Ako zvládnuť prvý pôrod?

misaducka
12. apr 2017

Ahojte chcem sa spytat som prvy krat tehotna a že či je to hrozne ked sa ide rodit da sa to prežit

lillystranska
1. jan 2018

Ja teda tehotná nie som (chvalabohu) a ani sa nechystám ale udivuje ma ako to tu dámy opisujú. Robila som na pôrodnom a úprimne v živote by som nešla rodiť. Stačilo mi keď tam dámy vrieskali jacali nadávali a doktori teda nič moc. Dlho som sa o Tom rozprávala s mužom. V podstate nie sme rozhodnutý či mať alebo nemať dieťa. Alebo skôr ja pretože mám nízky prah bolesti som citlivá extrémne na stopnutie prípadne bolesť hneď tabletka takže ja by som tam asi rovno zomrela. Môjmu mužovi je to jedno či bude alebo nebude dieťa rozhodnutie je na mne keďže vie ako som extrémne citlivá na do ničoho nenúti. Väčšina žien porod opisuje ako niečo fantastické a ešte keď to zabije typom vety keď ale držíš ten uzlik šťastia všetko sa pominie. Nemyslím si. Zatiaľ som čítala len od jednej úprimnej baby že pre ňu bolo tehotenstvo a pôrod jedna hrôza a v živote už decko nechce. Že vôbec sa necítila tak ako niektoré dámy tu opisujú že skôr dieťa nenavidela lebo jej prinieslo len utrpenie a bolesť.
Nemám právo do toho hovoriť keďže dieťa nemám a zatiaľ sa nechystám. Ale klobúk dole tým čo pôrod zvládli ale aj tak si myslím že niektoré nechcú priznať že to pre neho bolo tiež utrpenie.

henriett19
1. jan 2018

@lillystranska Ano je to bolest a pre niektore mozno dokonca utrpenie ale ja mozem uprimne napisat ze som mala rychle a dobre porody. Nekricala soma nehystercila ani pri jednom a bolo to to najkrajsie co som zazila (mam 3 deti).

alisael
2. jan 2018

@lillystranska pokial nezazijes, nepochopis. Mala som vyvolavany porod, prepichnutim plodovych obalov rano o 8mej. O 10tej mi dali oxytocin, pretoze porod nepostupoval. Este som sa aj smiala, ze ci toto je ta akoze bolest. Mala sa narodila 14:40, poslednu asi hodinu a pol som uz fakt len predychavala. Ale samotny porod si nepamatam. Nepamatam, ako to bolelo, co sa robilo, viem ze som zle tlacila, tak mi museli pomahat... ale pamatam si na jedno, ako vsetko okolo zrazu zmizlo, ked mi dali malu na ruky a manzel mi slo slzami v ociach povedal : a uz su z nas rodicia... porod nebolel. Ano, hystericke zeny kricia, vrstia.. ale vacsina nie, a telo zeny je nastavene tak, ze ked porodi a ma dieta v naruci, absolutne nic ine neciti. Mna neskutocne bolelo sitie. Vtedy som vrieskala ako na rockovom koncerte. Dva mesiace som nemohla sediet na zadku, ovsem ked som mala na rukach dceru, sedela som ako velka pani a nic ma nebolelo. To je ten zazrak. Nebyt sitia, porod bola uplna malina.

drakvak
2. jan 2018

Jasné, že sa to dá prežiť 😉 Ja som sa tiež ako budúca prvorodička utešovala tým, že keď to zvládli milióny žien predo mnou, zvládnem aj ja ☺ A sme s manželom šťastní, že máme naše dve deti, kým sme boli dvaja, to ešte nebola rodina... Možno sa vám to bude zdať mimo témy teraz, ale už nemám rodičov, mamka mi zomrela nedávno v októbri, ocko pred 18 rokmi a môžem potvrdiť, že deti sú to jediné, čo (kto) tu po vás zostane. Keby som nemala sestru, tak ozaj len muž a deti mi zostanú, som vďačná, že ich mám. Takže všetka bolesť pri pôrode stojí za to, porodíte si budúcnosť 😍

aduska121
2. jan 2018

@misaducka priviesť dieťa na svet nikdy nieje hrozné a či sa to da prežiť? Samozrejme veď sa pozri okolo seba a uvidíš že dá 😉povedz si zvladli to mnohe zvladnem to aj ja

scorpionflower1
15. aug 2018

@lillystranska sorry, ale nechapem ako mozes toto napisat do fora, kam chodia tehotne, co budu coskoro rodit. Empatia ti nieco hovori? Vidno, ze nemas deti, ja poznam iks bab, ktore mali porody velmi tazke a bolestive, ale nikdy ziadna neobvinovala svoje dieta z toho, ze jej sposobilo bolest. Tvoja kamoska mala asi poporodnu depresiu, tak prosim ta nepis, ze ona bola jedina uprimna. Niektore zeny su stastne, ked im prinesu dieta niektore to nepreziju tak intenzivne, ale napisat, ze vsetky , co zabudli na bolest su neuprimne? Ved to je vedecky dokazane, ze mozog ti to vytesni. Tvoja kamoska asi porod neprezila, tak ako si predstavovala, preto mala aj poporodnu adaptaciu zlu. Mysli si co chces, ale asi nemas pät pokope, pisat do tohto fora pre mamky a tehotne nieco o com nevies nic a ani to, ze si robila v porodnici nic neznamena, lebo toto su cisto subjektivne veci. Porod je silno emocionalna zalezitost. Ked chces zeny povzbudit alebo aspon realisticky nieco nspisat, tak prosim, ale z tvojho komentara citit iracionalny prehnany negativizmus. Btw. opytala si sa uz tvojej mamy, ci ta vini za bolest pri porode? Povedala, ze nie? Mozno len nebola uprimna 🙂

michaella94
15. aug 2018

Ja mám zasebou 2 pôrody a čaká ma tretí.....prvý pôrod bol ťažký nevedela som do čoho idem a aký systém je v našich pôrodniciach...druhý bol v pohode síce vyvolavacka musela byť lebo malý mal problémy ale bola som pripravená ...teraz som na pôrod pripravená úplne inak....veľa som čítala a hľadala pôrodnicu kde by som mohla porodiť prirodzene a pôrod bol pre mňa krásny zážitok....nie každý pôrod musí bolieť..stačí si pozrieť videá s hypnoporodom napríklad...ja sama sa na hypnoporodom nechystám ale viem že určite nechcem rodiť na koze ale v prirodzenej poloha ktorá zaistí že pôrod nebude taký bolesti a vypudzovacia fáza bude kratšia a tiež nechcem nástrih hrádze lebo pre mňa bola toto najnepríjemnejšie vec z celého pôrodu....dnes bohužiaľ ak chce mat žena pekný a príjemný zazitok z pôrodu musí si veľa načítať a zisťovať....ešte dodám že je super mať pôrodný plán a dopredu ho konzultovať v porodnici

nellita
15. aug 2018

Dieta je dar a to najkrasie co.môže zena mat,neda sa to ani slovami opisat,pôrod nato zabudnes ked uvidíš dietatko

senta_sofia
15. aug 2018

@lillystranska nepochopis, kym nezazijes ten koktejl hormonov, co ti telo namiesa

vierka0508
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janulienkaaaaa
15. aug 2018

@misaducka tiez som sa bala, ze ako to zvladnem,nijako som sa extra nepripravovala a to som uz mala po 30-tke, vraj na prve dieta neskoro, ale musim povedat, napriek tomu, ze mi dali vyvolavacku dalo sa to prezit, bolesti boli, ale to sa da...samotny porod nie az taky hrozny ako tie kontrakcie...a to som mala velke dieta -4 kg chlapcek. Nie je to az take hrozne, su v zivote aj horsie bolesti 🙂

dzina007
15. aug 2018

@lillystranska ono zas na druhej strane. Keby to bolo tak ako popisujes a vsteky zeny by porod vbinali katastrofalne aj tehotenstvo tak ako to popisovala ta jedna o ktoej si citala tak by vsetky deti na svete boli jedinacikovia. 😉
Mna boleli sakra oba porody. Ale keby som si mala vybrat ist rodit alebo ist k zubarovi a nechat vrtat zuby bez umrtvenia tak vyberam porod. 😀

adela147
15. aug 2018

Keby sa to nedalo prežiť tak tu nie sme :D boli to ale to už keď si otehotnela musela si vedieť ze ako to vojde dnu tak aj vyjde.... Neboj sa prežijes :D hlavne pocuvaj lekárov :D

zabka788
14. okt 2018
Používateľ zabka788 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od zabka788.

každá sme to prežili a prežiješ aj ty. Aky porod ta čaka, klasický, alebo pojdeš na cisarsky rez?

arthemiis
14. okt 2018

@lillystranska ja robím na pôrodnici a už mi prešli rukami 1000ky žien a v živote by som nepovedala takú hlúposť. Práve naopak každý jeden pôrod je veľmi silná emočná a jedinečná záležitosť a ženy majú neskutočnú neuveriteľnú silu zvládnuť to a doteraz som v nemom úžase keď vidím ako rýchlo sa postavia na nohy napriek bolesti aby sa starali o svoje dieťatko. Neviem čo robíš na tejto stránke keď ako hovoris decko nechceš a vďakabohu nie si tehotná. A vyhovárať sa na nízky prah bolesti je tiež smiešne.. koľko žien je takých ktoré len pri zavádzaní kanyly prekrúcajú oči a odpadávajú a príde na samotný pôrod a zvládnu to na jednotku. Raz možno pochopíš ak budeš rodiť ale ak nie aspoň si tieto názory nechaj pre komunitu ľudí ktorí súhlasia a nie na modrého koníka ktorý je zameraný na pôrod a starostlivosť o dieťa

lenkaam_1
14. okt 2018

Cele tehotensvo som bola nastavena ze idem rpdit s epi no pri porode sa epi nekonala....Akoze porod je podla mna otras...je to priserna bolest..zo zaciatku ked kontrakcie boli slabe vravim si ok to dam ale potom jeden hnus mala som pocit akoby som sa ja neviem to ani popisat rozpadavala zvnutra fakt zle....to popritom nastrih sitie atd to bola dovolenka...a ako niektore zeny pisu ze ked som uvidela babo preslo to nepreslo 🤣 ziadne zabudnutie sa nekonalo...ale prezila som prezijes...ale je to sielene

scorpionflower1
14. okt 2018

@lenkaam_1 toto je tema ako zvladnut prvy porod. Chcela si pred svojim prvym porodom citat taketo prispevky? Kde ti pise nejaka baba aky to bol hnus a nedalo sa to zvladnut? Mas aj nejaku radu ako to zvladnut? Je mi luto, ze to bol zly zazitok, ale ak nemas radu ako to zvladnut, len chces pisat ze je to neznesitelne alebo sa chces vykecat zo zleho porodu tak by si mala pisat do inej temy.

lenkaam_1
14. okt 2018

@scorpionflower1 a preco? Lebo ju budeme chlacholit ze je to uzas.?

1mina
14. okt 2018

Ja mam tiez prve a popravdr prvy tyzden co som zistila ze som tehotna som rozmyslala ze preboha ako mam rodit ? 😃 a kolegyna mi.hovorila ze uvidis ku koncu sa prestanes bat uz ti bude jasne ze to nejako uz musi von len budes riesit akym spoosobom... a mala pravu posledne mesiace som sa ukludnila a hlavne som sla rodit s kludom a stim ze nebudem stresovat a nebojim sa bolesti este som to stale hovorila ze to ma netrapi len aby sme boli zdrave a casto som si predstavovala ako to bude prebiehat a ako to zvladnem a vudrzin a predycham na kurze sme si to stale cvicili
..len chcem aby to dobre dopadlo pre nas obidve 🙂 a nakoniec bol porod super bolesti som naozaj skoro nemala, dokonca som skoro nevyuzila tie hodi y co som cvicila dychanie, nestresovala som, nepotrebovala som nic pocas porodu, nehovorim ze sitie a hojenie potom bolo bohvieco ale to uz som bola stastna ze sme to zvladli... je to samozrejme aj o stasti a zalezi vela od situacie ale podla mna hlavne tam netreba ist s tim ze to bude strasne a neznesitelne atd 🙂

scorpionflower1
15. okt 2018

@lenkaam_1 Naozaj si myslis, ze niektora zena so zdravym rozumom si mysli,,ze porod je uzasne lahky? A mas teda nejaku radu?

scorpionflower1
15. okt 2018

@1mina dakujem za povzbudenie, dychanie cvicime na gravid joge, tak dufam, ze ked pride to zvladnem co najdlhsie predychavat. Ja som bola cez vikend na kurze pre rodicov, kde nam rozpravali dve psychologicky o porode ( su aj dula a laktacna poradkyna), dodali mi odvahu, takze sa zas o nieco menej strachujem. Zaklad je pred porodom sa obklopit pozitivnymi ludmi. Takze este raz vdaka, dobre padne 🙂

sekina
15. okt 2018

@lillystranska je to Vaše rozhodnutie.... Mozno ste este mladučká, biologické hodiny Vám netýkajú, ale raz si myslím, ze kazdej zene zacnu q rovnako je to aj u muzov.... Každí raz dospeje k názoru, ze chce mat vlastne dieta....My sme s manželom spolu veľmi dlho, užívali si, dovolenkovali, vraveli si nic nam nechýba ale ten pocit sa dostavil....
To co opisujete, co ste zazili na porodnom je fakt, ano niektoré zeny kričia, nadávajú, ze nikdy viac a predsa sa vrátia aj 2 aj tretí krat... Pretože mať dieta je najúžasnejši pocit, absolútna laska... A je to tak, na všetko sa zabudne, ked držíte ten uzlicek šťastia.... Každý den ďakujem Bohu, ze ma obdaril tym darom byt mamou... Ps. Tiež som si o sebe myslela, ze som citlivka, ked som mala kramy tak som umierala, ale zvládla som 2 porody a poviem Vam nikdy nezabudnem na ten pocit keď som porodila....

1mina
15. okt 2018

@scorpionflower1 zamaličko dufam ze som pomohla 😊 aj ja som sa zo zaciatku dost bala, a uz ku koncu ked som aj na kurz chodila to bolo lepsie 🙂 cvicili sme dychanie, stale nam hovorila rady ako sa babatko robi tak sa aj rodi takze potom nohy nasiroko a ze kazda kontrakcia je kamoska ktora nam pomaha priviest babo 😂 ja som si to vsetko tak vtlkala do hlavy aj to ze musim byt kludna a pocuvat co mi kazu pri porode...a naozaj som nad vsetkym tak rozmyslala este aj pri tlaceni ako nam hovorila na kurze ze vzdy po kontrakcii neodychovat ale zhlboka dychat aby ame babatku dodychali vzduch uplne som pri tlaceni nato aj myslela 😃 a nakoniec to bolo naozaj fajn ja nemozem hovorit vobec o nejakej strasnej bolesti... aj ked nebudem klamat sitie bolo hroza ale to zas ja som bola leniva aj cvicit s anibalom alebo podobne veci 🙂 este som pila predtym aj alchemilku s malinikom a jedla kazdy den lyzicu lanovych semiacok co nam vsetko radila na kurze ze ulahcuje porod tak mne aj to pomahala na psychiku predtym ze kazdy den som si varila cajiky a jedla veci co mi mali ulahcit porod ze sa pripravujem poctivo 😊

lenkaam_1
15. okt 2018

@scorpionflower1 ano epidural jednoznacne 🙂

tomeckovas
15. okt 2018

ja som mala prvy pôrod super... odtečenie vody okolo tretej rano, kontrakcie začali okolo štvrtej a o 6:55 na tri zatlačenia bol maly na svete 🙂 bolesti boli v pohode, dali sa pekne predychavať.. tymto Vas chcem podporiť, že aj prvy pôrod môže byť rychly a netraumatizujuci.. hodinu po pôrode som už bola v sprche a prechadzala sa akoby nič.. je to veľmi individualne 😊 držim prsty aby to bol pre Vas zažitok a nie trauma 🙂🙂

iveta143
15. okt 2018

mne sa vzdy pacil vyrok: Porod je jedine rande naslepo, kde zarucene spoznas lasku svojho zivota. 🙂 Ja som rodila 2x...a vobec nelutujem...po oboch porodoch som sa citila velmi stastne...po prvom porode som mala tolko endorfinu,ze som nemohla zaspat ani 20 hodin po porode...🙂 po druhom porode uz som ten pocit stastia poznala,tak uz som si aj pospala 🙂 a pri bolestiach som pekne predychavala a myslela na to, ze kazdou kontrakciou sme k sebe blizsie 🙂...a bolo to super...

evittam
15. okt 2018

@scorpionflower1 To máš ako ten vtip:
Dezko, co mas najradšej?
Parené buchty.
A uz si ich jedol?
Nieee, ale brat ich videl.
😂😉

damoska
5. nov 2018
Používateľ damoska je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od damoska.

prirodzeny je lepěí ako cisarsky rez. Po cisarskom reze to dlhšie boli, dlhšie se žena zotavuje a boli to ovela viac.

scorpionflower1
2. jan 2019

Vsetkym, co sa o nu pokusili, vdaka za podporu, moja dcerka uz je na svete, narodila sa dva dni pred Vianocami. Porod sa mi vobec nezdal strasny. Kontrakcie som mala cca 10 hodin, z toho 8 som sa otvarala na 4 cm, bolesti sa mi zdali uplne zvladnutelne, preckala som ich doma v kuchyni, lebo som premyslala ci su to fakt neni poslicky 😀 ked som prisla do porodnice, pytali sa, ci chcem epi., zo strachu co pride, som povedala, ze ano. Dali ma na monitor, kontrakcie sa stupnovali, potom ma odviedli na box, ze mi napichnu ten epi., no lenze anesteziolog bol pri druhom porode, takze som tam cakala sama asi hodinu a to uz boli riadne krizove bolesti po 2-3 min. a tlak na konecnik, kt. mi sestricka nechcela verit, ale zavolala dr. Prisla dr. a povedala, ze ideme tlacit. Za 15 min. bola mala vonku, bez poranenia (vdaka Aniballu, odporucam). Za 3-4 hodinky som nevedela, ze nieco bolo. Na prvorodicku to bolo expresne. Zo 4 na 10 cm sa mi krcok otvoril za cca 2 hod. A to som mala uz o par dni nastupit na vyvolavacku, lebo som mala uplne nezrele porodne cesty - cervix skore 2b v 40+3.

malalucinka
5. nov 2019

@mattkapd to sa vám ako podarilo? Wau

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre