Injekcie Clexane, Fraxiparine a podanie EPI

emasss111
13. nov 2017

Ahojte, boli mi zistené tri mutácie (heterozygot) a musím si pichať jednu injekciu denne - Clexane 0,2. Je to tá najnižšia dávka. Hematologička mi injekcie predpísala pre istotu, nakoľko som mala jeden zamlklý potrat. Momentálne som v 11.týždni a vždy som si vravela, že rodím jedine s EPI. Samozrejme, najdôležitejšie je pre mňa to, aby bábo bolo v poriadku. Ale chcem sa opýtať, či je nejaká šanca, aby mi pri pôrode EPI podali, alebo sa s tým môžem nadobro rozlúčiť? Aké máte skúsenosti? Vďaka za každý názor 🙂

zuzik307
13. nov 2017

@emasss111 epi mozes dostat, ale musi prejst 12 hodin od poslednej davky nizkomolekularneho heparinu...som anesteziologicka...

ludinka
13. nov 2017

@emasss111 toto by aj mna zaujimalo....ja som pri minulom tehu puchala fraxiparine 0,4,mala som planovany cisarsky(ale to z ineho dovodu) a henatologicka mi tvrdila ze jedine v celkovej narkoze, vraj si ziaden anesteziolog nezoberie na triko spinal. Tak som sa s tym zmierila,ale nakoniec ma anesteziolog ubezpecoval ze je to bezpecne a v pohode to dopadlo. Jedina podmienka bola odstup 12 hodin po fraksiku...teraz ma caka normalny porod a rada by som vediet ako to je pri epi...

ludinka
13. nov 2017

@zuzik307 tak to si aj mna potesila,vdaka za info😉

emasss111
autor
13. nov 2017

@zuzik307 aha, takže to nie je tak, že automaticky zamietnu...lebo máte injekcie na zrážanlivosť??? kebyže dostanem kontrakcie v noci...tak ráno si už nepichnem a mohla by som teoreticky dostať heh 🙂
a ozaj, čo by sa stalo, kebyže sa tie lieky deň pred termínom vysadia....asi by to bolo veľké riziko čo?
a vďaka za odpoveď 👍

lucinocka
13. nov 2017

@emasss111 a odkial vies ze budes rodit na termin, ked chces vysadit lieky? ja som brala od skoro ovu do 6 tyzdnov po porode, cize uplne cele tehu...a vysadila mi ich v strede len an jeden jediny den, lebo som mala taku nariedenu krv uz, ze mi tiekli z ust aj z nosa...ale vravela max. jeden den a pokracovat...ten jeden den mi pomohol, ale viac by som neriskovala

emasss111
autor
13. nov 2017

@lucinocka veď jasné, že to neviem...ale to je jedno v podstate kedy by došlo k vysadeniu....mňa zaujímajú riziká, že čo by sa stalo, kebyže nedajbože si injekciu jeden dva dni zabudnem pichnúť????

lucinocka
13. nov 2017

@emasss111 neviem, nenapadlo mi skusat🙂 o jedno som prisla, kvoli neskoremu podaniu injekcii, takze som poctivo pichala do poslednej🙂

zuzik307
13. nov 2017

@emasss111 nie, nie je dovod to zamietnut🙂 podmienka je tych 12 hodin po, pocas porodu odoberu krv, kde je pre nas dolezita hodnota krvnych dosticiek + koagulacne faktory...ked je vsetko ok, mozes epi dostat...k tomu vysadzovaniu sa skus spytat hematologicky, tvoja davka je minimalna...

mazda323f
13. nov 2017

mam za sebou 2 porody s epi, oba na fraxiku 0,3..
ked sa Ti bude vidiet, ze rodis, tak v ten den si nepichnes, skocis do nemocky - bud odrodis, alebo to budu len poslickovia a kludne si pichnes..
neriskuj a nevysadzaj kedykolvek..

emasss111
autor
13. nov 2017

@zuzik307 ďakujem za radu....priamo od lekára sú to predsa len hodnovernejšie infošky 😉 veď ja si ho vysadiť neplánujem....až potom keď prídu kontrakcie....to si dovtedy zistím, že či môžem si ten clexane nepichnúť 🙂

@mazda323f božechráň, sama by som si isto nevysadila...už som jeden potrat mala (síce neviem kvôli čomu), ale ďalší si neprosím 🙏

@lucinocka to mi je ľúto....aj ja som si už prešla jedným potratom (dôvod neviem), ale budem sa snažiť aj ja poctivo pichať 🙂

ereska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miluna777
13. nov 2017

Pohoda, 0,2 je čajíček, to isto poriešite s gynekológom a hematológom a anesteziológom. Budú ťa sledovať pred pôrodom a povedia ti, kedy to vysadiť aby bol epi možný.
Ja pichám žiaľ oveľa vyššie dávky a aj tak sa riešenie našlo (aj keď tam to je skôr kvôli samotnému pôrodu ako epi - kvôli tej vysokej dávke a tým pádom rizikom krvácania, kebyže si pichnem a začnem chvíľu nato rodiť). Neboj sa a veľa šťastia!

emasss111
autor
14. nov 2017

@miluna777 ďakujem....no dúfam, že sa s lekármi dáko dohodnem 🙂
a teba pôrod ešte len čaká, či už máš po? a ako EPI v tvojom prípade? dostala si ju, resp. budeš ju môcť dostať? 🙂

miluna777
14. nov 2017

@emasss111 caka mna kazdu chvilu. Epi budem moct dostat, ak vynecham fraxi 24 hodin. Pre istotu sme u mna rozlozili tu vysoku davku na 2x denne mensie, ak by nahodou, a teda som sledovana, az budu porodne cesty a babatko zrele, vynechame injekcie a ideme vyvolavat. V takom pripade je epi mozny a na tomto postupe sa zhodli vsetci 3 lekari - lebo pri tej mojej vysokej davke je to naozaj problem, kebyze to nechame na prirodu a zacnem rodit kusok po vpichu. U teba to mozno az na takove cachre machre nebude, no treba sa popytat. Mozno ta bude gynekolog lepsie sledovat a jednoducho vynechas vtedy ak to uz bude vyzerat nadejne. Anesteziolog ti napise do pouceni o epi podmienky, za akych hi mozes dostat 🙂

emasss111
autor
14. nov 2017

@miluna777 tak super, že lekári dokážu vyjsť pacientke takto v ústrety ... dúfam, že ti pôrod vyjde na 1ku, nech je rýchly a nech ti EPI pomôže 👍
veď ja mám ešte nejaký ten mesiac čas, ale určite budem za EPI bojovať...aj keď najradšej by som mala taký rýchly pôrod, aby mi ju nestihli dať...mojím snom je prísť do pôrodnice a do hodiny porodiť 😀 ale ako prvorodička asi môžem o tom fakt len snívať 🙄

miluna777
14. nov 2017

@emasss111 dakujem 😂 no aj ja dufam v to iste, ze to pojde hladko a bezproblemovo, ze vsetko vyjde ako ma... ale tak uz to mam za par 😀 potom ti mozem dat vediet, ako sme to ukocirovali.
Ja som rada, ze sa nakoniec doktori zhodli, lebo toto nebolo len kvoli epi, ale porodu samemu. Kebyze sa nieco stane, budem potrebovat sekciu, tiez by nebolo to velke krvacanie nic prijemne. No nepopieram, som rada ze takto mi aj epi daju 😅 lebo nie som zrovna hrdinka a aj na banalne osetrenie zubov si nehavam anestezu pichnut.

emasss111
autor
14. nov 2017

@miluna777 a cítiš, žeby to mohlo už prísť? či zatvorená na 100 zámkov, ako sa vraví? 😀 no budem rada, keď napíšeš, ako to celé nakoniec dopadla....ale hádam to bude krásny pôrod s EPI...žiadna sekcia 👍
ja zas ako ktorú bolesť....u zubára som potrebovala injekciu len raz, pri trhaní....ale ja mám endometriózu a občas som pri menzese mávala také bolesti, že mi bolo až na odpadnutie....a tento typ bolesti neznášam najlepšie....takže ani pôrod asi moc dobre zvládať nebudem a bez EPI už duplom nie 😅

miluna777
14. nov 2017

@emasss111 No už to pomaličky vyzerá, že sa otváram, no musí tam byť dáky lepší nález, aby sme išli do toho, predsa len to vyvolávať nezrelé nie je dobré. Tak chodím na kontroly ako na klavír, že ako to postupuje, aby sme vychytali ten pravý čas (treba dva tri dni predtým, než by to pravdepodobne aj tak prišlo). Je to na šikovnosti a dobrom odhade pôrodníka 😂
Ja som mala traumu zo zubára, takže hygienu len s umrtvujúcim sprejom a akékoľvek vŕtanie atď s anestezou :D Akože zas menses som mala vždy dobrý a bezbolestný, a v rodine samé pôrody "dvakrát kýchnem a ani neviem ako sa tu ten malý človek zjavil", tak dúfam, že to bude tak aj u mňa :D

emasss111
autor
14. nov 2017

@miluna777 a už aj máš aj poslíčkov???....veľmi je to nepríjemné?...a ozaj prvé bábo to bude, či? 🙂 tak držím palce, aby si mal aj ty "kýchajúci" pôrod 😀 aj ja by som taký brala....ale moja mama môjho brata ako prvorodeného porodila až pomocou kliešti...tak ja zas dúfam, že toto dedičné nie je 🙏

miluna777
14. nov 2017

@emasss111 Hej hej, prvé. Akože dáke boliestky zčasu na čas sú, no neviem to presne identifikovať. Spravím "jau" a neviem, či ma bolia inštalácie (mám plné črevá, močák), či som sa iba presedela, či to sú poslíčkovia. Iba raz som si bola istá, že to sú poslíčkovia, to bolo akoby ma niekto za brucho chňapol zospoda, nebolo to bolestivé, skôr čudné. Pak mi doktor došiel na mykózu, nasadil liečbu a "poslíčkovia" boli fuč :D Tak ťažko povedať. Možno to ta mykóza vyvolávala a dráždila. Stále hovorím, že toto je jednoducho druhý stav - všetko je inak, než normál 😅 Celé tehotenstvo, keď som sa posťažovala na bolesť, boli nakoniec to plyny alebo močovod alebo črevá. A ja strachy, že potrat, predčasný pôrod 😂 Prvorodička preplašená, klasika 😂

miluna777
14. nov 2017

@emasss111 A ono je to nakoniec stále individuálne, to si človek nevyberie a môže špekulovať, po kom zdedí pôrod 😅 Už mám hnedé gate, no aj tak už to chcem mať za sebou. Brucho ako hroch, ledva sa tackám, teším sa, až budem zas schopná fungovat bez fučenia za jedny schody 😂

emasss111
autor
14. nov 2017

@miluna777 no týmito boliestkami sa asi telo pripravuje na pôrod...aby to potom neboli také šoky 😅 ja sa už teším, keď budem mať bruško...zatiaľ len vyzerám, že som sa viac napapala 😀 ale verím, že keď budem už ako ty v 39 tt, tak sa ho budem chcieť čím skôr zbaviť 😕
veď aj ja tak stresujem pri každej bolesti.....a ja som si jedným potratom už prešla, tak to prežívam dosť intenzívne všetko 😨 ale verím, že tentokrát to všetko bude OK 😇
ozaj, aby sme netočili mimo "tému"....ty berieš aké silné tie injekcie???

miluna777
14. nov 2017

@emasss111 Aj ja som sa tak vytešovala z bruška malého, a smrtelne som sa urazila, keď mi niekto v 5. mesiaci povedal, že vyzerám iba tak vypapkane z mekáča :D Teraz v každých šatách vyzerám ako chodiaci šapitó a neobujem si poriadne topánky, haha 😂
Toho potratu je mi ľúto 😢 no snáď u vás maličké urobilo prieskum a teraz pôjdete "naostro" bez problémov.
Ja žiaľ 0,8 až pichám.

emasss111
autor
14. nov 2017

@miluna777 ale ono je to milé, keď žena má také mini tehu bruško....ja už chcem, aby to bolo na mne vidieť....ale nechcem byť ešte ako balón 😅
no asi to tak malo byť ☹ aj ja verím, že tentokrát to bude so šťastným koncom 🙏
a raz či dvakrát denne? ale tak radšej si budeme pichať hocičo, len aby sme mali zdravé bábätká 👶

miluna777
14. nov 2017

@emasss111 Ono to nakoniec utečie ako nič. Teraz dávam 2x0,4, dúfam, že po šestonedelí už si na injekcie ani nespomeniem 😅 Ono som začala asi na 0,3, no v priebehu tehotenstva mi dako vychádzali zle výsledky, dávka sa postupne zvyšovala, až som ostala na 0,8 a ani neviem ako. Ale vraj to nie je bežné, hematologička mi stále hovorí, že som taká záhadná rekordmanka, no.
Ale ona ta balónovitosť je aj nastavením psychiky :D Ja som sa cítila, že akééé obrovsé brucho už v tom 5 mesiaci :D teraz keď si pozriem spätne fotku, tak neviem, či sa mám smiať alebo plakat s tým bachorom čo mám teraz 😂

emasss111
autor
14. nov 2017

@miluna777 a na hematológií ti brávali pravidelne krv?....mne zatiaľ nebrali a to injekcie beriem už skoro dva mesiace...snáď ma budú kontrolovať 🙂 aj môj gyndoš mi na poradni vravel, že nakoľko chodím k hematologičke, ona mi isto bude sledovať hemakoagulačné (alebo také nejaké) faktory, že on teda nemusí....reku fajn...snáď mi tam vezmú krv 😀
no ale o chvíľku už ti brušku aj chýbať bude, uvidíš 😉 ozaj a viete čo to bude? v ktorom tt to lekár videl?

miluna777
14. nov 2017

@emasss111 Jááj, no ja som na hemato chodila raz za 3 - 5 týždňov, podľa potreby, práve pre to, že sa výsledky zhoršovali/menili, tak aby to bolo čo najlepšie prispôsobené realite stále. A tiež som iba potom u gyndoša vybalila správu z hematológie, nerobil to zbytočne navyše.
Vieme, čakáme chlapca, no ukázal sa dosť neskoro, v dákom 22 týždni či kedy. Schovával sa 😂

emasss111
autor
14. nov 2017

@miluna777 no tak aj mne snáď vezme krv doktorka najbližšie....aby sme voľačo nepodcenili ☹ a ty si dopredu vedela, že si budeš musieť v tehu pichať fraxík?....či sa nato prišlo až v tehotenstve?.....ja som šla na hematológiu po tom potrate a tam mi zistili nejaké mutácie, tak "pre istotu" mi injekcie doktorka nasadila.....
jeeej chlapček....aj môj muž by chcel "dediča"....ale tak uvidíme, čo sa nám podarilo "zamiesiť" 😅

miluna777
14. nov 2017

@emasss111 jjj ja som vedela, lebo to mame v rodine, tak som hned bezala na hemato ako som otehotnela. Prve tri mesiace som si ani pichat nemusela, iba sa to sledovalo, no pam sa mutacie prejavili a islo to dole vodou 😂 tak u teba to bude asi naozaj preventivne a ktovie ako s porodom. Treba ti to vynechaju aj skor, podla vysledkov. Moj muz chcel aj aj, no priklanal sa k dievcatku hehe 😂 ale aj z chlapceka radost obrovska. Tuzil uz po tom babu dost. Tak drzim palce, najma nech je to zdrave a uz co to bude, to je nepodstatne... ci princezna ci maly cert, radost bude isto z obidvoch🙂

emasss111
autor
14. nov 2017

@miluna777 no ja by som bola rada, kebyže mi vezmú krv a zistia, ako natom momentálne som 🙂 to by bolo super, kebyže pred pôrodom mi injekcie vysadia a bude pokoj....ale zas ak by sa malo voľačo stať, tak to nie, to si ich budem pichať dokedy bude treba 🙂
moj chcel vždy chlapca, ale teraz tvrdí, že to bude asi dievča a vraj sa teší....tak uvidíme...presne ako píšeš, je to jedno, hlavne nech je zdravé...a pravdupovediac ja vôbec neviem, čoby som viac chcela 😲

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre