Epidurál a ďalšie zásahy po ňom

apollo13
29. apr 2014

ahoj baby. od epiduralu ma odradza fakt, ze po nom byvaju velmi casto nevyhnutne dalsie zasahy, napr podal oxitocin, alebo dokonca pouzit klieste. tak by ma zaujimali vase skusenosti. kto z vas mal epi a ake dalsie zasahy nasledovali pripradne nenasledovali. dik

nini1010
29. apr 2014

Ale prosim ta nehnevaj sa toto odkial mas?Tak nemam rada tieto stredoveke povery...
1. Mala som epi,najlepsie rozhodnutie ake som mohla urobit,uplne bez problemov a nic z toho co si pisala som nezazila.
2. Vo svete je epi tak bezna vec ako u nas klistir pred porodom a nikdy som nepocula o tom ze by nievo taketo bolo "casto nevyhnutne".
Skus sa informovat u porodnika,gynekologa alebo anesteziologa a nie pocuvat nazory bohvie koho ktore dotycny/a pocul bohvie kde.

sissy27
29. apr 2014

@apollo13 mala som epi a nič zo spomínaného sa u mňa nedialo, ani bolesti hlavy ani nič iné... jediné čo ale teda je normálne, som chvíľu mala pocit, akoby nohy neboli moje - neviem to opísať, ovládala som ich, cítila, chodila, len "neboli moje" 😀 po cca 2-3 hodinách to zmizlo...

tinamatka
29. apr 2014

@apollo13 Ahoj, tak ja nejdem radiť z vlastnej skúsenosti, nakoľko som pred šiestimi rokmi rodila úplne prirodzene, ale pri ďalšom bábätku na ktorom intenzívne pracujeme som sa dosť vážne zaoberala myšlienkou, že tú EPI by som si dala. Avšak mám známu, pôrodnú sestru, ktorá mi o tom veľa rozprávala a veru, raz-dva som od toho upustila. Fakt je, že väčšia časť týchto pôrodov končí komplikáciami, kliešťovým pôrodom a neposlednom rade až cisárskym rezom...
Ale tiež uvítam, keď sa vyjadria maminy, ktoré EPI podstúpili a chvália si to. "Alebo sa nájdu také, ktoré dajú iný "recept" na ľahký a rozprávkový pôrod bez akýchkoľvek zásahov 😉

kreska
29. apr 2014

rodila som s epiduralom a druhe bez, takže to viem porovnať...epi je veľká pomoc...žiadne zasahy som po tom nemala ....hned som behala, len odporucam
proti epiduralu su hlavne zeny, ktore ho nemali

marylis
29. apr 2014

@apollo13 Tiez som mala EPI a ziadne z komplikacii som nemala. Naopak, lepsiu vec som ani nemohla spravit. 🙂

apollo13
autor
29. apr 2014

@nini1010 no praveze som citala asi 8 odbornych knih o porode, vsetky zahranicne a tam som sa to docitala, aj tie statistiky

sense
29. apr 2014

Mala som epi, oxytocin sa nekonal, vedela som tlacit, ale ...sice som nemala kliestovy porod ale vakuovy, ci to bolo v dosledku epi neviem, viem ze som sa napriek odtecenej vode (tmavozelenej) neotvarala, mala stracala odozvy, vedela som kedy tlacit lebo ku koncu som citila kontrakcie i ked nie tak intenzivne. myslim ze dobry porodnik a anestezilog vedia dat epi tak aby zena vedela kedy tlacit...2hodky po porode som bola fit...a to ma este aj trochu sili...

nini1010
29. apr 2014

@apollo13 No presviedcat ta nebudem.Ja ak rodit tak jedine s epi.Mozno ti poviem len tolko,sledujes tehotne v 16?vsetky tam rodia s epi.kolko kliestovych porodov si tam videla?ja jediny.ja viem jednu vec,vdaka tomu ze som necitila bolest len tlak som skvelo spolupracovala,nemala strach,robila presne to vo lekati chceli a uplne bez paniky.dali mi oxitocin ale len preto ze som sa otvarala strasne dlho a do otvorenia na 4 palce kedy mi ju pichli som sa trapila 25 hodin!!!ak by mi ho nepichli a nechali ma trapit sa dalej asi sa zblaznim.urob vsak ako budes chciet.

nini1010
29. apr 2014

Este mizni jedna vec na margo citenia kontrakcii.pri epi nie si uplne umrtvena.len necitis bolest,nihami som normalne hybala a citila som tlak babatka na konecnik pri zostupovani malej.to znamena ze som vzdy citila kazdu kontrakciu prave cez tento tlak a presne som vedela kedy mam tlacit.

daniela1983
29. apr 2014

@nini1010 trosku nechapem ako to myslis ze bez paniky si robila co lekari chceli. preco by zena pri porode mala robit co lekari chcu. trosku tomu nerozumiem. skus mi to nejako vysvetlit. dikec

bubelko
29. apr 2014

@apollo13 mala som epi pri oboch - nemala som ziadne bolesti hlavy, vedela som, kedy tlacit.
oxytocin bol, ale kvoli tomu, ze som mala oba porody vyvolavane, nie kvoli epi.

kreska
29. apr 2014

Ja som poradila každej priateľke....objednaj si epi, veď si ho dať nemusíš ....dala si každá
Pri druhom pôrode neprišla anest. v noci takže som to pekne odrodila, je pravda, že som hrdá, že som to zvládla ale s epi to bolo predsa len lepšie

nini1010
29. apr 2014

@daniela1983 Jasne,kazdy znasame bolest inak.poznam kocky co rodili bez epi,na tri zatlacenia bolo dieta vonku a ani nevedeli ze rodili.ja znasam bolest velmi zle,naozaj zle a vedela som ze ked to pride mohla by som ostat hystericka,bat sa a v dosledku toho neriadit sa pokynmi doktora kedy tlacit,ako spravne dychat,proste som si bola vedoma ze by som mohla ohrozit malinku pri porode.neviem to lepsie vysvetlit,kto nema taky panicky strach z bolesti asi tazko pochopi.no a tym ze som vedela ze budem mat epi nemala som az taky extremny strach,dychala som spravne,nekricala som ale vsetku silu sustredila do tlacenia,neustale mi hovorili kedy a akym sposobom mam tlacit aby mala konecne vysla a ja som sa na nic vedela sustredit a doslova posluchala na slovo.hovorim rodila som 27 hodin,epi bola pre mna vykupenim.

daniela1983
29. apr 2014

@nini1010 no vies, lebo ja si myslim, ze zenu by nemali rusit pri rodeni zaidnymi pokynmi. neviem si to vobec predstavit, ze by niekto bol do mna hucal kedy tlacit a ako dychat. mne sato zacalo rozbiehat v stredu v noci a syn sa narodil sobotu vecer. co sa tyka bolesti tak som desna citlivka a davam si injekciu aj ked mi idu vratat zub. ale to zasahovanie zene do porodu kecanim co ma ako pri tlaceni robit to nechapem. ja som tlacila ako blazon a nikoho som nevnimala, ani keby mi niekto chcel nieco hovorit. bola som v takom tranze, ze si dost dobre neviem predstavit akoby som bola niekoho vladala posluchat a riadit sa podla nejakych pokynov. takze preto som sa pytala, ako take cosi moze vobec fungovat, ked pri tlaceni je zena v uplne inm stave vedomia. aspon by mala byt. ale zrejme ked sa do nej z okolia huci tak asi ostava pri zmysloch neviem.

daniela1983
29. apr 2014

a co sa tyka kricania, tak bez kricania by som nebola porodila, to mi davalo ohromnnu silu

nini1010
29. apr 2014

@daniela1983 To je vyslovene vec nazoru.ked som mala bolesti prvych 25 hodin aj mne liezol na nervy kazdy kto na mna hovoril takze to chapem.ale ja som bola uz tak vycerpana ze som potrebovala pomoc.nekecali mi do toho len tak,presne vedeli co mi kedy povedat aby som urobila nech mala vykde a u mna zabralo.kazdy porod je individualny,neexistuje nic ako presny navod na to ako postupovat a nepostupovat,kazda zena je ina.

daniela1983
29. apr 2014

@nini1010 ja som sa tiez bala porodu a asi tym som si ho predlzila. a tiez som si ho predlzila hadkou s doktorom, ked som odmietla ATB, to mi zastavilo kontrakcie na tri hodiny a neotvarala som sa pol dna. keby nezasiahol manzel a nerozbehol mi porod. tak rodim doteraz 😀 takze je to o psychike. u mna to tak bolo. a zrejme aj u teba.

magdalenkami
29. apr 2014

2.porod som mala s epi-bol to najkrajsi z mojich 4porodov,pri 3.porode sme nestihali epi myslim,ze skor z presvedcenia lekara -a bola som velmi sklamana-hrozny zazitok,vyskusala som 4 typy porodov,mozem porovnavat........a o komplikaciach som tiez nepocula,mozno by sa mali vyjadrit mamicky,ktorym epidural naozaj skomplikoval porod-pripadne ohrozil priamo zdravie babatka

slniecko77
29. apr 2014

@nini1010 ono nejde o to co si videla na nejakom programe typu ''tehotne v 16'', dalsi velmi poucny dokument 😀 ide o odborne studie, ktore su podporene vyskumamy a tie nepustia 😉 samozrejme nepostretnu tieto komplikacie kazdu zenu - rodicku, ale su mozne, preto by sa mal clovek rozhodnut aj na zaklade tejto vedomosti. To, ze si o tom nikdy nepocula a nevidela v TV este neznamena, ze sa to nedeje 🙂 a bud len stastna, ze ta to nepostretlo btw oxytocin si urcite pri porode dostala aj ty..

sirinka
29. apr 2014

@apollo13 mala som epi a nezabral. Teda neulavil od bolesti, porodit mi pomohla sestra tlakom na brucho. Potom som stretla skvelu zenu, lekarku na novorodeneckom oddeleni a jej postoj bol jasny. Epi nie, prilis casto sa vyskytuju komplikacie pri porode....
Takze je to na kazdom zvazeni, comu veri a coho sa viac obava. Drzim palce pri rozhodovani.

misinka26
29. apr 2014

Súhlasím s @nini1010 najlepšie rozhodnutie môjho života ... Neznášam keci ohľadom EPI, že to ublíži dieťaťu či tebe, že budeš mať nejaké reakcie a hlavne tá blbosť s ochrnutím ... Skús sa porozprávať s anesteziológom ... EPI je najbezpečnejšia forma úľavy pri pôrodných bolestiach, nepichá sa do miechy takže ochrnutie nehrozí to je skôr pri spinale, nepichá sa do žily takže k dieťatku sa nič nedostane, uľaví od bolesti ale kontrakcie cítiš, tlačenie nie je žiadny problém ... Ja osobne si myslím, že nie je problém v EPI ale v anesteziológoch, skúsený anezteziológ ti pichne EPI bez toho aby si si to vôbec všimla a EPI zaberá po pár minútach ... Nechápem ako niekomu nemohla zabrať či dokonca nič žena necítila teda tlaky, to sa stáva keď dajú malú resp. veľkú dávku ... Ja som EPI mala, ani som nevedela, že mi ju pichli, zabrala hneď, kontrakcie boli citeľné, tlačenie úplna pohoda keďže som vedela kedy tlačiť vďaka kontrakciám, na tri zatlačenia bol malý von, od pichnutiauž žiadna ale žiadna bolesť ... Reakcie žiadne ... akurát usmiatá, oddýchnutá a šťastná mamička 🙂 🙂 🙂
A inak podľa mňa je oveľa horšie keď žena prežíva tie strašné muky bez pomoci a je po pôrode akoby ju kombajn prešiel ako ked si krásne vychutná pôrod s EPI skoro bez bolesti ...
Je to každého slobodná voľba keď má nejaká žena potrebu trpieť a hulákať na celé oddelenie a povedať, že to bol super zážitok prosím ...

kadan
29. apr 2014

ja som epi mala a som rada, síce pôrod netrval tak dlho ako tu podaktoré píšu, ale dala som si / taktiež som sa prestala otvárať a mala som nízky tlak tak som čakala kedy na sále odkvecnem /
choď na prednášku, zaplať a uvidíš
ak nevyužiješ vrátia ti peniažky
ja som nemala žiadne problémy po epi, kontrakcie som cítila, nohy tiež 😉 , žiadna bolesť chrbta, hlavy...
a bolo fajn, že aj pri šití mi dopichli, samozrejme na požiadanie
keby som si nepýtala tak by ma šili naživo a to by som asi neznášala moc dobre
malý bol tiež v poriadku
mám kamarátky ktoré rodili bez epi, ani nevedia ako vraj 10 min a krpec bol vonku, ostatné epi mali a neviem o žiadnych komplikáciách
na kliešťový pôrod z okolia si pamätám spred 15 rokov.. / tým nechcem povedať že sa to nedeje, len som o nich nepočula/
jediné na čo sa všetky sťažovali bolo šitie, vraj je to horšie ako samotný pôrod. ale to si môžeš vypýtať umrtvovák aj bez epi
je to na tebe, ako sa rozhodneš
😉

@sirinka
práveže na ten tlak som počula samé negatívum, nemal by sa robiť..

dúfam že táto téma nebude ako očkovať či neočkovať 😒

sirinka
29. apr 2014

@kadan mas pravdu, dnes to viem aj ja... Vtedy som bola vystrasena prvorodicka 😉

daniela1983
29. apr 2014

sitim ju nestrastne, staci ak bude cvicit s epinom, alebo aniballom a potom nie je dovod aby ju sili 😉 😉

kadan
29. apr 2014

@sirinka
našťastie to dobre dopadlo
aj keď som napísala tvrdenie o ktorom v podstate nič neviem a je to iba z čítania z netu

je to fajn, človek tu nájde veľa dobrých rád, no je tu aj veľa negatív a človek sa musí rozhodnúť sám, nemôže sa nechať ovplyvniť okolím, musí dať na svoje pocity
😉

daniela1983
29. apr 2014

a behat vysmiata s kopcom energie a bez zraneni sa da aj ked sa rodi tri dni bez epi, takze to nie je tak ze ked rodi matka bez epi tak je akoby ju presiel tank. ale jasne kazdy si musi zvazit. okrem toho kde je napisane, ze zena pri porode musi trpiet. da sa ulavovat od bolesti rozne nie len analgetikami,nie?

misinka26
29. apr 2014

@daniela1983 Akoze sorry nič proti tebe a tvojmu presvedčeniu ale kde si prosím ťa ty rodila ??? Na SR asi nie !!! Kde v štátnej nemocnici ti dovolia tlačiť ako chceš, nenastrihnú ťa, dovolia ti vlastnú polohu pri tlačení, nedajú ti oxytocín, či sú ok ak hulákaš ako besná ??? Asi nikde ... Jedine v Kochu aj to stojí prachy ... Ja ti neberiem tvoje presvedčenie prirodzeného pôrodu ale tvoje rady sú úplne bezpredmentné keďže väčšina žien rodí v štátnej a tam sa rodí ako na bežiazom páse ... Nikoho tam nezaujíma či si cvičila s EPINO aj tak ťa nastrihnú keď budú chcieť a ospravedlnia to tým, že však inak sa nedalo ... A ak nemáš podplateného lekára, či známeho tak ťa tam nechajú trpieť aj celé hodiny, zdržiavajú anesteziológa až tak, že nestihne prísť alebo naopak ak si nebudeš chcieť dať EPI tak sa budú uštipačne kukať ako tam celé hodiny trpíš ... Proste tvoja predstava je pekná alebo bohužiaľ na slovensku nereálna ... možno česť výminkám pár pôrodov ... Ja tu nikoho nebudem presviedčať či EPI áno alebo nie, je to každého slobodná voľba ale ja jednoznačne by som si ju aspoň zaplatila, každá z nás je iná každá prežíva bolesť inak, jedna vydrží rodiť aj 30 hodín bez EPI a pohoda a iná už kričí pri prvej kontrakcii ... Ja som EPI mala, najlepšia vec na svete, s pôrodu mám len a len pozitívny zážitok, žiadnu traumu ...

shmoulinka1
29. apr 2014

Ja som 7 dni prenasala, kontrakcie prisli potom same,ale aj tak som sa neotvarala, epi mi mohli pichnut az po 10 hod., uz som nevladala, nakoniec aj tak cipok na urychlenie, pustenie plodovej vody.. nastali komplikacie, slabe ozvy, kyslikova maska, a po 8 hod. s Epi klieste... dieta 4 kg, na sekciu neskoro, este ze malemu nic okrem odreninnebolo

renka40
29. apr 2014

A koľko stojí taká epiduralka? Ja sa velmi bojím pôrodu a eštekeď bude pritom manžel a ja tam budem vrieskať? 🙂 aaaale, sama neviem ako to bude až to príde... keď som zvládla 3 bez, tak azda zvládnem aj ten 4tý. 😀

shmoulinka1
29. apr 2014

@daniela1983. Tiez som cvicila, masirovala hradzu,pila malinik, jedla lanove semiacka, ale aj tak som sa davala dokopy 4 mesiace.. Neodhadli, ze maly bude mat 4kg, vacsiu hlavicku a ja som drobna..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre