Ako mám utíšiť hysterické dieťa?

Zodpovedané
9. dec 2018

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám dcérku, ktorá je veľmi hysterická. Keď nemá po vôli, tak vybuchne. Začne búchať nohami, vrieskať, dupať a hrozne kričí a vyvádza. Keď sa stane jej vôľa, tak sa upokojí.

Ako mám utíšiť hysterické dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

je prirodzené, že dieťa, ktorému sa nevyhovie, je frustrované, nahnevané, stratí kontrolu.
Porozumieť hnevu, frustrácii, smútku a celkovo emóciám je pre dieťa v tomto veku náročné. Svojim hnevom, krikom, trucovaním sa vyrovnáva s frustráciou.

V takejto situácii treba byť pri nej, priznať jej emóciu, hovoriť, že viete, že sa hnevá (je smutný...), že chcela dostať/urobiť to a to, že si to predstavovala inak. Tým ju učíte emóciu pomenovať, spoznať a dostáva sa pomaly do kľudu. Treba byť pri nej, sprevádzať ju pri tej emócii, nesnažiť sa vysvetľovať.

Tým, že jej nevyhoviete, bude frustrovaná, možno aj zúriť, ale učí sa tým hraniciam a tiež zvládať frustráciu.
Následne, keď už dieťa nie je v emócii, viete sa k situácii vrátiť a porozprávať sa o nej.

Je veľa o trpezlivosti. Dieťa v silnej emócii však treba najprv ukľudniť a to najlepšie funguje tak, že s ním tú emóciu prekonáme.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com