Od akého veku zvládaju deti bez pomoci hygienu?

zrzulka
27. aug 2014

Mamičky od akého veku zvládaju vaše detúrence hygienu samé? sprchovanie, čistenie zúbkov bez pomoci rodiča a to komplet aj s použitím dentálnej nite, ďakujem za odpovede ♥

bubelko
27. aug 2014

sprchu ca. zvladli chalani od 4,5 roka...zuby - cistia si sami, ale zubarka mi vravela, ze do tych 8r mam docistovat. dentalnu nit nepouzivaju.

mawka
28. aug 2014

moja mala ma 5 rokov a myslim, ze uz dobre dva roky je v tomto samostatna. samozrejme, este ju dozujem vo vani, ale namydlila sa, poumyvala sama uz ako 3-rocna. Maly trosku neskor, ale myslim, ze od 1. triedy na ZS sa kupaval, sprchoval uplne sam, teda ak si dobre pamatam. Baby su, zda sa mi, take sikovnejsie v tomto. dentalnu nit nepouzivaju, ale ustnu vodu hej. syn ma 11 rokov a este ho musim buzerovat, aby si tie zuby poriadne vydrhol 😀 ono tie deti to zvladnu relativne skoro, ale treba na nich este dlho davat pozor, ci to robia poriadne.

nice202
28. aug 2014

Ist na zachod sama a utriet sa po malej, to zvalda od troch rokov. Po velkej ju este ja obcas doutieram. Dcera starsia ma 4 roky. Zuby si umyva sama a ja len docistujem. Oblieka a vyzlieka sa sama od cca troch rokov. Cesem ju ja. Obuva sa sama. Vo vani sa vie namydlit sama, ale vlasy jej umyvam ja...ruky si tiez umyva sama a uz ma nic nenapada

ichbinich
28. aug 2014

Keby som syna nechala sameho bez dozoru v sprche, vedel by o tom aj suded pod nami 😉 😀
Ma teraz 4 a 3/4 roka.
Umyt sa vie, ale umyvame ho na 99% my, rodicia. Zuby zasadne iba my, rodicia. Citala som pravidlo, ze kym dieta nevie plynule pisat, treba mu zuby docistovat. Nit nepouziva.
Umyt ruky sie vie uz davno sam, len ked prideme z ihriska, tak ho musim kontrolovat, lebo mi inak zaspini uterak 😉
Cikat a utriet sa vie sam, po vykakani ho ideme utriet my. Nemam v laske predpierat pokakane gatky, tak idem radsej utriet zadok 😝 Raz bol spinavy a potom vravel, ze sa v skolke utrel po kakani sam. No a patricne to vyzeralo... Dufam sice, ze to coskoro bude vediet aj sam, alebo si to nacasuje inak, lebo na 95% ide kakat vtedy, ked jeme 🙄
Z bezpecnostnych dovodou hygienu ako umyvanie usi a strihanie nechtov robim samozrejme ja.

titkovamiriam
28. aug 2014

cca 5 rokov 🙂 ,dentalnu niť ako deti pri mliecnych zuboch nepouzivali 🙂

angua27
28. aug 2014

ahoj, WC: utretie po malej od 3 rokov, utretie po veľkej poriadne od 5 rokov (veľmi sa nám osvedčil vhlčený WC papier). sprcha: vie sa sám umyť celý bez toho aby plávala kúpeľňa od 5 rokov, ale trvá mu to celú večnosť, tak ho cez pracovný týždeň umývam ja a cez víkend sa umýva sám, aby si to precvičoval.
umývanie rúk už dlho zvláda sám.
umývanie zubov, od 4 rokov sám, s tým, že som mu ešte dočisťovala, od 6 rokov sám. viem, že by sa malo dočisťovať, ale už nie je treba, techniku zvládol super. 😉 dentálna niť pri mliečnych zuboch nemá význam, keďže tie medzery medzi zubami sú dosť veľké. ústnu vodu používa od 5 rokov.

milota164
28. aug 2014

nasa uz vela zvlada sama, umyt ruky, osprchovat sa, utriet po cikani a zuby samozrejme docistujeme ale snazi sa aj sama. Medzery medzi zubkami nema skoro ziadne ale nepouzivame nit ale tie sablicky, nit je v takom drziaciku a to zvlada uplne sama