Vojtovka a ako udržať vzpierajúce sa bábätko v správnej polohe

slnecnica777
5. feb 2019

Su tu nejake maminy, ktore cvicia doma vojtovku a vedeli by mi poradit ako cvicit spravne s babatkom, ked sa vzpiera, kope nozickami, aby som ho udrzala v spravnej polohe? My sme zacali s cvicenim minuly tyzden kvoli hypertonusu na rucickach a hypotonusu na chrbatiku. Maly je navyse velmi drazdivy, tak pri cviceni strasne reve, ale najhorsie je, ze ho mam problem udrzat na mieste, ked sa zacne vzpinat, tak sa cely posuva. A este som sa chcela spytat, kde sa vam doma najlepsie cvici? Ja s nim cvicim na stole v obyvacke.

deti95060810
5. feb 2019

tiež sme cvičili na stole...ale v jedálni -čo je prakticky jedno...
niečo robíš zle, keď sa ti dieťa hýbe... my sme si všetko fotili u fyzioterap. , potom som presne podĺa fotiek cvičila....

slnecnica777
autor
5. feb 2019

@deti95060810 ved ja som si to tiez nafotila a idem podla toho. On je strasne drazdivy a aj fyzioterapeutka mala problem ho riadne udrzat, ale ma v tom prax, tak sa jej neposuval. Ja to robim prvy krat. Navyse nas objednali az za 3 tyzdne, bojim sa ak robim nieco zle, aby sa to este viac nezhorsilo.

janinah
5. feb 2019

nerieš,že plače,časom to bude lepšie...čo máš ako podložku na tom stole? dáku deku treba a na ňu plachtu ,nič šmykľavé....to sa treba naučiť ako ho držať,aj mne to chvíľu trvalo

slnecnica777
autor
5. feb 2019
https://www.youtube.com/watch?v=-kGubGK7EOY

tento cvik konr. mi moc nejde

slnecnica777
autor
5. feb 2019

@janinah ano deku a na nej bavlnenu plienku, ale smyka to dost, asi by chcelo nieco dat este pod tu deku, ale neviem co

taziona
5. feb 2019

@slnecnica777 my sme kupovali karimatku. Tiez sme na stole v obyvacke cvicili a pekne drzalo 🙂 nie je to draha zalezitost... Prajem vrla sil. My este cvicime a uz to nie je vobec hrozne. Tie zaciatky boli tazsie, ale dostanete sa do toho 🙂

janinah
5. feb 2019

@slnecnica777 pri tom cviku by malo začať otvárať pästičku,ale nebude to hned,treba držať pevne,ale netlačiť veľmi silno..ked celkom nevieš,tak si dohodni kontrolu skôr ,nech ti poradia,ľahké to nie je

slnecnica777
autor
5. feb 2019

@janinah chcela som skor, ale nedalo sa, maju plne, asi si domov zavolam niekoho sukromne, aby to pozrel, este sa dodatocne ideme objednat do nemocnice, tam by sme mali chodit kazdy tyzden, lenze kym prideme na rad to trva aj 2 mesiace a to nemozeme prestat cvicit, tak zatial musime chodit na polikliniku kde nas objednavaju raz za 2-3 tyzdne, mne povedala na rehabke, ze by pri tom cviku mal pliecko zatiahnut smerom dole od brady, pasticku otvara.

slnecnica777
autor
5. feb 2019

@taziona vyskusam ci to nebude klzat. A smiem sa spytat kvoli comu cvicite? A ako dlho? Ja s malym 3x denne. Je to psycho, niekedy sa musim riadne premahat do toho, ked si pomyslim, ze ho idem zasa "mucit"

taziona
5. feb 2019

@slnecnica777 torticollis, hypotonia. Ja som to zo zaciatku tiez tak brala, ze mam dost, flakala som cvicenia. Ale raz som sa nastvala a poctivo som isla 3x denne iba v plienke, snazila som sa nejaku ju hrackou zabavat a videla som zlepsenie. A nakoniec ani mala to nebrala tak strasne a vedeli sme odcvicit bez placu 🙂

vivien16
5. feb 2019

@slnecnica777 najlepšie bude keď si zavoláte niekoho a ten Vám to v kľude doma ukáže. Ja som si takto zavolala, zaplatila a cvičila som s malým sama 2 mesiace a nemusela som čakať tie 2 mesiace na prvú rehabilitáciu. Vôbec pri tom neplakal a keď mal obdobie, že robil všetko možné, stačilo ho zabaviť hračkou. Cvičili sme na posteli.

deti95060810
5. feb 2019

my sme cvičili v Mt rok a nakoniec sme skončili v Olomouci kde nám dcéru postavili na nohy za 2 mesiace...v Mt to nestihli ani za rok....😉
Ešte pozri reh. stredisko Corpus Olomouc, oni majú zoznamy aj svojich absolventov, ktorí sú ozaj že super....absolv. sú aj zo SK, pozri či niekto nie je tam z tvojho okolia....

deti95060810
5. feb 2019

@vivien16 posteľ je makká... to akože vyhovovalo? sa mi nezdá...

vivien16
5. feb 2019

@deti95060810 záleží od toho aký máš matrac a aj aké cviky dostaneš. Nám vyhovuje posteľ, matrac mám tvrdý tak všetko ok

jaja23
5. feb 2019

@slnecnica777 my máme to isté. Malý začal cvičiť ako 4 mesačný a krásne lezkal, teraz ma 6 mesiacov, silu za troch a ani náhodou neleží. Tiež cvičíme na stole a nemôžem ho udržať. Musím ho aj za hlavu a tu mu stláčať nechcem. Nam povedali, že to nevadí, že sa krúti, hlavne ze cvičí. Ale mne sa to nezdá, ideme zajtra k doktorke, tak sa jej ešte opýtam. Držím palce.

slnecnica777
autor
5. feb 2019

@deti95060810 prave ta fyzioterapeutka, ktora mi dala tie 2 cviky sa chodila zaucat do Olomouca

deedol
5. feb 2019

ahoj, nas teda objednavali castejsie, min. 1x tyzdenne. a tiez sme boli konzultovat sukromne aj na dvoch miestach aj fyzio bola u nas, lebo na zaciatku som vobec nevedela, ci to robim dobre. myslim, ze sa oplatilo, vzdy ma to tak upokojilo a islo to lepsie. pripadne fyzio vie zmenit drzanie, ked sa babo moc kruti. moj napr. musel mat nohy dole zo stola, inak robil mostik, a hlavu som musela drzat vyssie... (diagnozy podobne - slaby chrbat a brucho, hypertonus na koncatinach). neviem, odkial ste, inak by som odporucila aj konkretne, kde sme boli my.

slnecnica777
autor
5. feb 2019

@jaja23 no tak toto by aj mna zaujimalo co povie. Daj vediet potom co povedala. Ja s nim cvicim zatial len tyzden este do vcera to islo, lezal ako-tak, ale dnes nieco strasne. On uz normalne vie co s nim idem robit a este ho poriadne ani nedrzim uz trieska rukami, nohami, cely sa mi prepina do luku. Ten cvik kde ho musis drzat za hlavicku mame aj my a strasne sa mu ju bojim fixovat, aby som mu neublizila. Dnes som si pri nom uz porevala aj ja, ze to nezvladnem...a to ma este len 4 mesiace a uz sa vzpiera ako divy a ako to mam potom zvladnut ked bude starsi? A vy cvicite tiez kvoli tonusu? My mame okrem tonusu aj asymetriu, preferuje viac lavu stranu nez pravu, zacal sa uz pretacat na brusko, ale zatial len do lavej strany, tam mu to ide dobre, dnes sa pokusal aj do pravej, ale prehybal sa ako luk a hlavicka isla do zaklonu, takze zle. Ja neviem ako to my zvladbeme...

deedol
5. feb 2019

@slnecnica777 na to som uz aj zabudla, moj mal este aj torticollis, ten sa rychlo rozcvicil, a asymetriu tiez. ono to vsetko este pozornym okom vidiet, ale uz je to ovela lepsie. cvicili sme od 2m a teraz ma 9m. neboj, pojde to pomaly... moj sa tiez tak prehybal a preslo to.

jaja23
5. feb 2019

@slnecnica777 moj ma hypertonus, diastazu na hrudníku a preferoval pravú stranu. No uvidím čo povie, môj výstava hlavičku, alebo sa ma snaží chytiť za tričko, alebo hocičo, vo mu napadne. Najlepšie je, že minule na cvičení bol ukážkový, darmo som mohla hovoriť, že doma zo nezvládam. Uvidíme co bude zajtra a napíšem.

jaja23
5. feb 2019

@deedol prosím a nie ste z BA? Nam by sa zišla asi ešte pomoc

deedol
5. feb 2019

@jaja23 som z BA

jaja23
5. feb 2019

@deedol a poradíte kde ste boli konzultovať? Pripadne aj tu fyzio, koľko ste platili? Ďakujem.

deedol
5. feb 2019

@jaja23 boli sme v http://www.physio-medical.sk/ u Evy Hromnikovej, plati sa 20 € za konzultaciu spojenu s cvicenim, ktora trva 30 min (vacsinou sa nam venovala aj dlhsie). Dalej sme boli v Tetise v Dunajskej Luznej u rehab lekarky MUDr. Chamutyovej (mali sme vymenny listok, inak sa plati tusim 50€ za vysetrenie) a boli sme tam parkrat aj cvicit ako samoplatcovia (plati sa 15€ za 30 min cvicenie). Nakoniec sme si povedali, ze nebudeme chodit na nasu povodnu rehabilitaciu a presunieme sa do Tetisu, takze momentalne to mame zadarmo (cez poistovnu). Mam aj kontakt na fyzio, ktora bola parkrat u nas doma, ked tak mozem posunut cez IP.

slnecnica777
autor
5. feb 2019

@deedol no tak to mame podobne. Nas ma predilekciu hlavicky, asymetriu, hypertonus na rucickach a hypotonus na priecnych brusnych svaloch a chrbatiku. Predilekcia sa pomaly uz upravila, aj polohovanim, najhorsi je asi ten tonus. Presne aj nam ako pises musela cvik upravit, lebo mi robil mostik, tak ma nozicky spustene zo stola, konkr. je to ten co lezi na chrbatiku a ja mu mam stlacat bod pod prsnou bradavkou, mal by zdvihnut obe nohy naraz, ale on zacal robit mostik, tak ich ma spustene dole zo stola a vtedy to cvici dobre. No ja som zo Ziliny, takze asi mi tu nikoho nablizku neporadis. To uz cvicite vyse pol roka a este ste neskoncili? Kolko mate cvikov? My zatial 2. A kedy sa to u vas zacalo zlepsovat? Najdlhsie asi trva upravit podla mna ten chrbatik.

deedol
5. feb 2019

@slnecnica777 ahoj, no fakt skoro rovnake diagnozy 🙂 torticollis (predilekcia) sa zlepsil prvy po par mesiacoch. tonus isiel pomalsie, dr mu este stale pise velmi lahky hypertonus na koncatinach a lahky axialny hypotonus, ale hadam to nebude take zle, ked uz dva mesiace stvornozkuje a mesiac a pol sa stavia a chodi okolo nabytku. (zatial nespickuje, tak hadam ani nezacne.) ta asymetria sa prejavovala najhorsie, ked sa plazil, lebo pouzival len jednu ruku a jednu nohu. ked zacal stvornozkovat v 7,5m, tak ho to nutilo rozvijat obe strany, takze je to uz lepsie. momentalne sme na tom asi tak, ze podla dvoch fyzio by sme uz cvicit ani nemuseli a podla dr. "este cvicte, ak sa vam da udrzat", ale uz len 1-2x denne. vacsinou sa cvici do stvornozkovania.
mali sme reflex otacanie 1, reflex plazenie, potom reflex otacanie 2 a teraz mame cvik na sikmy sed (lebo vie stat, ale nevie sediet, ma slabe sikme brusne svaly).
inak co maleho najviac nakoplo bol pobyt v tetise v dunajskej luznej, tam zacal stvornozkovat. viem, ze su take pobyty napr. aj v martine normalne cez poistovnu (treba odporucanie rehab lekara alebo neurologa).
vy mate ake cviky? a preco vlastne cvicite - bol nejaky problem pri porode alebo tak?

jaja23
6. feb 2019

@deedol ďakujem zatial

slnecnica777
autor
6. feb 2019

@deedol ahoj. No pri porode nebol problem akurat, ze mal 2x omotanu snuru okolo krku a bol extremne urevany, drazdivy. On sa uz narodil s tymito diagnozami a vobec sa nevie preco. Zistilo sa to az v 3.mesiaci a neurologicka doporucila cvicit. Dnes som ho bola objednat v nemocnici na vojtovku a som sklamana, maju na to len 1 sestru, ktora ma co robit, aby vsetko postihala cvici sa len pobede od 13.00 do 14.30 co mi vobecnevyhovuje kvoli dochadzaniu. Asi si fakt sukromne zavolam niekoho domov, lebo maly po tom vcerajsom strasnom cviceni, ked sa strasne vzpieral ma na pravej strane telicka petechie a to ma vydesilo. O tom Martine som nevedela, ze tam nieco take je. My mame tiez asymetriu a maly viac zabera tu lavu cast tela nez pravu. Chyta viac predmety do lavej rucicky nez do pravej, pretaca sa viac na lavu stranu, chyta si lavou rucickou paticky, pravu rucicku natiahne max pod kolienko, hlavicku viac otacal do lava. On bol aj v maternici ulozeny viac na lavo, tak neviem, ci to ma s tym nejaky suvis. Uz zacinam mat strach, ked tu kdeco citam o DMO. My mame lahky axialny hypotonus, hypertonus na HKK pricom na tej pravej je vyraznejsi, asymetriu a predilekciu hlavicky. Zatial cvicime 2 cviky. Jeden z nich je tento

https://www.youtube.com/watch?v=-kGubGK7EOY

sa pri nom strasne vzpiera a vobec neviem ci ho dobre cvicim. Ked je v zpriamenej polohe na rukach, tak mu hlavicka kymaca zo strany na stranu, nema stabilitu. Aj vy ste to mali? To je kvoli tym oslabenym chrbtovym svalom? Kedy sa toto u vas upravilo?

slnecnica777
autor
6. feb 2019

@jaja23 ahoj. Tak ako ste dnes dopadli?

jaja23
6. feb 2019

@slnecnica777 ahoj 🙂 no povedala som fyzioterapeutke, ze ho nezvladam drzat, ze sa obracia velmi. Tak mu skontrolovala hlavicku a povedala, ze uz nemusime cvicit tu prvu metodu a dala nam dalsie cviky na fit lopte. Ale ze teda mame cvicit, aby sa mu to nevratilo.