Čo s prsiami po pôrode?

silvikaaa
25. máj 2013

Ahojte
Som tretí deň po pôrode, nekojím a chcela by som sa spýtať , či niektorá z vás , ktorá nekojí či mala podobný problém ako ja 😖 Prvý deň po pôrode som prsia mala v poriadku , ale od včera mi strašne stvrdli a vyteká mi mliečko , ale strašne to bolí nemôžem v noci ani spať a ani sa ich dotknúť ☹ a chcela by som sa spýtať , či mám vytláčať alebo to mám nechať tak ? mám aj menší strach aby som nedostala zápal alebo niečo podobné 😒 ked som sa pýtala sestričky čo mám stým robiť,tak mi odporučila to nevytláčať a proti tvrdnutiu mi poradila si ich s deckou plienočkou obviazať alebo si priložiť listy s ľadového šalátu 😕 .... ked máte niektorá z vás skúsenosť s niečim podobným , poradte 😢 Diki za rady 😉

euka210
25. máj 2013

urcite treba prsniky nahriat teplou sprchou alebo obkladom a potom odstriekat aby neboli tvrde. Potom zase studeny obklad (alebo tie kapustne listy) na schladenie, ked sa naplnia zase trochu vyprazdnit, lebo inak pride zapal a 40-tky horucky. Mlieko daj vo flasi malej. Postupne tvorba mlieka klesne ked mala nebude dojcenim stimulovat laktaciu. Tiez som za dojcenie, ale nejake odsudzovanie Ti teraz velmi nepomoze ked uz si sa tak raz rozhodla.

rasterka
25. máj 2013

@silvikaaa nechapem, jednoducho nerozumiem ako moze zena nechciet kojit aj ked mlieko ma ☹ ked mala vyrastie, povies jej, ze vyrastla na Sunare, lebo ti bolo neprijemne ju kojit? vazne je mi z toho smutno ☹ kolko som sa ja natrapila aby som mohla kojit! a som stastna ze sa mi to podarilo!!!!

kika112
25. máj 2013

@silvikaaa kedze si nekojila, asi ani nepoznas tu ulavu co nastane, ked zacne babatko papat, ako sa prsniky uvolnia od mliecka a nakoniec zmaknu... chcela si to mat moc jednoduche, ale az take jednoduche to zrejme nebude. Prepac, tiez nechapem preco sa ti nechce kojit... aspon par mesiacov. Ale rob ako myslis, skus sa spytat lekarov, odbornikov. Drzim palce nech si z toho neuzenies nejaky problem.

silvikaaa
autor
25. máj 2013

urcite niesom prva ani posledna co nechce kojit a co dava dietatu sunar 🙄 ,, a vobec nelutujem , ze som nekojila ani prveho, mam zdraveho synceka a us ma 3 rocky a ties vyrastol na sunary a je tu zdravucky silny a sikovny 🙂 a tak isto nebudem urcite lutovat , ze nekojim ani tentoraz ,, kazdy ma iny nazor a tak tiez nemozem zato , ze som jedna stych , ze mliecko mam a kojit nechcem 😕 ved je to predsa kazdeho vec ako sa rozhodne , ja som chcela len radu od niekoho ci mal podobny problem s prsiami a nie ci niekoho trapi ci kojim 😅

bodka13
25. máj 2013

...a zase miesto rady iba moralizovanie :-/

vikusjk
25. máj 2013

@silvikaaa tak musim povedat, ze nechapem, preco kojit nechces a myslim si, ze je to velmi smutne. Napriek tomu, ze mas uz trojrocneho syna, pripada mi to velmi nezrele 😔
Ale teda ok, k tvojmu problemu - listy salatu teda neviem, ako zaberaju, ale kapustne listy sa davaju na stvrdnute prsniky, alebo ak je uz aj zapal. Ja som nekojila, ale nie dobrovolne - a veru som mala aj dva zapaly s vysokymi teplotami, vtedy mi kapustne listy dost pomohli, davala som si ich normalne na hole telo do podprsenky, najprv som ich schladila v chladnicke, potom umyla, dala do saciku, jemne naklepala tlcikom na maso, aby neboli take tuhe a tvrde, aby sa lepsie poddali tvaru prsnika a na celu noc sup do podrpsenky, rano zase vymenila... Medzitym som skusala sprchu - taku co najteplejsiu a masirovat a masirovat, aby sa tie hrce rozmasirovali, ale to sa dalo len kym mi nevyskocila horucka, potom uz som s horucou sprchou musela prestat a zase isli iba kapustne listy. Ale pomedzito som odsavala, co sa dalo (a samozrejme davala malej). Neviem, ako ti to pojde bez odsavania, myslim, ze by si mala poziadat o pomoc lekarov, mozno nejake hormonalne lieky by ti vedeli predpisat, aby sa ti mlieko netvorilo a tym padom prsia netvrdli...
Nuz prajem ti, aby si raz v neskorsom veku skutocne nelutovala, ze si svoje deti dobrovolne nekojila. A to nie iba kvoli ich zdraviu 😔

yasminka137
26. máj 2013

@silvikaaa ahoj,ja som to iste mala s prvym syncekom...nechcel sa prisat,ja som mala prsia ako baloniky,ze len pohlad na nich ma bolel,trosku som ich jemne pomasirovala a po trosicke odsala mliecko ,aby som nedostala zapal,fakt len trosicku nech povoli a nie su take napate a sem tam zabal taky studeno vlazny...mliecko sa casom stratilo samo,ziadne injekcie ani lieky som nebrala...pri druhom syncekovi som kojila dva tyzdne a to sa mi zase nestacilo tvorit mliecko,tak mi hrozne rozcumlal bradavky,tak sa to opakovalo...a teraz cakame tretie babatko...tak som zvedava ako to bude do tretice...drzim palceky 🙂

mirka007
26. máj 2013

@silvikaaa
Kazdy ma pravo sa rozhodnut 🙂 moj maly bude mat v juli 3 roky a kojeny tiez nikdy nebol,nie preto ze by som mlieko nemala,mala som ho a kolko!
Ale ja som kojit nechcela,a je takych mamiciek velmi vela co sa rozhodli nekojit napriek tomu ze mlieko mali.
Smutne to urcite nie je,maly bol aj je zdravy ako buk ( klop klop )
Papa uuuzasne je velky jedak ,co vela deti napr co boli kojenych nie je ani zdaleka.
Od 2 mesiacov nam krasne prespal celu noc , a ma uzasny apetiti,vsetko spapa vsetko mu chuti,je uzasne usmiate stastne dieta ,a to je to co je dolezite !
Takze nie si sama 🙂

mirka007
26. máj 2013

@silvikaaa
Napisala som ti IP 🙂 hadam ti to pomoze

katia7
26. máj 2013

mile maminky keby si tu kazda precitala otazku a dala na nu ak vie odpoved a nie si tu riesila svoje komplexy bolo by tu docela krasne 😝 myslim ze keby chcela @silvikaaa odpoved na otazku preco kojit? tak by tak nazvala temu, ci? 😕 takze peknu nedelu vam konikarky a silvika tebe zelam nech to poriesis bez zapalu a ak budes mat este chut daj vediet ako si dopadla 😉 inak sama som "kojofilka" ale ked mam chut vysantit sa mozem tu https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/podpora-dlhodobeho-dojcenia-a-prirodzeneho-odstavenia/ 😉 😀 😀 😀

jarmilka1985
26. máj 2013

Prislo ti mliecko...mne nabehlo po oboch detickach presne na treti den a mala som ich ako so silikonami a strasne to bolelo a boli tvrde jak skala...hned som prikladala deticky nech vycucaju...inac asi hrizi zapal ked to nebude vytekat...Nechapem preco nechces kojit je to uzasna vec...pri dcerke som bola z toho v strese a ovplyvnilo to potom priberanie pri syncekovi co ma zajtra 3 mesiaciky som si nastavila v hlave ze bude dobre a vela mliecka a pribera cez kilo mesacne...Preco vlastne kojit nechces ked mas mliecko? Ine by za to dali neviem co keby to mliecko mali...

silvikaaa
autor
26. máj 2013

@mirka007 Dakujemmm welmi krasne si zlaata ,, ano dostala a odpisala 🙂 presne moj maly je natom presne tak isto a je zivy,mudry, velky papac a silny chlapcek a tiez mi us od 4 mesiacikou prespaval celu noc a doteraz to aj tak je 🙂

dahra
28. máj 2013

Ahojte,
dnes som 5. deň po pôrode. Prvého syna som výlučne kojila rok, no dosť som toho o začiatkoch zabudla. Teda hlavne ako som prekonala rovnaku krizu ako mám teraz - od 3. dňa naliate prsia. Syn bol papkáč a nevadilo mu, že mu mlieko z plnych prs prúdi veľmi rýchlo. Malej to vadí, takže sa snažím odsávať, aby to tak nestriekalo. Lenze pri naplnených prsiach je to ťažké, nepomáha ani rozmasírovanie, tak ju musím nechať chvílu papať a ked rozbehne prúd mliecka, ktoré ju dusí, tak pomedzi odsávam a sups ju na prsník znova. Zatial sa mi inak nedarí. Je dost spavá, nebudí sa casto na papanie, takže každé 2 hodky sa snažím mlieko odstriekavať. Ked ju aj zobudím, a nukam prsník, nechce papať, len drzí v puse a spí, aj ked ju budím. No je to fuska, odsávanie je zaberák na bradavky, kt. sú dosť bolestivé. V nemocke bola 24 hodin"pod lampou" kvoli zltacke, pchali ju cumlom, ktovie ci aj nie flasou (hlavne v noci) a potom mi narobila ranky pri zlom prisatí. Inak vtedy mi ju aj vážili, kolko vypije, takže ako 3.-4. dnová vytiahla cca 50ml na jeden sup (min. 30 a max. bolo 80ml) Je jasné, že papá.
Takže zhrniem do otázok, čo ma trápi:
1. Ak dlho spí, ako často si odsávať a hlavne kolko? Viem, že čím častejsie a viac si odsajem, tým viac mlieka sa bude produkovať. Prsia mám inak pocitovo stále rovnako plné, či si odsajem, alebo sa napije. Len na hmat sú chvíľu trochu mäkšie.
2. Aká mastička je dobrá na ragády- ranky? Kalciovú mám, stací?
3. Ako dlho bude trvať tento stav pocitu neustálej plnosti? U syna si nepamatám, kedy skoncil...
Vďaka za odpovede.

dahra
28. máj 2013

Inak sorry, že som sem takto prispela síce s rovnakým problémom, len chcem vedieť ako podporiť dojčenie. Hladám info všade... 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre