Ako vybaviť cisársky rez bez indikácie?

malinkaninka
5. apr 2016

prosim vas o pochopenie a respektovanie mojho rozhodnutia, prosim nerobte mi "prednasky", vsetky rizika poznam a toto moje presvedcenie ci rozhodnutie nebolo lahkovazne. dakujem.
Prosim vas mamicky, ktora mate osobnu skusenost niekolko mesiacov dozadu, je mozne sa s niektorym porodnikom na zapadnom Slovensku dohodnut na cisarskom reze aj ked nemam na to indikaciu? samozrejme zaplatim. nechcem nikomu uskodit, nikoho urazit ani zdiskreditovat. myslim to naozaj vazne. prosim vas, ak tu taka je, napiste mi do sukromnej spravy. mam 6 tyzdnov do porodu a moj psychicky stav je velmi vazny. dakujem vam.

charity
5. apr 2016

@malinkaninka Pytaj sa znamych, pribuznych lekarov, ci Ti vedia pomoct Ti to vybavit. V pripade nudze chod do Rakuska, ale je to drahe.

zonjushe
5. apr 2016

Ak je tvoj psychicky stav vážny, smer psychiater-aj ten je oprávnený indikovať sekciu..

luciferkax
5. apr 2016

Veru, obrat sa.c prvom rade na.svojho gynekologa, narovinu povedz,čo a prečo ziadas sekciu. .hádam bude.rozumný, ak.nie,opýtaj sa známych, alebo bab z okolia, možno viac uspejess na súkromnej klinike

pribinak
5. apr 2016

Chod k psychologicke a este lepsie k psychiatricke ak je tvoj stav vážny a oni ti daju papier, ako uz bolo spomenuté vyššie psychiater moze indikovat sekciu

katuliena82
5. apr 2016

@malinkaninka zeny tu dobre radia, smer psychiatria. Nikto nevie co prezivas, ako sa citis a psychicky stav je regulerna indikacia k cisarskemu rezu. Zenam, ktore sa porodu velmi boja sa aj tak casto stava, ze sa im bolesti bud vytratia, alebo zoslabnu a aj tak sa pristupuje k cisarskemu. Lebo k tomu, aby sa vylucoval oxytocin treba pohodu. Takze kym je cas, chod na vysetrenie 🙂

pribinak
5. apr 2016

K psychiatrovi nepotrebujes ani vymenny listok

malinkaninka
autor
5. apr 2016

dakujem vam za radu. s mojou gynekologickou sa vobec na tuto temu bavit neda. nielen ze neprejavi ziadny zaujem pri beznom vysetreni, stacilo ze som nacala tuto temu a s posmesnym tonom mi oznamila ze bez indikacie to nejde. co na jednej strane chapem, ze nemozu urobit kazdej ktora si o to povie ale ju ani nezaujima v akom stave som. ani mi nic neodporuci, jednoducho ma vybavila nacvicenou odpovedou. som velmi smutna z takeho pristupu, neocakavam ziadne specialne jednanie, len trosicku zaujmu a pochopenia alebo aspon radu.

karinuska22
5. apr 2016

@malinkaninka Drzim palce, nech sa Ti to podari vybavit to. AJ ja som chcela cisarsky lebo som sa bala porodu a rizik, kedze uz som mala 40 rokov a bola som po umelom oplodneni. Gynekolog povedal, ze nie je potrebny cisarsky rez a ze to necha na priebeh. Velmi som sa bala. Vsetci v okoli ma odhovarali od cisarskeho rezu. Nechapala som ich, kedze som to nezazila. Pre mna bolo prvorade strach aby sa babatku nic nestalo pri porode ako napriklad obmotana snura okolo krku a velmi som sa bala, ze nebudem vediet spolupracovat a porod sa bude len komplikovat. No a nakoniec mi museli robit cisarsky rez aj tak, kedze mi odtiekla plodova voda a porod nepostupoval. Dali mi na vyber, bud cisarsky rez alebo porod s vyvolavackou a riziko, ze sa to bude komplikovat. Vybrala som cisarsky rez. Do hodiny som bola na stole. Co ma zarazilo, bolo, ze mi vobec nedali na vyber ci chcem narkozu alebo spinal. Rovno mi dali spinal. Tak ten spinal by som uz nechcela nikdy v zivote. Radsej odporucam narkozu, ak sa bude dat dohodnut. Spinal by som nechcela kvoli tomu, ze si cca 6 hodin necitis nohy a to bola pre mna hroza a zdalo sa mi to ako vecnost. Isla som sa z toho zblaznit. A este dalsia vec, ze po spinali musis lezat 24 hodin a az potom vstavat. Po narkoze treba lezat cca 12 hodin a mozes vstat. To vstavanie pre mna bola dalsia hroza. Nevedela som vstat a bola som zufala. Potom som este 1 rok a pol chodila na Kramare kvoli nehojacej sa rane po cisarskom reze. Tak ale to je individualne. Chapem, ze mas strach a teda dufam, ze sa Ti Tvoje konecne rozhodnutie splni. Keby clovek vedel, ako bude prebiehat porod, tak sa lahsie vie rozhodnut. Ale epidularku si dopredu urcite zaplat pre istotu. Ja som mala tak tiez. Drzim palce a nech to mas uz stastne za sebou.

sam2
5. apr 2016

@karinuska22 ja som rodila spinalom (tiez som chcela v celkovej narkoze, ale bolo mi vysvetlene ze do celkovej narkozy pristupuju len v najhorsom pripade, kedze tym padom maju lekari menej casu na vybratie babatka nakolko sa snazia aby sa do neho dostalo co najmenej "bordelu"). Ale mna sa pokusali postavit uz po 12h.... Co sa im ale nepodarilo 😁😁😁😁 Takze asi je to v kazdej nemocnici ine 😁😁😁

astonka
5. apr 2016

@malinkaninka skus navštivit nemocknicu v ktorej by si chcela rodit...normalne tam zajdi za porodnikom - pripadne sa s nejakou sestričkou porozpravaj...povedz čo ta trápi tak maš strach z porodu určite nie si ani prva ani posledná to sa da chapat...

pribinak
5. apr 2016

@astonka pošlú ju za psychiatrickou, alebo odbiju tym, ze každá tehotna sa boji

gerci90
5. apr 2016

ahoj, indikiaciu na sekciu ti može aj psychiater, a však viem že si nechcela počuť "počuvanie" čí ine ,musim ti napisat aby si si to dobre premyslela, psychicky stav pocas porodu možes mat uplne iný ako sa mometalne cítiš, ja som "špekulovala tiež" .prvý porod bol vyvolavany bo som prenašala ale spontane, hm nato že som astmatičkia som ho i tak zvladla pohode,aj ked to nebolo najlhasie a este ked prenasas ale do 6 h bola mala na svete... Po 6 rok som otehotnela znovu, a ano teraz to už poviem nahlas doslova som si vydupala sekciu, vsak som astmatička a to sa dá, dokonca mi dali krasny termin porodu že 17.7. vedela som že sa vyhnem hroznemu zažitku s prenasania ako pri prvom a že bez bolesti vyberu a hotovo, kedže som astmaticka mala som možnosť rodit sekciu v epiduralnej anesteze ciže pri vedomím,iba "umrtvena" dolu...ach este krajsia predstava ako si budem ležkat a cakať bez namahy kým chrobačika vytiahnu ukažu... predstava bola fajn vsak zvladnem urcite lepsie jak funeť pri sponntaom porode .... ale človek mieni.... a osud,boh ,život ˇ)pridaj si tam koho chces( mení... a u mna to bolo žial tak, po pichnutí epi a celej tej priprave cievkovanie atd na sekciu ma prekladali nehybnu so stola na stol )(nič prijemne ked im pri tom pomahal este aj moj muž. zrazu vsetci tí lekarí okolo teba velke svetlo nad hlavou a ty mas zrazu obrovsky strach ved to je predsa len operacia, zacali rezat co ani tak nebolelo ale nakolko maly bol este vysoko )on si to nevybral, to ja jemu..... tak nasalo peklo, doslova ho so mnou trhali,hadzali tahali, samozrejme klepala som sa strachom bolestou ale nie o seba o maleho, museli ma uspať a ked som sa zobudila už mi tiekla transfuzka s tym že som stratila vela krvy, anesteziolog stala nadomnou a jedine co mi povedlaa maminka bez tohto ste mohla byt, ved prvý porod ste pohode zvladla bez ujmy naprek tomu že mate astmu a teraz som pre svoju pohodlnost, tiež traumu čiže psych stav s prveho porodu ohrozila tohto mojho druheho cervika a zaroven aj seba, vtedy som plakala na posteli ,ved prvý som napriek vsetkemu krasne zvladla , a teraz aka som bola hlupa vždy sa to dá aspon skusit ved pocas zleho postupuj.porodu ti možu zvrhnut sekciu, ale nie si to naozaj bez važneho zdravotneho stavu naplanovať, mne sa to skoro vypomstilo a ver že dokažem už teraz porovnať aj stav po sekcii a po spontanom porode, je velomi naročny vsetko ta boli raz tak po cisarskom a nehovoriac že moja jazva mi dodnes a tj 8 mes po pripomina formou bolestí aka chyba to bola, neurob rovnakú neohrozuj zbytične seba a maličke, daj mu na vyber ako sa na tento svet vypyta a ver že tvoja psychika to zvladne uplne inak ako si teraz myslis no a ak nie lekari ti pomožu ..držim palce 😵

karinuska22
5. apr 2016

@sam2 Ahaaa, tak ten spinal je hnus potom, ked je taky problem so vstavanim. Kramare neodporucam na cisarsky rez. Keby som nebola na nadstandarde, tak sa tam zblaznim uplne. Mala som po cisarskom viac problemov ohladom vstavania a naduvania a keby som nemala zachod na izbe, tak ani nedojdem. A nebola som spokojna s personalom. Musela som sa zo zufalstva rozplakat, aby mi konecne pomohli.

uglybetty1234
5. apr 2016

@malinkaninka ahoj, tiez cakam babatko a po skusenostiach s prvym porodom chcem cisar. Snazila som sa na prirodzeny porod psychicky pripravit, ale proste citim, ze to nedam a ze ma chyta panika. V pondelok ma caka poradna, tak opat otvorim tuto temu, s doktorom som sa o tom uz bavila a naznacila, ze chcem cisar, s cim nesuhlasi. Takze skusim to este u neho, s vacsou razanciou a argumentaciou a uvidime.
A chápem ťa aj v pocitoch voči okoliu, tiež som našla len málo duší, ktoré súhlasia s mojím rozhodnutím chcieť cisár.

katuliena82
5. apr 2016

@karinuska22 toto nefunguje ako v restike, ze si mozes vybrat...vdaka bohu za spinal. Ano, su tam vsetky tie veci ktore si spomenula, ale spinal sa robi v prvom rade preto, aby sa minimalizovali rizika spojene s narkozou. Anesteziolog by ti vedel vysvetlit preco sa to tak robi.

pribinak
5. apr 2016

@malinkaninka spinal ma velku výhodu, hned uvidis babatko, mozes si ho hned dat priložiť a hlavne nejde do teba tolko chémie

charity
5. apr 2016

@malinkaninka Ja som vedela cely zivot, ze normalne neporodim. Fobia z porodu cely zivot. Chcela som cisarsky a dostala som ho kvoli strachu z porodu. Porodnicka mi to uverila aj bez psychiatra. A pocas cisaraku sa ukazalo, ze moja intuicia bola spravna: normalnou cestou by som pre dovtedy nezistenu dg maternice neporodila.

Takze moja rada: ver svojej intuicii a chod si za svojim.

Moja rekonvalescencia bola uzasne rychla. Moj najvacsi problem den po cisaraku bol, aby som sa prilis nesmiala, lebo vtedy jazva bolela. :D

bosoriak
5. apr 2016

@malinkaninka Ak nemas zdravotnu indikaciu (tvoj zdravotny stav, resp. stav dietata), naozaj nemas preco "sa rozhodnut". O tom rozhoduju ludia, ktori tomu rozumeju trochu viac. Navyse cisarsky rez nie je len tak hop-sup, je to velka brusna operacia s rizikami. Tvrdis, ze ich poznas, ale si si naozaj ista alebo len myslis, ze poznas? Vies, ak s tebou nikto medicinsky vzdelany o tomto nehovoril a mas to len nacitane z internetu, potom som presvedcena, ze nepoznas vsetky rizika.

Na Slovensku sa da vybavit vsetko, ak si zaplatis, ale uvaz, ci to za to stoji. Ja ked som videla na sestonedeli zeny, ktore rodili cisarskym, tak by som to veru za klasicky porod nevymenila ani nahodou. A to posledne dva som isla bez epiduralu (na vlastne zelanie).

Skutocne si to este raz poriadne rozmysli, nechaj si to vysvetlit a najma konzultuj to s lekarmi, nie na fore. Opakujem - ak nemas zdravotnu indikaciu ty alebo dieta, je to uplne zbytocne obrovske riziko.
Drzim palce.

katuliena82
5. apr 2016

@malinkaninka uz len jednu veci napisem o cisarskom, vela sa o tom nehovori a myslim ze 95% zien o tom nikdy nepoculo. Pediatri nemaju moc radi CR, pokial naozaj nie je indikacia z jedneho dovodu a to je ohrozenie zivota dietata alebo matky. Dietatko v maternici ma pluca doslova ponorene vo vode, pri vaginalnom porode sa v tele dietatka az 1000 nasobne zvysi hladina adrenalinu a tekutina v plucach sa dokonale vstrebe, takze dietatko ma plucka uplne v poriadku. Pri cisarskom reze sa toto nestane a deticky mozu mat problemy s pluckami, vyssiu nachylnost na chorobnost atd.. To som sa docitala minule v jednom medicinskom clanku. Teraz nestrasim nikoho, jasne ze su situacie ked je CR jedinou moznou alternativou, a mozno ma tiez za par dni/tyzdnov caka a nic s tym nespravim, ale prosim skus to dobre zvazit. Jedna vec je ista, psychiater ti indikaciu na CR da a psycholog by ti mozno pomohol prekonat tvoj stav. Drzim palce.

petusa5
5. apr 2016

ja odporucam kocha. prve dieta som rodila v ruzinove (cisarsky kvoli KP), druhe som chcela v pohodli. a chcela som znovu cisarsky, aby sa kvoli prvemu cisarskemu pri druhom porode nieco nepokaslalo, keby prebiehal prirodzene. v kochu to najprv lekarske konzilium nechcelo dovolit, ze k nim prave zeny chodia rodit, ked po prvom cisarskom chcu normalny porod a v statnej nemocnici im to nedovolia. ze aky pocit z toho maju mat oni ako lekari. musela som si uvedomit, ze tam ide o mna, nie o nich! nakoniec som na nich musela pritlacit - ze ked mi to nedovolia, pojdem rodit inde. prachy su prachy a dohodli sme sa, dali to na nejaku diagnozu "neprekonatelny strach z porodu". vsetko perfektne, poporodna starostlivost aj pomoc uzasna. maly ma uz rok a stvrt 🙂. trvaj na svojom, ked mas svoje dovody, nech si v pokoji a mozes sa tesit na babo.

sam2
5. apr 2016

@karinuska22 ja som rodila v ruzinove... A sestricky boli zlate... Takze fatk zalezi od nemocnice. Aj ked zakladatelka bude mat problem v statnych si to vybavit (aj ked keby mala papier od psychiatr ako radili baby, tak mozno ano) lebo ja som mala vo vsetkych papieroch ze nepomer, proste prirodzeny porod neprichadza do uvahy a aj tak ma nechali trapit 6 hodin, ze ci predsa len to nepojde normalnou cestou 😁😁😁
@malinkaninka drzim palce nech sa ti to podari vybavit 😊

bonaqa2013
5. apr 2016

dievčatá rodila som niekoľko krát, všetko prirozdene, bez akýchkoĺvek oblbovákov. Pôrod sa dá vydržať. A po pôrode žiadne obmedzenie. mohla som rovno odísť domov. Tak načo chcete nejaké oblbováky z ktorých si necítite nohy, alebo máte bolesti ešte 2-3 dni.
Doporučujem pred pôrodom pedopsych. prípravu na pôrod. Ja som tam nebola ani raz, ale maminky čo tam chodili, vedeli presne ako majú dýchať, čo ich čaká, čo nasleduje, boli pokojnejšie.....mne museli aj predýchavanie vysvetľovať....

shia
5. apr 2016

skus sukromnu kliniku, mam informacie, ze tam problem nemaju...

shia
5. apr 2016

ja som rodila cisarskym, ale neplanovane, ekdze uz v 34 tt museli kvoli preeklampsii...mala som spinal, a najvaicsia chyba bola, ze"mudra" sestricka mi hend potom kazala to rozchodit, chytila som take migreny, ze som v nemocnici musela zostat 10 dni na infuziach co ma tak hlava bolela...ale inak rana sa zahojila krasne hned, babatko zdrave klop klop, ja som "rodila" v Trnave

mojkamojka
5. apr 2016

@bonaqa2013 ty bud velice rada, ze si nemala pri prirodzenom porode komplikacie, inak by si tu takto nedristala... Btw priprava ti je na dve veci ak sa neotvaras...

karinuska22
5. apr 2016

@pribinak No ja som babatko videla asi 30 sekund a zobrali ho prec. A potom som ho 1 den aj pol nevidela, takze tak je to na Kramaroch

pribinak
5. apr 2016

@karinuska22 zrejme vela záleží od pôrodníka, míňa kamoska mala 4 sekcie na Kramaroch, babatka jej dali na priloženie a nie na 30 sekúnd, normslne jej uch nosili na dojčenie na JIS, kde ležala po sekcii
Samozrejme, ze niekedy treba sestričku sj poprosit, aby babo po par hodinách priniesli
Je to aj o komunikácii

pribinak
5. apr 2016

@bonaqa2013 kazdy ma prach bolesti niekde inde, niektore baby 2x kychnu a babo je von, ine sa trápia cele hodiny

karinuska22
5. apr 2016

@pribinak No ja by som tie zdute sestricky na JISKE nepresvedcila a to este ked som mala po tom spinali problem so sebou. Vobec nemali ziadny cit. Tvarili sa, akoby sme im tam boli na pritaz. Boli sme na JISke 4 baby a nikomu babatko nepriniesli, takze smola.

pribinak
5. apr 2016

@karinuska22 kamoska mala svojho pôrodníka, takze asi je to vela aj o tom, ze babatka mala podstatne dlhsie na priloženie a ze jej ich aj nosili na JIS
Ake treba sa ozvat a poziadat o prinesené dietata , pocity o tom ci som ci nie som na príťaž a ake du sestričky treba dat bokom
Riešiš seba a dieta, ich prejavy idu bokom

Samozrejme je ine, ked je plna izba a sestričky nevedia kam skor skočiť, ako ked je pol izby prázdnej

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre