Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

strapco13
22. apr 2010

henrike,,mala si smolu, ale zaroven stastie, ze to dopadlo nakoniec dobre
len...vztah matky a dietata nemusi vobec utrpiet cisarom...je to otazka psychiky matky...kamoska mi rodila teraz cisarom /mala naozaj zdravotne indikacie na sekciu..nie len, ze chcem..ako je to moderne/ a ziaden babyblues, laktacia nabehla a laska tam je 😵

etnicka..predporodne kurzy su strasne dolezite..a moj nazor mali by tiez spadat do platieb hradenych poistovnou

co sa tyka platieb za pritomnost partnera a duly...kedze nie su platene poistovnou /mali by byt/...nemocnica niomi ziskava financie..nasa nemocka aj vdaka nim vyhodila z porodnice tie hnusne rovne stoly a mame nove, pekne, polohovatelne, takisto stol na vysetrovni bol novy...comu som sa tesila, lebo predtym bolo treba liezt pomaly na plafon, co bol taky vysoky..a liezt tam s bruchom bolo ako horska tura 😝

strapco13
22. apr 2010

cokolvek sa podnikne musi byt na papiri..dnesna doba je taka /nielen v zdravotnictve/..co nie je na papieri, to neplati

zuzi118
22. apr 2010

Ja tiez nie som apriori proti poplatkom... ale som proti obmedzeniam ake su napr na kramaroch - len jedna osoba a aj to len na zaverecne finale (ak ma clovek stastie na sluzbu, tak to ide aj pocas celeho porodu, ak nie tak mamina je na vzdycharni a otecko na chodbe 😒 ).

Co sa mna tyka, momentalne u man na nejake spisovanie peticie nie je kapacita. Uz teraz mam miestami pocit, ze som si odhryzla vacsi kus kolaca nez dokazem prezut. Mozno o rok ked dokoncim skolu...

strapco13
22. apr 2010

zuzi..to o kramaroch som uz pocula 😝 ..u nas, ked sa zaplati, tak je tam partner cely cas

henrike
22. apr 2010

No ... ja som to pisomne vyjadrila, kedze mi pred odchodom dali vyplnit dotaznik. Napisala som tam vsetko, co sa mi ohladne novorodeneckeho oddelenia nepacilo. Pisomne sa stazovala aj moja sestra pred tymi 3. rokmi ... a vidite, nic sa nedeje. 40 rokov je proste 40 rokov ... je to tam od zakladov prehnite ... Pokial tam bude tato vrchna sestra, nic sa nezmeni ...
Nastastie je tam aj zavan mladsieho ducha a su tam uzasne sestry a laktacna poradkyna. Niektore nam veeelmi pomohli.
Strapco: samozrejme ze laska tu je aj po sekcii!!! Zle si ma pochopila! A nepresvedcis ma, ze nie je rozdiel v prezivani materstva pri sekcii a prirodzenom porode ... Po sekcii si uplne paralyzovana minimalne 24 hodin ... si vydana na pospas personalu a aj Tvoje dieta. Po normalnom porode si oddychnes a ak je vsetko v poriadku, si so svojim dietatom a uz v porodnici pracujes na budovani vzajomneho vztahu. Mne malu len nosili a az po urputnych bojoch sa mi po 5. dnoch podarilo docielit, ze mi ju vacsinu dna nechali na izbe. A to som sa zotavovala naozaj zazracne rychlo (kvoli malej som sa snazila). Hned ked ma odpojili od pristrojov som sa postavila na nohy a fungovala ...

strapco13
22. apr 2010

henrike.. 😉
u nas daju po sekcii na cely den na izbu najneskor . den po porode...a cez den ak si schpna mas dieta pri sebe
po prirodzenom..hned na 2. den ho mas pri sebe, predtym, ako sa matka citi...ja som si ho vypytala uz po 2 hodkach..na noc mi ho este zobrali a nosili na kojenie..nedokrmovali..len raz s mojim suhlasom a striekackou..nenabehlo mi mlieko a maly strasne schudol ☹

a tie dotazniky su anonymne 😝 a moze sa niekde stratit..a bohuzial nic neriesia...lepsia je oficialna staznost riaditelovi

lucia123
22. apr 2010

Ste sa niak rozpisali 🙂
Henrike,
Vela rizikovych tehotenstiev a sekcii je koli zdravotnemu stavu buducich mamiciek, staci sa im pozriet do taniera. Dalej je tu aj prilisna "starostlivost" lekarov, mnozstvo ultrazvukov, ockovaniam, testov a podobnych hluposti, zase ide len o peniaze. Samozrejme, u rizikovych tehu su tieto vysetrenia dolezite, ale poznam nejednu mamicku, ktorej povedali tie MUDre hlavy, ze budu mat dietatko s down. syndromom a oni maju krasne zdrave deti. Viete si predsavit ten stres v tehu? A porod? To cakanie? Prave preto som sa ja vsetkym tymto vysetreniam vyhla, ako som len mohla.
Ja nepartim k ludom, ktori vypisuju a stazuju sa na nespravnych miestach z prepotenych stoliciek, zdvihnem vzdy zadok a idem za kompetentnymi ludmi, ktori vedia vykonat napravu v dohladnom case. Rozsirujem info, kde len mozem.

henrike
22. apr 2010

Mate pravdu ... mala som sa stazovat vyssie, nie iba u vrchnej a lekarov ... Ale to mozem urobit aj teraz, nie? Teraz uz na to mozno budem mat viac energie a chuti ako vtedy, ked som bola po troch mesiacoch stravenych v nemocniciach uplne vycucana tym prostredim a vsetkym dianim okolo mna a malej (ja som pred tehotenstvom NIKDY nebola hospitalizovana a zrazu toto ...).
Co sa tyka zdravotneho stavu mamiciek ... bola som uplne zdrava, nikdy som nemala ziadne vaznejsie zdrav. problemy. Az tehotenstvom sa to vsetko spustilo. Moja strava bola tiez OK - si myslim (zila som zo zeleniny, roznych klickov, piekli sme si vlastny chlebik ... no proste snazila som sa ...). Naozaj netusim, preco sa to tak zvrtlo.
Ale asi nema vyznam to uz riesit a vracat sa k tomu. Alebo ma??? Sama neviem.
Proste to dopadlo inac ako som chcela ... a asi som to este doteraz "neprijala". Musim na tom popracovat!

zuzi118
22. apr 2010

strapco - no je laska a laska. Laska vedoma, ze dieta milujem, tesila som sa na neho... a laska podvedoma... ta co ide so srdca. Poviem to na rovinu, prve tyzdne som sa vobec so syna netesila. Hoci bol chcene, s laskou ocakavane dieta... ja som miesto nesmiernej lasky (ktoru nastastie uz teraz citim) citila len velky strach a velku zodpovednost, aby bol v poriadku. Vedome to bolo moje milovane dieta, ale po citovej stranke mi bolo cudzie. Znie to hrozne a aj to hrozne bolo. pomaly som sa nenavidela, ze co som to za matku...

demoisellem
22. apr 2010
strapco13
22. apr 2010

zuzi...mozno..pre mna ale laska znamena iba ten podvedomy cit..a ten bud je alebo nie je...lebo rozumom milovat nevieme..iba srdcom..lebo srdcu je jedno, kto je, co, je, preco, je...nekladie si ziasdne podmienky, otazky..proste miluje
to, ze si po porode citila obavy a zodpovednost je normalne...ale chapem ten pocit, ze si sa nenavidela...je to nieco co sa bohuzial niekedy stava
ja som len pisala..ze ta laska na prvy pohlad nezavisi len na tom ci normalny porod alebo sekcia...je tam milion inych veci, ovela dolezitejsich..mozno zdanlivo niekedy aj nepodstatnych, ktore tam zohravaju ovela vacsiu rolu

strapco13
22. apr 2010

a hlavne tym nechcem povedat, ze ak niekto tu lasku nezaciti hned, ze by bol horsi clovek, horsia matka...hormony urobia svoje

zuzi118
22. apr 2010

no ved to tie hormony... a preto mi je strasne smutno, ze aj tam kde by to bez problemov slo, je mamina od dietata odlucena.

bejby29
22. apr 2010

zuzi, to sa stalo aj mne, nie si sama...

zuzi118
22. apr 2010

ja viem, je nas dost... az privela by som povedala... bejby ty si ako rodila? Ja som mala vyvolavany porod.

strapco13
22. apr 2010

zuzi..to uz som pocula, ze pri vyvolavanych porodoch sa to stava castejsie...ak sa smiem spytat a ty chces odpovedat..preco vyvolavany
ja som mala mat tiez, prenasala som a nic nenasvedcovalo tomu, ze sa rozrodim spontanne..tak som sla v ten den zbalena do nemocky, nic mi nebolo..a ze otvorena na 4 cm, vyvolavat sa nebude..mne zas nedochadzalo, ze sa v ten den stanem naozaj matkou, mne teda vobec nedoslo, ze idem rodit 😅

bejby..si prikladom, ze aj super porod neznamena, ze babyblues nenastane..bohutźial

bejby29
22. apr 2010

Zuzi, ja som rodila na termin, bez komplikacii a normal s Epi.. A aj tak sa mi to stalo, u mna to bolo ale hrozne 😔
Strapco, mas pravdu, bohuzial..

zuzi118
22. apr 2010

Ja som prenasala. Ale to bolo tak, ze mne sa najprv nevedeli dohodnut na TP, tak ma prijali do nem. koli prenasaniu a tam sa potom dohodli, ze vlastne TP mam v den prijmu a vyvolali mi ho az po tyzdni pobytu. Dalo sa este pockat, ale mne uz sa nechcelo byt v nemocnici a uz som sa strasne tesila na babo... a tak som suhlasila. Dnes viem, ze som mala v ten den co ma prijali povedat - takze ste sa zhodli, ze dnes je TP? Cize neprenasam? Vsetko v poriadku? Cize dovidenia... a nie zbytocne lezat v nemocnici.

Maly sa narodil so snurou okolo krku - prvy stres a potom na druhy den grcal krv - tak som uplne spanikarila... Okrem toho bol spavy, nevedel sa prisat a skoncil mierne dehydrovany... ja som bola ako klbko nervov. Nemocnica ma uplne nicila. Esteze sa tam tolko rodilo a nedrzali ma tam dlhsie, inak by som asi nekojila.

magdal1
22. apr 2010

henrike - myslim,ze ak mas silu, stalo by za to dat tu staznost na papier.

bejby29
22. apr 2010

Zuzi a teraz sa ako citis? Chcem sa spytat, aj si sa liecila po porode, alebo to preslo samo?

zuzi118
22. apr 2010

Uz sa citim fajn 🙂 Syna si uzivam... blizsie info som ti poslala v ip.

zuzi118
23. apr 2010

Latvia, v inej teme si pisala, ze rodicka by mala pocas porodu pit... u nas v nemocniciach sa standardne zakazuje (alebo nedoporucuje) pit ani jest - koli pripadnej anesteze. WHO vsak prijem tekutin a vysokoenergetickej stravy (hroznovy cukor, cokolada) odporuca... mozes sem prosim ta napisat svoj pohlad ako anesteziologa? Ake je riziko komplikacii pri sekcii, ak zena prijmala tekutiny a jedla povedzme ten hroznovy cukor?

latvia
23. apr 2010

porodnici sa vacsinou odvolavaju prave na nas, ako spravne pises, kvoli pripadnej anesteze.....co sa tyka akehokolvek jedla, tak je fakt zakazane, mozno dovolene ked je zena na 1cm, ale i to by som nedoporucovala, sladkosti uz vobec nie, zvysuju obsah zaludocnej kyseliny...
voda - cista neperliva - sa odporuca, dokonca je to fajn aj v pripade akutneho cisaru....
zena, ktora nepije, ma v zaludku koncentrovanejsiu zaludocnu kyselinu, ak pride akutny cisar, intubuje sa narychlo, a pri intubacii hrozi pozvracanie sa a vdychnutie obsahu zaludka do pluc.....jedlo a koncentrovana zaludocna kyselina rozleptaju plucnu vystelku potrebnu na dychanie behom par minut....
zena, ktora pije tych cca 2deci srkavym sposobom, ma jednak prazdny zaludok, kedze nepije cely pohar naraz a tympadom nema plny zaludok a jednak tou vodou zrieduje zaludocne stavy a kyselinu, a teda ak by doslo k zvracaniu tak ta kyselina narobi mensiu paseku, kedze je slabsia....
a o vyhode ze zena viac vladze ked pije a nieje z nej lepkava vyschnuta slivka snad rozpravat netreba 😉

latvia
23. apr 2010

vo velkej britanii je napriklad pred anestezou striktne zakazane aj zuvat zuvacku, tam vraj kvoli tomu vedia aj odlozit operaciu - ak nieje akutna....

latvia
23. apr 2010

este moj postreh, ked uz tu rozoberate aj predcasne porody....poznam matky, ktore v tehu jedli "zdravo", vynechavali vsetko mozne, lebo raz listeria, raz salmonela, raz toxoplazmoza....a porodili predcasne.....zas tie, ktore sa prepchavali aj fast foodom, porodili v normalnom termine.....cim to asi bude? nevravim ze vynimky niesu....ale mozno tym, ze cele tehu je pod podvedomym stresom ci vsetko robime spravne, sa predcasne spustaju tieto mechanizmy....hm?

latvia
23. apr 2010

henrike, u mna slovna staznost neobstoji....ak si mala problem, treba to dat na papier, aj "po termine"....

bejby29
23. apr 2010

Zuzi, napisem ti IP. 😉

Ja som pila vodu pocas a aj mi dali hroznovy cukor a zijem 😉

latvia
23. apr 2010

bejby, je to ok ze zijes, ale ak by sa tvoj porod skomplikoval, mali by ta akutne uspavat a zgrcla by si sa a tyzden lezala na umelej ventilacii, zalovala by si mozno doktorov....ver mi, mne sa takyto pripad uz stal, a to pacient ani nejedol....takze vravim, ze nejedenie je prevencia, nikde nieje napisane ze sa po zjedeni cukriku stane nieco hrozne....snad sa chapeme 😉

bejby29
23. apr 2010

Jasne, Latvi, chapeme, ja som to myslela tak, ze som rada, ze zijem a nezgrcala som sa 😉

latvia
23. apr 2010

teraz docitavam, tak este nieco...
henrike, ja som rodila spontanne, ale nastrih a vnutorne potrhanie ma tak boleli, ze som 3 tyzdne po porode len lezala a kojila, zbytok za mna robila moja mamka....takze nie kazda je fit po spontannom porode a ma chut si vychutnavat babatko 😒
okrem toho, pri celkovej narkoze na sekcii sa da hybat uz skor, ak ti to tvoj stav dovoli....takze je to zase individualne, asi kto jak skvelo porodi...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre