Anestéza pri cisaráku

lus2909
17. mar 2015

ahojte baby moje chcem sa opytat ohladom cisaraku aku ste mali anestezu pri cisaraku celkovu alebo len lokalnu a mali ste niektora partnera pri cisaraku je to mozne? diky za vsetky odpovede 🙂

ushuaia
17. mar 2015

@lus2909 ahoj, ja som mala akutnu sekciu, cize partner bohuzial pritomny byt nemohol...a anestezu som mala spinalnu...cize necitila som nic od pasa dolu...
Pokial nieje sekcia akutna, myslim ze po dohode s lekarom by partner mohol byt pritomny...zelam vela stastia... 🙂

mimina00
17. mar 2015

@lus2909 lokalnu,je to lepsie hlavne pre dieta,aj dr.ma chvalili pocas toho ze ako dobre ze som si to vybrala.druhe si daju uplnu,ohrozuju viac dieta,radsej si to odspia 🙄 a uvidis hned babo 🙂

mimina00
17. mar 2015

@lus2909 a partner nomohol byt,je to individualne podla nemocnici,niektore povolia niektore nie

jojake
17. mar 2015

Ahoj, ja som rodila 2013 a 2014, oba porody boli cisarske rezy. Pri prvom bol spinal a pri druhom celkova anesteza. Manzela som nemala pri porode, myslim, ze na Slovensku to nie je mozne. Ale mozno ma niekto inu skusenost. MM ma cakal pred salou a syna uvidel prvy. Na sale mi muz ani nechybal 🙂 neriesila som ci tam je, najdolezitejsie bolo dieta. Keby som rodila normalne, tak by som ho pri porode chcela - ako podpora pri kontrakciach. Ale takto mi to bolo jedno 😉

amouramour
17. mar 2015

Pokial nie je ziaden problem pristupuje sa k spinalke, ako pisali kocky je to vhodnejsie pre dieta a nie partner nemoze byt pri cisarskom, vynimku tvori koch kde to uz myslim je mozne ak sa nemylim

daqa4216
17. mar 2015

Ja som mala spinalku, manzel nemohol byt pri operacii. Cakal na chodbe.

evka_evka
17. mar 2015

@lus2909 ahoj.ak mas planovanu sekciu urcite je lepsia lokalna (spinalna) anesteza. A kedze je to operacia partner tam byt nemoze.

siska53
17. mar 2015

@lus2909 oba razy ciastocnu - raz spinal druhy raz epidural.
Partnera som mat pri sebe nemohla ( cisaral je iny krvak- videla som v telke priebeh cisarskeho), ale pustili ho tak ze mohol mat maleho po vybere v naruci a pofotil si ho. Za standardny poplatok ako ti co mohli byt s partnerkou pri porode prirodzenom. Druhykrat uz nesiel. Nezniesol totiz ako cistili malemu pusu a tak.
A ani prve prilozenie sa nekonalo. Len mi deti uz zabalene a spiace v perinke ukazali.

adka31
17. mar 2015

@lus2909 ja mam 3 sekcie, prve dve akutne, tam nebol cas na spinal, cize celkova anesteza. treti bol planovany, spinal. urcite pre tvoje telo a aj pre babatko je lepsia spinalna anesteza, menej zatazuje organizmus. a vidis hned babatko 😀 neviem, ale este som nepocula, zeby na sk mohol byt manzel, partner pri cisarskom. sestra rodila v usa, jej muz pri cisaraku bol.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
brumka
17. mar 2015

@lus2909 prva akutna v celkovej anesteze partner nie, druha planovana a spinalka partner nie, v oboch pripadoch bol pri mne po zaplateni dokym som nesla na salu. je to operacia tak na SR nemoze byt osoba na sale.ani jeden porodsom si nemohla vybrat anestezu, ale spinal je lepsi, ale pri mojej diagnoze je celkova anesteza riziko.

dudika11
17. mar 2015

obidve deti mám plánovaným cisársky. pri prvom cisárskom som bola v celkovej anestézii a pri druhom som sa dala nahovoriť na lokálnu, no znecitliveli mi len nohy a doktor si do mňa rezol "za živa" tak ma tak či tak uviedli do celkovej anestézie. celkovo je ale spinálka bezpečnejšia 🙂 a myslím, že manžel pri cisaráku byť nemôže

zonjushe
17. mar 2015

mala som spinal a mm by mohol byt pri mne, ale to som v ziadnom pripade nechcela..cisarsky rez je hnusny a ked clovek nie je zdravotnik, nemusi to zvladnut..boli pri mne kamaratky, aj teraz budu 🙂 .. su to moje kolegyne z porodnice ..

bubson
17. mar 2015

mala som epiduralku, bol to akutny cisarsky rez, cize neplanovany, bola som teda pri vedomi a partner tam byt nemohol. Bolo to zvlastne vidiet ako ma operuju, ale bola som dost omamena :D a tesila som sa, ze som hned videla, ze je dcerka v poriadku, Po porode som okamzite zaspala a priniesli mi ju ked som sa zobudila.

mariamay
17. mar 2015

Tak babenky moj manzel bol pri cisarkom. Prve dieta odrodene v Presove spontanne, mm bol pri porode, ale vyjadrovat sa k tomu nebudem. Druhe dieta uz som rodila v Starej Lubovni..bola to planovana sekcia, anesteza - spinal - ciastocna a manzel hned ako ma pripravili, teda pichli anestezu- chvalabohu zabrala, dali mi pred tvar plachtu zopnutu po stranach, prisiel ku mne - zavolali ho. Manzel pri mne sedel - pri hlave, ale kvoli plachte videl len tvare lekarov. Bolo to super, kedze on je dost vysoky a aj videl ako maleho vytiahli von, potom ked ho sestricka priniesla ku mne, tak hned fotil, kameroval 😀 a az ked ma isli preniest na vozik, tak isiel vedla, kde este chvili so mnou bol, kym nemala dojst dalsia po sekcii. je omnoho lepsi spinal, baby co mali celkovu, tak zvracali, no hroza a ja uplna pohodicka, ziadna bolest, lebo infuzka tecie stale. Poplatk za manzela pri sekcii bol ako standardne pri porode ..nikoho a nic sme nemali vybavene, myslim, ze je to tam bezne ..opytali sme sa na to ..a tie sestricky, co nas obskakovali boli neksutocne zlate ...ako chlebik s maslom a medom a bolo na nich vidno a nedalo sa prehliadnt, ze to co robia robia preto, ze chcu, s laskou ako poslanie, nie preto, ze musia ..ozaj velmi zlate 🙂

ushuaia
17. mar 2015

@fidka79 Prosim ta ,to co za komentar...? Bola si tam na sale somnou ci ako, normalne sa mi rozum zastavuje nad tebou...asi si jasnovidka. A apropo ja nemam potrebu zavadzat ci klamat, hovorim vlastnu skusenost, dalsich komentarov sa mozes vzdat, dakujem

reni1512
17. mar 2015

@lus2909 ahoj, ja som mala spinalku... bolo mi povedane, ze je to bezpecnejsie pre dieta, pretoze nie je omamene po porode, aj mamicka vnima, spolupracuje a hlavne vidi svoje dieta hned po narodeni..aj ked len chvilku, ale vidi... Nechcela som ani lieky na spanie po cisarskom, chcela som byt hore 🙂 Nie je to nic hrozne, pride anesteziolog, pichne ťa a ty do minuty necitis nohy, polozia ta na stol, daju ti pred tvar plachtu 🙂 a sup sup do par minut si hotova 🙂 A ja viem tak, ze pri sekcii partner nie je povoleny...je to ako operacia, ani pri surnej, ani pri planovanej..pri ziadnej. Partnerovi ukazu dieta po vysetreni na chodbe.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liebling98
17. mar 2015

@lus2909 všetkých troch synov som rodila sekciou. Pri všetkých spinálna anestéza. O tom, či partner môže byť na sále rozhoduje pôrodník, ale aj anesteziológ, pretože partner bude stáť pri Tvojej hlave, v priestore anesteziológ. Nie v priestore operatéra a dívať sa na sekciu. Pri prvom synovi mohol byť manžel na sále, anesteziologička sa ho stále pýtala, či je ok 😀 Pri druhom synovi čakal v umyvarke a díval sa na mňa cez sklo, ku mne mohol prísť, keď bol drobec na svete. Keďže tretí prišiel na svet predčasne, manžel pôrod nestihol...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liebling98
17. mar 2015

@fidka79 nie je scifi. Zažila som, viď môj príspevok vyššie.
A súhlasím s Tebou, že keď je sekcia fakt akútna, tak nemajú čas sa hrajkať so spinálom, čakať kým sa mamička našteluje, kým odoznie kontrakcia... Tam ide o sekundy. Ale niektorým nevysvetlíš.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ushuaia
17. mar 2015

@fidka79 Poviem ti len tolko, moja dcera ma skoro 18 mesiacov a do dnesneho dna nemozem zabudnut na tie okamihy strachu...,pretoze do poslednej chvile bolo vsetko OK, bola som otvorena uz na 8 prstov, cize pripravena na prirodzeny porod, partner bol pri mne az pokym mi lekar neotvoril plodovy vak a vysla zeleno hneda voda, stracali sa srdecne ozvy...rodila som 4500km od domova, tim v nemocnici cez noc nieje, vsetci su na telefonoch...takze nebudem dalej opisovat moje pocity. Bola som v takej agonii, ze som chvilami ani nepozanala mojho partnera...ale to musi clovek zazit - nikomu to neprajem, predychavat kontrakcie a sediet na stole a cakat kym ti napichne anestezu...a ty sa len modlis a cakas kym budes konecne pocut hlas tvojho dietata...Kazda krajina je ina, lekar sa rozhodol ako sa rozhodol a som mu nesmierne vdacna...A ci mal cas ? No robil co mohol...Dost ma to psychicky poznacilo a to som sama zdravotnik, tolko k tomu...

ushuaia
17. mar 2015

@liebling98 kazda mame inu skusenost, ak narazaz na mna...Mne nemusi nikto nic vysvetlovat - presla som si svojim. A veru predychavala som kontrakcie otvorena na 8 prstov, kym mi napichne anesteziolog spinal...asi to bude tiez sci-fi ...,ale tak to bolo

vlockasnehu
17. mar 2015

Ja som mala mat planovany cisarsky, ale porod sa spustil skor, spinal mi napichovali medzi kontrakciami, bola som uz na 6 cm, lekarka ho pichla na prvykrat, pri sekcii som citila len tahy a tlaky. Babo hned krasne kricalo, o chvilocku som ho videla. Na izbe som ho mala do hodinky po porode (akurat cas na vybratie placenty, moje pozosivanie, prevoz na sestonedelie, prevzatie sestrickami zo sestonedelia, zakladne obriadenie), kedze som mala 24 hodin lezat, tak manzel mi pomahal prikladat, takze mliecko sa nam spustilo napriek sekcii paradne. Dostavala som infuzie, vela som pila, takze ziadne bolesti hlavy.

liebling98
17. mar 2015

@ushuaia to je v pohode, aj ja som tak mala druhého syna. Ešte ma nechali asi 2 hodiny v kontrakciach, lebo muselo uplynúť 12 h od poslednej injekcie Clexane. Tretieho mám sekciou pri spinalke po odtečení plodovej vody.
Akútna sekcia znamená napríklad, že rodíš normálne, ale sa rapídne spomalia ozvy bábätka. Ver mi, vtedy nie je čas na spinal. Fúkne sa do žily anestetikum, maska na tvár, rýchla dezinfekcia a režú. To je akútna sekcia.

mimina00
17. mar 2015

@fidka79 samozrejme ze som myslela tie ktore maju na vyber...

ushuaia
17. mar 2015

@liebling98 ale ved ja ti verim, a vid moj prispevok, bola som otvorena na 8 prstov, pripravena rodit normalne, ked mi lekar otvoril plod. vak a vytiekla zeleno - hneda voda...skusali dopllerom srdiecko...no bolo pocutelne az po 15 sekundach...bolo to ako 15 hodin, bohuzial v afrike- tu sa mala narodila ,lekari nemaju moznosti ako v europe...cize beh na sal, medzitym dorazil tim a lekar sa rozhodol pichnut spinal...uz nech bolo rozhodnutie akekolvek, este raz vravim, ze som vdacna , dnes mame krasnu zabku doma...A neprajem to nikomu zazit

marika_marika
17. mar 2015

Mala som 3 cisárske rezy.. Prvý bol neplánovaný v spinálnej anestéze, MM je lekár, ale nestihol doraziť. Bol to strašný zážitok - operácia aj čas po nej. Počas operácie som mala problémy so srdcom, ktoré sa nevyskytli pred ňou a nikdy po nej. Po operácii som mala hrozné bolesti chrbta a stŕpnutie nôh tiež nie je bohviečo. Po tomto zážitku som si povedala, že cisársky rez už NIKDY.
... ale nie vždy je na výber. Druhý pôrod bol opäť akútna sekcia. Celý operačný tím ma prehováral na spinál, aj manžela pustili na sálu, ale ja som nemohla. Stres z predošlej sekcie ma neopúšťal. Triaška ma chytila už pri príchode na sálu. Mala som celkovú anestézu. Pri nej je časový limit, dokedy treba bábo vybrať, aby sa mu anestéza nedostala do obehu. U mňa nastali problémy a limit sa nestihol. ... ale vážny problém bábo nemalo a je vďaka Bohu bez následkov.
... Tretí pôrod bol v podstate plánovaná sekcia a až do podania som nevedela, akú anestézu zvolím. Tentokrát ma nikto na nič neprehováral a zvolila som spinál, lebo je bezpečnejší pre bábätko. Manžel na sále nebol. Operácia bola v pohode, s prvou sa nedá ani porovnať. Aj keď krátko po vybratí malého ma chytila silná triaška, dokonca prestalo fungovať EKG kvôli pohybu (triaške). Triaška prestala až asi 2 hodiny po skončení operácie. Vraj to nie je nezvyčajné.
Ak by som to mala porovnať - spinál je bezpečnejší pre dieťa. Ale po spináli sú väčšie bolesti ako po celkovej a nemôžeš 24 hodín vstávať, čo od maminy po sekcii ani nikto nechce. Ale mne to napr. prekážalo, lebo bábo muselo byť na infúzke a nemohli mi ho doniesť a ja som za ním ísť nemohla. Prítomnosť manžela je na zváženie. Je to naozaj krvák a treba na to mať nervy dívať sa, ako režú do milovanej osoby. Z pohľadu môjho manžela ako lekára - pre operačný tím je prítomnosť blízkej osoby väčší stres.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre