icon

Má niektorá z vás zašitý krčok maternice?

avatar
marcelka114
21. jan 2008

🙂 ahojte velmi by ma zaujimalo ci niektora z vas nema zasity krcok maternice teda serklage a ci neviete ked sa prestrihne steh ako rychlo nastane porod.Budem rada ak sa zapojite dakujem

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 25. jún 2026 · 256 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Serkláž (cerclage) je chirurgické zašití krčka maternice vykonávané pri insuficiencii krčka alebo po opakovaných potratov a v diskusii sa robila najčastejšie medzi 14. a 24. týždňom tehotenstva, alternatívou v niektorých prípadoch bol pesar.
  • Zákrok trvá zvyčajne krátko (uvedené 10–30 minút), vykonáva sa pod celkovou narkózou alebo spinalnou anestéziou a steh sa väčšinou odstraňuje ambulantne okolo 36.–37. tt alebo pri nástupe pôrodu.
  • V diskusii boli hlásené komplikácie vrátane infekcie, krvácania, zarezávania stehu do tkaniva a spustenia kontrakcií po odstrihnutí stehu; niektoré príspevky uvádzali, že preventívna serkláž je dnes kontroverzná a menej bežná.


Najčastejšie otázky

Q: Kedy sa zvyčajne vykonáva serkláž v tehotenstve?
A: V diskusii ženy uvádzali čas vykonania medzi 14. a 24. týždňom (príklady: 14tt, 18tt, 20tt, 21tt, 22tt, 23tt, 24tt), pričom niektoré prípady mali zákrok aj neskôr (28tt) alebo sa namiesto neho použil pesar.

Q: Aká anestézia sa pri serkláži používa a ako dlho zákrok trvá?
A: Viaceré príspevky opisovali zákrok trvajúci 10–30 minút a vykonaný najčastejšie v celkovej narkóze; niektoré ženy mali serkláž v spinalnej anestézii.

Q: Ako dlho sa po serkláži zvykne zotrvávať v nemocnici alebo v pokoji na lôžku?
A: Po zákroku niektoré ženy zostali 2–5 dní na pozorovanie, boli spomínané pobyty 3 dni, 5 dní alebo aj 10 dní; iné ženy boli prepustené domov a liečili sa v režime kludového režimu doma, niekedy až do konca tehotenstva.

Q: Kedy a ako sa odstraňuje steh a je to bolestivé?
A: Steh sa podľa príspevkov zvyčajne odstraňuje ambulantne okolo 36.–37. tt alebo pri nástupe pôrodu; niektoré ženy opisovali odstrihnutie ako len nepríjemné a bezbolestné, iné uviedli bolesť alebo silné krvácanie a prípady, keď sa po odstrihnutí spustil pôrod v priebehu hodín až niekoľkých dní (príklad: porod 6 dní po odstrihnutí).

Q: Aké komplikácie sú popisované po serkláži?
A: V diskusii boli hlásené infekcia, prechodné krvácanie po zákroku, zarezávanie stehu do tkaniva („zarezával sa“, „zazral do masa“), predčasné odtečenie plodovej vody a vyvolanie predčasného pôrodu.

Q: Čo je pesar a kedy sa používa namiesto serkláže?
A: Pesar je krčekový krúžok, ktorý sa vkladá ambulantne bez narkózy a v diskusii sa používal ako alternatíva pri neskoršom štádiu alebo keď lekár uprednostnil menej invazívne riešenie (uvedené príklady pesarov od 28.–30. tt).

Závery z diskusie

Zhoda

  • Serkláž sa používa pri diagnostikovanej insuficiencii krčka alebo po opakovaných potratov.
  • Zákrok je zvyčajne krátky (10–30 minút) a vykonáva sa v narkóze alebo spinalne; pesar sa vkladá ambulantne bez narkózy.
  • Steh sa najčastejšie odstraňuje ambulantne okolo 36.–37. týždňa alebo pri nástupe pôrodu a odstrihnutie môže viesť k spusteniu kontrakcií/pôrodu.


Sporné názory

  • Niektoré príspevky opisujú preventívny cerclage ako užitočný pri opakovaných stratách a uvádzajú úspešné prípady po zašití v 14. tt, zatiaľ čo iné príspevky a spomienky lekárov (napr. lekár Koucký v diskusii) tvrdia, že preventívny cerclage sa dnes menej často robí a štúdie nepreukázali jednoznačný prínos.
  • Odstránenie stehu je podľa niektorých žien ambulantné a bezbolestné, podľa iných bolo bolestivé, spojené so silným krvácaním alebo so zarezávaním stehu do tkaniva.


Otvorené otázky

  • Pri akých presných hodnotách cervicometrie (mm) by mala byť indikovaná serkláž namiesto pessary pri konkrétnom náleze?
  • Do akej miery preventívny cerclage znižuje riziko predčasného pôrodu v rôznych klinických situáciách (napr. po kyretáži, po 2–4 abortoch)?
  • Aký je štandardizovaný postup pri prevencii infekcie a priamej liečbe zapríčinenej zarezávajúcim stehmi?


Spomenuté značky a firmy

Modrý koník, tehotenstvo.rodinka.sk, nemocnica Levoča, nemocnica Kežmarok, nemocnica Považská Bystrica, Prešov (Fakulta fyzioterapie), Košice, Myjava

Spomenuté produkty a metódy

serkláž/cerclage, pesar, cervicometria, magnézium (magnezko), infúzie, injekcie na vyvinutie pľúc plodu, lieky na potlačenie kontrakcií (tocolytiká), celková narkóza, spinalná anestézia, dvojitý steh, kyretáž

Miesta a osoby

Levoča, Kežmarok, Považská Bystrica, Prešov, Košice, Myjava, lekár Koucký, Radka Majcherová

avatar
horalka007
28. nov 2016

@carmen238 nechcem ta nejak sklamat, ale posledny tyzden na zasitie je max 26...

avatar
carmen238
28. nov 2016

@ala82 áno, za výsledkami som čakala 2 týždne, každý deň som volala a nebolo ich,musela som sama pátrať kde sú

avatar
carmen238
28. nov 2016

@horalka007 dnes som sa nato pýtala primára a ten mi povedal, že 28týždeň tak neviem

avatar
horalka007
28. nov 2016

@carmen238 mna zasivali v aprili v 18t a 1x ked som bola tehotna otvorila som sa v 27 t bola som na prst priechodna s krckom cca 2,5cm to mi bolo povedane, ze od 28 t sa rata predcasny porod a uz sa nesije...tak to iba z mojej skusenosti a v 24 t tam bola zena co jej povedali "zajtra vas zasijeme" a potom dosli, ze to neurobia a lezala v nemocke do 32t...

avatar
ala82
28. nov 2016

@carmen238 asi vsade to robia do ineho tyzdna.u nas tiez len do 26tt.to sa len tak vysledky stratili?dufam ze si ich nasla.

avatar
carmen238
28. nov 2016

@horalka007 tak to už neviem, naschvál som sa nato dnes pýtala tak dúfam, že z toho nebudem mať viac problémov ako mám. Pri prvom tehu ma tiež môj gynekológ poslal zašiť a primár odmietol a vydržali sme v pohode bez problémov. Porodila som 2 týždne pred termínom
@ala82 našla som ich,boli v našej nemocnici, ale nechápem, že na oddelení ich za 2 týždne nemali.

avatar
ala82
28. nov 2016

@carmen238 drzim palce a daj vediet ako si dopadla.

avatar
carmen238
28. nov 2016

@ala82 ďakujem a určite dám 🙂

avatar
carmen238
2. dec 2016

@horalka007
@ala82 už to mám za sebou, nebolo to také strašné ako som si myslela 🙂

avatar
andrea71290
2. dec 2016

Baby ked ste boli na vyberanie stychov ako to prebiehalo? Sli ste hned domov?

avatar
horalka007
2. dec 2016

@andrea71290 bezne hned pustaju domov, ja som ale musela 2 dni zostat na pozorovani...

avatar
andrea71290
2. dec 2016

@horalka007 a mozem sa spytat preco?

avatar
ala82
2. dec 2016

@carmen238 som rada ze to mas za sebov,dokedy tam budes

avatar
ala82
2. dec 2016

@andrea71290 mne ho vyberali v nemocnici,ja som tam lezala tri tyzdne pred koli kontrakciam a ked ho vybrali tak som tam ostala .mna domou nechceli pustit.o par dni nato sa malz narodil

avatar
andrea71290
2. dec 2016

@ala82 aha dakujem. Uvidime co ma caka, ešte mame čas...

avatar
ala82
2. dec 2016

@andrea71290 a neboj vyberanie neboli len trosku je to neprijemne

avatar
carmen238
2. dec 2016

@ala82 včera mi robili zákrok a ešte predtým mi vravel primár, že asi v sobotu domov a dnes vraj povedal, že 5 dní musím ostať len neviem či sa mi streda ráta, zrejme až od včera 5 dní. Neviem tu vydržať

avatar
ala82
2. dec 2016

@carmen238 mna po zakroku pustili o dva dni.uvidis co ti povedia zajtra ak nemas komplikacie mali by ta zajtra pustit.

avatar
carmen238
2. dec 2016

@ala82 teraz bola vizita tak vraj v pondelok ráno, musím vydržať čo už

avatar
ala82
2. dec 2016

@carmen238 uz tolko vy,,drzis,to zbehne.hlavne nech je vsetko ok.

avatar
carmen238
2. dec 2016

@ala82 vydržím len sa tu ten čas strašne vlečie

avatar
ala82
2. dec 2016

@carmen238 viem ja som pri poslednom v nemocnici stravila viac ako tri mesiace.ale teraz ked si spomeniem tak uz to je dost davno

avatar
carmen238
2. dec 2016

@ala82 ďakujem za modré 🙂 obdivujem ťa,že si tak dlho vydržala 🙂 ja mám dosť už teraz 🙂

avatar
ala82
2. dec 2016

@carmen238 neni co obdivovat.robila som to koli malemu.od zaciatku tehu som toho zazila az az.zo zapalu maternice a vajecnikou sa vyklulo tehotenstvo,ktomu necakane.hlavne ze to v brusku vydrzal,lebo ma lekarka strasila potratom.ze to nevyzera dobre.len vela odpocivaj a nenamahaj sa.

avatar
carmen238
2. dec 2016

@ala82 ale je čo obdivovať, keď musíš byť v nemocnici a doma ťa čakajú detičky 🙂 mňa čaká synček s manželom a už sa na nich strašne teším 🙂 snáď to aj u nás tak šťastlivo dopadne a do nemocnice už len porodiť 🙂

avatar
horalka007
2. dec 2016

@andrea71290 no lebo som uz nemala takmer z toho krcka nic, jednoducho pustili steh a hned zasiel len ten steh drzal a ked to pustili vsetko bolo fuc a take tlaky som mala..

avatar
ala82
2. dec 2016

@carmen238 neboj bude dobre a dotiahnes to pekne do stastneho konca.takze muz sa stara o maleho?

avatar
sevcikovaanna
2. dec 2016

Ked som mala problémy v 16tt v nemocnici my ho odporucali zašiť ked skonci spojenie...moja lekárka čakala potom my povedala že je to staromodne a rizikove,citila som ze sa niečo deje a vysmiala ma ze to moc prezivam...vysledok potrat v 20tt...po prichode z nemocnice pokrcila plecami stalo sa bude ďalšie....v nemocnici ma tak vycistili tak ze beriem hormony a ak nezaberu som neplodna..zasitie my mohlo zachanit chlapceka nikomu to nezelam prezit

avatar
carmen238
2. dec 2016

@ala82 áno a našťastie to spolu zvládajú 🙂 som tu už 3x tak už to majú natrénované 🙂
@sevcikovaanna to ma veľmi mrzí, mňa môj gynekológ poslal tiež zašit pri prvom a v nemocnici primár odmietol, ale našťastie to u nás dopadlo dobre. Prajem ti nech bude všetko v poriadku 🙂

avatar
carmen238
8. feb 2017

Dnes máme 38tt a čaká ma prestrihnutie stehu,mám si brať aj tašku pre každý prípad tak snáď to nebude bolieť a nebudem musieť zostať ležať a malinká by mohla ešte chvíľu vydržať 🙂 divím sa,že sme to tak pekne dotiahli lebo som doma neležala,ale robila bežné veci akoby nič 🙂