Som závislá na nosných kvapkách. Ako s tým prestať?

mia_ko
19. apr 2013

Ahojte potrebujem niečo čo mi pomôže prestať užívať nosné kvapky. Užívam ich cca od 12-13 roku života. Bola som na to liečená a evidentne nič nezabralo. Cez den vydržím bez nich ale v noci ked nespím a dycham ustami to je katastrofa. Ráno som nevyspatá nervozna. Ako s tým prestať? Som s toho zúfala tak ako aj môj muž, chcem sa toho zbaviť pre naše dieťa, aby sa mi nos nadobro nerozpadol. Kritika mi nepomôže, ak mate dake rady ako s tym bojovať budem samé oko. Ďakujem

lolonka
19. apr 2013

fu....tak to je už strašne dlhá doba, ....ja som bola teda závislá asi iba pol roka........a minulý rok sme išli v lete do Chorvátska......ja som si ich zbalila do tašky...a tá bola v kufri niekde naspodu.........tak som celú cestu ledva dýchala.......potom sme ešte hladali ubytko.......a než sme sa vybalili.................bolo kopec hodín fuč........celý deň som bola pri mori....a hneď v ten deň sa mi ulavilo..........a odvtedy som si ich už nikdy nedala a mám pokoj.......... 😉 ...takže mne pomohlo to more...

viera77
19. apr 2013

fuuuu, na to ze by sa mali uzivat max. tyzden si rekorderka 😀. Mala som podobny problem pocas pobytu v Londyne, kopa smogu a prachu, v noci plny nos, nedalo sa mi spat, takze som siahla po kvapkach a trvalo to nieco vyse pol roka, aj ked mi vobec nepomahali, uz to bola zavislost az kym ma viaceri zacali upozornovat, ze si mozem znicit sliznice......isla som k alergologicke na vysetrenie, zistila mi dost silnu alergiu na vsetko mozne a hlavne som musela vymenit vankus a paplon za antialergicke, kedze sa zistil aj prach a roztoce a po nasadeni liecby sa mi stav super upravil a teraz ani neviem, co su to kvapky do nosa.......mozno prave alergia je tvoj problem, urcite zajdi na vysetrenie, pre istotu 😉

pachirisu
19. apr 2013

Poznám to , tiež som ich užívala od puberty, ale keď som zistila, že čakám prvé dieťa v 26 -ke, prestala som s tým. Myslela som, že je to nemožné, prvé dni boli horor, nedýchala som skoro vôbec , ani nespala, ale postupne sa nos začal uvoľňovať. Úplne bez hocičoho. Je to asi ako každá závislosť. Treba silnú vôľu to prekonať. Inak dodnes mám strach, keď mám nádchu, že sa to opäť objaví, kupujem si slabé kvapky pre deti do roka. A snažím sa kvapkať, len keď to naozaj inak nejde. Iný recept nemám , ale tento je overený. Držím palce.

kvojtanikova
19. apr 2013

ahoj tiez mam podobny problem, tiez cez den je vsetko OK, akonahle lahnem do postele, bez kvapiek nezaspim. jeden cas sa mi to podarilo prekonat pomocou morskej vody (Physiomer) ktoru som si striekala pocas dna (aj ked som nemala pocit plneho nosa) a postupne to zmizlo. Zial v tehotenstvesa mi pocit plneho nosa opat vratil a zavislost som si vybudovala znovu (ale tiez len vecer, 1x vstreknutie, cez den nic, takze aj v tehotenstve som to tak robila, lekarka povedala ze je to pre mna lepsie ako keby som mala byt kazdu noc totalne nevyspata, ze to budeme riesit po porode). Riesim to teraz tak, ze si kupujem coraz slabsie kvapky. Najprv som mala pre dospelych, teraz som vo faze ze si kupujem kvapky pre deti od 2-6 rokov a verim, ze sa mi podari prejst na kvapky pre novorodencov a potom uz ziadne.Vzdy si pred spanim vstreknem iba 1x do kazdej nosnej dierky. Teda jedna flasticka kvapiek mi vydrzi asi mesiac. Po cca 2-3 flastickach si kupujem tie slabsie. Neviem, mozno to tiez nerobim dobre, ale zda sa mi ze zatial to celkom funguje.

mamainprogress
19. apr 2013

Dobre ti radia, len vydrzat, popripade ist k moru, tam sa dychacie cesty viac otvoria. Alebo to skusit doma. Kupit si kvalitnu zvlhcovavku a cisticku vzduchu, nasadit aromaterapiu cajovnikom, tymianom, eucalyptus, alebo by bodlo kvapkat si do nosa etericke nosne oleje, ktore zvlhcuju a liecia sliznicu. A nie su navykove. Ma ich napr. ceska firma Atok. Ale nesmies ich kombinovat s beznym nosnym sprej od ktoreho si zavisla. Ja ich davam aj malemu ked ma upchaty nos. samozrejme inac budu reagovat tebe, urcite slabsie na zaciatku ale nesmies sa vzdat. Drzim palce.

mimka11111
19. apr 2013

mám známu,ktorá s tým prestala v priehu dvoch týždňov.....vraj si treba dávať kvapky len do jednej nosnej dierky a po niekolkých dnoch do druhej

stanislavao
19. apr 2013

jednoducho prestat. vyhodte vsetky kvapky. prve dni budu zle, ale casom to prejde. zrejme budete mat pocit plneho nosa, nebudete vediet dychat, tak dychajte ustami, ale proste treba prestat. zvlhcovat vzduch, aby nebol suchy v miestnosti, popripade nechat otvorene okno, ked uz nieje zima vonku a kvapky si nedat. ziadne postupne oducanie. vsetko vyhodit a hotovo.

ajkapajka1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivetkabab
19. apr 2013

Ahojky.Ja som bola zavisla no nosnych kvapkach pocas tehotenstva.asi od 5 mesiaca.Ak som si nestrekla ,,Mukonasal,,ine nefungovali-strasne sa mi zdurila sliznica a evedela som dychat.Najhorsie bolo,ked som lezala tyzden na rizikovom a jeden vecer mi dosli kvapky.Do rana som sa prechadzala po oddeleni.Myslela som ze sa zadusim.Sestricky nahanali po oddeleniec kvapky,ci niekto ema.Ai n ORL odd.nic.Rano o 7 otvarali pod nemocnicou lekaren a a som pocitala minty kedy tam nabehnem.Po porode to zazrakom zmizlo....

kalifa28
19. apr 2013

@ivetkabab presne toto isté u mna 🙂 pri obidvoch tehotenstvách zapchatý nos, pomohli všetky značky, striedala som ich. po porode nos volný...

vivusika
19. apr 2013

ja som bola taká istá, moja základná výbava nech som išla kde koľvek boli kvapky do nosa a na nočnom stolíku aspoň dva druhy 🙂 Na alergologii mi robili testy iba také, ktoré sa kvapkajú na ruku a nič mi nevyšlo, takže som s kvapkami pokračovala ďalej. Potom som náhodou natrafila na bývalú spolužiačku - alergologičku, zobrali mi krv na alergény, zistili roztoče a trávy, nasadila mi liečbu a už rok som v pohode. Kvapky si dávam len pri nádche / 2-3 dni/ a super, normálne sa mi zmenil život... kto toto nezažil, nepochopí 😒

oskvarka
19. apr 2013

au to musis maj aj zakrvaveny nos ked ich uzivas stale.. skus iba slanu vodu si davat vincentku alebo morsku vodu - ucinkuje slabo ale aspon trochu a zregeneruje sa ti nos ak to vydrzis casom sa to podla mna zmierni ty uz musis mat permanentne opuchnute sliznice...... pripadne si davaj pinosol ale to uz len v pripade nudze...

alami
19. apr 2013

Ja si pamätám, že voľakedy dávno som užívala kvapky do nosa nejaké 3 týždne, stále som mala pocit, že musím. Kým som si neprečítala na obale, že len týždeň. Ono naozaj vzniká závislosť. treba sa prekonať a povedať si, že jednoducho už si nedám a vydržať to. Ja som už po nejakých 2 dňoch cítila, že mi vôbec nechýbajú. Ktovie, ako by to bolo v tvojom prípade, leb ten čas je naozaj dlhý ale určite si si teda vedomá, že musíš nejak prestať.
Ak to nejde zapretím sa a povedať si dosť, potom mi napadá, žeby si ich mohla vymeniť za nejaké také tie prírodné, z morskej vody, pre alergikov. To sú kvapky, na ktorých nevzniká závislosť a nepoškodzujú sliznice. Napr Mar Plus, allergodil... Sú určené na dlhodobé používanie pre alergikov. Budeš mať pocit, že si niečo dávaš, ale odvikneš si od toho, čo ti škodí a ničí sliznicu(ako nejaký prechodný bod medzi celkovým odvyknutím).
Prípadne si skús robiť pred spaním preplach nosa. Je to tak isto neškodné, dokonca naopak, prospešné. Prevar si vodu,do litra daj lyžičku soli. nechaj vychladnúť a týmto sa nos preplachu´je. Je na to špeciálna nádobka (tatranská nosová sprcha sa volá, dostať aj cez net, alebo v tatrách v šrobárovom ústave na recepcii, ak by si mala cestu okolo) týmto slaným roztokom si nos preplachuješ. Postup sa dočítaš niekde na nete, prípadne o tom písala tu na MK užívateľka strapco13 https://www.modrykonik.sk/fotoblog/strapco13/
ona je ORL lekárka, môžeš sa poradiť aj priamo s ňou, už nepíše na MK, ale vo svojom fotoblogu má na seba kontakt, ja som jej raz písala a hneď mi odpísala a poradila 🙂
držím palce 😉
tu jej článok o preplachu nosa https://www.modrykonik.sk/fotoblog/strapco13/cl...

dadulaa
19. apr 2013

ahoj, napíšem ti moju skúsenosť zo závislosti na kvapkách: bola som na tom presne tak isto ako ty, dlhé roky som ich brala, striedala rôzne značky, liečili ma na ORL, no nič nezaberalo, bez nich som sa nikam nepohla a chytala ma histéria, ak mi náhodou došli a nemala som druhé po ruke..no hrôza..nakoniec som skončila na operačnom stole a museli mi zmenšiť sliznice v nose, čo som ich mala už tak spuchnuté, že to inak nešlo ☹ odvtedy mám pokoj a je to super pocit...nechcem nikoho strašiť, len píšem moju skúsenosť..takže skús si pravidelne preplachovať nos slanou vodou a používať kvapky s morskou vodou. Držím palce, nech to zvládneš 😉

ewca
19. apr 2013

ako ti tu radila jedna kocka,skusila by som tie esencialne oleje, ale take vyslovene prirodne organicke, nie tie synteticke za 3eura, ktore najdes vsade...maju rozne formy pouzitia, vacsinou sa pouziva 1-2 kvapky, dlho ti vydrzia...ja osobne by som si kupila toto plus difuzer, zvlhci to vzduch, plus ked das do tho ten terapeuticky olej urcite zaberie, a v na noc by som skusila dat 1 kvapku pod nos a postupne ani to by si uz nepotrebovala...ak budes chciet, poslem blizsie info do IP

caly8
19. apr 2013

mám susedu starú tetu ktorá ako mladá mala prekonala voláku neviem akú chrípku a z toho už mala chronické zápaly, nádchy .. bola na liečení a tam jej nejaký starý doktorko poradil, že si má vyplachovať nos Vincentkou aj ju piť po dúškoch ked cíti, že niečo na nu lezie ..tetuška je fit, Vincentka furt doma pre prípad, že by bolo treba ... myslím, že to stojí za vyskúšanie možno sa ti ten nos už nebude upchávať a nebudeš potrebovať kvapky 🙂 veľa šťastia pri prekonávaní závislosti

matafen
19. apr 2013

Vy sa k tomuto problemu staviate vylucne ako k psychickej zavislosti, ale podstatna je predsa pricina toho upchateho nosa!!! Az ked sa vylucia objektivne zdravotne priciny, moze sa hovorit o zavislosti. Su stavy, pri ktorych sa jednoducho tie kvapky, spreje do nosa brat musia a nepomoze ziadne sebazapieranie a sebatryzen. Ja mavam tiez problem s upchatym nosom a vyskusala som uz naozaj vsetko z vyssie menovanych mimosprejovych metod, od morskej vody, preplachov, eterickych olejov, mam aj kvalitny zvlhcovac vzduchu... Ale tak 3x do roka mavam proste obdobie cca 2-3 tyzdne, ked mam totalne upchaty nos a pomaha mi jedine Muconasal, ako pisali aj baby vyssie. Tento beriem cez toto obdobie, je to sice nad odporucany limit, ale som zamestnana zena, mam rodinu a musim normalne fungovat. Ked si nedam sprej a necham nos upchaty, nielenze nemozem dychat, spat, ale dostanem aj ukrutne bolesti hlavy. Po tych 2-3 tyzdnoch prechadzam na Awamys, co je sprej od alergologa na dlhodobe uzivanie - som totiz od malicka alergik, ale po cca 2 tyzdnoch uz mozem vysadit aj ten a streknem si len v pripade potreby, napr. po dlhom pobyte v prirode.

krasneleto
19. apr 2013

toto robila kamoska asi 5 rokov vkuse... uplna katastrofa, na dovolenku k moru si brala 3 balenia , proste katastrofa... brala ich na plny nos.. a ten mala z alergie, ktoru ma celozivotnu chronicku celorocnu... kvapky vymenila za roztok z morskej soli.. lebo viac menej bola zavisla na tom pocite ze to striekala do nosa... neviem do akej miery jej to pomohlo ale proste uplne s tym sekla a namotala sa jedno rano na ten pocit ze to zvladne aj bez nich.. dohovaranie, vyhrazky a apelovanie na to ze to nie je zdrave nepomohli. musela si to sama uvedomit

kvetinka211
19. apr 2013

@mia_ko je to pliaga, poznam to ... davala som si ich 2-3 roky, mozno aj viac ... zistili mi aj miernu alergiu na niektore veci, ale myslim ze najhorsi bol tento ziskany sanorinizmus a vazomotoricka nadcha. Pomoze jedine si ich nedat a vydrzat cca. tydzen kedy clovek nemoze dychat, potom sa to postupne da do poriadku ... ked som este nebola tehotna a nekojila, tak som si v nahorsom davala clarinase repetabs (na predpis), uvolni nos a je to tabletka. Lieci sa to vraj aj kortikoidmi, ja som mala flixonase a podobne, ked sa uzivaju dlhsie tak pomahaju ak je za tym aj nejaka alergia ale aj na samotnu vazomotoricku nadchu. Lekarka mi ale nikdy neliecila tento problem. Sama som si povedala ze dost a teraz viem ze si ich nemozem dat ani pri normalnej nadche z prechladnutia, potom musim proste pretrpiet tyzden s upchatym nosom. Inak ho uz mavam tak na 70-80% volny, ale velmi rychlo reaguje na akekolvek podrazdenie. Raz mi tu jedna mila mamicka ktora je orl lekarka aj laktacna poradkyna (strapco - uz tu ale nie je, iba na facebooku) radila a vraj sa to da poriesit aj operacne ako ambulantny zakrok - odstrania znicenu sliznicu nosa a potom by to malo byt lepsie ... na to sa ale akosi neviem odhodlat 😕

janesa1984
19. apr 2013

odporúčam sprej EUPHORBIUM COMPOSITUM. normálne v lekárni kupiš. mne vyliečili závislosť za 2 dni . vrelo odporúčam 😉

katarina_k11
19. apr 2013

Mne sa pred cca 10 rokmi zadarilo užívať v kuse kvapky asi 5 mesiacov a naozaj mi pomohlo pri odvykaní kvapkať len do jednej nosnej dierky - bol tam určitý diskomfort, ale aspoň tou jednou dierkou som pri spaní dýchať mohla! Do dvoch týždňov mi tá dierka kde som nedávala kvapky odpuchla a mohla som ich vysadiť úplne. Podotýkam však, že nie som alergik, ani nemám žiadne zdravotné problémy s dýchacími cestami, proste ja som si len na užívanie kvapiek zvykla... Takže neviem či to pomôže aj v prípade, že máš nejaký zdravotný problém. 😉

hanka_april
19. apr 2013

skus olej Coldastop...moj muz si ho daval miesto Olynth-u a po pol flasticke uz nic nepotreboval, obnovi vysusene tkaniva v nose. odporucila som ho kolegni, co minula 2 olynthy tyzdenne a do mesiaca mala pokoj...

http://www.magister.sk/produkt/detail/produkty-...

lucinocka
19. apr 2013

@mia_ko odporucam vysetrenie u kvalitenho ORL 🙂 podla mna ti tu nikto neda adekvatnu radu, pochybujem ze to tu niekto studoval..
nebola som na kvapkach az tak dlho, asi tak 2-3 roky, odkedy som sa prestahovala ku moru /clovek by povedal, ze prave naopak by mi to malo pomahat/ ale bohuzial, ked 20 rokov clovek zije v meste , cerstvy a zdravy vzduch mu viac skodi ako pomaha.. bez kvapiek som nemohla dychat..konecne som sa odhodlala na vysetrenie a tam mi povedal, ze mam uplne znicenu sliznicu a tie kvapky jej len skodia, nepomahaju, nicia ten prirodzeny sliz ktory ohrieva vzduch predtym nez vojde do nossa a pod.
Dostala som 2 rozne ATB kvapky na preliecenie sliznice, striebrom mi vytieral nos, ATB do ust.. potom zase po dvoch tyzdnoch zmena kvapiek na ine..a uz to bolo ok..

beethoven
21. apr 2013

ahoj, je mi luto, ze to mas az v tomto stadiu, zrejme ti tie kvapky po dlhodobom uzivani poskodili povrch sliznice nosa, ako pisu aj tu http://www.sunpharma.sk/kvapky-do-nosa-mozu-byt... . Mala by si ich prestat uzivat, mozes doma pouzivat vonne eukalyptove oleje, ktore otvaraju dychacie cesty. Ja som mal zo zahrnicia aj jednu eukalyptovu mast, ktoru som si natieral pod nosne dierky pred spanim, ked som trpel nadchou. Bola dost silna a niekolko hodin som vydrzal len na tejto baze, zobudil som sa v noci iba raz a znova aplikoval mast. Zial, neviem, ci jej ekvivalent predavaju aj na Slovensku, musela by si sa spytat v lekarni. Svoj problem by si zrejme mala konzultovat aj s ORL.

mia222222
12. dec 2016

ak chcete,napiste mi...ale totot ,co teraz napisem..je cista pravda!4 mesiace som kvapkala do nosa nasivinlebo som mala stale upchaty nos.ale uplne nenormalne,az som mala zalahnute usi!bez kvapiek som nemohla existovat.kvapkala som si najskor iba vecer,aby som mohla spat.cez den som sa snazila vydrzat.aj ked to bolo velmi velmi tazke.hladala som radu na IT.nejaka baba tam spominala .ze nejaky doktor poradil nejakej babke preplachovat nos vincentkou...hned som volaja manzelovi,ked pojde z prace nech mi ho kupi.nechcela som premeskat ani chvilu,chcela som totiz ist v pondelok konecne k lekarovi.zacala som si kvapkat do nosa vincentku uz v piatok navecer.je pondelok a ja dycham sama!!!iba si kvapkam parkrat denne vincentku,a zazracne pomaha!!!uz ta prva noc bola paradna...a je to stale lepsie ...naposledy som si kvapla nasivin v piatok o 8.00 rano...! odvtedy ani raz...a dycham skvele...preco toto neradia vsetci lekari???!!!a aby som nezabudla,uvarila som si aj odvar z repika a harmanceka a prve dva dni som si kvapla obcas aj toto...ale len parkrat

laurask
26. dec 2016

Ja som tiez bola dlho,dlho zavisla na kvapkach az konecne ma spravny lekar poslal na operaciu,na vypalenie polyp,operacia bola uspesna,krasne sa dychalo hned po operacii.....

mia222222
29. dec 2016

hm...to ti prajem...!niekto si mozno povie ,no boze...pouziva kvapky...ale je to cim dalej horsie !ako ked si navyknes na drogu!a potom castejsie a castejsie,az sa ti pomaly rozpadne sliznica v nose...ja uz od vtedy...teda od 12.12...ked som sem dala prispevok...vobec nic do nosa nekvapkam!a krasne dycham...

123choco123
29. dec 2016

ahoj, aj ja som bola zavisla na Muconasale asi 2-3roky..bola som s tym na krcnom, pekne som sa priznala :D dali mi kortikoidne kvapky do nosa a po tyzdni alebo 10dnoch som uz muconasal ani tie druhe kvapky nepotrebovala 🙂

womankc
29. dec 2016

@mia_ko ja som bola takto závisla počas tehu.... možno tak dokopy aj tri roky ,č o som furt a hlavne teda počas tehu, lebo som mala tie tehu nádchy .... potom som sa naštvala bola som u nosnokrčnej lekárky a tá mi pomohla , dala mi preklenovacie lieky a musela som potom bojovať , doporučila mi kúpiť také pásky na nos , čo som si lepila na noc tie mi rozťahovali nozdry asi mesiac to bol boj, pri problémoch som si dávala morskú vodu , s tým som vyplachovala a zbavila som sa toho .......nepomôže ti nič, len takáto liečba a skutočne silná vôľa

laurask
29. dec 2016

Ja som kvapky prestala pouzivat,ale mala som "navali" raz bol upchaty a potom volny,a bolo to aspon 15x denne,a kvapky som nepouzivala,to uz s!o na nervi, preto som to riesila operaciou a nebyť tej operacie, tak som doteraz podrazdena a nervozna....ale pravda je, ako sa k tomu prislo, tak sa musí od toho oddist ....