Predškolská trieda

janka_v
3. sep 2014

Milé mamičky, zaujímalo by ma ako je to v škôlkach s predškolskými triedami. Pokiaľ dieťa navštevuje škôlku od svojich troch rokov (v našom prípade stále rovnakú), je povinnosťou škôlky umiestniť ho v predškolskom veku do predškolskej triedy? Môžu dieťa v predškolskom veku zaradiť do triedy mladších detí? Dieťa nemá žiaden špecifický problém. Ďakujem vám za rady, vysvetlenia, čokoľvek.

eeffka
3. sep 2014

@janka_v v skratke... mozu. ale nepacilo by sa mi to, lebo ti tam zdegeneruje

dadulko1
3. sep 2014

tiež by sa mi to nepáčilo, no pokiaľ sú tie deti v predškolskej staršie, tak sa s tým asi nedá nič urobiť, mňa len strašne serie ten dnešný trend bezdôvodného odloženia školskej dochádzky (veď nech si synáčik dcérenka predlžia detstvo), potom sú predškolské triedy preplnené skoro 7 ročnými deťmi, ktoré si odchodia dva roky v tej triede, a ostatné deti nemajú nárok

maznacik007
3. sep 2014

@janka_v ak sa to tyka chlapceka co ho mas v pase tak on neni este v predskolskom veku .. to by bol keby do 31.8. dovrsil pat rokov ... inak sa neberie ako predskolak ... ani z pohladu zakona ... nemas povinnost ist s nim na zapis v januari a ani neni oslobodeny od poplatku

janka_v
autor
3. sep 2014

@eeffka @dadulko1 to znamená, že keď sa škôlka rozhodne mať v predškolskej triede štvorročné deti, môže ich uprednostniť pred staršími? Viete, ja diskutujem poo tom, čo sme problém preberali s jednou kamarátkou. Naozaj má chlapca v predškolskom veku a ten chlapec je veľmi šikovný. Z nejakého dôvodu, ktorému nerozumieme ho umiestnili tohto roku medzi trojročné deti. Trieda je výborná, pani učiteľky v nej sú tiež super, len sa nám nezdá vhodné, aby tento rok strávil tam. Myslíme si, že v predškolskej triede je iná príprava. Nemajú teda deti na ňu v tomto veku a keď sú do predškolského zariadenia riadne prijatí nárok? (Moje dieťa navštevuje rovnakú škôlku, tak by som tiež mala rada vyjasnené takéto otázky)

janka_v
autor
3. sep 2014

@maznacik007 diskusia nie je o mojom dieťati, ale keďže navštevuje rovnaké zariadenie, mohol by sa nás ten problém budúci rok dotknúť rovnako a ja ho chcem mať vyjasnený

dadulko1
3. sep 2014

@janka_v no neviem, čo robia štvorročné deti v predškolskej, ale my sme jeden rok mali v škôlke taký, že mali zmiešané trošku triedy, predškoláci a o rok mladšie deti, učiteľka sa im na striedačku venovala, a ten syn tvojej kamarátky je v tej malinkej triede sám predškolák alebo je ich tam viacej?

dadulko1
3. sep 2014

@janka_v ale najlepšie je ísť za riaditeľkou, možno sa stala len niekde chyba

janka_v
autor
3. sep 2014

@dadulko1 tuším je tam sám. Mamička samozrejme požiadala o preradenie do predškolskej triedy. Povedzme, že celá diskusia prebehla v trochu napätom duchu, keďže jej bolo opätovne naznačované, že kvôli chlapčekovi budú musieť preradiť jedno štvorročné dieťatko so zhoršenou adaptáciou (nie je jediná, ktorá má v tej triede štyri roky). Preto je tu otázka, či majú deti s dovŕšeným vekom nejaký nárok...

janka_v
autor
3. sep 2014

@dadulko1 áno, určite, ale je dobré tam zájsť a vedieť aj na čo dieťa nárok má

maznacik007
3. sep 2014

@janka_v aha no ako nejaky zakonny narok nie je ... u nas je to napr. tak ze su zmiesane triedy... ale isto by som trvala na preradeni na mieste tej mamicky... a dala to pisomne ako ziadost .. s odvolanim sa na to ze je jediny predskolak v tej triede... ak by ich tam bolo viac bolo by to o inom

janka_v
autor
3. sep 2014

@maznacik007 jajaj, toho som sa trochu bála, lebo som už zachytila, že ani predškolská príprava nie je povinná. Povinnosťou škôlok však stále ostáva prednostne prijať deti v predškolskom veku do svojho zariadenia, ak ich o to požiadajú. Skôr ma mrzí, že aj naša škôlka nás na dni otvorených dverí "ohurovala" tým, aký skvelý program majú na postupnú prípravu detí až k "dokonalému" nástupu detí do školy. Teraz mám skôr dojem, že keď nepasujem do nejakej triedy, môžu so mnou robiť čo chcú. Nuž, hádam šťastne poriešia a dúfam, ze malý to nebude pociťovať ako krivdu - že mu nik nebude vyhadzovať na oči preradenie mladšieho spolužiaka...

eeffka
3. sep 2014

@janka_v nie starsie dieta by malo ist k mensim az ked je vo velkej triede taka plnka ze sa tam nevojde, urcite nie ak je tam 4r decko. v pripravke je uplne ina vychovna cinnost ako v mensich triedach.
Tam sa uz riesia pracovne zosity, uchop pera, orientacie v case, tvaroch priestore, vazna samoobsluha a pod + nehovoriac ze sa uci jest priborom 😀 to len na okraj

sashie
5. sep 2014

@janka_v tak toto riešim ja s mojou dcérou, ktorá je predškoláčka a ako jedinú jú dali k menším do druhej triedy lebo dve predškolské sú plné. V jej triede (2. roč.)sú síce ročník 2009 ale po septembri, čiže budú mať automaticky odklad. Viem zo zdrojov, že je tam jediná (kamoška mi to hovorila keď sa bavila s riaditeľkou). Bola som aj za riaditeľkou hneď 2. 9. a povedala mi, že nebude trhať kolektív, kvôli mojej dcére, pritom viem, že dala odtiaľ preč nejaké deti do vedľajšej triedy a v triede predškolákov sú deti narodené po 31. 8. 2009, ktoré aj tak nejdu budúci rok do školy a moje decko musí byť s mladšími. Navrhla som jej riešenie, aby prehodila 3 deti z predškolákov k druhákom a odtiaľ zobrala dvoch kamarátov (ktorí sú nar. sept. - dec. 2009) plus moju dcéru a dala ich k predškolským. nesúhlasí s tým a debatu ukončila tým, že ak sa mi nepáči, aby som ju dala do súkromnej škôlky (kam mimochodom chodila 2 roky) a že môžem byť rada, že mi ju vôbec vzala, lebo to nie je povinná robiť. strašný prístup. teraz som v takej situácií, že neviem čo mám robiť, lebo keď sa budem na jej systém sťažovať, tak mi na budúci rok nezoberie syna do škôlky. čo by ste robili vy? kamošky mi radia, že sa mám do toho obuť a ísť sťažovať k zriaďovateľovi aj chcem, lebo ide o princíp a pedagogický prístup, len mám obavy, že mi nezoberie budúci rok syna a o ďalší rok ďalšieho syna, už teraz chodím do roboty a od budúceho roka chcem ísť na plný úväzok.

ešte mi tvrdila, že je vypracovaný metodicko-učebný plán separátne pre predškolákov. No už vidím učiteľku s deťmi ako sa venuje mojej dcére. je mi z tohto systému do revu, a hlavne z takých pedagógov ako je táto riaditeľka s ročnou praxou, ktorá sa tvári milo na rodičku a opisuje škôlku ako raj na zemi. Baby poraďte čo mám robiť.

janka_v
autor
5. sep 2014

@sashie ufff, pride mi to, ako by si mala este komplikovanejsiu situaciu ako ta moja kamoska. Ja by som asi trvala na umiestneni do predskolskej triedy. Tiez z principu. Slusne, pokial by to slo, aj by som pohrozila staznostou zriadovatelovi a ak by k tomu doslo, podala by som ju. Otazka je, nikde som sa nedopatrala, ci taketo dieta naozaj musi byt umiestnene v predskolskej triede (aj ked mi jedna riaditelka povedala, ze je to slusne spravanie skolky) - mozno argumentovat tym, co pisala @eeffka, ze predsa mladsi nemozu byt do tejto triedy uprednostneni, kym nie su naplnene potreby deti, ktore dosiahli predskolsky vek - to by som pisala aj do tej staznosti zriadovatelovi. U nas maju este v podmienkach, ze deti surodencov prijimaju tiez, takze by som sa ohlasila hned, ked by mi neprislo do konca maja vyhlasenie o prijati, a opat zriadovatel. Ale je to vsetko na dlhe lakte, clovek sa obava ako sa potom budu spravat k detom, nehovoriac, co to stoji casu a nervov. Drzim palce k dobremu koncu a pevne nervy.

sashie
8. sep 2014

@janka_v ďakujem za názor. Dnes som volala na Školskú inšpekciu, kde mi povedali, že aj keby som napísala sťažnosť nebudú to riešiť, lebo podľa zákona si riaditeľ rozdeľuje detí do tried. Opísala som situáciu a pani z inšpekcie povedala, že je to divný postup. Keď som jej povedala, čo mi odpovedala riaditeľka na moju prosbu, aby prehodila dcéru k predškolákom, skoro odpadla, že kto a kde má takéto spôsoby. Volala som aj so švagrinou - učiteľkou v Mš a tiež je prekvapená. No čo už, na Slovensku je všetko možné.

taktika
8. sep 2014

Janka V. a ak v tej predškolskej triede už nemajú miesto??? Viete, že existujú maximálne počty v triedach??? Je to vždy dilema, keď je predškolákov viac ako povoľuje hranica ::((( Vela veľa maminiek by bolo šťastných, keby im deti vôbec vzali do MŠ, pretože aj keď sa prednostne prijímajú 5.6 ročné deti, nie je zákonom stanovené, že ak kapacita nepovoluje, musia sa prijať :( Myslím, že v triede aj s mladšími deťmi bude o vaše detičky dobre postarané, určite majú aktivity určené pre danú vekovú skupinu, aj pracovné zošity a pod 🙂 Zria´dovateľ so zarad´dovaním detí do tried nemá nič spoločné, je to v plnej kompetencii riaditeľky MŠ, a nepomôže vám...musíte sa obrátiť na školskú inšpekciu, ale odporúčam najskôr písomne osloviť pani riaditeľku ... a vyjadrenie o príjatí/neprijatí vám nemusí prísť do konca mája, ale do konca šk. roka najneskôr.

janka_v
autor
9. sep 2014

@taktika tu ide o pripad, ked su do predskolskej triedy umiestnene mladsie deti a jedno predskolskeho veku je umiestnene do triedy medzi mladsie. Zjavne nie je nasa priatelka sama - aj ked tam pani riaditelka povolila umiestnenie v triede predskolakov, takze pre tento pripad to dopadlo dobre - aj @sashie riesi podobny pripad v skolke svojej dcery, ked je z predskolskej triedy umiestnena medzi mladsich, hoci inych mladsich do predskolskej triedy dali. Viem, ze s detmi pani ucitelky pracuju so sositmi aj roznymi inymi pripravami. Neverim vsak, ze jednemu dietatu sa bude ucitelka venovat zvlast, ked ma na "krku" dalsich dvadsat alebo aj viac