Cisársky rez - postup

smatt
26. jún 2016

Moja manzelka je z UK, kde porodila aj nase prve babo, teraz rozmyslame, ze druhe by sa mohlo narodit tu na Slovensku. Uvazujeme, ci ako v anglicku, je moznost vyberu na nas, ci bude rodit cez C alebo prirodzenou cestou. Aky je postup po porode cez cisarsky, ostava novorodenec s matkou alebo bude odobrany doktormi niekde inde na vysetrenia atd.? Na ako dlho? Mozem byt s nou v miestnosti pocas porodu cisarskym?
Je tento postup iny vo verejnych nemocniciach a sukromnych ako napr. Koch?

mimla
26. jún 2016

U nás ešte nájdeš reziduá zo socializmu, a pôrodníctvo, resp, zdravotníctvo je jednou z oblastí, kde je to stále cítiť. Otec nebýva pri sekcii prítomný, ale môže byť na chodbe a čakať na koniec zákroku. Po sekcii sa dieťa berie na váženie, meranie, očistu a kontrolu (môže byť pri tom otec). Je veľmi málo prípadov, kedy si to matky vedeli vybaviť tak, aby im dieťa nechali aspoň na chvíľu. Dieťa nechajú na izbe s matkou až po tom čo jej sestry pomôžu vstať a rozhýbať sa. Dovtedy chodia každé 3 hodiny s dieťaťom aby sa prisalo. Po sekcii ostáva žena v pôrodnici 4 dni a po bežnom pôrode 3 dni. Pobyt sa môže predĺžiť, ak dieťa neprospieva, ži má žltačku. Prostredie je zvyčajne nič moc. Strava je tiež nič moc. Personál je rôzny, niekedy sú sestry milé, niekedy nie. V tej istej nemocnoco môžu byť rôzne skúsenosti. Doporučujem zazmluvniť pôrodníka.

simik14
26. jún 2016

No ta moznost vyberu tu veru nie je zena ma moznost ist akurat rodit tak ako nariadi lekar ani epidural nie su ochotny poskytnut o dieta sa nejak extra nestaraju netrapi ich ci ma pokakanu plienku alebo co ocistia ho zeby bolo a dost strava kazdy den ta ista hygiena ako z praveku a ochota ani sa neda hovorit mam za sebou jeden porod ale katastrofa

bibistec
26. jún 2016

no kde ako v KE šaca je mozne aby bol otec pri manzelke pri sekcii, ak si vyziadate aj dietatko mate pri sebe, sekcia na poziadanie nie je mozna ale vsetko sa da vybavit ta strava v nemocniciach otras aj ked v saci je uzasn aako v restike ale inde no horor. ale starostlivost o matku a dieta po zdravotnej stranke je dovolim si tvrdit na lepsej urovni ako v Uk ( ak porovnam tie story co mali kamosky v UK tak tam by som sa rodit bala) taze je to na vas mozrte si do predu vybrat porodnicu pozriet si ju a popytat sa a sami sa rozhodnete, predssalen ak je z uk ci nechce byt radsej doma v znamom prostredi.

evittam
26. jún 2016

@simik14 To si kde rodila?!

@smatt Takže pekne a v skratke ti to napísala @mimla. Ja som rodila prvé dieťa prirodzene druhé akútnym CR. Pri prvom pôrode som bola maximálne spokojná so starostlivosťou aj so všetkým, epidurálku u nás normálne bez problémov pichnú, žiadny problém. Čo sa týka starostlivosti - tak pri prirodzenom pôrode neviem prečo by malo zaujímať sestru či má dieťa pokakanú plienku - to je na starostlivosti matky (@dimik14), o mňa sa starali perfektne, jedlo normálne a v pohode až na izbu, ak som dojčila tak mi ho potom dokonca aj prihriali, sestričky pomáhali ako vedeli aj pri rozbiehaní laktácie pri všetkom, hygiena tiež super-vlastné sprchy, WC.....Čo sa týka druhého pôrodu CR - chcela som samu vyhnúť ale nebolo to možné, mala som celkovú anestézu, inak dá sa vybrať spinálna alebo celková....Tiež super starostlivosť - to isté ako pri prvom pôrode. 😉

simik14
26. jún 2016

@evittam nebudem konkretizovat neviem tam sme deti mali pri sebe len na dojcenie inak sa o nich starali na novorodeneckom ani sme ich neprebalovali ani nekupali ani nic videli sme ich kazde tri hodinky necelu hodinu a cela nasa rola matky

evittam
26. jún 2016

@simik14 Ok - tak potom preboha to kedy - pred 20timi rokmi?! Lebo to nejak neverím, že v dnešnej dobe existuje ešte pôrodnica s takýmito praktikami.....A prečo nechceš konkretizovať? Čo je na tom tajné?

14nunu10
26. jún 2016

@evittam haaa ako čítam príspevok od
@simik14 to ako keby o orave písala ...😁presne ..čiže nie pred 20 rokmi ale realita
@evittam

evittam
26. jún 2016

@14nunu10 To nemyslis vazne?! To si ani nechcem predstavit....,,Hrôza

evittam
26. jún 2016

@14nunu10 To ti akoze cele 4 al.viac dni co si v pôrodnici nedaju dieta?! A nosia ti ho len na dojcenie?!

14nunu10
26. jún 2016

@evittam tak tomu ver!! Ako 100 rokov za opicami ..

14nunu10
26. jún 2016

@evittam áno presne tak ..a ešte keď ti príde návšteva a chceš ukazat bábätko tak pokiaľ ho momentálne nemáš vtedy na dojcenie tak z novorodeneckeho ti ho sestričky nedajú..čo som sa ja s nimi navadila..Ani nechcú povedať koľko mliecka dane dieťa vypilo stále len odbiju slovami " slabo,treba často ponúkať " alebo "ja neviem druhá sestrička ho má na starosti"..joj iba som sa rozculila teraz ..😬😨

evittam
26. jún 2016

@14nunu10 Otrasne....Sa divim,ze tam chodi niekto rodit. Ja sice nie som nejak narocna alebo prepistana ale co je vela to je moc! A to kdr konkretne, ak môzem vediet?

14nunu10
26. jún 2016

@evittam Trstená ... Nech sa urazi kto chce ale čo je pravda,nieje hriech..štyri deti som tam rodila ale len z núdze,ale nikdy,bohuprisaham nikdy viac!!! Neochota,nervózny primár,despoticke niektoré sestričky,boja sa dr tak ze upozorňujú na vizitu 3 hodiny dopredu len aby sa na vizite primár nerozculil a nehadzal po zemi všetko čo mu príde pod ruku..vulgarnost,neochota,ignorancia....atď..des hanba !

evittam
26. jún 2016

@14nunu10 A to by som sa jej spytala ako mas casto ponukat ked ti ho donesu kazde 3hod?! Inak na rovinu-z takej pôrodnice by som isla okamzite domov al.mi moje dieta na izbu!!!

14nunu10
26. jún 2016

@evittam no máš ho hodinu na izbe a celú hodinu mu máš ponúkať a to je riadna kravina veď by som prišla o bradavky..au to sa ani neodporúča dlhšie ako 15 min ..zastarale spôsoby,izby,postele ..a hlavne personál na novorodencov..človek si nemôže ani dieťa rozbalit z perinky nič..napätie tam vládne keďže sa každý každého bojí..ale tak prekvapili ma pozitívne recenzie niektorých maminiek,čo ja som bohužiaľ nezažila..škoda

evittam
26. jún 2016

@14nunu10 Tak sa treba prestat bat a ziadat svoje....

14nunu10
26. jún 2016

@evittam no nie každá sme taká povaha ...😕ale navadila som sa s nimi dosť,tomu ver!

katkakovac
26. jún 2016

@smatt ak chces pristup ako v anglicku, tak chodze do sanatoria koch v ba. Mozes byt zo zenou neustale aj pocas cisarskeho. Dieta je po porode bud so dprevadzajucou osobou na izbe pri matke alebo u sesrticiek a tie nosia na kojenie. Po 24 hodinach je potom dieta z matkou. Nepises dovod sekcie, v kochu sa da porodit prirodzene po predoslej sekcii, ale ak sa zena na to neciti, neni problem. Je to platena sluzba, porod ta vyjde minimalne 1400€ ale kazdy cent stoji za to. Vybavenie nemocnice na vysokej urovni, skvely personal, mily pristup. Je tu skupina sanatorium koch a vela sa dozvies aj na ich stranke.

siska53
26. jún 2016

@smatt Vo verejnej - moja skusenost. Dieta odobrali. V prvom pripade som aj bola rada,tu prvu sekciu som.strasne zle znasala. Kedze sa narodilo vela babatiek,boli sme mnohe presunute na ine poschodie,na gynekologiu a deticky sme nastalo vlastne dostali az na 3.den -,mnohe.
Pei druhom uz neboli tk plno,deticky nosili kazde tri hodky nam po sekcii,na druhy den este tiez tak a na 3,den som ju uz mala nastalo a dojcila ju ako potrebovala (kedze ona papavala kaze tri hodky vypytala som si odsavacku a odsavala i mimo jej casu papakania).

Sekciu som mala indikovanu lekarmi,takze na vyber nebolo,ale napriek tomu,ze druha sekcia bola super,tak dobrovolne by som si ju nevybrala,kebyze mozem rodit normalne,radsej volim tento sposob a absolvujem kurz hyponoporodu.

Ino zas tie sukromne su nevyhodne v tom,ze ak je daky problem,nemaju vacsinou ziadne vybavenie a babkina znama tak prisla o vnuca..neprezilo cestu z Kocha do vybavenej nemocnice..:(
Je pravda,ze vybavenie pre predcasniatka nemaju ani vsetky statne nemocnice,no myslim,ze maju aspon volaco,jed sa daco skomplikuje..treba si to prezistit najlepsie osobnou navstevou a kladenim otazok..

katkakovac
26. jún 2016

@siska53 nesuhlasim ze nemaju dobre vybavenie. Su vybaveny ako kazda potodnica, akurat nemaju oddelenie pre patologickych novorodencov. To ma v bratislave len antolska, potom trnava, matrin atd. Ked sa dieta narodi v ruzinove a ma zdravotne problemy, tak prevazaju bud do detskej nemocnice kramare alebo antolska. Moj syn sa narodil na kramaroch a prevazali ba detske kramare. Cakal hodinu na transport a to vedeli, ze budu prevazat dieta z vadou srdca uz den vopred. Ak by bol problem, tiez to mohlo dopadnut vselijako. Niekedy sa neda predpokladat komplikacia u novorodenca a zial, aj take zle veci sa stavaju. U kocha som rodila, novorodenecke som videla a bolo dobre vybavene. Ruzinov sa nechyta... Antolska ma to oddelenie rizikovych novorodencov naozaj na vysokej urovni. Ostatne radsej nekomentujem...

katkakovac
26. jún 2016

Myslim ostatme v porodnici, aby som to upresnila;)

sibalka21
27. jún 2016

Myslim ze celkovy pristup k tomuto vsetkemu je jednoznacne lepsi v UK... Rodila som tam a kamoska tu na Svk a to sa neda porovnat.... Rodila som 30 hodin, cely cas bol priatel pri mne... Porodila som o 7:15, maleho poutierali, obliekli, vysetrili a hned ho dali mojmu priatelovi ktory bol so mnou az do vecera a maleho sme mali stale pri sebe.... Epiduralku mi pichli hned ako som bola na 4cm... Bola som este aj napichnuta na transfuzku a cele dva dni sa mi starali dokladne o maleho a bol stale pri mne 🙂 Boli sme tam styri dni a priatel bol od rana do vecera pri nas 🙂 Keby mozem urcite idem rodit znova do UK 🙂

kristinka86
27. jún 2016

Zhrozene tu čítam príspevky - poniektoré. Mne robili už 2x sekciu v Prešove. Nemôžem povedať krivého slova. Isto, nájde sa občas nevľúdna sestrička, ale ona je tiež len človek, čo sa mohla zle vyspať, resp. má zlý deň. Inak všetko bolo fajn. Staroslivosť o mamičky (stále sa pýtali, či netreba niečo proti bolesti, či je všetko OK, atď.) aj o detičky super. Prebaľovali ich ozaj často. Kým sa žena nepostaví po sekcii na nohy, tak nosia len na dojčenie bábo, ale potom už nechávajú na izbe - ak nemá silnú žltačku a nemusí pod to svetielko. Na stravu sa tiež nesťažujem. Nie je to reštika, ani domáca strava, ale myslím, že nevaria zle a hlavne pestro - stále bolo čosi iné. Na kúpanie sa bábätká nosia 19:30 na novorodenecké, no osobne si neviem predstaviť, ako by to vyzeralo, keby tam nabehli aj mamičky. 😀 😀 😀 O zdravotnom stave a prosperovaní pravidelne informujú. Takže sa mi normálne ťažko čítajú príspevky, ktoré tu niektoré žienky dávajú, lebo necháááápem!!! 😔

koralinka
27. jún 2016

@14nunu10
@evittam
@kristinka86

tu je reč priamo o Trstenej a to ja len potvrdzujem, síce som nerodila, ale boli sme 1 noc na pozorovaní ked sme boli na dovolenke - skončili sme v tejto nemocnici.

prístup - jedna KATASTROFA, prišli sme okolo 10 večer, robili jej testy a okolo tušim polnoci prišli výsledky - malej brali z hlavičky krv, čiže tá bola vyhukana vystresovana a práve vtedy zaspala - doletela detska lekárna (s nami tam spali ešte 2 dalšie deti) a zhukla na mna že su vysledky - tak som ju s usmevom SLUSNE poticho poprosila - či môžeme na chodbu, že spí aj moja aj tieto dve a ona ZHUKLA naschval - šak ked sa zobudia, znova zaspia ne????????????? no kukala som jak tela že empatia na jednotku

na prepustenie sme čakali na primara cely den - pustili nas poobede, ked so mchcela odist na reverz - nechceli mi podpísať že ja mam ist a decko im necham! reku a kde sme? je to moje decko či tejto nemocnicii???????? nechceli mi dat ani reverz

mali tam jeden pérovací kočik - ked som si ho opät slušne vypytala aby som uspala malu tak zas - že načo vám je kočik? už som mala chut jej povedať - na kkt"!!!!!! 😠 ☹ 😅 😕

mne tiež nešlo o hygienu ani stravu - ale o empatiu prístup ochotu - to sme boli chvalabohu len 1 noc 1 krat v živote (okrem narodenia), rodila som v NR a to je prístup sto a jedno aj ked 1 ,,tetuška,, sa našla aj tam 🙂

14nunu10
27. jún 2016

@koralinka poznáme ...No comment 😷😐😑😬😨

evittam
27. jún 2016

@sibalka21 Ja som zazila to iste tu na SVK ako ty pises a dokonca v statnej pôrodnici a 2x 😉

terezka1947
27. jún 2016

@bibistec v SACI som rodila 2x a ani raz som nemohla mat manzela pri sekcii,musel cakat za dverami a babatko mi hned zobrali=vraj musia..iba mi ho ukazali na par sekund
no a prilozit mi ho 1x ani nedoniesli(na pooperacne),vraj na chodbach je zima a 2x mi ho na donutenie este aj manzela doniesli,ale sestricka mi ho dala na mna,ja jedna ruka napichnuta,takze som s nou nevedela pohnut,druha ruka obalena s ovazom,co mi nevedeli pichnut zilu,takze som ho sice mala na sebe,ale nemala som ho ako chytit a bala som sa,ze sa mi skotula z postele...sestrick odisla kecat za sklo,do vedlajsej miestnosti....mi do placu bolo,ked som na nu kricala a poproslia ju,ci by mi ho neprilozila k prsniku,ze neviem s rukami pohnut,tak navela skusila....ale bol to jeden pokus...vraj sa nachyta,ona cas nema a utekala prec....(urcitym sosobom aj chapem,ze cas nemala)...no a vychytena porodnica,no ale s detmi to take skvele nie je
a keby to bola len moja skusenost 2x,beriem....ale tak ako su s nou dobre skusenosti,su aj zle....je to o ludoch tam
inak,priestor a cistota a strava=super....ale uz by som tam kvoli komfortu nesla...radsej tam,kde by mi som s dietatom mala viac kontaktu

bibistec
27. jún 2016

@terezka1947 no asi je to o skusenosti kazdeho nemali ste stastie na sluzbu jamam praveze opacne skusenosti

siska53
27. jún 2016

@smatt a osobne by som s nikym.pocas cisarskeho nechcela byt. To su ine jatky. Mala som cest vidiet cisaraky pred mojim.druhym cisarskym a zatvarala som.oci,je to len pre silne zaludky. Aj prirodzeny porod je dost,alr toto je horsie. Takze ak to aj niekde umoznuju,tak asi jedine tak,decentne,ze pribuzny nic nevidi..asi mu tam.daju nejaku plentu tiez aby nevidel.ako daju aj mamickam,co im ciarsky robia..

whitecat666
27. jún 2016

@smatt zalezi kde na Slovensku by rodila a taktiez ci sa bude o porod zaujimat, ci si predom vsetko s lekarom dohodnete. Je na vas ako si to vybavite.
Oficialne sa na SR cisarsky na zelanie nerobi 😒 , samozrejme vsetko sa da ked sa chce i pri cisarskom mozes byt.
Tak ako vsade vo svete, je rozdiel verejne a sukromne zariadenie (v sukromnom ti viac vyjdu v ustrety).

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre