Ako donútiť 4 ročného chlapca, aby jedol mäso?

tarinka005
2. mar 2012

ahojte...naš syn mi odmieta jesť mäso...vlastne z mäsitých výrobkoch mi zje parky, "paštetu", salamu a to je asi tak všetko. ☹ nevieme ho donutiť zjesť rezeň či fašírku a o nejakých krídelkach ani nevravím...ked bol mladší jedol mi všetko a teraz ☹ hrôza...stale dookola to isté jedlo ine nechce, lebo ho napína a sem-tam aj zvracia, ale to neviem či nerobí naschvál. 😠 už som sa zmienila aj lekarke o tom a nejako mi nepomohla...viem, že sme urobili chybu ale ako sa to da napraviť? dakujem

cicimon
2. mar 2012

no ak nechce tak nech neje, zas o nic nepride.... rezen ani fasirka nie je prave naj jedlo... a nezje ani nejake dusene, sote a pod? a mozno ma len take obdobie a casom ho to prejde

emogeon
2. mar 2012

ved skus iny variant zeleninu, ryby, jaj moznosti je vela, ved ho nenut ked nechce papat maso 😉

anaxamon
2. mar 2012

@tarinka005 vies ja sice nemam este skusenosti od vlastnych deti, dcerka ma len pol roka, ale nutenim sa nikdy nic dobre neda dosiahnut, skus si precitat na nete nejake clanky ako nahradit ziviny, ktore su v mase inymi potravinami a nenut ho jest to co nema rad. Mozno bude ochotnejsi jest to ine. Alebo mozno len treba zmenit druh masa a jeho pripravu.....mozno nema rad bravcove ci kuracie maso...mozno nema rad sposob pripravy....a ak ma rad len to co pises, tak napr take pastety vies pripravit aj sama doma s kvalitneho masa....proste my mamy musime mat velku fantaziu aby sme deti nakrmili 😵

mojkamirka
2. mar 2012

ahoj môj syn do dvoch rokov mäso nezjedol vôbec, potom akoby utalo a zmenil sa na mäsožravca, ak nechce tak ho k tomu neprinutis len mu to sprotivíš. má teraz proste nemäsové obdobie, snad neskôr mu príde zase na chut. a aké jedlá má rad?

elbe
2. mar 2012

neviete ho donútiť?! To myslíš vážne? Nútiť dieťa aby jedlo niečo, na čo nemá chuť, je najistejšia cesta, ako mu nadobro zničiť pozitívny vzťah k jedlu. Nechce, nenúť ho, môj malý mal tieť obdobie, že mäso vôbec nechcel a prešlo to. Deti často podvedome cítia, čo potrebujú. A možno je to jeho spôsob obrany pred tvojim nátlakom, jediný spôsob, ako nad tebou získa moc a vyhrá.

nice202
2. mar 2012

vsak chvalabohu, ze neje maso... chlapec ma rozum.... rezen, fasirka, pastika, cisto zdrave jedla....

usacek79
2. mar 2012

@tarinka005 nuz mna v podstate nikto nikdy nedonutil jest maso a som ziva a zdrava 😉 krv a mlieko dokonca 😀
naozaj od uuplneho malicka (co som si zacala pamatat), teda asi od 3 rokov do mna nikto nejake bravcove ci hovadzie maso nedostal a fasirku uz vobec! Mne maso vseobecne strasne smrdi, mam problem aj s kuracimi prsiami, ale to este ako tak zvladam..
takze jem len obcas kuracie prsia a zboznujem ryby, plus kvantum mliecnych vyrobkov atd, takze urcite moj prijem bielkovin je dostatocny, ak nie vyssi, ako u masozravcov.
Alternativ je predsa milion, nemusi nutne maso jest, ak nechce, ale myslim, ze ho to casom prejde - ked bude pubertak zje aj vola, asi to treba nechat na nom - telo same vie, co sa mu ziada, co potrebuje, tak asi momentalne maso nie je priorita..

tarinka005
autor
2. mar 2012

ako sote a dusene to vobec nie...ryby taktiež nechce...... matku mrzí ked vidí, že dieťa nejako odmieta jesť... 😖

emogeon
2. mar 2012

@tarinka005 a co ti zje na obed?

aklimka81
2. mar 2012

ahoj, ja by som ho nenutila, nech papa to co mu chuti. moj brat takto zacal odmietat maso, ked mal asi 4 roky, v skolke ho ucitelky nutili, tak sa im tam pekne pozvracal. Odvtedy maso neje, iba parky, salamy, nanajvys este zje fasirku🙂 teraz bude mat skoro 30 rokov a zije, nic mu nechyba🙂

bubinko83
2. mar 2012

nenutit hlavne,ked nechuti -tak nechuti asi vie prečo.Moj zase nezje žiadne ovocie okrem bananu a jablka a zeleninu surovu žiadnu .Je zdravy ,chory nebyva tak neriešim.

tarinka005
autor
2. mar 2012

@mojkamirka väčšinou múčne...

zuzkla
2. mar 2012

ja som sa tym tiez dlho trapila, mam 3r syna a este nemal maso v puse🙂, ani nevie ako chuti, uz ked som mu davala prve masove prikrmy, vsetko vypluval a taha sa to takto stale. Pytala som sa aj gastroenterologicky, pokial vraj dieta nema zle vysledky krvy a prospieva, netreba to riesit. Doma varime pre nas masovych a zvlast pre nasho dobrovolneho vegetariana. Prestala som ho nutit, pretoze to k nicomu neviedlo, aj v skolke su taki zlati, ze s toho vedu nerobia a nenutia ho. Dcerka mala take odbibie jeden rok, jedneho dna vyhlasila, ze ona masko papat nebude a rok ho nejedla.
Netrap sa, poznam viacero maminiek, ktore maju obdobny problem s detmi. Mozno je to naozaj len chvilkova zalezitost ale rozhodne by som ho nenutila, aby si nebola vystresovana ty aj maly, nesnaz na mu maso kamuflovat do jedal, aby ti neprestal papat aj to, co bezproblemov zjedol. Je to tazke, ale da sa na to zvyknut. Aj ja cakam na den, kedy uvidim syna s reznom v ruke🙂.

tarinka005
autor
2. mar 2012

@usacek79 ...dik 🙂

usacek79
2. mar 2012

@zuzkla presne to som aj ja - prirodzeny, dobrovolny, 90%ny vegetarian uz 33 rokov 😉 a dobre je
@tarinka005 mucne je taka zakladna alternativa, kadejake palacinky, buchty atd 😀 ale u mna to vzdy boli najma cestoviny, zemiaky na vsetky sposoby, sampinony, pizza atd
Aj sojove rezne zboznujem 🙂

lubina
2. mar 2012

@tarinka005 to ako u nas.Starsia dcera tiez nechce masko. Uz sme poskusali vselico, a trva to uz neskutocne dlho....... 😠 . Obcas daku salamu alebo pate, kuracinku ale to je tak asi vsetko.Ale uz ju ani nenutim, zistila som ze to ma opacny efekt, takze nenutit. A ked chce tak si da.Stale jej maso ponukame a ak zje co i len dva, ci tri kusky sme radi. Snazime sa jej dat pestru stravu co najviac, takze asi tak,. DUfame, ze casom, ako bude rast pochopi, ze masko je fajn (aj ked nie vsetky druhy, to nezjem ani ja a to som vyslovene masozravec 😀 ).

zuzkla
2. mar 2012

@usacek79 uz to chapem s odstupom casu aj ja, ale cesta k tomuto poznaniu bola trosku trnista🙂. Z detstva si pamatam, papaj masko budes zdrava a pod.... Kazda mama chce pre dropca len to naj, ja doteraz neviem, preco maly neje maso a o rybach ani nehovorim, tie nemoze ani citit, nie to este vidiet, ale uz to neriesim, asi vie, co mu vadi. Dakujem🙂

alex31
2. mar 2012

@tarinka005 ... a preco ho nutit???? Ja tiez nejem meso ale nie z nejakeho presvedcenia ale len preto ze mi je z neho stale zle ... a moj syn /27 mesiacov/ uz viackrat videl ze na tanieri mesko nemam a nechcel ani on ... dokonca aj v skolke povedal ze "mamka mesko nepapa a tak nechce ani on" .... zo zaciatku ma to dost hnevalo a tak som aj skusila jest s nim mesko aby vedel ze ho ma papat ale potom mi bolo tak zle ze som to nechala tak a povedala som si ze nevadi .... ked nechce tak nechce, nenutim ho ... ved mozno sa k nemu vrati a ked nie tak neva .. nakoniec ked stale pocuvam co vsetko v tom mesu najdu a co do neho davaju tak si vobec nemyslim ze je az tak strasne zdrave ako o nom niektori hovoria ... a podmienky na chov vlastneho bio-prasiatka nemame 😀

usacek79
2. mar 2012

@zuzkla to su pritom ale strasne bludy, ze "papaj masko, budes zdrava" 😠 to je asi tak, ako ked sa v 50tych rokoch hovorilo, ze fajcenie prospieva zdraviu (to sa naozaj tvrdilo!)...
Maso je sice skvely zdroj bielkovin, no pre traviaci system je to obrovska zataz - maso sa travi az 15hodin! pricom zelenina asi tak hodinku-dve 🙂 a ak sa teda clovek denne laduje masom, nestiha sa stravit poriadne to z dna predtym a tak zacina v crevach hnit a to doslova. preto vysloveni masozravci prdia tak smradlavo 😀
takze maso OK (ak uz teda musi byt), ale idealne 3x tyzdenne, teda obden a vyberat si lahsie formy masa, nie bociky a ine mastne casti.. Kvalitne hovadzie ma najviac bielkovin, ale travi sa najdlhsie, takze po nom aj dva dni pauzy s masom 🙂
ale vo vseobecnosti bez masa sa svet nezruti, je dost inych zdrojov bielkovin 😉 moja mamca to nastastie chapala a nijako ma do masa nenutila, prave naopak - neskor sa oni prisposobili a po par rokoch sa u nas varilo maso uz len 2x tyzdenne 😉
ja tiez doma muzovi maso neuvarim - da si nejake v praci v jedalni a cez vikend vzdy v nedelu robim kura alebo ryby 🙂 a teda budem to tak robit aj pri detoch 😉