Ako prebieha spinál?

magduskape
18. feb 2013

Je tu niekto, kto by mi vedel dať pár info ohľadom spinálu? platí sa za to? ako to prebieha? lebo dnes mi anesteziológ prvýkrát povedal, že niečo také existuje a pritom už pomaly mesiac viem, že budem mať cisársky. Ďakujem 🙂

denduska
18. feb 2013

@magduskape ahoj, nie neplatí sa za to, je to druh anestézie, polopatisticky znamená že počas operácie pacient nespí, len od pása dolu je znecitlivený, anestetikum sa podáva v oblasti chrbta tenučkou ihlou (omnoho tenšou než pri odbere krvi) do medzistavcového priestoru v driekovej časti (kde už neprebieha miecha). Po podaní najprv prichádza pocit tepla do nôh, neskôr sa zablokuje vedenie bolestivých vnemov aj pohybu. Môže /nemusí ostať vnímanie ťahu, tlaku, pocit že "niekto tam dole niečo robí" ale nič viac. Účinok vyprchá po cca 4 hodinách. Rizikom je najmä pokles tlaku po podaní, ale s tým sa všeobecne dopredu ráta a dá sa to pomerne ľahko upraviť. U malého % žien sa môžu na druhý, tretí deň objaviť bolesti hlavy. Určite je pre rodičku lepší než celková anestéza, pretože bábo nie je vystavené látkam podávaným počas nej a samozrejme preto že mamička počuje hneď prvý plač svojho dieťatka aj ho hneď vidí po narodení 🙂 Držím palčeky 😉

magduskape
autor
18. feb 2013

@denduska ďakujem, konečne viem, že čo to je a ako to prebieha. Aj ty si to mala?

janka256
18. feb 2013

@magduskape ahoj ja som ho mala a nelutujem bolo to super hned vidiet svoje babetko 🙂

denduska
18. feb 2013

@magduskape ee, nie, ja stojím na opačnom konci ihly 😀 ešte som chcela že sa široko používa aj pri iných operáciách, takže sa nemusíš báť, že by to bolo niečo výnimočné, bežne s tým anestéziológovia majú bohaté skúsenosti.

kitty88
18. feb 2013

@magduskape ahoj, ja som mala spinal, vsetko prebehlo super, citila som sice tie tlaky a tahy, ako pisala denduska, ze tam niekto nieco robi, ale bolest ziadna. problemy som nemala ziadne, ani pokles tlaku, ani bolesti hlavy, bolest rezu nebola taka hrozna ako po celkovej anesteze, ked to pride naraz a samozrejme vyhoda oproti nej, ze som malu hned ako ju vybrali videla a pocula 🙂 inak som za to neplatila, sice som mala akutnu sekciu, ale myslim, ze neplati sa nic. keby som sa mala rozhodnut este raz, urcite by som volila spinalku... drzim palce, nech sa rozhodnes akokolvek, nech to prebehne dobre a bez problemov 😉

magduskape
autor
18. feb 2013

@kitty88 ja som sa už rozhodla, len som chcela mať viac info o tom, lebo aj anesteziológ mi to odporučil a povedal, že to je oveľa lepšie pre mňa, malého aj doktora.

magimary
18. feb 2013

@denduska môžem sa spýtať, aké anestetikum sa používa pri spinálke?

denduska
18. feb 2013

@magimary iste, Heavy Marcain 0,5 %

magimary
18. feb 2013

@denduska ďakujem,
a všade tento istý, či sú rôzne zvyklosti podľa jednotll. nemocníc?
a pri celkovej sa používajú aké anestetiká?
a procain, supracain, mezocain majú podobné zloženie (resp. účinnú látku) ako marcain?

denduska
18. feb 2013

@magimary pri celkovej sa dáva do žily opiát, anestetikum, svalové relaxancium, potom anestetikum inhalačne...všetko toto sa dostáva krvou aj k bábu, preto sa to väčšinou robí tak, že dezinfekcia a rúškovanie sa robí najprv až potom sa pacientka uspáva...plus tie dávky sa musia opakovať ak by z nejakého dôvodu sa sekcia predlžovala...
prokain, supracain, mesocain sú všetko iné účinné látky.
marcain je bupivacain..mesocain trimekain..a suprakain teraz neviem..ale ten používaju zubári 😅

denduska
18. feb 2013

@magimary u nás sa pužíva tento, a myslím že aj inde bude tak..okrem toho mi napadá ešte Chirocain, to je vlastne podobné...ale to poznám len z počutia.

magimary
18. feb 2013

@denduska čiže, ke´d som alergická na esmeron, sukcinylcholín, tracrium, sufentu, tak ten spinál (s Marcainom) by som mohla zvládnuť? 😕

denduska
18. feb 2013

@magimary ježkove oči 😨 tak to teda nezávidím. Do spinálu sa zvykne pridávať sufenta ako analgetikum, ale aj bez nej to samozrejme funguje, takže malo by to byť ok...esmeron, tracrium, sukcinyl sú relaxanciá, takže s tým by to nemalo mať nič...fuh ale pri takej anamnéze by som sa asi radšej dala aj na ten marcain otestovať 😕 a keď nebudeš alergická, tak samozrejme jednoznačne spinál.

magimary
18. feb 2013

@denduska no, to mi určite bez testov neurobia (aj toto, čo už mám vytestované mi robili pred plánovanou celkovou anestézou, ktorú mi ale napokon anesteziologovia neschválili 😝)...
ja som okrem tohto všetkého ešte veľmi alergická na mnoho iných (aj život zachraňujúcich) liekov-kortikoidy, veraly, brufeny, parabeny... a reagujem vždy veľmi výrazne (anafylaxiou) 😒 😖
a lekári sa ma "boja" ako čert kríža...
všetko bolo doteraz OK, len teraz má maličký nesprávnu polohu, takže prirodzený pôrod je ohrozený...

katkasofi
18. feb 2013

@magduskape budú ti robiť cisarsky v PE? Aj ja som bola na predooperačných a anest. mi tiež navrhol spinal.... Ale mám z toho obavy trochu...

alzbetal1911
18. feb 2013

Ahojte....Tak ja som mala aj celkovú anestézu 2010 a 2011 spinál.Môžem odporučiť jednoznačne spinál.Keď som sa prebrala po celkovej anestéze,bola som celá ubolená.Možno to záleží od prahu bolesti ,neviem,ale po spinálke som ihneď videla malého,nič som necítila,trošku tlak.O všetkom,čo robia rozprávajú.Keď ma priviezli na izbu,tak som aj obedovala,asi po 5 hod.som začala cítiť nohy,ale to mi už stihli stiecť od bolesti výživy,takže v pohode....a večer som bola pod sprchou....

adeli79
19. feb 2013

@denduska mna caka teraz 3.sekcia. tiez by si doporucovala spinal? ja som mala aj spinal aj celkovu predtym. na spinale mi strasne vadilo to, ze som musela 24 hodin lezat. nenormalne ma z lezania bolel chrbat, bola to doslova neznesitelna bolest a tych 24 hodin bolo pre mna utrppenie. vobec nemam v pamati boelst rezu, ale bolest chrbta medzi lopatkami. toto ma teda odradza od spinalu. z celkovej anestezy nemam ziadne negativne dojmy. dakujem za nazor. 🙂

iv01
19. feb 2013

ja som toho nazoru ze prva sekcia je najhorsia, ci so spinalom alebo v celkovej anes., rana boli nepredstavitelne, avsak pri druhej sekcii uz to take nie je, neviem preco, ci su tie nervove zakoncenia take otupene z prvej sekcie, alebo clovek vie co ho caka, tak sa na to lepsie psychicky pripravi. ja som mala oba porody so spinalkou, hlava ma nebolela, ale to je individualne. len pri druhej sekcii ma skrabkala tvar a pomaly to postupovalo az na krk, tak kym operateri robili svoju pracu, anesteziolog ma navyse este aj skrabkal, lebo som to nemohla vydrzat, potom mi uz radsej jednu ruku uvolnil.... 😀 😀 😀

drobcek26l
19. feb 2013

Ja som mala tiež spinal a nemôžem proti nemu povedať ani jedno zlé slovo. Necítila som absolútne nič a bolo to krásne vidieť svojho drobčeka úplne bez bolesti a vychutnať si ten pocit

magduskape
autor
19. feb 2013

@katkasofi ahoj, ano budu mi robit cisarsky v pe. ty budes mat porod v prievidzi ci v partizanskom? aj ja sa bojim, ved to je normalne, ale na druhej strane chcem uz to mat za sebou. a bola si na predoperacnom v partizanskom?

denduska
19. feb 2013

@adeli79 ahoj, no ja osobne by som sa určite rozhodla pre spinál..aj kvôli bábu aj kvôli sebe. Pokiaľ viem, nemusíš až 24 hodín vodorovne ležať, samozrejme žiadne behanie kade tade, ale väčšinou sa maminy o niekoľko hodín po sekcii najedia aj umyjú aspoň v rámci možností. Iná vec je samozrejme ozaj urgentná sekcia keď nie je čas sa babrať so spinálom, radšej sa rýchlo uspáva a bábo ešte rýchlejšie vyberá. Ale konečné rozhodnutie je aj tak na tebe, keď mamina povie chcem celkovú, tak bude celková 😉

denduska
19. feb 2013

@magimary no tak naozaj najlepšia cesta by bol totálne prirodzený pôrod 😅 ..ale ešte je šanca že sa maličký otočí, sú na to asi aj nejaké cviky, nie? plus skúsený pôrodník by asi aj mal vedieť bábo natočiť do správnej polohy..ja na to odborník nie som, ale také sa mi marí...ak je to možné teda... je to dosť blbá situácia, nielen kvôli pôrodu, ale nikdy nevieš kedy budeš potrebovať hoci banálny zákrok 😒 no každopádne držím veľmi palce.

katkasofi
19. feb 2013

@magduskape budem rodiť v PE, možno cisarsky. Prvý som mala, tak ale primár chce skúsiť normálne a ak sa nebude dať tak pôjdem znova. A predooperačne mám už spravene v PE...

magduskape
autor
19. feb 2013

@katkasofi aj prvy porod si mala v pe? a kedy mas poslednu poradnu? Mne povedali, ze v pondelok mi daju termin na porod, tak sa uvidi, lebo termin original porodu mam 5.3. ale asi pojdem na cisarsky v piatok 1.3. aspon podla mna. a preco mas cisarsky? lebo mne sa maly nechce otocit a povedali mi, ze nakolko som prvorodicka, tak ze sa uz neotoci

katkasofi
20. feb 2013

@magduskape ja neviem či pôjdem aj teraz cisarskym. Primár chceaby som rodina normálne... A prvý ol preto ze som sa po 4 dňoch vyvolavania neotvarala 😒 nájdem do poradne v pondelok. Aj na pasy... Najskôr pasy potom dr...

magimary
20. feb 2013

@denduska no, jasne, že prirodzený...
veď s tým všetci stále rátame, ale aj tak treba mať pripravený "záložný plán",
ak by sa neotočil, alebo by sa stalo čokoľvek iné...
a ten záložný plán zatiaľ nejako nevedia vymyslieť...
tak uvidíme, čo povedia o 2 týždne... 😒 😖

magimary
24. feb 2013

@denduska včera som si kompletizovala správy od lekárov, keďže zajtra idem k nejakej novej alergologičke (moja je dlhodobo PN 😒 ) a v správe od dr. Hrubiška som našla aj to, že mi testoval aj MARCAIN 😖
a vtedy mi (po intracuktánnom teste) vyšiel aj ten +/- pozitívny... 😖 😖 😖
to asi znamená, že ani ten mi nikto zrejme nepodá, však? 😕 😒
aký je jeho ekvivalent, ak by bolo treba? 😕
/a dokonca, ako som si to tak čítala, tak tých liekov je tam oveľa viac, ako som minule opísala zo správy od mojej alergologičky 😖 /

denduska
24. feb 2013

@magimary fúha tak to je fakt blbé... 😕 ešte je ten chirocain, čo som spomínala, lenže to je vlastne derivát marcainu pokiaľ viem..takže žiadna výhra...a niekto ti niečo k tomu povedal??? ja sa skúsim spýtať niekoho skúsenejšieho v práci, ja som predsa len zelenáč...že čo teda s tebou sa dá robiť 😕 aj na fentanyl si alergická?

magimary
24. feb 2013

@denduska no, "niekto" mi "vtedy" povedal-anesteziológovia, že oni ma za nič na svete uspávať nebudú a alergológ (čo mi to testoval na požiadanie anesteziologov-Hrubiško), že ak raz bude treba uspať, tak kladivom po hlave 😖 🙄 ☹ 😠
anesteziologovia si to vtedy mohli dovoliť, lebo išlo o plánovaný "zubársky zákrok" v celkovej anestéze, ktorý mi potom robili bez CA a postupne (dávali mi lokálne prokain so zaistenými žilami a solumedrolom a silnou antialergickou premedikáciou)...
lenže mňa toto nijako neuspokojuje, keďže raz možno budem potrebovať akútnu "banálnu" operáciu (neviemm, budem mať otvorenú zlomeninu po páde na zem alebo čokoľľvek) a čo budú potom robiť??!
a na tú poslednú otázku mi doteraz nikto neodpovedal...
a na konzultáciu s anesteziologmi kvôli pôrodu idem až na zač. marca...
lenže ja sa bojím, že povedia to isté, čo tí na Hajdučke 😒 😖

fentanyl tam -myslím- nemám napísaný-to znam., že ho nemám vytestovaný a nie to, že naňho nie som alergická, žiaľ... 😖
lebo ono to bolo tak, že čokoľvek mi pichli (pod kožu, alebo na kožu picktestom), to vychádzalo pozitívne (alebo len slabo pozitívne, alebo +/-) a to som tam bola tuším na trikrát-vždy s inými liečivami... 😖
po tom treťom raze to vzdali...

denduska
24. feb 2013

@magimary no mňa jedine tiež to napadlo že musí hádam existovať nejaká príprava...zas tá sekcia nie je 4-hodinová operácia, takže možno tou cestou by to šlo..nič to, skúsim sa opýtať, lebo ja som na takú ťažkú pacientku ako ty veľmi krátka 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre