Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
4. okt 2014

@chchna no to nie na podporu to vplyv nemá ... ak by si sa zamestnala a šla na PN tak PN by potom bola z predošlého zamestnania ...

chchna
5. okt 2014

Dakujem .V tomto vobec neviem chodit. Ukoncim pn,pojdem na podporu a skusim sa zamestnat .Tyzden budem pracovat pojdem na pn.Ukoncim zamestnanie a dokoncim podporu. Urobim spravne? Pochybujem, ze najdem pracu v ktorej mi bude dobre. V sade ludi len zotrocuju.Takze tyzden pracovat bude az az...

zalka
5. okt 2014

@chchna áno správne ...a DNP si zruš

chchna
5. okt 2014

Cmuk. Si zlata. Tomuto vsetkemu som mohla predist ,keby som si to skor overila. Nech zije chaos. Nudit sa urcite nebudem.V piatok som si vyplakala pn a v pondelok ju pojdem zrusit.Nabuduce ma rovno posle na psychiatriu.No co uz .

zalka
6. okt 2014

@chchna no bohužial .. trebalo sa skôr informovať ... držím palec

katkka08
6. okt 2014

zalka nevieš mi poradiť na materskú som nastúpila 6.4.2014.som prihlásena ešte na dnp ku poslednému dnu sa mam odhlásiť mne vychádza 6ty masiac 6.10.2014.a na zdravotnej mi povedala ,že mam prísť 5.11.2014. mam v tom chaos lebo neviem či materská je rovných šesť mesiacov alebo viac

zalka
6. okt 2014

@katkka08 materská je 34t tj. viac ako 6m

katkka08
6. okt 2014

zalka 34t to už je koniec novembra a aj tak mi to nevychádza tak ako my to povedala na zdravotnej

zalka
6. okt 2014

@katkka08 nechápem čo splietaš zdravotku, potom čosi DNP ... fakt som sa stratila v tom ... a na SP ti povedia do kedy si na MD a budeš to vedieť presne

wingsseven
6. okt 2014

@zalka prosím o radu. Na materskú som nastúpila v juni 2013. Poberala som max materskú, ktorá mi skoncila koncom januára 2014, vtedy som aj zrušila DNP, teraz som na rodičovskej do júla 2016 (inak som nezamestnana). Ako mám postupovať, aby som v prípade daľšej materskej (ktorú plánujem) dostávala max. materskú? Ako je to s PN, kedy by som mohla nastúpit na PN po prihlásení sa na DNP? Dakujem Ti veľmi za reakciu na moeje otázky.

zalka
7. okt 2014

@wingsseven do 15m od skončenia DNP ti musí vzniknúť nové poistenie, po vzniku nového poistenia môžeš v podstate hned nastúpiť na PN ...

katkka08
7. okt 2014

zalka ked teraz ukončím DNP budem na RD a po skončení RD nevieš mi povedať mala by som nárok na podporu z max ked som teraz bola prihlásena z max. Mam ešte živnosť a neviem či ju musím teraz zrušiť či spravím dobre

zalka
7. okt 2014

@katkka08 dala si málo údajov neviem ti odpovedať ... na podporu potrebuješ 730 dní poistenia v posledných 3 rokoch .

wingsseven
7. okt 2014

@zalka ďakujem za odpoveď. Ešte ma zaujíma, ak by som chcem teda max materskú, tak si hneď musím dať DNP z max? PN-ka by mi bola rátaná z čoho? Prosím Ta a ten balík zahrňa aké poistenia? Dakujem ti moc moc.

zalka
7. okt 2014

@wingsseven
balík 1) nemocenské a dôchodkové
2) nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti
áno na max. MD .. DNP z max. VZ pre max MD ..
PN z minima ak by vznikla skôr ako 26t od vzniku poistenia.

katkka08
8. okt 2014

zalka no pred tehotenstvom som bola DNP viac ako 2 roky z min a potom od 4.10.2014. som sa dala poistoť z max to úž teraz počas tehotenstva ,aby som mala max mat.

zalka
8. okt 2014

@katkka08 a mala si všetky poistenia? ja to neviem ... pozri si registrácie .. porátaj dátumy ak nájdeš v posledných 3 rokoch 730 dní poistenia v nezamestnanosti nárok na podporu mať budeš ak si včas platila odvody.

katkka08
8. okt 2014

platila som si všetko aj do fondu nezamestnanosti a všetko včas,jen vravím, že zo začiatku z min a potom z max.a neviem z akého základu by mi to vypočítali a čo je dobre zrušiť živnosť alebo ju nechať

zalka
8. okt 2014

@katkka08 ak budeš mať živnosť tak ťa nezaevidujú na UP ... a podpora sa ráta z priemeru VZ za posledné 2 roky ... z toho sa vyráta ...

katkka08
8. okt 2014

zalka počkaj no teraz mi končí materská šla by som na RD a po 3rokoch BY som chcela využiť podporu ,keby som mala nárok a toto neviem či môžem mať živnosť teraz či musím ju teraz po MD zrušiť aby som mohla isť na RD a potom využiť podporu.Neviem či z toho vyjdeš ako som to popísala.

zalka
8. okt 2014

@katkka08 budeš platiť nadalej odvody na poistenie v nezamestnanosti? živnosť rušíť nemusíš nárok na RP máš aj tak ...

katkka08
8. okt 2014

zalka ide o to, že živnosť nezruším platiť nebudem lebo mi nevznikla povinnosť či potom nepovedia mi na úrade prace,že nemám nárok lebo som si neplatila počas RD po uplinuti tých 3 rokov

noellia
8. okt 2014

potrebovala by som poradit ako je to pri PN ke teraz, ak niesom 270 dni poistena nemam narok na PN pri DPO a ked ochoriem musim platit riadne poistne cize sa ani nemozem dat vypisat? predtym sa myslim dalo a pocital sa PDVZ cie pravdepodobny denny vym. zaklad

zalka
8. okt 2014

@katkka08 pozri potrebuješ 730 dní za 3 roky ... tj. bez poistenia môžeš byť max. rok ... samozrejme po RD nárok mať nebudeš ... nárok po RD by si mala keby si celý čas platila ....

katkka08
8. okt 2014

čiže nebudem mať nárok ani z minima ,nebude platiť ani to že som si platila 3či4 roky pred MD aRD. Tak som to pochopila sprave?

zalka
8. okt 2014

@katkka08 ak máš teraz 730 dní poistenia , tak RP napíš na partnera a ty chod na UP na pol roka požiadaj o podporu a ked ju doberieš tak sa vrát ty na RP... a vybavené

katkka08
9. okt 2014

zalka RP myslíš rodinne prídavky?

lucya89
9. okt 2014

@katkka08 rodicovsky prispevok!!!!

katkka08
9. okt 2014

dakujem vám veľmi pekne za rady prepáčte ,že som taka blbá

jajamalka
9. okt 2014

@zalka prosím ťa o radu. Kamoška je tehotná a termín pôrodu bude v máji, zamestnaná bola niekoľko rokov v kuse do konca januára 2013 a pracovná zmluva jej vtedy aj skončila. Potom išla na MD a teraz je na RD. Má ešte nejakú šancu získať materskú? ďakujem.