Ambulantný pôrod. Ako to funguje na Slovensku?

danielav.
1. apr 2008

Rada by som rodila ambulantne (pre nedostatok iných dobrých možností) - vie mi niekto láskavo objasniť, aká je legislatíva v tomto zmysle? Podarilo sa to niekomu na Slovensku a za akých okolností?

danielav.
autor
3. apr 2008

Nasla som uzitocne informacie na inom fore, pre zaujemcov
http://www.babetko.sk/forum/viewtopic.php?t=65308

ikke
16. mar 2009

valka • 1d • Dnes o 20:38
hoci u nas ambulantny porod nie je oficialne mozny, da sa odist bez problemov na reverz...
http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=rodi...
http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=72846

rozmyslate niektora o tejto moznosti?
ake mate skusenosti?

ikke
16. mar 2009

tato tema na .cz, kedze neviem, ci su moznosti ambulantneho porodu celkom rovnake na slovensku a v cechach 😉

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

zuzi118
18. dec 2011

OZ Zenske kruhy hlada mamicku, ktora zazila ambulantny porod na Slovensku a bola by ochotna prist do Bratislavy na besedu o ambulantom porode a podelit sa o svoj pribeh.

feb13
18. dec 2011

V krajinach kde je ambulantny porod legalny, maju na to personal ktory navstevuje rodicku a novorodenca v domacnosti. Prva navsteva sa kona hned po prichode domov, potom zo zaciatku 2x denne. Vychadza sa pritom z filozofie ze je lacnejsie pristahovat nemocnicu k pacientovi nez pacienta do nemocnice. Lenze u nas ziaden gynekolog na navstevu nepojde, mnohokrat ani pediater, takze zena a dieta by boli absolutne bez zdravotnej starostlivosti. Okrem toho ambulantny pediater pravdepodobne nebude mat ani pristroje ani tlaciva ani ochotu aby urobil skriningove vysetrenia novorodenca ktore sa maju realizovat do 4 dni.

zuzi118
18. dec 2011

@feb13 ja poznam milion dovodo preco to nejde. Pre zmenu by som rada pocula, ako to ide. Ked sa da rodit doma, preco by sa nedalo ambulantne? Este by som rada dodala, ze na Slovensku je ambulantny porod tiez legalny.

lubina
18. dec 2011

Na Slovensku to nie je mozne podla mna. Ja som rodila v´prvu dceru v Holand. V nemocnici a po 5 hodinach sme isli domov. Po nasom prichode domov, o hodinu prisla sestra, ktora ku nam chodila 8 dni, kazdy den na 8 hodin.Ale to je v Hol. Bolo to super.Druha dcera sa narodila tu na SR, tesne pred Vianocami, tak som uprosila Dr. ze ma nakoniec pustili domov po dvoch dnoch, ale s velkou nechutou. Musim povedat, ze ked to porovnam, tak tu som bola viac unavena, aj ked som bola v nemocnici, lebo som sa omalu starala ja sama, mala som ju aj v noci. S prvou mi pomala sestra, co k nam chodila a manzel a ja som mohla 8 dni regerovat svoje telo. Tu som hned musela v nemocnici vsetko robit okolo malej sama......takze asi tolko.

ninan2
18. dec 2011

@lubina ale isteze je to mozne... Nemozu Ta predsa bez Tvojho suhlasu drzat v nemocnici, to nie je vazenie. Ked odmietnes suhlas s hospitalizaciou tak Ta musia pustit. Ak je babo v poriadku, tak to tiez, a za neho rozhodujes ty ako zakonny zastupca.

jankaxxx
18. dec 2011

tak na svk je to trosku ine tam musis asi ostat v nemocnici dlhsie...ja som rodila v londyna a maly sa narodil o 1 rano a poobede sme boli doma ale tiez chodili kazdy den k nam ci je vsetko ok...

jankaxxx
18. dec 2011

a este nabuduce by som chcela vyskusat domaci porod lebo tu je to velky hit a kazdy si to velmi chvali🙂

zuzi118
19. dec 2011

No takto, ambulantny porod zo zakona nie je zakazany. Dieta nemozu drzat bez suhlasu rodicov. Viem, ze boli uz ambulantne porody na slovensku, dokonca o tom baby napisali aj clanky, ale su z inych miest a nemam na ne kontakt. Preto hladam maminu, ktora je ochotna prist do BA a porozpravat svoju skusenost.

zuzi118
19. dec 2011

@giza viem, ze ty mas konkt na nejaku mamicku co takto rodila, dokonca o tom robila besedu. Nemozes mi na nu poslat kontakt. Ked uz nic ine, aspon sa jej mailom povypytujem nato ako mala veci zariadene.

lubina
19. dec 2011

@ninan2 Ved to ano, ale to je odchod na vlastnu ziadost. Myslela som to tak, ze to nie je mozne porodit ambulantne.Samozrejme, ze mozes odist na reverz. Je to vsak uz na kazdej zene, ci si vezme to riziko na seba. Co som ja pisala o NL, tak tam som mala zdrav.sestru na 8 dni po porode doma.Dcerke robili vsetky testy doma, krv z paticky, test sluchu a pod.

feb13
19. dec 2011

Ja len tolko este, ze za dieta sa rozhoduje rodic ako zakonny zastupca ale iba do tej miery kym neohrozuje jeho zdravie alebo zivot. V opacnom pripade lekar je opravneny konat proti vole rodica (napriklad je povinny podat transfuziu aj ked to rodic odmietne). O tom ze co sa povazuje za ohrozenie sa rozhoduje asi lekar. Takze matka moze odist na reverz, ale dieta nemusia pustit. Ja keby som robila lekarku na novorodeneckom, by som deticky asi tiez nepustala, pretoze na Slovensku nie su zabezpecene podmienky k tomu aby ten novorodenec dostal potrebnu starostlivost v domacom prostredi a keby sa mu nieco stalo tak do vazenia pojde lekar aj ked to bolo na ziadost rodica.

maca_p
20. dec 2011

@feb13 hm, stal sa na svk niekedy pripad, ze by bol lekar odsudeny na nepodmienecny trest odnatia slobody? myslim, ze nie... 😲

feb13
20. dec 2011

@maca_p To neviem ale poznam pripad ked nahle zomrelo dieta na nadstandardnej izbe hospitalizovane s matkou, boli na tej izbe na ziadost matky no a ta izba bola na konci chodby takze kym matka dobehla ze dietatu je zle uz aj bolo neskoro a Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou sa rozhodol v prospech matky s odovodnenim ze lekar nemal povolit dietatu s takou diagnozou pobyt na nadstandardnej izbe aj ked to bolo na ziadost matky. Urad moze udelit len financnu pokutu (zdravotnickemu zariadeniu ktore tu pokutu moze dat zosobnit dotycnym zamestnancom) ktoru ale nedostane pacient ale Urad. Ale na zaklade takehoto stanoviska Uradu moze pacient podat zalobu na sud, ktory moze udelit aj trest odnatia slobody, ci to ta matka podala uz neviem. Tiez poznam jednu doktorku ktora dostala pokutu za jedneho bezdomovca ktory nedovolil osetrenie, odisiel a o par hodin zomrel.

giza
21. dec 2011

@zuzi118 nehnevaj sa, je to moja velmi dobra priatelka a rada dam, ibaze viem ako je na tom s casom a besedu nerobila ona ale ja (prizvala som si ju i ked mala malo casu prisla, mimochodom aj tu na MK funguje v uzamknutej skupine) - idu sviatky ale ak chces, poslem jej tvoj mail a nech ti odpise ak bude moct - myslim, ze ta mam na gmaily 😉 ale pre istotu mi ho napis aj do IP 🙂 A nestacim ti na to ja? ved ja som to snou spisovala(myslim porodne prianie), ja som jej radila co ma ako urobit ..aj som s nou bola pri porode spolu s partnerom... teraz dalsie dve maminy by radi skusili ( este vahaju) ze takto budu rodit v TN- uvidim po januari budem mudrejsia..do BA o tom ist hovorit by sa dalo (jej z 3. detmi uz horsie, ale uz sa jej podarilo absolvovat dalsi homeo seminar, tak snad...) ,ale ci sa to podari aj zrealizovat taky porod v BA je otazne...aj u nas je to skor o nahode ako pravidelnosti, je to cele zalozene o sile a presvedceni tej matky + nebojovat!!!

giza
21. dec 2011

Inak v NM budem o tom hovorit medzi 12 - 15 hodinou 10.01. a ak by bol zaujem a chceli by ste niektora , ci mala moznost prist, tak sa mi ozvyte, upresnim cas.... 🙂 😉 pekne sviatky!

kuschel
21. dec 2011

Ja som porodila 2.11.2011 v Trencine a bola som tam 24 hodin. Chcela som tam byt len 2 hodiny po porode,ale dozvedela som sa, ze ked tam nebudem 24 hodin, poistovne nic nemocnici nepreplatia, tak som zostala 24 hodin. Bolo to skvele, byt tak skoro doma aj s babom.

stardust
21. dec 2011

@kuschel vidis, keby si si zaplatila sama za porod, mohla si ist domov hned po dvoch hodinach.

kuschel
21. dec 2011

@stardust No vidis, to ma ani nenapadlo a neriesila som to. Ja som sa to dozvedela este pred porodom a sama som sa rozhodla tam zostat 24 hodin, nikto ma nenutil a nerozhodoval za mna.

stardust
21. dec 2011

@kuschel v modernej spolocnosti je bezne, ze si kazdy robi svoje rozhodnutia sam a musi niest za ne aj zodpovednost.

stardust
21. dec 2011

@feb13 a bolo vobec tej matke vysvetlene, preco nie je vhodne byt na tej nadstandardnej izbe alebo na to personal kaslal a siel kesovat poplatky?

feb13
21. dec 2011

@stardust Personal s tym nemal problem ze isli na nadstandard pretoze stav dietata bol zlepseny a take nahle zhorsenie nikto neocakaval. Ja som tym chcela povedat len to, ze lekara pred zakonom neospravedlnujte ze vyhovel ziadosti rodica aj ked rodic podpise ze konal tak na vlastne riziko. V pripade dospeleho je to inak, je zodpovedny sam za seba a ked podpise ze nieco odmieta tak lekar nemoze nic urobit proti jeho voli. Ale za dieta v takomto pripade zodpoveda lekar a nie rodic. Preto hovorim ze ja keby som bola lekar by som ziadneho novorodenca domov nepustala (a rozodne by som sa nespoliehala na to ze ked rodic podpise vlastnu zodpovednost a predsa sa nieco stane tak bude mat tolko sebakritiky ze toho lekara nezazaluje...), mozno jedine ak rodic donesie cestne prehlasenie od obvodneho pediatra ze po prepusteni zabezpeci vsetky potrebne odbery, vysetrenia a skriningy (samozrejme na naklady svojej ambulancie - co ani neviem ci poistovna vobec preplaca ambulancci alebo len nemocnici) a preberie na seba zodpovednost v celom rozsahu za dalsiu starostlivost a zdravotny stav dietata. Co pochybujem ze nejaky pediater podpise pretoze oni sa tej zodpovednosti tiez vyhybaju.
Ja nie som zasadne proti ambulantnemu porodu, ale myslim ze to treba zacat riesit z ineho konca. Rozhodne nepovazujem za spravne povzbudzovat rodicky aby odchadzali na reverz, pretoze za sucasnych podmienok na Slovensku tym realne ohrozuju aj seba ale najma dieta. Najprv treba zabezpecit kontinuitu starostlivosti (personal, vybavenie napr. prenosny UZV, uhradu od poistovne za navstevy) a najlepsie aj nejaky legislativny ramec tomu az potom to popularizovat.

stardust
21. dec 2011

@feb13 musi to byt hrozne pre matkino svedomie, ze kvoli troche luxusu, ktoreho sa dozadovala, zomrelo jej dieta. Tazko niekomu nakazes, podla mna by mala byt v tomto sloboda a rodic ma niest aj nasledky...ak mu bolo predtym vysvetlene, co je vo veci.
Ja si myslim, ze tych par dni po porode je opodstatnenych, predsa len, uz len taka bezna novorodenecka zltacka moze skoncit tazkym postihnutim. V nemocnici sa moze strcit dieta hned pod lampu. Kym tam prebehne analyza rychlo, z domu do labaku sa dostane vzorka za asistencie Hebamme ovela pomalsie a vysledok este pomalsie, aspon ako v jednom tu v Nemecku, ktory skoncil poskodenym dietatom uplne zbytocne. Hebamme povedala rodicke akurat, ze ma dojcit, dlho nebrala telefon z labaku a az sa jej dovolal veduci, uz bolo neskoro pre dieta.

kilian
21. dec 2011

kocky ja som rodila ambulantne moje tretie dieta...

feb13
21. dec 2011

@stardust Vies s tou slobodou je to troska taky eticky problem ktory sa da riesit rozne ale uplne spravodlive to podla mna nikdy nebude. Na jednej strane je sloboda rodica, na druhej strane su prava bezbranneho dietata. To je pravda ze rodic ma niest zodpovednost za zvoje rozhodnutie, ale preco by malo dieta nasat nasledky nespravneho rozhodnutia rodica ked ono za to nemoze. To je taky isty problem nez pravo matky dat zobrat svoje dieta a pravo dietata na zivot. Alebo ci zobrat dieta od bezdomovkyne do detskeho domova, kde bude mat strechu nad hlavou ale ho nikto tak milovat nebude ako ho mozno ta matka milovala. Kazdy pristup moze mat nieco do seba a da sa argumentovat aj proti.

stardust
21. dec 2011

@feb13 tak to je na diskusie pre praktickych filozofov...a zda sa, ze nad tym diskutovali uz velmi davno, lebo to co hovoris je aj zakotvene v ustave...a preto tie "obmedzovacky" v nasich porodniciach.

stardust
21. dec 2011

@feb13 a co ma najviac irituje, ze v poslednej dobe sa naslo prilis vela "odbornikov", ktori si po par skusenostiach s porodmi a precitani si par knih alebo studii zmysleli, ze rozumeju vsetkemu ( a pritom im chybaju suvisloti) a huckaju ludi proti lekarom, proti postupom. Kde maju tito ludia zodpovednost? Nemaju ziadnu, lebo povedia, ze to bola vola rodicky.

zuzi118
21. dec 2011

@stardust mozes mi dat prosim link na studie, ktore preukazuju , ze zltacka moze skoncit tazkym postihnutim? dakujem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre