Máte skúsenosti s pôrodom vo Švajčiarsku?

riag
13. apr 2010

Ahojte dievcata,ma niektora z Vas skusenosti s porodom vo Svajciarsku? 🙂

bubelko
28. nov 2013

@cawes neprekvapilo by ma to. viem, ze mi kamoska spominala, ze nemohla rodit doma, lebo bola poistena len kratko. takze je dobre si vsetko pre istotu overit a popytat sa, co konkretne preplatia a nepreplatia.

cawes
28. nov 2013

@bubelko hej kamoska prisla sem prihlasila sa a kratko na to ostala tehotna a ltt jej to vyslo ze ked isla rodit bolo to po roku od poistenia a este to museli überprüfen ci jej to uznaju alebo nie

bubelko
28. nov 2013

@cawes no tato dosla tehotna, takze ju poistili, aj porodila, preplatili. ako vyznat sa niekedy v tych poistkach je normalne veda 😉

nokomis
3. dec 2013

Zdravím Vás dievčatá, prečítala som Vaše príspevky k tejto téme, len mám ešte jednu otázku. Som v 21tt a zatiaľ stále na SR, manžel má možnosť ísť pracovať do Švajčiarska a nevieme, čo urobiť, či odrodiť a potom ísť aj s dieťaťom do Švajčiarska, alebo ísť už po Novom roku a v apríli odrodiť tam. Ako je to potom s bábätkom a jeho národnosťou a občianstvom, nie je problém s cestovaním na SR a podobne? Nie je to zbytočne komplikované? Budem vďačná za každú info 🙂 Ďakujem

fetinko
16. dec 2013

baby neviete kolko moze stat porod v privátnej klinike,mam len zakladne poistenie,dakujem

fetinko
16. dec 2013

a mate niekto skusenosti s porodnymi domami?plati sa?

bubelko
16. dec 2013

@nokomis takze na porod musis byt poistena, plus su tam nejake extra podmienky, kolko musis byt poistena, ktore ma kazda poistovna ine. dieta, ktore sa narodi vo sui ma obcianstvo po rodicoch, t.j. vo vasom pripade slovenske. vo sui dostanes sui rl, ten musis nechat apostilovat, a potom na konzulate v zh alebo na ambasade v berne vybavit svk rl - to trva cca. 3m. na zaklade toho potom vybavis pas. ak chces cestovat skor, musis mat vycestovaci nahradny pas. ten ti urobia tiez v berne.

@fetinko to je velmi individualne. zalezi od samotnej privatnej kliniky. treba si vypytat kostenvorschlag priamo v tej klinike. 😉

bubelko
16. dec 2013

@fetinko porodne domy pokial su na listine spitalov, tak su preplacane poistovnov. teda porod. pobyt uz nemusi byt hradeny. preco chces rodit v privatnej klinike ci v porodnom dome?

fetinko
16. dec 2013

dakujem za info,na pas som uplne zabudla, moj gynekolog rodi na tej privátnej klinike, zdalo som mi to fajn ze ma pozna atd,a porodny dom ma napadol z toho hladiska,ze sa mi to tam zda take menej nemocnicne,a tuzim po prirodzenom porode,ked pridem do nemocnice ani nebudem vediet co som mnou robia,neviem ako to tu bezi viem ze na sk je to des,pichaju oxytociny,ponahlahju sa nastrihuju..

fetinko
16. dec 2013

som v kantone luzern,asi naj riesienie by bolo rodit v nemocnici v luzerne.a neviete ci je porodne v luzerne?

bubelko
16. dec 2013

@fetinko tu v nemocnici neponahlaju, nestrihaju, ziadne holenie ani klystir. rodila som tu 2x - ani raz s vlastnou dr., oba razy v statnej nemocnici - uni spital zh a kantonsspital baden.
vyvolavaju cca. 10-14dni po porode. podla stavu babatka. do terminu som chodila k vlastnej dr. potom ma prehodila do spitala, pretoze som prenasala.
epi - mozes mat, nemusis. nemusis nic hlasit vopred. rozdiel medzi privatnou a statnou je, ze v privatnej si sama na izbe, v statnej standardne 2-3. zalezi od vytazenia.
v ktorom kantone sa chystas rodit?
ak tvoj gynekolog rodi na tej klinike, tak sa ho pri najblizsej kontrole opytaj, ze ktoru nemocnicu by ti odporucal 😉

bubelko
16. dec 2013

@fetinko luzern by mal vyplacat. najlepsie je opytat sa priamo na ahv 😉

fetinko
16. dec 2013

ked ja tuzim rodit vo vode a to v statnych nemocniciach asi nebude mozne ze?

cawes
16. dec 2013

@fetinko ahoj je to aj mozne v statnych resp ak si tehotna a si tu tak treba zajst do najblizsej nemocnice a tam sa popytat ja som rodila v mannedorfe myslim ze to neni uplne statna neviem a maju tam aj vanu aj som to mala vybrate ale kvoli epiduralke som nakoniec nemohla

bubelko
16. dec 2013

@fetinko v statnej nemocnici mas k vyberu vsetko mozne - porod do vody - musis ale splnat podmienky - t.j. ziadne infekcie a podobne. to maju vsetko vypisane. taktiez mas k moznosti porodnu postel - nie kozu, dalej snuru, hockerlik.
https://www.luks.ch/standorte/luzern/kliniken/f...
tu mas kantonsspital luzern, druha klinika je v sursee. neviem, ktoru mas blizsie. cez ten link sa da preklikat na obe.

ale ak chces, tak si naozaj vypytaj kostenvorschlag z tej privatjnej kliniky? pripadne sa pozri na ich webstranku, niekedy su tam sumy priamo vypisane. 😉

charlie1980
16. dec 2013

@bubelko @fetinko Tak ja vam baby mozem povedat, ze uz som bola nahnevana. Tu totiz vobec nekontroluju prietoky ako u nas, aspon o tom neviem a ked aj, tak urcite nie kazdy tyzden v 9.mesiaci. Akurat od 40.tyzdna sa chodi kazde dva dni na CTG...u mojej doktorky bolo vsetko v poriadku. Lenze ja som maleho stale akosi menej citila...bol ovela lenivejsi. No a ako sa to stale hovori, ze babatko uz nema dost miesta, moj vnutorny pocit mi stale hovoril, ze musim rodit. Za posledne dva tyzdne mi uz nebolo dobre, citila som, ze nieco je ine. A tak som chodila na CTG do Zollikonu a naliehala som na vyvolanie porodu. Nechceli o tom ani pocut, vraj dietatko vie, kedy je cas. Potom ze teda ak bude miesto, tak mi ho vyvolaju, ale predtym si musim zavolat. A to som privatne poistena. No nic, miesto bolo o dva dni, tak som nabehla do nemocnice. Skoncilo to sekciou, co som bola rada...A presne ako som to citila....voda bola zelena a placenta prezreta. Keby som na nich netlacila, urcite by ma nechali cakat...ktovie, ako by to dopadlo, ale som rada, ze to dopadlo dobre. No a pri prepustani bola za mnou doktorka, ktora ma operovala a pochvalila ma, ze som dala na moju intuiiciu, ze to bolo spravne rozhodnutie. Niekedy ma fakt s.....e, ze ti Svajciari su vo vsetkom taki "locker"

bubelko
16. dec 2013

@charlie1980 no vidis, a na svk sa baby stazuju, ze su moc pod kontrolou 😉 a teraz si vyber 😉
ja som inak zakladne poistena, a na kontrolu som chodila pri prenasani v uni spitali kazde 3 dni a pri jonasovi mi vyvolali skor - ale po konzultacii s primarkou. ja som na nich tlacila, pretoze bol zas velky odhad a nemala som chut rodit dalsie medvieda. pa bola vtipna: ze sa nemam bat, ze uz som predsa jedno porodila, takze uz to nebude problem 😀
a pockaj aki su locker, co sa tyka detskych chorob 😉

charlie1980
16. dec 2013

@bubelko Ja si myslim, ze u nas tehotenstvo a celkovy pristup k tehotnym zenam, je ovela lepsi...Pocnuc kontrolami u tehotnych, ako aj zamestnavatel berie vacsi ohlad na tehotnu, konciac materskou dovolenkou. Takze baby na SVK, nestazujte si 🙂 Je tam o vas fajn postarane 🙂 Ja som robila az do uuuuuuplne posledneho dna, rozlucila som sa s kolegynami, vraj "Caute, vecer idem do Spitalu" a mojho zamestnavatela ani nenapadlo nechat ma aspon tyzden pred porodom doma, a pritom vedel, ze uz prenasam. Ale to je asi individi a kazdy sa k tomu stavia inak. Neviem, preco tu robia take halooooo okolo toho vyvolania porodu. Alebo to aj u nas.....?
No a s tymi detskymi lekarmi si ma teda uz vopred potesila. Akurat zajtra mame kontrolu a maly ma sople, odkedy sme sa z porodnice vratili. Raz menej, raz viac, tak som zvedava, co mi zase na to povie.

bubelko
16. dec 2013

@charlie1980 neviem zhodnotit, ktory pristup je lepsi, mne miestny vyhovoval. ale je fakt iny, to som pochopila, ked sme sa bavili so sestrou - rozne vysetrenia, castejsie kontroly, snaha zachranit tehu hned od zaciatku, teda aj do toho 3m. a aj celkovo mam pocit, ze socialny system ako taky na svk je vymysleny dobre, len je problematicke castokrat prevedenie.

a co sa pediatrov tyka - zalezi na akeho narazis, ale väcsina razi teoriu - sople, kasel nie su problem a uz vobec nie choroba, dokonca ani s laryngitidou sa neostava doma. lukas isiel normalne do skolky, jonas do sg. takze - choroba je vtedy, ak ma dieta teplotu. teplota je od 38.5, od 38.0-38.5 je zvysena, do 38 je u deti normalny a bezny jav... 😉 aspon teda podla mojho pediatra, a väcsinou ma pravdu. ja meriam len ked fakt citim, ze su horuci ako piecka alebo ak sa zacnu z nicoho nic ukladat uprostred dna 😉

fetinko
26. feb 2014

ahojte,som v 21tt a ma napadlo,ze u dr mi ani raz doteraz nebrali krv zo zily,len z prsta asi na hemoglobin,alebo aj ten papierik so s kvapkou krvi posielaju do labaku na vysetrenie ci je babo ok?na sk sa to vola nejaky skrining a tripple testy..som z toho nejak nervozna

bubelko
26. feb 2014

@fetinko co sa tripple testov tyka, tak väcsinou ich robia len na zaklade ultrazvuku - nackentransparenzmessun - to ti urcite robili. ak sa im nieco nezda, alebo mas vyssi vek, mozu zvazit aj krvny rozbor alebo ho robia na tvoju ziadost - vtedy si ho ale platis sama.
tu mas zoznam testov, ktore sa robia - ale nie standardne
http://www.kantonsspitalbaden.ch/baden_d/Frauen...
este pre info:
http://www.swissmom.ch/schwangerschaft/medizini...

fetinko
26. feb 2014

dakujem za linky 🙂
na sk sa to robi kazdej tehulke,to je sranda..a citam ze to nackenmessun sa robi v 11-13 tt a ja som bola v 10tt a potom v 15tt a to utz nerobil.teraz som bola v 20tt a meral babo utz vse ok.asi by som to mala prestat riesit..

bubelko
26. feb 2014

@fetinko skus sa ho normalne opytat na vsetko, co ta zaujima 😉 ja ked som sa pytala, dostala som odpoved - na hocico. a toto nie su hluposti 😉

slniecko77
26. feb 2014

@bubelko prepacte dievcata, ze vam sem nakukam 🙂 len ma zaujima, aka standartna prenatalna diagnostika sa robi v krajinach Europy.
Nerozumiem nemecky, ale z linkov ktore si tu dala som pochopila, ze NT screening sa vo Svajciarsku nerobi bezne a povazuje sa za nadstandard? A ako je to s morfologickym ultrazvukom v cca 20tt?

fetinko
26. feb 2014

@slniecko77 no presne mne ten nt scrining nerobil,preto sa teraz nato pytam,a v 20tt mi babo potrobne meral kazdu kosticku na utz,to je ten morfologicky utz?asi z utz by videl ze neico nie je ok..snad.ked sa tu nerobi ten scrining..na sk to robia kazdej,a mozno zbytocne???musim sa veru popytat ale k dr idem az za mesiac..musim sa nejak dat do kludu

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubelko
26. feb 2014

@slniecko77 v principe to prebieha tak, ze k lekarovi ides okolo 9-10tt (niekedy az v 11-12tt). vtedy urobi velku kontrolu - odspodu, krv na protilatky proti chorobam. potom su kontroly kazde 4-6 tyzdnov - to je u kazdeho lekara indivindi. beru ti krv na zelezo, moc na bielkoviny, meraju tlak a okolo 34-36 tt CTG.
väcsinou sa robi sono - ci pocut srdce, ake je babo velke, zmeria sa brucho. ale tot vsjo.
ostatne - bud na zaklade veku ci podozrenia alebo rodinnej anamnezy - to potom preplaca poistovna. inak len na vlastnu ziadost a vlastne naklady. nepovazuje sa to za ani tak za nadstandard, ako za zbytocnost...

do 12tt sa nesnazia udrzat plod - t.j. ziadne lieky, zasivanie krcka a podobne.
okolo 28tt sa prihlasis do porodnice, kde budes rodit. tam ta po termine dr. presunie na kontroly a oni rozhoduju o dalsom postupe.

prenasat nechavaju max. 10-14 dni.

slniecko77
26. feb 2014

@fetinko praveze ani na Slovensku sa nerobi standardne, robia sa speci krvne testy a kontroluje sa prejasnenie sije, pritomnost nazalnej kosticky, mal by to robit certifikovany lekar. Na Slovensku to robi takmer kazdy gynekolog, aj bez certifikatu 😖 tieto krvne testy su ine ako tripple (tie casto vykazuju falosnu pozitivitu), su to kombinovane testy..spolu so sonom maju cca 85% pravdivost.
Ja zijem v UK a tieto testy su hradene zo zdr. poistenia a kazda zena ich ma zadarmo, pokial ich samozrejme neodmietne, na co ma narok.
Podla popisu ti robili morfologicky ultrazvuk - anatomy scan. Je to taka "skladacka" spolu so vsetkymi vysetreniami. A aj na morfo sono sa da vylucit Down syndrom, razstep chrbtice atd. Ale samozrejme nic nie je 100% ale tieto metody napomahaju k uspesnej prenatalnej diagnostike.
A pomaly zistujem, ze UK je na tom dost slusne..co ma tesi.

bubelko
26. feb 2014

@fetinko hej, u utz by videl, ak by nieco nestimovalo. neboj sa. neviem, aky mas vek, ale ak by si mala nad 35, tak by ti urobil vsetko - aj krvny skreening.
inak mna sa gynekolog pytal, ze ci chcem nejake ine vysetrenia ako standard, kedze jonasa som mala az po 30 😉 ale ja som odmietla, takze len tie zakladne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre