alebo aj ošetrovné. Ale ak vznikne pn, očr neskôr ako 7dní po ukončení np (tj. po štandardnej dlžke ochr. lehoty), tak už potrebuješ od gynekologa potvrdenie pre SP, že v čase ukončenia nem.poistenia, napr. k 31.1.2012 si bola tehotná. Aby bolo preukázané, že máš 8mesačnú ochr. lehotu.

ak bolo nejaké vyhlásenie soc.poistovne, tak to nemá oporu v zákone a treba sa odvolať. Poznám už taký prípad cca rok dva dozadu, že nechceli uznať, no nakoniec uznali. A v tomto sa zákon nezmenil. -vid § 32 Zákona o soc.poistení.

mariro
3. feb 2012

@gapa ale to sa rozumie len ak zanikne NP uz ako tehotnej,ked skonci DNP napr. v januari a zena zostane tehu v marci tak aj tak ma narok na vsetky davky NP? PN,OCR?

gapa
3. feb 2012

@mariro
podmienka je, ak nem.poistenie zanikne, ked si tehotná

mariro
3. feb 2012

@gapa ano uz rozumiem,to sa tyka hlavne tohto stareho,ktore konci automaticky k 31.1.lebo logicky by som nic nerusila ked som tehu a nechala by som to plynut 🙂 bez toho ze by som musela platit.

oliverka
3. feb 2012

Gapa ma predbehla a všetko vysvetlila. Presne takto to viem aj ja - po ukončení DNP - ak je poistenkyňa už tehotná - jej plynie 8 mesačná ochranná doba, ktorá sa vzťahuje na všetky plnenia z DNP, nie na to, že je tehotná 🙂 Ak v OL ochorie alebo čerpá OČR, tak musí sociálke doložiť potvrdenie o tehotenstve, lebo sociálka nemá možnosť odkiaľsi vedieť, že je tehotná a tak jej OL trvá.