Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

rydal
16. feb 2012

@zuzi118 To vypada jako velmi zajimava akce - skoda, ze se do Prahy nedostanu 😢 A Ty jsi tam, Zuzi, byla? Jak bylo?

zuzi118
16. feb 2012

@rydal nie nebola, minuly rok v maji som riesila uplne ine veci. kym mam deti male tak sa moc mimo mesta nedostanem. tento rok zas budeme my ako OZ nieco organizovat, takze zas tam nepojdem. ale tak neda sa ist na kazdu akciu, ktora je, lebo to by som nic ine nerobila len po akciach chodila.

rydal
16. feb 2012

@zuzi118 jj, jasne.

kkomtesa
27. feb 2012

@zuzi118 Díky, zajímavé, primář mi ještě na ten článek o nebezpečí přerušení pupečníku neodpověděl.

rydal
27. feb 2012

@zuzi118
@kkomtesa
Tak tato studie me hodne prekvapila, zejm. tvrzenim, ze to s sebou nenese zadne vedlejsi ucinky jako zloutenku. Osobni zkusenost: u nasi male jsme nechali pupecnik dotepat a bilirubin byl nekolik dni hranicni, terapii jsme se o fous vyhli. Ale dotepani nelituju ani trochu, porad jsem presvedcena, ze to za to stalo a navic ma zloutenku i velka skupina deti, kde se dotepat nenechalo.
JInak jsem k tematu od WHO nasla nasledujici (je to teda uz z r. 2009):
http://apps.who.int/rhl/pregnancy_childbirth/ch...

@kkomtesa Omlouvam se za zpozdeni odpovedi - vikend v horach a navsteva me plne zamestnali, ale hned to dozenu 🙂

rydal
27. feb 2012

@zuzi118
@kkomtesa
Jeste jedna poznamka: hodne nemocnic poklada miminko na bricho pred dotepanim a tim diky gravitaci krev natece spis do matky, takze skutek utek, rekla bych.

zuzi118
27. feb 2012

@rydal s tou gravitaciou si myslim, ze je to dobra hovadina.

bubulka722
27. feb 2012

@rydal To by mohli rovno vyhlásiť, že všetky živočíchy, ktoré majú mozog vyššie ako srdce ho majú neprekrvený. Zas páni doktory vymýšľajú sprostosti ako presvedčiť matky o zbytočnosti dotepania pupočníka a ožobračiť tým dieťa o krv, ktorá mu patrí. 😉

rydal
28. feb 2012

@zuzi118
@bubulka722
To nebylo mysleno ani tak odrazeni rodicu od dotepani, spis slo o to, ktery zpusob je nejefektivnejsi. Jasne, ze gravitace proti krevni pumpe nema navrch, to zase tak stupidni autor basne neni 😅 Ale ze poloha miminka x placenty roli hraje, ma preci fyzikalni logiku. Kdyz je novorozenec nad urovni placenty, dochazi podle dosavadnich poznatku k poolingu jeho krve uvnitr placenty a tim se podporuje sklon k anemii a naopak ulozeni novorozence pod placentou zpusobi pooling placentarni krve v novorozenci, tim padem rychlou hemolyzu prispivajici k novorozenecke zloutence. V te prekvapujici studii od zuzi se nezminuje, kde bylo miminko - prehlidla jsem to? Bylo by zajimave vedet vychozi podminky.

dulkagabulka
28. feb 2012

@rydal prave na to som sa pytala uz v jednej diskusii..kde boli novorodenci..
vysvetlene mi bolo, že boli určite NAD placentou na matkinom bruchu... keby to bolo tak, ako vraviš ty /a ako som si myslela aj ja/ tak by sme ako druh tu už davno vymreli...a vraj takymi mytmi sa v tej študii nezaoberali...

rydal
28. feb 2012

@dulkagabulka Ale vzdyt se preci nemluvi o umirani/ vymreni, spis jen o pomerech. A tak jaka je tam teda fyzika nebo vysvetleni, proc by k poolingu nedochazelo? Ja myslim, ze proste nejake miseni mensiho rozsahu tam je, ale na celkove zdravi novorozence az tak velky vlivi nema a hlavne pozitiva dotepani jednoznacne prevazuji.

dulkagabulka
28. feb 2012

@rydal osobne si stale myslim,ze ešte nikto nikdy nevymyslel nič tak dokonale a domyselne ako priroda sama...a ak si všimneme ludske samice, ktore porodia same, tak malu chvilu po porode dieta nechaju tak, teda leži dole, pod urovnou placenty... je to chvila "oddychu"..ale hned potom ho beru do naručia alebo ukladaju na brucho- a vždy je to NAD placentu....kym to nikto neskumal a neposudil novorodenecku žltačku ako jav škodlivy a životunebezpečny, dovtedy sa to skratka dialo TAK...
ak by to priroda vymyslela nedokonalo a generaciami sa deti oberali o silu, naozaj by sme mohli postupne aj vymierat...

rydal
28. feb 2012

Pro zajimavost: vite, ze v CR uz nabizeji DP v porodnici? Jedna porodnice (myslim Jihlava) nabizi tri pokoje k samostatnemu porodu (zadny zdravot. personal) a pro pripad komplikaci se muze prejit do normalni porodnice.

rydal
29. feb 2012

http://www.nemji.cz/nemocnice-otevrela-unikatni...
Zde vice info k tomuto pilotnimu projektu.

zuzi118
29. feb 2012

@rydal je to pekny projekt, ale jedna so o porod v nemocnici v porodnom sale zariadenom na domacky sposob. nie o domaci porod v nemocnici. to je velky rozdiel 😉

dulkagabulka
29. feb 2012

@zuzi118
rada by som mala informacie od mamičiek z Jihlavy, či jide iba o vymalovane izby,alebo je tam naozaj možný prirodzený pôrod- v každom pripade, na webe uvazdaju, že sa budu snažit minimalizovat zasahy..a zavazuju sa dodržat "desatoro prirodzeneho porodu" čo je ocenenia hodne usilie

magdal1
29. feb 2012

@rydal zaujmave, myslim,ze vela zien by uvitalo tuto moznost , porod.boxy aj u nas su uz vynovene.,,,,aj ked v nich stale porodny stol alebo kreslo...

bolo by fajn mat porodne domy a v proodniciach taketo izby a hlavne iny pristup personalu...

magdal1
29. feb 2012

a este by bolo mozno fajn,keby sa dotazniky neodovzdavali v nemocnici ,ale zasielali sa organizacii,kt.ten titul udeli...pretoze aj na SK je kopa porodnic s titulom baby friendly... ale ma to v praxi od toho daleko...

zuzi118
29. feb 2012

@dulkagabulka ja vravim, ze myslienka je to pekna. ale naco tam potom dali kreslo porodnicke? ja teda doma v obyvaku ziadne porodnicke kreslo nemam... snahu cenim, ale stale je to o nepochopeni co to znamena rodit ako doma. ked sa pozries ako vyzera porodny pokoj v odentovej knizke, tak rozhodne vyzera inak, nez tento. ale minister to povedal velmi pekne... interier je pekny, ale je to hlavne o ludoch. a pod to sa podpisujem.

rydal
29. feb 2012

@zuzi118 Tak to je jasne, ze to neni DP per se. Ale v totalitni atmosfere ceskeho porodnictvi aspon nejaka legalni moznost, jak se nedostat do medicinske masinerie, ne?
Pro me to je taky trochu nepovedeny extrem. Ja osobne si porad dal myslim, ze by se melo podporit prirozene rozeni s porodniky, PA atd. a plosne dodrzovani doporuceni WHO, vetsi duraz na individualitu, nezrychlovani porodu atd. atd.
@dulkagabulka
Ja vcera o tom videla reportaz na CT 24 v souvislosti s umrtim toho miminka pri DP na Nymbursku. Jsou to tri nove zrekonstruovane pokoje s porodnim luzkem, kde pry nechaji zenu a doprovod "rodit uplne samostatne", jen se na ne nekdo obcas prijde podivat, jestli vse ok a kdyz ne, muzou prejit na porodnici. Taky by me zajimalo slyset od nekoho, kdo tam rodil. jak skutecne bylo.

Ale znelo to, jako ze tam ani PA k dispozici neni a nevim, jak se pri soucasne legislative da s sebou vzit vlastni PA. A uplne sama rodit jen s manzelem? No nevim...

dulkagabulka
29. feb 2012

@rydal nechapem to s tym umrtim babatka- na čo si reagovala
to babatko zomrelo podla sprav na vrodenu srdcovu vadu a nie preto,ze vykrvacalo naspat do placenty..či mam zle info?

rydal
29. feb 2012

@dulkagabulka Jak jsem psala, byla to reportaz na CT 24 - mluvili o tom umrti (o to mne ale vubec neslo), proste jen chteli rict, ze vznikla alternativa k DP, kde nemocnice v Jihlave chce vyjit vstric zenam prejici si maximalni nezasahovani do rozeni.

magdal1
29. feb 2012

@zuzi118 presne toto som si vsimla aj ja, to kreslo... ze to posobi aj tak dost nemocnicne potom... paci sa mi skor ako to Odent popisuj,aby to vyzerala fakt ako doma... na druhej strane aj tak zalezi na tom pristupe ludi,kt. su pri porode ak je myslenie rovnake, ani farba steny az tak nepomoze...na druhej strane,,,aspon nieco

rydal
29. feb 2012

@dulkagabulka Pokud vim, tak snad prvni vysledky pitvy VV srdce nasvedcuji, ale nejsou zname okolnosti resuscitace (pry zacala pozde, tvrdi zachranka, resp. media si to u nas casto prekrouti podle sveho, takze ja jim moc neverim, a proto momentalne nehodnotim). Jen mne teda sokovalo video s rodici, kteri o svem miminku mluvi jako "to dite", to se mne moc nezda. - je to teda z Blesku, takze kdo vi, jestli to je vubec pravdivy zaznam (kdyz uz se v CR neda verit ani Reflexu, tak co potom Blesku..)
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/1696...

zuzi118
29. feb 2012

@rydal ja mediam neverim vobec nic.. takze sa k tomu umrtiu nevyjadrujem.

akoze ja tu iniciativu velmi vitam... a naozaj si myslim, ze je to fajn. AKurat pri pohlade na tie domacke porodne saly som sa musela smiat.. Lebo to ze tam su tapety, z toho este nerobi domaci porod. Podla mna by takto mali vyzerat vsetky porodne saly.. a nejake super prirodzene saly by mali vyzerat inak. Videla som jednu taku vo Vrchlabi. Takze mam celkom jasnu predstavu. Ale aj tak je vsetko o ludoch...

dulkagabulka
29. feb 2012

@rydal videla si dokument s nazvom Nejtěžší volba?

ilonne
29. feb 2012

Tak to co se stalo tento týden dle mě zcela jasně říká ne domácím porodům. Vždyť je to každou chvíli, zemřela buď matka nebo dítě. Proto jsou přece porodnice a těch pár dní nepohodlí by mělo narození zdravého dítěte vyvážit. Já nějak nechápu, že někdo upřednostňuje pohodlí před zdravím. To se můžeme rovnou vrátit do dob minulých, kdy byly jen porodní báby. Toť můj názor.

rydal
29. feb 2012

@dulkagabulka ne. co to je?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre