Cisársky rez a spinálna anestéza

vejuspd
21. okt 2016

Ahojte chcem sa Vas opytat,som v 39tyzdni a buduci utorok mam termin, no malinky nieje otoceny co uz sa tazko podari. Toto bude moj druhy porod,no prvy bol normalne klasicky.Teraz mi hrozi cysarsky a strasne sa bojim ked neviem co ma čaka. Idem rodit do PE a prosim Vas o skusenosti z cisarskym zo spinalnou anestezou ako ste sa citili pri tom,po a kolko vas drzali priblizne tie bolesti? Za vsetky odpovede dakujem.

leteku
21. okt 2016

Ja som tiez mala planovany spinal, zial mi ho nedokazali pichnut tak bola celkova anestezia. Ja sa naozaj nemozem stazovat. Tento porod som zvladala ovela lepsie ako ten prirodzeny(pri dcerke). Nemam rada, ked z cisarskeho robia strasiaka, pre mna to bolo super. Nehovorim, ze to neboli, ale pre mna to bolo znesitelnejie ako prirodzeny porod.

zrn
21. okt 2016

Držím palce nech všetko dobre dopadne. Tiež som bola v hroznom strese, keď mi povedali, že mám ísť cisárskym. Nepočítala som s tým. Dcéra bola otočená koncom panvovým a nehrozilo, že sa to zmení. Išla som kvôli tomu aj k druhému lekárovi, nech mi povie názor, a ten
tiež odporučil cisársky. No a nakoniec to dopadlo dobre, ten stres predtým bol horší ako všetko potom.

Určite by som sa rozhodla pre spinálnu a nie celkovú anestézu, už len preto, aby si bola pri vedomí, keď bábätko prvýkrát zakričí. Celá operácia trvala asi 30 min aj so zašitím, dcérka bola na svete po 10 minútach odkedy som si ľahla, prebehlo to celé veľmi rýchlo. Priložili mi ju ešte na sále, skúsila by som sa spýtať, niektoré pôrodnice to umožňujú. Anestéza odoznela tuším po nejakých 6 hodinách. Odporúčam začať cvičiť s prstami na nohách hneď ako ich budeš cítiť a nehýbať príliš hlavou. Ale na to ťa anesteziológ upozorní. Čo ešte odporúčam je veľa piť. Nebudeš musieť behať na záchod (vďaka cievka), takže je to pohodlné. Ležíš a piješ. Ja som mala nachystané 1,5 l fľaše vody a do rána som stiahla asi tri. Vstala som sama z postele asi po 18 hodinách a odvtedy som mala dcérku pri sebe. Rana trochu ťahala, ale nebolo to nič hrôzostrašné. Treba sa pripraviť na to, že po tej spinálke môže bolieť hlava, treba sa vyvarovať prudkých pohybov aj nasledujúce dni. Mňa bolela asi na tretí a štvrtý deň, je to taká migrenózna bolesť, dala som si paralen a povolilo to. Je dobré odpočívať a bábätko si zobrať k sebe do postele, nech nemusíš k nemu stále vstávať a namáhať sa, aj keď to nevidia niektoré sestričky rady. Inak mi ešte odporúčali na tú bolesť hlavy kofeín, ale to sa bije s dojčením, tak ten treba asi s mierou. Čo mi celkom pomohlo, bol vankúš na dojčenie, môžeš si podoprieť ruky s bábätkom, aby ti netlačilo na ranu. Inak hojenie rany prebehlo rýchlo, bez nejakých komplikácií. Čo som si ešte dohodla s lekárom bolo použitie Hyalobarrier gelu, ako prevencia pre prípadné zrasty.

Inak podľa toho čo som čítala, nie každá poloha koncom panvovým predurčuje pôrod cisárskym rezom. Ak bábo nalieha priamo zadočkom a nožičky má dohora, tak to je vraj dobrá poloha pre prirodzený pôrod, hlavne ak si už predtým rodila. Možno skúsiť ešte skonzultovať s iným pôrodníkom, ak si si nie istá. U nás sa poloha KP berie skoro automaticky ako indikácia pre cisársky rez.

bambinka123
21. okt 2016

Mozem potvrdit,ze je to velmi velmi individualne.
Pri syncekovi velke problemy s krvou pocas tehu, celkova anesteza,este na sale ma prebudili,bola som otapena este niekolko hodin, dokonca aj to,ze mi priniesli maleho asi o 20min na izbu si pamatam len matne. Bolesti boli hned po prebudeni,kedze nestihli podat lieky. Na druhy den o 10tej som sa postavila,bolesti boli,ale to sebazaprenie,ze chcem a musim fungovat bolo vacsie, a to ani nevravim,ze som ja som mala navyse z brucha este 2dreny (vyvody,hadicky,ktore odvadzali krv z brusnej dutiny), kazdy sa cudoval mojej tvrdohlavosti-vysvetlenie bolo jasne-potrebujem tu byt pre malinkeho.

Pri dcerke vyzeralo,ze budem moct rodit normalne, ale v priebehu 3dni mi velmi stencela jazva z 1.SC,takze opat sekcia, ale uz mi dali regionalnu anestezu. Ten pocit,ked mi pichali do chrbta bol strach,ze sa netrafia,ale ta bolest a tlak pri vpichu rychlo prejde,lebo o do minuty som si necitila spodok tela. Anesteziologicka mi rozpravala priebeh, docent so mnou srandoval, citila som tlaky na rebra a brusko pri vyberani a potom plac malej, moje slzy stastia a doniesli mi ju ku tvari a mohla som jej dat pusinku. (Pri malom som tuto moznost nemala :( )... Ja som spinal zvladala ovela lepsie. Ked sa mi vracal cit,zacinali velke bolesti,ale poprosila som si infuzku. Vzdy som cakala do velkych bolesti...takze mi tiekli len 2+1tbl v noci...vsetko sa da zvladnut. Druhy den som sa postavila a vecer uz behala po oddeleni, v predklone kvoli jazve ,ale sama. 🙂 Mala som bolesti hlavy asi 2x take vacsie, ale inac nic. Aj som sa hojila pekne.

A mam 2nadherne vytuzene deticky.
To je moja skusenost.

Ale kazde telo zvlada anestezu inak bohuzial.
Prajem co najmenej bolesti,rychle zotavenie a uzivanie si drobatka 🙂

luckahu
21. okt 2016

@eriksonka1234 triašku som mala aj ja, ale celú operáciu a potom na Jiske tiež niekoľko hodín.. nevedela som čo to má byť, či mi je Zima alebo strach..uff

katrin21
21. okt 2016

@vejuspd zazila som obe, odporucam jednoznacne spinal...
ad jedna, je to menej skodlive pre dieta, nejde mu do telicka anesteza...
ad dva - pre zenu je to lepsie, hned vidis dieta a nie si taka otapena , ako po celkovej, celkovo som bola rychlejsie fit .... hned vidis babatko, to je tiez super pocit.
vpich som vooobec necitila, vraj tenucka ihla, super 🙂

bolesti su za jedno, prve dva tri dni su najhorsie, ale treba sa snazit hybat co najviac, potom od 4.dna je to uz uplne fajn, piaty den som uz chodila svizne... po celkovej to tak nebolo , bola som rozbita dlho....
za mna spinal... jedine, co ma otravovalo, bola triaska, asi 3 hodiny po operacii, ale to preto, lebo som rodila v noci, chcela som spat a nemohla som 😀
po operacii si hned nasad na druhy den WOBENZYM, urychluje hojenie, velmi ti to pomoze.... davaj si aspon po 3 tablety pred kazdym jedlom, je to priam zazrak na operacne stavy. fakt.

nivea777
21. okt 2016

@katrin21 no som zvedava ako budem jest ked sa ani postavit nebudem moct.. to je dalsia vec ktora ma desi..

katrin21
21. okt 2016

@nivea777 prve ti daju jest tekutu sttravu.... nesmies zdvinut hlavu 12h po operacii, to dodrz, inak ta moze brutalne boliet hlava.. Mozno ti daju infuzku a jest nebudes potrebovat 🙂
pit sa da poleziacky, vypytaj si hadicku od infuzie, mne ju dali a pila som cez nu z flase a zvysok som spala... vstala som asi 18hodin po.... najprv len sed..... neskor postavit , len pri posteli.... neskor do sprchy az..... a za malou , na vozicku / bola v inkubatore/ .. druhy den uz po svojich 🙂 s muzom...
kazdopadne, postavit sa budes moct, len velmi opatrne pojdes z jednej polohy do druhej...
na posteli cez ruku vstavat, to je jasne.. kludne si pridrz rukou jazvu a prvy den vv predklone... druhy uz sa snaz vystierat

jamika27
21. okt 2016

@nivea777 cítiť hlad nebudeš, budeš mať infúzku, večer mi už dávali čaj. Nebola som hladná ani druhý deň, ale večeru som už mala

nivea777
21. okt 2016

@katrin21 ked mi daju pod hlavu vankus tak ja vydrzim lezat a nehybat sa..ale bez vankusa to bude utrpenie.. vzdy ked lezim bez vankusa je mi zle.. aj teraz mam pod hlavou 2 vankuse :D

katrin21
21. okt 2016

@nivea777 nesmies mat vankus...to uz by si zdvihala hlavu ! ale vydrzis, neboj.. stoji to za to, budes mat babatko 🙂 tes sa 🙂

katrin21
21. okt 2016

@jamika27 ja som rodila v noci pred polnocou a okolo tej mi doniesli tekute jest... taky dobry puding :D

marcelatje
21. okt 2016

@nivea777 mala som 2 sekcie. Po oboch som mala vyvysenu postel aj vankus 😉

katrin21
21. okt 2016

@marcelatje tak to si dost riskovala, nechapem, ze ti to tak dali....

marcelatje
21. okt 2016

@katrin21 nemala som ziaden problem. Ani hlava ma nebolela, nic. Inak som lezala ako pena. Dokonca po druhej sekcii mi povedali ze rukami hybat mozem.

mima8356
21. okt 2016

U mna prvy porod bol.klasicky pred 9-timi rokmi a tetaz pred 5-timi mesiacmi planovana sekcia kvoli KP. No spinal sa nepodarilo pichnut hoci to skusali cca 5-krat.tak nakoniec to bola celkova anesteza. Po prebudeni na sale ja osobne som mala nenormalne bolesti / a to znesiem.fakt vela/ a este som sa musela."zosuchnut" so stola na postel.. cele tehu som.mala problem s krvou tak na sale po narodeni maleho.som bola cca hodinu kedze som velmi.krvacala. mala.som asi 20minut triasku a dostala.som v ten vecer 3 infuzzie od bolesti. Potom sa aj pytali ci nieco nechcem.pichnut no dalo sa fungovat aj bezvtoho. Treba co najskor zacat.chodit.aspon mne to pomohlo.rodila.som 15.23 a na nohy ma postavili o 5-tej rano. Najhorsie bolo.schadzanie s postele.. na siesty den sme sli domov.
no.kedze viem.porovnat klasicky porod aspon premna tisickrat lepsi.no nie vzdy sa da a ako bolo tu uz spomenute je to.individualne

katrin21
21. okt 2016

@marcelatje rukami ano, len hlava nie.. mala si stastie 🙂 ja som nechcela riskovat, dodrzala som to...
mne hned na sale anesteziologicka hovorila, ze hlava hore nie 10-12 hodiny, ale ze jest mozem aj hned aj pit.... :D

katrin21
21. okt 2016

@mima8356 urcite je... ja nechapem, ked si niekto dobrovolne zvoli operaciu, ale tak na druhej strane, ten strach z porodu tiez chapem, takze.... vlastne chapem ... :D:D blbost co? ale je to tak. :D
hej, schadzanie z postele je najhorsie,ale od 4. dna sa to zlepsuje potom uz rychlo

marcelatje
21. okt 2016

@katrin21 dodrzat... Ved co som ja vedela ako to ma byt? Sekcia bola akutna a "moja" anesteziologicka sa pocas porodu len stazovala na to ze kto nariadil tu sekciu, ze ona musi byt hore a on si spi 😂 uplna profesionalka 😂 s nejakou informaciou o vankusi sa veru neunuvala. Sestricky mi to tak dali a bolo.

mima8356
21. okt 2016

@katrin obava je v kazdom pripadde. Ani ja nechapem ak niekto si voli cisarsky ak nemusi... Prveho syna som porodila ani neviem ako odisli sme s domu o 1.25 a 1.55 bol na svete 😀a napriklad pred anestezou som mala vzdy velky respekt.este aj zily som si dala operovat v lokalke., no ked ma nevedeli napichnut tu uz som cuvnut nemohla 😊

katrin21
21. okt 2016

@marcelatje tak to by mal vediet personal, nie ty, to je jasne.... :D sestricky mimo, ked ti dali oni vankus.. mne ho hned zobrali, ako ma dali na izbu :D same od seba..
ja som mala naopak uplne uzasnu anestez... paradna mlada baba, zlata, usmiata, mila, srandovala cely cas, ja som sa spinalu bala, ze nezaberie :D ona ma utesovala, 100bodova doktorka..keby takí boli vsetci v SK nemocniciach 🙂

katrin21
21. okt 2016

@mima8356 chapem

marcelatje
21. okt 2016

@katrin21 pri tom porode mi bolo dost zle. Som nevedela ci skor odpadnem alebo budem zvracat a ona skontrolovala tlak a ze je v poriadku tak mi nic nemoze byt 😂😂😂

andrejqqqa
21. okt 2016

No môj prípad radšej nepíšem nech zbytočne nevystrasim budúce rodičky 🙂

ushka
21. okt 2016

Mala som akutnu sekciu a spinal. Velmi zly pooperacny stav, triaska niekolko hodin, musela som dostat transfuzie, nakolko som stratila velmi vela krvy, dcerku som nevidela 27 hodin. Postavila som sa na nohy po 24 hodinach a mala som pocit, ze mi roztrhne brucho. Tolko injekci a odberov co som mla za cas straveny v pôrodnici som nemala za cely život, cele ruky modriny. Bola som telesne a dusevne vycerpana. Odrazilo sa to na nasich ťažkých začiatkoch s dcerkou. Chvalabohu som mala skveleho doktora a ten ma pustil v piatok domov, rodila som v pondelok, s tym, ze mam volat hned, keby nieco bolo. Brucho sa hojilo, ale bolest bola este dlho. Este po pol roku som mala oblast jazvy necitlivu. Dodnes na to nerada spominam, ale zrejme funguje aj spomienkovy optimizmus, a tak, ak by to bola jedina cesta ako mat dietatko, tak ju volim vsetkymi desiatimi.

egiginka
21. okt 2016

@vejuspd , su nemocnice kde rodia uplne v pohode aj zle otocene deti, a nakolko je to druhe, je to ovela lepsie,,,,, poznam viacero co takto rodili, dalsia vec su cviky na otocenie, vygoogli a hlavne vraj pomaha znie to blaznivo, ale poznam co to pomohlo, svietit baterkov medzi nohy a rolnickou, niakym zvoncekom zvonit, alebo pustat hudbu, dieta sa vraj moze za tym svetlom hudbou, otocit....drzim palce, ale skusila by som aj najst takuto moznost , nemocnicu doktora , ktory odrodi KP, neni to nic nove , ani specialne a pre druhorodicku, to uz je bonus, nakolko prvorodicka moze mat vacsie poranenie, co druhorodicka, ta uz kludne aj bez

mahoda
21. okt 2016

mam za sebou tiez 2 cisarske, prvy spinal - otrasny zazitok, pocas aj po a este aj niekolko dni po porode problemy, bolesti hlavy, zavrate, takze sice syna som hned videla, ale neuzila som si ho, kedze mi bolo strasne a ledva som vladala vstat a ist ho o 2 poschodia nizsie nakojit... druhy porod som si teda zistovala priamo u anesteziologicky, jednoznacne bola za celkovu, dala som si poradit, a nedalo sa to porovnat, porod som sice prespala, ale babo som si uzivala hned od druheho dna, ziadne bolesti hlavy, zavrate, samozrejme, rana bolela rovnako, ale ta sa zahoji🙂 takze ja som za celkovu! ale to som ja a moje telo... u mna jednoznacne lepsie dopadla celkova a na spinal chcem zabudnut!!!!

voskovka
21. okt 2016

Ja tu tiez radsej nepisem zazitok zo spinalnej sekcie.nikdy viac....

tinapa
21. okt 2016

No ja mám síce tiež nepríjemný zážitok pri spinále, ale len keď ma pripravovali..začala som panikáriť, vôbec som nevedela, čo sa ide diať..teda vedela, ale chytila ma taká panika, že som sa začala triasť a plakať a to som bola predtým ale že úplne pokojná.. Bola som v nemocnici už tretí týždeň, tak asi preto.. Potom mi navrhli celkovú, ak to nezvládam, ale našťastie sa mi podarilo predýchať. Čo bolo super, nik ma neprišiel utešovať, to by bolo dopadlo zle, ešte viac by som hysterčila. Len mi pekne povedali, že teda ak sa nedá.. Chvíľu počkali, ja som sa ukľudnila a potom už išlo všetko ako malo- s pichnutím injekcie bol síce malý problém, ale doktorka to bravúrne zvládla, teda obdivujem ju, musela som sa riadne skloniť, ach moja krivá chrbtica.. Po pôrode mi vyskočil tlak, to bolo nepríjemné, dávila som na izbe, nemohla dýchať poriadne, museli mi dať kyslík...trochu dramatické možno, neviem, po chvíli to prešlo, ja som vtedy moc nevnímala, a kedže okolo mňa behali, tak som to vnímala pozitívne. Vstala som na druhý deň. Podľa mňa je to veľmi individuálne, aj ako znášaš bolesť, ja som mala "traumu" zo stláčania maternice..ale to je však tak či tak. Za mňa určite spinál.

jamika27
22. okt 2016

@katrin21 lepšia nemocnica 🙂

shia
22. okt 2016

nestihla som citat predosle vsetky prispevky,ale pridavam moju skusenost - TT nemocnica, spinalna anesteza, cisarsky necakane v 34tt - vsetko dopadlo dobre, ale neviem ci mi pichli silnu davku tej anestezy alebo bola chyba v sestrickach, ze ma par hodin po porode vyhnali chodit a sprchovat sa (to skor) ale dostala som priserne migreny, bolesti hlavy - az take, ze som musela byt 10 dni na infuziach kvoli tomu co sa to nedalo vydrzat..ale spatne viem, ze to bola chyba sestriciek - resp sestricky, po tomto sa ma neviem ci 12 alebo aj viac hodin (neviem ci nie az 24) nehybyne lezat a oni ma vyhnali "rozchodit to", takze - urcite si zisti priamo u lekara/anesteziologa, kolko po tom mas lezat a nedaj sa vyhnat sestrickami ;) inak vsetko dobre, v ramci moznosti samozrejme 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre