Dá sa vybaviť cisársky rez na vyžiadanie?

llnz
10. aug 2023

Ahojte baby, chcela by som sa opýtať či sa dá vybavíť cisársky rez na vyžiadanie.
Už jedno dieťa mám rodila som v Anglicku a tam somnou veľmi zle zaobchádzali a mam strašný strach s pôrodu. Povedala by som ze to je trauma.
Keď na to myslím zvýši sa mi aj krvný tlak.
Ak by bola taka možnosti prosím napíšte mi.
Dakujem

martinmmartin
10. aug 2023

@modrykolibrik v com som sa presne pomylil? Rad sa opravim....

martinmmartin
10. aug 2023

@luckabj82 gratulujem , odrod 100x cisarom a 100x vaginalne a budes mat validny statisticky subor. Tri su absolutne statisticky nevyhovujuce

lucia13022023
10. aug 2023

Autorka, dá sa ☺️ ale ak ti môžem odporučiť, skus si nájsť dobrú pôrodnicu, kde sa k rodičkam správajú slušne a milo. Ver, že z pôrodu dokáže byť pekný zážitok. Ale ak si úplne proti a máš vyslovene stres, bojíš sa atď.. Bud ten psychiater, alebo potom si nájsť lekara/lekárku co by ti to bola po dohode schopná vykonať, no myslím ze si pri platíš :/
K ostatnému.. Milujem keď sa niekto ide hrať na modrom koníku za múdreho, že deti co sa narodia cisárskym budú mať alergie 🤦‍♀️🤣

yanni
10. aug 2023

@llnz Na Slovensku nie, len s diagnozou, odporucenim od psych atd. popr. n iekoho podplatit. U nas v DE je to uplne normalna vec, a nie, za nijake peniaze. Normalne zahlasis, ze cisarsky a bodka. Gyn ta pouci ale nik ta nebude prehovarat. Inak, ja mam posledne dve deti cisarskym a uplna malina. Keby som mala mat este dalsie deti (co uz amt nebudem), tak len cisat. A na vyvratenia tvrdenia, ze cisarske deti "nie su normalne". Tak, obe deti su zdrave ako rybicky, este NIKDY nemali atb, nemaju ziadne alergie, ziadne kasliky, sopliky, uplne zdrave po kazdej stranke. Z prvych troch "vaginalnych" deti jedenhroza od mala ekzem, alergie, dalsi ma stale nejake chorobky a to ma uz 13 rokov, cize zo skolkarskych soplikov uz vyrastol. Tak si vyber.

martinmmartin
10. aug 2023

@lucia13022023 Mas tam chybycku. Deti co sa narodia cisarskym alergie nebudu mat urcite. Budu mat ale o nieco ( este raz nie o vela ale o nieco )zvysene riziko dostat urcite diagnozy oproti detom co sa cisarom nerodili. To je trosicku rozdiel od toho co si ty myslis ze ja tvrdim.

luckabj82
10. aug 2023

@martinmmartin ty si celkom mimo 🤣

viestta
10. aug 2023

@martinmmartin prosim ta, venuj sa muzskym temam, tehotenstvo a porody nechaj na matky a porodnikov.
A pre tvoje dobro: Neprehladavaj vsetky weby, na ktore narazis, a uz vobec nemusis ziskane poznatky tliapat na MK, lebo tie tvoje rady, vytrhnute z kontextu su na milu Jarmilu.

martinmmartin
10. aug 2023

@luckabj82 v com sa presne mylym ? rad sa opravim

belllinka
10. aug 2023

@modrykolibrik
@viestta Baby akože vážne? Veď je tu x mužských tém, kde sa vyjadruje väčšina žien a niekto ich nezahriakne, nech držia hubu lebo tomu prd môžu rozumieť 🙄 Prečo by sa nemohol zapojiť?
A inak, stále tu niekto dáva do pozornosti, že "blbla, moje dieťa je cisárkym a je zdravé ako rybička" alebo "moje je vaginálnym a má ekzémy". Vy snáď nechápete štatistike? Že to predsa neznamená, že každé čo sa narodí vaginálne je zdravé a každé, čo sa narodí cisárskym bude "choré".

martinmmartin
10. aug 2023

@viestta nesuhlasim. Ak si tuto temu precita 1000 rodiciek ( co je cislo celkom mozne) tak 100 z nich sa moze rozhodnut proti cisarskemu porodu. Vysledok bude ze ked ty a ja budeme na dochodku bude v populacii o 2 ludi viacej co sa cely svoj zivot mohli nerusene venovat budovaniu svojej kariery a odvadzaniu dani na tvoj a moj dochodok. Moznoze to bude jeden lekar co mna alebo teba bude v starobinci liecit.......
Ak by sa toto nestalo tak bude v spolocnosti o dvoch obeznych soplavych chabrusov viac co budu mat v studiu mediciny iba prekazky....

lavender94
10. aug 2023

@martinmmartin máš pravdu, že deti narodené vaginálne majú určitú imunitnú výhodu oproti deťom narodeným sekciou. Ale nie je to jediné kritérium na ktoré sa berie ohľad pre boha. Pri prirodzenom pôrode môže nastať nekonečno komplikácií a malo by byť na žene, či sa im chce vystaviť alebo jej prídu prijateľnejšie komplikacie plynúce zo sekcie. Hromada žien má po pôrode PTSD. Možno aj pre to, lebo natrafili v pôrodnici na doktora ktorý je veľký zástanca prirodzených pôrodov. A čo sa detičiek týka, tiež sa nedá povedať, že by prirodzený pôrod bol vždy za každých okolností bezpečnejší ako sekcia. Ty si spomenul proste len jeden faktor, ktorý preukázateľne zvýhodňuje deti narodené prirodzene, ale tých pre a proti každej metódy je niekoľko a nedá sa to takto zovšeobecniť. Samozrejme platí, že prirodzený pôrod je väčšinou lepši ako sekcia, ale ak to má negatívne ovplyvniť psychické zdravie ženy je to naozaj lepšie? V konečnom dôsledku dieťa pocíti obidva následky.

martinmmartin
10. aug 2023

@lavender94 ano ano suhlasim. Samozrejme je tu milion vseliakych inych faktorov ale to je zivot.
Tato tema je je ale ze sa niekto rozhoduje medzi cisar verzus necisar a v tom pripade by mal mat co najviac informacii nech moze urobit svoje rozhodnutie tak ako najlepsie bude vediet.
Vyraz ze mne sa narodilo zdrave decko cisarom tak tebe sa narodi tiez tak chod do toho je absolutne nebezpecny. Na spravne rozhodnutie treba mat co najviac faktov nech vies do akeho rizika vobec ides

lavender94
10. aug 2023

@martinmmartin to súhlasím, ale nevieme ako je autorka informovaná a akú traumu pri pôrode zažila. Myslím, že žena ktorá sa rozhodne pre cs bez indikácie si všetky pre a proti zváží.

martinmmartin
10. aug 2023

@lavender94 Zase suhlasim ale fakty co ta zena nema tak tie nema ako zvazit.....cim viac tym lepsie
Cize nezvazi si vsetky pre a proti, zvazi si iba tie o ktorych vie.
A teraz vie o jeden viac

A suhlasim ze nevieme ako je autorka informovana ale po precitani tejto temy bude informovna o chlp viac ako pred nou.

viestta
10. aug 2023

@belllinka je statistike rozumiem, dokonca ju aj chapem. Ale tieto jeho vycucy z prieskumov pomozu matke, ktora ma traumu z porodu tuto traumu odburat? Kazdy pricetny porodnik, v pripade, ze hrozi, ze rodicka nebude spolupracovat voli radsej sekciu, bez ohladu na to ci sa riziko alergii u dietata zvysi o 2% alebo nie. Pretoze ide o dieta, ktore by takyto porod ohrozil ovela viac ako pripadne alergie. Hypoxia mozgu pri porode je pricinou mnohych zavaznejsich postihnuti ako su alergie. Tu treba brat do uvahy vsetky zname fakty, neohanat sa len suchymi faktami. Proste tu zjavne chyba aj empatia aj sudnost.
(Pan dnes dal jeden takyto suchy fakt, do debaty, pritresol ho zene, ktora potrebovala psychicku podporu. Uviedol suche fakty, sice pravdive, to nespochybnujem, ale ci jej tym pristupom slona v sklade porcelanu pomohol, to nech si uz zhodnoti sam...)

martinmmartin
10. aug 2023

@viestta A odkial vieme ze autorka ma nejake traumy? Tak isto to moze byt pripad "too posh to push" a preto nieje nad suche fakty.
Ak ma traumu tak sa rozhodne tak a ak nema tak inak. Nevieme ani nahodou o co presne ide tak sa budeme drzat suchych faktov a nic nepokazime

belllinka
10. aug 2023

@viestta mne práveže takéto holé fakty pred pôrodom pomohli. Kým som nebola ešte ani tehotná, tak som nad tým rozmýšľala v tom štýle, že "veď prečo neurobia ten cisarák každej, že to musí byť jednoduchšie pre ňu aj pre dieťa." Ale až po preštudovaní faktov som sa utvrdila v tom, že to tak nie je a prijala som ako holý fakt, že prirodzený je lepší aj pre matku, aj pre dieťa.

martinmmartin
10. aug 2023

@belllinka Prirodzeny porod nieje lepsi pre kazdu matku 🙂 , pre vela matiek je lepsi cisarsky.... pre o nieco viac prirodzeny a kazdy ma zodpovednost si zvolit to co je pre neho cesta najmensieho rizika. good luck....zivot je statisticka svina

lucia13022023
10. aug 2023

@martinmmartin keby ja hovorím, kde všade máš "chybycky" ;)

paradajkova
10. aug 2023

Ako uz bolo pisane v prvom komentari, ak psycholog/psychater odporuci, tak by to mohlo prejst. Kazdopadne sa o tom pobav s odbornikmi - tvoj lekar, porodnik, psycholog a zvaz aj mozne komplikacie cisarskeho rezu. Mrzi ma tvoja negativna skusenost, ale cisarsky nieje zaruka, ze druhy porod bude krasny. Aj pri cisarskom sa mozu vyskytnut komplikacie, mozes mat zle hojacu sa ranu, mozes mat po porode velke bolesti, nemusis vladat starat sa o babatko prve dni. Predsa je to operacia. Urcite oslov odbornikov a pobav sa o tvojich moznostiach. Mozno aj dula, alebo zaplatena porodna asistentka/ lekar, ktoreho budes poznat, by ti mohli pomoct. Tak ako prirodzeny porod moze byt krasny, alebo moze byt traumatizujuci, rovnako aj cisarsky moze byt pekny zazitok a moze mat z neho zena traumu. Drzim velmi palce, urcite to zvladnes, nech uz budes rodit akokolvek 🙂

majamat
10. aug 2023

@martinmmartin moja dcera narodena prisrodzene mala reflux koliky, neskor HIT a ma celiakiu, okrem ma aj dalsie dg a kartu hrubsiu ako ja.
dcera kamosky, narodena o 4 dni neskro ma sice jednu rovnaku dg ako moja dcera, ale teda okrem toho vobec nebyva chora a to nebyvala nikdy ani pri nastupe do skolky. alergie ziadne, trviace problemy ziadne.

martinmmartin
10. aug 2023

@majamat gratulujem kamoske za (takmer) zdrave dieta a tebe tiez aj ked o trosicku menej zdrave a prajem vam aby ste tu kartu z prehladom zvladali . K teme tam mas tam iba 2 priklady. 98 ti este chyba aby sme sa mohli vobec o teme vecne bavit .

majamat
10. aug 2023

@martinmmartin aj statistiky sa daju oklamat, ak sa robi nespravny vyber sledovanych. netreba na 100% verit statistikam a treba ich podporit aj realitou.

nechcem konkretizovat, tak to skusim popisat vseobecne.
u nas v praci sa rozhodlo, ez sa bude neico robit - nejake opatrenia, lebo ked sa to nerobilo, resp sa nerobi, hrozi nejake riziko.
ako ano, aj ja to poznam z ucebnic a nikdy som v zasade toto rizio nespochybnovala, kym som sa tym enmusela viac zaoberat.
teraz som sa tym zaoberat zacala a doslo mi, ze to riziko, co hrozi, je u nas tak nizke, ze je uplne bezne sa vyskytujuce a s tymi opatreniami a to mam niekolko 100-viek prikladov za 27r co moju pracu robim.

cize ucebnice poznam, ale s realitou sa to absolutne nezhoduje.

este k tym 98 prikladom. si myslis, ze tie 2 deti su jedine co v mojom okoli poznam? ci by som ich nasla 98 neviem,a le zopar desiatok ano. dokonca sa casto tieto rozdiely vyskytuju aj u surodencov.

bluemoon24
10. aug 2023

@martinmmartin nejaky zdroj k tvemu tvrzeni? Klidne aj anglicky.

martinmmartin
10. aug 2023

@bluemoon24 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24940636/

Morbus Crohn zvysene riziko
Ulcerozna kolititida bez zmeny rizika

martinmmartin
10. aug 2023

@bluemoon24 Studia 30000 porodov a zvyseny vyskyt alergie na kravske mlieko u cezarov

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fp...).

martinmmartin
10. aug 2023

@bluemoon24 Velmi zaujimava studia uz Alergickych rodiciek kde cezarsky rez pri ich porode zvysuje riziko alergie dietata az 7x a uloha prirodzenej kolonizacie preco sa to deje
https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(0...

martinmmartin
10. aug 2023

@majamat preco si zapinas pasy v aute ked v nom sedis? Ja mam asi dva miliony prikladov ked to zpunnie bolo uplne zbytocne.....fakt

bluemoon24
10. aug 2023

@martinmmartin dakujem

petronelag
10. aug 2023

@llnz Dalo by sa povedať, že obyčajne druhý pôrod prebieha lepšie ako prvý a záleží aj aký lekár bude pri pôrode, ak nie sú žiadne zdravotné komplikácie, tak je prirodzenejšie rodiť normálne, tlak má z toho zvýšený väčšina žien. Ale aj cisársky rez nie je jednoduchý, to je operačný zákrok, a ten rez sa hojí dosť dlho.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre