Ako prebieha pôrod s epidurálkou?

snezienka12
10. sep 2012

Uvažujem o epidurálke pri pôrode a chcela by som sa dozvedieť kedy sa podáva a ako ďalej prebieha pôrod. Musí po jej podaní žena už ležať a byť monitorovaná, alebo sa môže voľne pohybovať?

galaxy
10. sep 2012

noo-dobrá otázka,zaujíma aj mňa 🙂 a teda neviem či to je vo všetkých nemocniciach,ale napr. v tej našej - ak si zaplatíš epiduárlku a náhodou ťa to chytí cez víkend, ti ju nepichnú. Lebo epidurálku pichá anesteziológ a ten tam asi nebýva,i keď sa mi to zdá divné.

zuzik307
10. sep 2012

ahojte, epidurálka sa pichá, keď ste otvorené na 3-4 cm, po podaní každej dávky budete 10-15 minút monitorované, bude sa sledovať pulz a tlak, za ten čas dávka zaberie...potom možete kľudne chodiť, ísť do sprchy, na fitloptu...v chrbte ostane len tenučká hadička, ktorá je poriadne prilepená, nijako neobmedzuje, do nej sa potom podávajú ďalšie dávky 🙂

danielaaa212
10. sep 2012

Co sa tyka epiduralnej anestezy , tak bolo mi vysvetlene ,ze stoji okolo 130 eur, ale ak nestihne byt podana, vsetky peniaze sa vratia. zvykne sa to stat, ak je porod velmi rychly, pripadne ak zena si povie,ze ju nepotrebuje... no je vraj lepsie preto ju mat vybavenu, pretoze, ak vybavena nieje .. potom ju nechcu dat, pretoze nemaju podpisy atd.. nieje urobena ta cela administrativa okolo toho. co a tyka podania aj mna by zaujimalo , ako to prebieha.. pretoze je neskutocne vela nazorov ... a neviem ci su to len domnienky :D mojich kamosiek .. alebo skusenosti od ich znamych . lekarka ku ktorej chodim ju sama mala a bola spokojna. no clovek sa stretne z nazorom ,ze to moze mat rozna nasledky .. co ona vyvratila. neviem sama .. tiez sa rozhodujeme .

domak2
10. sep 2012

ja som rodila v UK, takze neviem ako na Slovensku, ale tu ti ju pichnu viac menej kedy chces ak uz nie si moc otvorena a je na blizku anesteziolog, ja som najprv nechcela ale museli mi dat indukciu a potom uz som veru pistala ze chcem,nakoniec som ale aj tak mala sekciu , takze ti presne nepopisem porod 😕
@zuzik307 pise ze mozes chodit a tak ale ja si to neviem predstavit, kedze som si necitila nohy a ani by ma nenechali, je to taky zvlastny pocit, urcite ulava ale treba zvazit rizika. pocity mas stale len ziadnu bolest, skor tlaky . urcite budes monitorovana, ale hlavne to zvysuje moznost zasahov pri porode ako klieste a dokonca aj cisarsky. treba sa rozmysliet, tu je ta vyhoda ze sa mozes rozmysliet pocas a je to zadarmo, u nas dopredu a plati sa to.

lejla77
10. sep 2012

Ja som dostala 3 davky, po 2 hodinach a stvrtu na sitie. Urcite vyuzijem aj pri druhom. Normalne som chodila, praveze mi kazali, aby som sa prechadzala. A bolesti som mala aj tak, len zrejme mensie. Teda aspon po podani to zaberalo a potom som uz ledva cakala, kedy pride dalsia davka. 😔

zuzik307
10. sep 2012

trošku to doplním, pred pôrodom by mala mamička, ktorá má záujem o epidurál absolvovať poučenie o pôrodnej epidurálnej analgézii, kde jej anesteziológ vysvetlí postup, pre/proti...podpíše sa informovaný súhlas, ktorý je nezáväzný, čiže rozhodnutie ostáva na mamičke, môže/nemusí si dať pichnúť, podľa toho ako zvláda pôrodné bolesti...aspoň u nás je to tak 🙂 dávka sa dáva len minimálna analgetická, pohyblivosť končatín by nemala byť ovplyvnená 🙂

danielaaa212
10. sep 2012

@zuzik307 zuzi ake su pre a proti ? totoo akosi nikto mi este nepovedal :D . pre aj ano.. ale proti .. je mozne ze by sa nieco mohlo stat ?

axenka
10. sep 2012

epiduralka sa vpichuje do spodnej casti chrbta. picha ju anesteziolog, ktory ti pred zavedenim vysvetli rizika a vyhody epiduralky.
vpicha sa v hoc ktorom stadiu porodnych bolesti, ale vacsinou ti ju odporucia, ked kontrakcie su viac frekventovanejsie, pretoze epiduralka moze oddialit porod.
po zavedeni musis zostat sediet alebo lezat na jednom mieste. to znamena, ze do mocovodu budes mat zavedenu cievku na odvod mocu. budes viac monitorovana ( tlak, pulz a pod..). ALE BUDES SI MOCT POPIJAT SALKU CAJU A USMIEVAT SA NA OKOLIE!!!
ja zijem v australii a epi som mala pri svojom druhom dietati. keby som rodila este raz, bez epi ani neidem.. je to az neuveritelne ucinne.

lejla77
10. sep 2012

Kocky, co ste zo zahranicia, vy pisete asi o spinalke, ked nemozete chodit???
Pri EPI sa normalne chodi, kazde 2 hodky som dostala davku a medzitym som chodila, skakala na fitlopte. Bolesti som mala, len slabsie. A ziadnu cievku som nemala.
@danielaaa212 mozes mat bolesti hlavy, ale ja som nemala nic.

lejla77
10. sep 2012

@danielaaa212 ak chces EPI, musis ist na prednasku a tam ti o tom vsetko povedia.

zuzik307
10. sep 2012

@danielaaa212 nie vždy sa dá epidurál pichnúť, nemala by si byť alergická na látky, ktoré sa podávajú /anestetiká, ktoré bežne používa napr. zubár/, sú isté obmedzenia keď máš problémy so zrážanlivosťou krvi, takisto by nemala byť nejaká infekcia v mieste, kde sa to pichá...čo sa týka nežiadúcich účinkov, najčastejšie bolesť v mieste vpichu, prejde za 1-2 dni...a bolesti hlavy môžu byť, tiež sa to dá riešiť...🙂

nikita308
10. sep 2012

@snezienka12 Ja som o epidurálke vôbec neuvažovala, keďže som mala mať cisársky, všetko však prebehlo úplne inak... cisársky potrebný nebol, rodila som o 6 dní skôr, doktor mi poradil, aby som si dala pichnúť epidurálku, samozrejme ma upozornil, že si to mám sama premyslieť, všetko mi vysvetlil... nakoniec som si ju pichnúť dala, čo vôbec neľutujem, stála 80,- €... chodiť som mohla, takisto som mohla ísť na WC... necítila som kontrakcie, iba keď prichádzali, ale to len trošku a tie tlaky už pri samotnom pôrode, to som samozrejme cítila... a poplatok za epidurálku má stanovený každá pôrodnica inak, aspoň tak usudzujem podľa toho čoho som tu na MK čítala... keby som mala ešte porodiť (čo už neplánujem), tak určite s epidurálkou... 🙂

andrejka1974
10. sep 2012

ahoj ja som mala epiduralku len pri poslednom porode, mne ju zaviedli rano o 10.00, o 10.30 mi pustili plodovu vodu a o 11.15 bola malinka na svet, e takze som bola spokojna porod som si prezila kontrakcie boli ovela slabsie ja som ich tak citila a sitie uplne bez bolesti a to som sa roztrhla tak rychlo to prislo na mna, 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ja som uz vela casu na hybanie nemala malo to ovela rychlejsi priebeh ako pri porodoch bez epiduralky a nasledky som ja osobne nemala ziadne ani nohy mi netrpli a ani ma hlava nebolela hoci tyzden troska chrbatik som citila ale to nemuselo byt s epiduralky urcite odporucam 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

vonicka
10. sep 2012

Pri Epi sa moze chodit, ale ci ta nebudu monitorovat aj tak, nie je vopred jasne. Monitorovanie plodu sa tyka aj zien bez Epi. Ja som s Epi chodila hore dole po sale,mala som len 1 davku, lebo po hodine, kedy mi prestala ucinkovat, som sa uz uplne otvorila a dalsiu mi nedali. Pichali mi ju ked som bola otvorena na 5. Vpich bol trochu neprijemny, kedze mi to dr. pichla trochu vedla miesta, kde mi predtym pichla lokalnu anestezu, takze mi to pichala na 2 krat. Na sitie mi dali dalsiu davku, sili ma asi 30 minut, bolest som vobec necitila, iba veeelmi mierne stipkanie. Ked Epi zacala ucinkovat, bola to naozaj ulava 🙂))) akurat, ze kym mi ju potom odpojili a porodila som, uplynuli este asi 2 hodiny, takze som sa aj tak potrapila.

danielaaa212
10. sep 2012

@zuzik307 ja som skor myslela... ze ci to nema mozno nejake nasledky co sa tyka ochrnutia alebo tak.. ci nebolo niekedy nieco ako vedlajsi ucinok.. vela ludi strasi.. ze aby to nezasiahlo plod a tak. co sa tyka takych veci ako su alergie a bludiky ..to ma nezaujima... v podstate alergicka niesom na nic, bolesti z vpichu sa nebojim.. nebojim sa bolesti hlavy a toho ci chodit budem moct alebo mi budu trpnut nohy :D ... ja skor sa bojim.. ci to je to bezpecne skrz... rizik v zmysle.. ohrozenia plodu a matky . clovek pocuje kadeco :D predsalen . velmi pekne dakujem za odpovede...

zuzik307
10. sep 2012

@danielaaa212 danielka, keby to nebolo bezpečné, tak by sa to nepoužívalo tam, kde ide hneď o dva životy...🙂 ochrnutie nehrozí v žiadnom prípade, pichá sa to do driekovej časti chrbtice, k nervom, ktoré sú zodpovedné za pôrodné bolesti, nie do miechy, ktorá končí vyššie...negatívne účinky na plod sa nezistili, oveľa vyššie dávky tej znecitlivujúcej látky sa používajú napr. pri cisárskom...každopádne rozhodnutie ostáva na tebe, nikto ťa do ničoho nútiť nebude...🙂

danielaaa212
10. sep 2012

@zuzik307 dakujem krasne ;) .. to su mozno naozaj len bubu bu komentare od kamosiek.. ktore maju predsudky , pripadne nerodili.. pripadne si nevedia pripustit,ze doba mohla pokrocit :D .. aaaaa kedze budem rodit prvykrat, tak som za hlupu :D .. kto sa ale vela pyta.. vela sa dozvie .. tak hold :D pytam sa.. ste zlate ,ze odpovedate 🙂 a robite mi , tak ako aj babe, ktora zalozila temu a vsetkym inym prednasku ;) . clovek je rad, ze ma s kym podebatit o rovnakych problemoch . ja mam sice 10 tehotnych kamosiek... ale vsetko su baby z domu aaa u nas sa akosi o epidurale otvorene nehovori .. aspon,ziadna to nespomenula.. a tu v BA , kde zijeme s manzelom.. to bola jedna otvorena tema roznych moznosti s lekarkou. noo nebolo az tak vela casu prebrat vsetko. dakujem este raz ;)

marcelka2980
10. sep 2012

ahojte ak sa mozem pridaj,rodila som v uk,epi som planovanu nemala,chcela som rodit do vody,ale koli vysokemu tlaku som to nemohla absolvovat,no ked som dosla do izby kde som rodila,midwife sa ma opytala ci chcem nieco od bolesti a nejako spontanne zomna vyslo epidural,,bala som sa,som zdrav.sestra vedela som co ma caka,ale v podstate bolesti boli silnejsie ako strach ixix,tak dosiel anesteziolog,,sestra mi zaviedla permanentny kateter,nie z toho dovodu,ze som nemohla chodit,ale predsa sa tlak kolise hore dole a premna to bolo jednoznacne pohodlnejsie nechodit na wc,sledovali mi tlak,monitorovali babatko a ja som sa smiala na okolie ako jedna kocka spomina,ze ten usmev sa na tvary naozaj po epi ukaze,bolesti pominuly a tlaky prisli take silne,ze som sa az smiala,ze som ako slon,vydavala som z tych tlakov aj nejake zvuky ixixix,maly sa narodil od epi po 45 minutach a prislo neuveritelne stastie,takze vies je to na tebe,kolko bab,tolko nazorov,musis sa rozhodnut ty,niekedy baby prehanaju a strasia,kazda sme individualna a kazda bolest znasa inak,takze vela stastia a nedaj sa nicim odradit uz ako kolvek sa rozhodnes🙂

babulka1978
10. sep 2012

Ahojte, ja na epi nedam dopustit (rodila som na Antolskej)...bola som na rizikovom a z porodu som mala des....tak mi moja lekarka, co ma rodila odporucila epi....najskor som nechcela, ale aj tak som na poucenie pre istotu isla, keby som v tych bolestiach zmenila nazor 🙂 No a nazor som zmenila, lebo babula bola vacsia, ako lekarka predpokladala, a uz jej v brusku nebolo proste dobre.....takze najprv monitor, potom 22.00 oxytocin, cca 22.30 odtiekla plodovka a zacali kontrakcie....23.00 kontrakcie sa stupnuju a ja som chcela epidural.....prisla straaasne zlata pani doktorka......pichla lokalku proti bolesti...mala vcelicka.....potom pichla samotnu epi....tenka hadicka zavedena do driekovej casti....ja osobne problem s injekciami nemam, a vobec som ani nevnimala, ze mi nieco "robia" a zrazu to bolo za mnou...este moja porodnicka dodala, ze nevie, ci mi stihne zabrat....ale stihla.....24:06 krasna babula bola na svete....nic som necitila, len mensie tlaky....ale tak ma potrhala, ze ma dokina hodinu este sila....co som vdaka epi tiez necitila.......ja na nu nedam dopustit.......po porode....na druhy den poobede mi hadicku vytiahli....bez umrtvenia, nic som necitila.....mala modrinka, po dvoch dnoch ani neviete, ze ste nieco mali.....ja odporucam

babulatko
10. sep 2012

ja som mala dve dávky epidurálky a než som už išla na sál skutočne rodiť, tak už tá epidurálka prestala pôsobiť 😉 takže som rodila bez epidurálky 😉

madddie
12. jan 2014

Ahojte,rodila som pred pár mesiacmi,tiež som bola proti epi,ale pôrod trval 15hod a ja som po 8-mich hodinách bola úplne hotová!epi mi vpichli až o ďalšie 2hod. neskôr a prišli tie 2najkrajšie hodiny môjho života!🙂bolesti ustúpili a ja som sa konečne uvoľnila!dopichovali mi ju len raz ale to som už mala 3hod do pôrodu a bolesti som cítila poriadne!pri tlačení mi už neucinkovala ale dalo sa to vydržať keďže som bolesť mohla premenit na tlačenie.už som ju nechcela dopichovat ale šitie bolelo no ja som bola v eufórii z malickej!ja som veľmi vďačná za to že mi epi pomohla prežiť pár hodín ale ak by to nabudúce trvalo kratšie tak by som išla bez nej! Aj keď možno vďaka nej môžem povedať že napriek strašnej bolesti je pôrod úžasný a na všetku bolesť človek zabudne keď uvidí to malé stvorenie!

kretacyprus060192
9. feb 2015

mám otázku: treba si vybaviť a zaplatiť epidurál vopred? pretože moja pôrodníčka mi tvrdí, že sa to rieši počas pôrodu...ale ja sa bojím,že ak to nebudem mať zaplatené a vybavené vopred náhodou tam nebude anesteziolog alebo mi oznámia že to trebalo skôr riešiť.....naozaj sa to rieši až počas pôrodu?????

jasmina232
30. mar 2015

@kretacyprus060192 ja viem tak ze musis absolvovat poucenie kde ti povedia vsetko okolo toho a to je ňutne absolvovat pred porodom ci z epi potom vyuzijes ci ee je na tebe ale musis to roesit pred aspon u nas to tak je dnes som si to zistovala pomaly sa to blizi a tiez chcem epi urcite

kretacyprus060192
3. apr 2015

@jasmina232 porodila som nakoniec bez epiduralky ale dakujem ,zvládla som to uplne v pohode aj ked som bola v strese kedže mi ju nestihli pichnuť ale nemam sa na čo sťažovať 🙂

jasmina232
3. apr 2015

wuuuaaaaaw uz si po to je super a preco ti ju nestihli dat ? ja sa modlim aby mne stihli teda ... a vravis ze fakt v poho ? a ako dlho ?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre