Je lepší pôrod bez nástrihu?

lucica
5. máj 2014

Ahojte, mám otázočku asi hlavne na viacrodičky alebo zdravotníčky. Prvý pôrod som bola nastrihnutá, ale dosť som sa aj roztrhla a bola som zašívaná (dokonca v narkóze - ruptúra 2. stupna). Myslíte, že je dobrý nápad žiadať pôrodníka, aby sme tentokrát viedli pôrod bez nástrihu??? Čo je lepšie? Samozrejme sa o tom budem rozprávať aj s gynekologičkou aj s pôrodníkom, len by som chcela počuť aj vaše názory.

mmmj
7. máj 2014

ked je nastrih taky nutny, ako niektore pisete, tak nechapem ako rodili zeny stovky a tisice rokov doteraz...
Vsetky cicavce su schopne porodit prirodzene mladata a vyzivovat ich svojim mliekom, len clovek ako najvyssi druh podla niektorych nevie prirodzene ani pocat, ani porodit a ani dojcit? Ja zasnem....
Podla mna je to vsetko len vysledok zasahov do celeho procesu...

greenline
11. sep 2014

ahoj. Nástrih nie je nutný. Rutinný nástrih poškodzuje zdravie ženy:
http://zenskekruhy.sk/temy/respekt-slobodna-vol...
Možno ste zachytili náš ebook, v ktorom sme okrem iného porovnávali, akú mieru nástrihov hrádze mali rôzne krajiny Európy v roku 2010 pri vaginálnom pôrode. Slovensko sa umiestnilo na nelichotivom mieste, takmer na chvoste, s mierou 69%. Na opačnom konci, s mierou nástrihov iba 4.9%[1], sa umiestnilo Dánsko. Potešilo nás, že v krajine s kvalitnou zdravotnou starostlivosťou o tehotné a rodiace ženy, môže byť miera nástrihov taká nízka. Chceli sme preto vedieť, ako sa k takýmto výsledkom v Dánsku dopracovali a ako je možné takúto dobrú prax implementovať aj v systéme, kde sa nástrih hrádze používa príliš často. Odpovedala nám povolaná osoba, Jette Aaroe Clausen, PhD., pôrodná asistentka a Associate Professor na katedre pôrodnej asistencie na Metropolitan University College v Kodani.

oktobermimi
11. sep 2014

@lucica ja som rodila bez nástrihu aj ked mam len 1babo ale bez nástrihu podla ma to je zbytočné a neprirodzene

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
daniela1983
14. sep 2014

@anetkaadamko brrr neprimne predstava, ze by prave tam dole mal mat clovek mrtve miesto...

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ukulela
14. sep 2014

baby, su pripady, ked je nastrih lepsia volba. alebo radsej vytlacit velikanske babo a rupnut az po / cez konecnik? nastrih je v tom pripade setrnejsi.
na druhej strane, rutinny nastrih je k zene velmi nesetrny, len ulahcuje lekarom robotu. keby sa vacsina porodov neurychlovala anzeny by sa nechali rodit v inej polohe ako na koze a nemuseli tlacit proti gravitacii ked lekar prikaze (ale tlacili by ked je toim dobre) tak by tych nastrihov bolo ovela menej.

daniela1983
14. sep 2014

@anetkaadamko no tak v klasickej polohe asi neslo. ale teoreticky ak by si cvicila s epinom, mala moznost volit si polohu podla seba...tak je dost mozne ze pripadne nadtrhnutie by bolo mensie ako nastrih. inak to si obe deticky mala take velke?

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
daniela1983
14. sep 2014

@anetkaadamko no tak hodne bab porodi bez nastrihu deti okolo 4kg, len ako sa uz pisalo, poloha pri tom je dolezita, kedze v tej klasickej su porodne cesty o 30% uzsie

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jika80
14. sep 2014

Ja som rodila bez nastrihu a je to úplná pohoda, hneď po pôrode som behala ako srnka,ani som nevedela, že som vôbec rodila. Ale rodila som v kľaku a hrádzu mi celý čas osetrovali

daniela1983
14. sep 2014

@jika80 no presne taky pocit som mala, len teda som rodila v sede a hradzu mi tiez nahrievali cely cas, takze dieta vypadlo ako sa vyjadrila dula

mirka0703
14. sep 2014

ja som tiez nemala nastrih a mala som asi 2stichy a tiez som uz 5 hod. po porode som chodila po chodbe aj ked sa to sestrickam nepacilo a kazali oddychovat.... 🙂 ale nastrih nebol potrebny

lilitela
16. feb 2016

Baby, a druhy nastrih sa robieva v mieste prveho? Je mozne porodit druhy krat bez nastrihu, teda mam na mysli, ci tkaniva tej jazvy z prveho nastrihu vyrazne nestratia elasticitu a vlastne je to este horsie ako prvykrat? Vdaka

julia283
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katuliena82
25. feb 2016

@lilitela rodila som 2x bez nastrihu, lebo hlavicka sla krasne von...ale maly isiel ,,na Supermana,, s rukou dopredu. Tak ma nehorazne dotrhalo. Volila by som uz radsej nastrih

aniko92
25. feb 2016

@lilitela ahoj.ja som prvé rodila s nastrihom.ale při druhom ma lekar nestihol nastrihnut lebo sa malá ponahlala ☺ tak ze ma poriadne dotrhala mne osobne to viac vyhovovalo stym nastrihom...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre