Je lepšie rodiť cisárskym rezom alebo normálne?

minnehaha2005
23. sep 2010

Ja mam na vyber, nezijem na Slovensku, tak to mam tu umoznene. Nebudem mat tu nikoho, kto by mi pomohol po porode okrem mojho manzela, ktory bude musiet chodit do prace po porode.

dadis
24. sep 2010

ja som rodila 2x CR, prvy krat pre prenasanie a ziadnu reakciu na vyvolanie porodu, maly mal 3950g, bol pomerne vysoko v porodnych cestach a bol tam nepomer pannvy a jeho hlavicky....druhy krat som chcela ist prirodzene, mala som uz vybavenu EPI, citila som, ze to zvladnem, aj babatko sa mi subjektivne videlo v brusku mensie a najma som to chcela zazit aj prirodzene, no nakoniec sa moj porodnik rozhodol pre CR, pre suspektne velky plod, ktory sa bohuzial nepotrvrdil (3250g)...prvy CR som mala so spinalnou analegezou....hned po porode ma previezli na izbu na oddeleni, druhy porod som mala v celkovej anesteze (pretoze som mala nizke tromobocyty) a uz bolo zavedene, ze 24h musi byt zena po CR na JISke...co bolo dost zle, necitila som sa tam dobre, babatka nam nosili velmi zriedkavo...inak, zvladala som prve pooperacne dni vyborne, vobec som nemala najmensi problem s mobilitou...v porovnani so slepakom, ktory mi brali v 20tke, to bolo o 100% lepsie..o babatko som sa hned po porode starala sama, bez pomoci, manzel musel ist do prace...vratane vynasania kocika do schodov...a inak manzel, ten mi stale hovori, ze je rad, ze som isla CR, ale je to len chlap a darmo mu budes vysvetlovat... 🙄 🙄

dai
24. sep 2010

rodila som len raz - prirodzene bez epi, takze neviem porovnat s cisarskym...
oba sposoby maju pozitiva aj negativa... pri cisarskom nemas bolesti pocas porodu, to je asi jeho vyhoda - ja mam dost vysoky prah fyzickej bolesti, kedze som velku cast svojho zivota bojovala s velmi bolestivou menstruaciou... mne porod prisiel ako slabsi odvar menstruacie - trval 2 hodiny a mala bola na svete ani som nevedela ako... tym padom som sa fajn dotrhala, cize mna viac bolelo zasivanie ako porod... detto po porode som mala velke problemy so sitim a mala som pocit ze radsej by som mala ranu na bruchu ako tam dole ( sediet normalne som nemohla este 2 mesiace po porode )

napriek tomu som asi za prirodzeny porod pokial nie su ziadne komplikacie. Sekcia je stale operativny zasah do organizmu, moze mat vela vedlajsich komplikacii ako kazda operacia. V konecnom dosledku vam zostane aj jazva a oslabi sa maternica ( preto aj dalsie porody zeny vacsinou musia podstupovat sekciu ) - prirodzeny porod nech je akykolvek, pokial skonci dobre, tak po 2-3 mesiacoch je zena aj jej organizmus plne zotavena bez nejakych ran na tele...

atrami
24. sep 2010

Asi máloktorá žena nieje ubolená po porode a je jedno ako rodí. Ja som mala všetky sekciou, kvoli veľkosti plodu. Tiež som nemala po ruke nikoho, kto by mi pomohol. Počas pobytu v nemocnici, manžel chodil do práce, deti boli v školke. Po návrate domov som už bola sama. Nejako sme to zvládli. Zvládneš to aj Ty. Navar si zásoby do marazáku. Rozne nezahustené polievky- dorobíš potom. Rozne mäsá. Varenie som riešila cez reštauráciu.

anelehka
24. sep 2010

ahoj,ja mam dve deti a obe isli sekciou,museli.Neviem,co je rodit prirodzene,ale aj sekcia vie poriadne boliet.Pri druhom som mala problem s ranou zapalila sa mi chodila som 3 tyzdne so stichmi,co mi ich dr.nechcela dat prec,lebo sa bala,ze sa mi otvori brucho,mali ste vidiet,ako som sa pohybovala,od strachu,ze mi prasknu tie nite,blee,no a pri prvom mi vytekal dlho z rany hnis 😝 takze nic moc.

mysinka2007
24. sep 2010

ahoj, ja som rodila prirodzene, pôrod bol aký bol, ale tie popôrodné stavy boli príšerné ☹ , neprajem to nikomu, žiadne rýchle hojenie sa nekonalo, všetky možné komplikácie, druhý krát by som bola za sekciu 😝

slivocka123
24. sep 2010

Ahoj. Ja som rodila cisarakom. Pri druhom tiez asi pojdem na cisarak. Zotavovanie som znasala celom fajn. Akurat prvy den po, to bolo hrozne. Rodila som o osmej vecer. Na druhy den vecer o osmej som si uz zobrala maleho k sebe a zacali sme fungovat. Je pravda, ze jedine negativum toho je, ze som nemala maleho hned po porode pri sebe. Akurat mi ho prieniesli ukazat a trosicku sa s nim pomojkat. Samozrejme, ze ma to bolelo, ale dalo sa to vydrzat. Bolelo ma to len ked som vstavala z postele alebo si isla lahnut. Inak celkom pohoda. Na izbe som bola s babami, ktore rodili klasicky a tiez ich to bolelo. Podstatne je to co najskor rozchodit. Treba hned od zaciatku, teda od druheho dna, sa co najviac pohybovat. Nesterit sa a behom tyzdna je bolest prec. Po tyzdni som behala ako rybicka. Akurat ked som vstavala z postele, tak som to trosicku este citila, ale to bolo uz nic.

dadaga
24. sep 2010

v ziadnom pripade..necitala som tuto temu, ale normalny porod je super..

brinzulka
24. sep 2010

dva krat som rodila vagin...i ked pre velke deti som bola pripravovana na sekciu..

v jednej disk.relacii gynekolog povedal, ze ak maminka moze rodit prirodzene-nech rodi-dietatko sa osidluje bakter.florou, z porodnych ciest a je to prenho dolezite.

ica9
24. sep 2010

Urcite prirodzene. Uz par hodin po porode som bola uplne fit. Tiez som bola na vsetko sama-manzel si nemohol zobrat dovolenku a zvladala som to super. A ten pocit po prirodzenom porode je neopakovatelny (samozrejme ak je vsetko OK) a zelam kazdej zene aby to zazila 😉

evickapooh
24. sep 2010

starsiu dcerku som porodila normalne s analgetikami porodnik mi dal dolsin injekciu-opiat,vsetko bolo ako po masle ,sice mala som velke bolesti ,lea sa narodila cisarskym- hned po zobudeni ked ma navstivil moj porodnik a povedala som mu ze radsej 5 deti normalne ako 1 cisarskym ,tazko sa zotavujes rana jemi este aj teraz po 18 mesiacoch bolestivo citliva....

jarus74
24. sep 2010

ak by som si mohla vybrat tak urcite normalne cize spontanny porod 🙂 ja som si vyskusala aj 3 krat cisarsky a stale hovorim radsej 10 krat rodit normalne ako sekciou ☹ 🙂

marci1408
24. sep 2010

ja som prvého syna rodila pred 12.rokmi cisárskym a samozrejme v celkovej narkóze, pretože sa inak nedalo vtedy. Bol koncom panvovým, takže som to vedela už vopred, ale malý sa vypýtal na svet skôr, tak som si užila aj pôrodné bolesti 6 hodín. Prvé tri hodiny v 12 min. intervaloch a posledné v 5 min. intervaloch.Ale dalo sa to zvládnuť...nemám na to nejaké desivé spomienky. Chodila som predtým na gravidjogu a veľmi mi pomohol spôsob uvoľňovania a predýchavania bolesti, ktorý nás tam učili. Keď som sa prebrala po narkóze, veľmi sa mi točila hlava a bola mi zima. Tri dni som ležala na infúziach a mala som bolesti, ale nakoľko dobre zvládam bolesť, dalo sa to zvládnuť. Najhoršie bolo vstávanie z postele na druhý deň....ale každý ďalší bol lepší.Malého mi nosili ukazovať, keď nosili aj ostatné detičky na kojenie, ale priložiť som si ho mohla až keď mi na tretí deň odpojili infúzie. Syn sa mi prisal hneď a bez problémov a na druhý deň som sa tak naliala mliečkom, že som mohla kojiť ešte ďalšie tri deti. Kojila som však v sede s vankúšom na kolenách aby som si nenamáhala v ľahu na boku ranu na brušku, ktorá bolela ešte asi 2-3 týždne, ale už asi po 6-7 dňoch by som bola schopná sa o neho postarať...ale bola som dlhšie v nemocnici, kvôli silnému zahlieneniu malého. Teraz čakám druhé bábo a kvôli vcestnej placente musím ísť opäť na cisársky, ale nerobím z toho vedu. Tentoraz však budem mať spinálnu anestézu, ktorá je šetrnejšiak mamine aj k bábätku a malé hneď uvidím.Navyše mi ho dajú skôr na priloženie.Začiatkom roka som bola operovaná v spinále a musím povedať, že sa to nedá porovnať. Vyberali mi tumor z rany po cisárskom. Preležala som síce 24 hod. ale to sa musí aj pri celkovej, ale infúzku som mala iba 1 a pol dňa.
Takže....myslím si, že sa nič nemá znásilňovať...ak je dôvod na cisársky, treba poslúchnuť lekárov a dôverovať im, ale ak nie je...tak neostáva nič iné, len porodiť prirodzene. Ja som takýto pôrod nezažila a tak nemám s čím porovnávať. Tešila som sa, že druhé už porodím takto...no bohužiaľ. Ale nestresujem sa tým. Možno je to tak lepšie...neviem. Samozrejme neodsudzujem žienky, ktoré majú po prvom ťažkom pôrode strach rodiť opäť normálne...moja sestra zažila 24 h. otváranie sa...odtečenie plod. vody v prvých hodinách a napriek tomu ju nechali ju trápiť sa ďalej, viac ako 12 hod. aj keď tam bolo vysoké riziko infekcie kvôli odtečenej vode. Nakoniec dieťa strácalo ozvy a tak ju museli poriadne rozstrihnúť, aby mohli nasadiť malej vakumextraktor (zvon)na hlavičku...kvôli tomu mala potom problémy s očkami. Má z toho pôrodu psych. traumu doteraz a druhé dieťa odmietla. Zošitá bola neskutočne a po dvoch hodinách ju ani neodviezli na izbu ale musela prejsť iba za pomoci sestričky po vlastných!!! Vyčerpaná, roztrhaná...Stalo sa to v Levoči...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre