Dá sa vybaviť cisársky rez na vyžiadanie?

llnz
10. aug 2023

Ahojte baby, chcela by som sa opýtať či sa dá vybavíť cisársky rez na vyžiadanie.
Už jedno dieťa mám rodila som v Anglicku a tam somnou veľmi zle zaobchádzali a mam strašný strach s pôrodu. Povedala by som ze to je trauma.
Keď na to myslím zvýši sa mi aj krvný tlak.
Ak by bola taka možnosti prosím napíšte mi.
Dakujem

biolady
12. aug 2023

Ako ja nechapem co sa tu rozobera 🤦‍♀️
Autorka, nevsimaj si to, verim ti ze si mala naozaj traumu, aj ked si neviem predstavit co to je. A tiez verim, ze to mohol byt tak stresujuci zazitok ze sa to mohlo preniest na tvoje dieta kludne aj s nasledkami. Co je urcite horsie ako nejake potencionalne riziko vyssie spominanych alergii, chytlavosti chorob a podobne...dufam ze si sa s tym dokazala nejako vyrovnat a babatko je v poriadku.
Pre tvoju informaciu, tu na SK je to tak, ze bud si vybavis ten papier u psychosa, alebo najdes gynekologa ktory ta v tom podpori/pochopi. Mozno by som ta aj vedela nasmerovat, ale zalezi odkial si.
Vsetko ma svoje rizika, vyhody a nevyhody. Ale je to tvoje dieta. Ty si jeho rodic do konca zivota a ty sa o neho budes starat. Ostatnych do toho prd. Studie a clanky si mozu nechat.

kavaba
12. aug 2023

@llnz na vyžiadanie ti cisársky neurobia. Len ak by si mala odporúčanie od lekára. ...aj tak to však niekde neberú veľmi do úvahy
...čo tak ale vybrať si pôrodnicu, kde sa správajú ako ľudia k rodičkam? Ja napríklad nemôžem povedať nič zle na Skalicu, veľa žien ide rodiť do Breclavi v ČR. Skús pozistovat či nájdeš pôrodnicu, ktorá bude vyhovovať. Držím palce.

mamasrnka1984
12. aug 2023

@martinmmartin ja som narodena sekciou a nic mi nie je.. zase netreba to hrotit..

mamasrnka1984
12. aug 2023

@biolady pekne napisane.. uplne suhlasim 🙂

linduska86
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
linduska86
13. aug 2023

@martinmmartin to je už čo za somarinu ... fyzikálna farmácia ...mal si gynekológiu ?! Ja som rodila cisárskym a dieťa je zdravé ako ryba a nema najmansi problém.... ..ako povedať druhorodicke taký dríst...to fakt musí bolieť.....

annm81
13. aug 2023

@martinmmartin Na toto tu si treba zvyknúť - napíšeš, že dieťa narodené cisárskym má 2x vyššie riziko rozvoja astmy a kopce ďalších rizík a polovica ľudí ti napíše, že oni tak rodili a dieťa je zdravé (tie počty sú tragické, keďže pri percente vysokoškolsky vzdelaných na SK je medzi nimi iste pár "pani inžinierok"). Napíšeš, že cisársky rez je zákrok, ktorý by sa mal podľa odborníkov podstupovať vtedy, keď je prirodzený pôrod príliš rizikový, čo je úplne nezaujaté tvrdenie, ale každá tretia si to vezme osobne...

yvanielka
13. aug 2023

@annm81 no ale kto sa ho na to pýtal? Chcela autorka vedieť výhody resp. riziká sekcia verzus prirodzený pôrod? Píše že má traumu a položila otázku či si vie vybaviť sekciu na základe veľmi zlej skúsenosti.

annm81
13. aug 2023

@yvanielka Priamo to súvisí s témou a sú to informácie, ktoré by jej ako prvé mal poskytnúť odborník a súčasne sú to informácie, ktoré osvetľujú, prečo si pacientka nemôže len tak zažiadať o operáciu podľa vlastnej vôle. Ako prvé riešenie by si autorka mala, hneď keď začala uvažovať o tehotenstve, zariadiť sedenia u psychológa. Ak to už zanedbala, rovnako môže navstevovať nejakú terapiu počas tehotenstva. Cisársky rez je riešenie, ktoré by malo byť poslednou možnosťou, keď to ostatné zlyhalo.

rivini
13. aug 2023

@annm81 prosim ta, prestan tu prehanat a pisat hluposti. Autorka sa nepytala na bakterialnu mikrofloru novorodenca, ale na to, ci a ako sa da vybavit cisarsky rez. Zeny nemusia sediet u psychologa a nemusia ani vysvetlovat, preco nechcu rodit deti nejakym sposobom. Cisarsky rez a jeho rizika su v dnesnej dobe uz naozaj minimalne a porod s pouzitim kliestov alebo zvonu (ca. 30% vaginalnych porodov, ked sa uz ohanas statistikou) je napriklad omnoho zavaznejsi zasah do zenskeho tela, kedze casto poskodi chrbticu, ci panvove dno nenavratne. Dnes sa uz pri sekcii vacsinou tkanivo ani nereze, cize aj opatovne zrastenie je ok. Kedze uz jedno dieta ma, otazky ohladom porodu, jeho vyhody a nevyhody uz ma asi vyriesene. Pise, ze ju traumatizoval. Tak ano, ma pravo na planovanu sekciu a dristy o mikroflore jej mozu byt ukradnute, kedze idu mimo jej otazky. A absolutne ju nezaujima, co o tejto teme hovoria nejake statistiky, lebo ju zaujima jej konkretny problem. Nastastie zijem vo vyspelej krajine, kde si zeny mozu sposob porodu vybrat. Ak totiz zena privedie dieta na svet tak, ako to sama chcela, bude mat k nemu lepsi vztah, lahsiu rekonvalescenciu, lepsie rozbehnute kojenie a celkovo lepsiu psychicku pohodu. Svoje dieta som priviedla na svet sekciou (mohla som si nastastie vybrat, aj ked som mala aj zavaznu indikaciu k SC). Porodna skusenost skvela, rekonvalescencia skvela, na vsetko mam skvele spomienky. Preto, lebo som si mohla VYBRAT. Dietatu nie je nic, ako vacsine z tych asi 1/3 deti, ktore sa dnes rodia SC. Na crevnu mikrofloru existuje velmi ucinka BiGaia, Vitamin K a spokojna matka ucinkuje najviac.

domak2
13. aug 2023

@martinmmartin ja ti s tými štatistikami rozumiem, len si myslím ze napríklad s tou obezitou môžu byť skreslené lebo viac obéznych žien bude rodit sekciou, neviem ci sa aj to berie do úvahy a tým pádom bude viac detí obéznych, sekcia s tým nemusí súvisieť. A s tými baktériami sa to po cca 6 mesiacoch po pôrode medzi deťmi vyrovnáva. Tam by som potom zaratala aj kojenie vs um.

annm81
13. aug 2023

@rivini Máš pravdu, nemusia chodiť k psychológovi a riešiť svoju traumu. Nik ich predsa nenúti. Rovnako nemusia užívať kyselinu listovú, nemusia chodiť na preventívne prehliadky, nemusia prestať fajčiť a obmedzovať sa v alkohole. Len asi väčšina matiek robí všetko preto, aby dieťaťu zabezpečila čo najoptimálnejší štart do života. A ak je na výber nízko rizikový prirodzený pôrod je to vhodnejšie riešenie ako cisársky rez.

breznica
13. aug 2023

@natalka13 ja poznám viac detí,ktoré sú postihnuté po pokazenom pôrode, že nechali ženu rodiť aj 30 hodín a dieťa sa narodilo ťažko pridusene. Po cisárskom ani jedno,jedine že by malo problémy už v maternici a preto zvolili lekári sekciu

natalka13
13. aug 2023

@breznica a aky je pomer cisarsky a prirodzenych porodov?
Vzdy je cisarsky zdravotne rizikovejsi to ti potvrdi kazdy lekar.
Krd spackal lekar prirodzeny porod aka je pravdepodobnost ze spacka aj cisarak? Dost velka.

zuzikxx
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vivienkalejova
13. aug 2023

@llnz cisársky nie je riešenie mám 4 deti a to prvé bolo cisársky a nebol to žiadny veľký zážitok nebudeš sa ani dokázať postarať sama o dieťa lebo ťa to bude bolieť u mňa us prešli 7 rokov a stále ťa jazva zabolí ale po tých vaginálnych pôrodoch som o dva chodini stala aj osprchovala a aj drobcou som si užila kebi že mám možnosť tak cisársky nikdy viac

breznica
14. aug 2023

@natalka13 ja sa s tebou hádať nebudem,pohybujem sa v komunite postihnutých detí, takže mám prehľad o tom ako sa im to stalo

majamat
14. aug 2023

mna by zaujimalo, ci do tej statistiky boli zaradene vsetky sekcie, alebo bol urobeny vyber sekcii, ktore boli na zelanie tehulky.

ide tu o to, ze sekcii na zelanie asi nie je vela. neviem teda v zahranici ci sa to na zelanie da, u nas nie.
no ak boli pouzite do statistky aj pripady sekcii, ktore boli vykonane an zaklade nejakeho ohrozenia dietata,ci matky, potom sa mohlo jednat o pripady, kedy zdravotny stav dietata po narodeni bol ovpylvneny tym stavom a nie sekciou.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre