Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

dulkagabulka
12. jan 2012

obraciam sa na Vás v mene členiek Občianskeho združenia Ženské kruhy.
Občianske združenie Ženské kruhy je združenie humanitného a charitatívneho charakteru, ktorého poslaním je podpora a cielená činnosť zameraná na humanizáciu pôrodníctva v Slovenskej republike a to so zameraním najmä na podporu propagácie myšlienok v oblasti prirodzeného tehotenstva, prirodzeného, normálneho pôrodu s následnou neoddeliteľnou jednotou matky a dieťata a podporou dlhodobého dojčenia.
Naše občianske združenie organizuje v Materskom centre , Latorická 4, Bratislava - Podunajské Biskupice dňa 18.2.2012 dve akcie , na ktoré Vás srdečne pozývam.

Tehuľky, budúce tehuľky a všetkých, ktorých zaujíma téma ambulantného pôrodu pozývam na besedu s názvom :
Ambulantný pôrod v zahraničí a na Slovensku
ktorá sa bude konať od 13.00 hod. do 16.00 hod .
Ako hostia na besede prisľúbili účasť matky so skúsenosťami s ambulantným pôrodom :
Miroslava Rašmanová
Bc. Elena Hutton
Monika Polakovičová
a pôrodná asistentka s praxou v zahraničí / Nemeckej republike a Rakúskej republike/:
Bc. Zuzana Bernátová
/ zmena hostí je vyhradená/

Zároveň preberieme možnosti ambulantného pôrodu na Slovensku. Predložíme stanovisko ministra zdravotníctva Slovenskej republiky Ivana Uhliarika k tejto téme.
Vstupné na besedu je 5€ za osobu, 7€ za partnerský pár.
Materské centrum Podunajské Biskupice je priateľské k rodinám s deťmi, avšak vzhľadom na množstvo prítomných ľudí ako na valnom zhromaždení, tak aj na besede o ambulantnom pôrode prosíme mamičky, aby zvážili či svoje detičky (najme tie staršie, ktoré potrebujú aj viac podnetov než len mamičkinu náruč) vezmú so sebou. Nebude zabezpečený samostatný detský kútik, detičky budú s nami v jednej miestnosti. Hračky sú k dispozícii, ale dozor si zabezpečí každá mamička sama.

V prípade záujmu o naše akcie nám prosím pošlite záväznú prihlášku na mailovú adresu:
zeskekruhy.oz@gmail.com
spolu s určením,ktorej akcie (prípadne oboch akcií) sa chcete zúčastniť.
Počet miest je obmedzený.

tamoulik
12. jan 2012

@dulkagabulka Ahoj Gabi, je to naozaj tato adresa?zeskekruhy.oz@gmail.com nie zenskekruhy.oz@gmail.com, lebo z tej tvojej sa mi mail vratil. Papa

dulkagabulka
12. jan 2012

@tamoulik
jejdanenko...opravim to
zenskekruhy.oz@gmail.com

kkomtesa
12. jan 2012

@zuzi118 Díky moc, dívala jsem se na to, jsou tam zajímavé studie. Klid na lůžku už jsem slyšela od několika kamarádek, že do jisté míry měly koncem těhotenství, sama nevím, jak bych se k tomu postavila, kdyby to po mě někdo chtěl. Já jsem do poslední chvíle pořád chodila na výlety a dlouhé procházky, jenom poslední týden už radši jen po městě.

kkomtesa
26. jan 2012

Ahoj holky, co si o tom myslíte: http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo...
průlomové rozhodnutí.

zuzi118
27. jan 2012

@kkomtesa lady sa hybu 🙂 tesim sa z toho. Aj ked nariadovat zdravotnikom ucast pri domacom porode tiez nie je cesta... ale aspon je to krocik k tomu, aby sa zmenila situacia.

kkomtesa
27. jan 2012

@zuzi118 Ahoj Zuzi, určitě je dobře, že se konečně něco děje. A taky se mi podařilo najít ten článek od anestesiologa: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tenaruv-b...
Co soudíš o tom?

zuzi118
27. jan 2012

@kkomtesa je to nazor pana doktora sluziaceho na ARE. Ktovie co sa dialo predtym nez tie deti musi on zachranovat.

kkomtesa
1. feb 2012

@zuzi118 http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pac...
Ahoj holky, ještě jeden článek, zase se ptám na váš názor. Díky.

zuzi118
2. feb 2012

@kkomtesa no tazko sa mi k tomu vyjadruje, zomrela na zastavu srdca. Ci to bolo preto, ze rodila doma a nemala (lebo bola rizikova) alebo to bolo nieco sa nedalo predvidat neviem. Neviem ani to, ci by ju v nemocnici zachranili. Prave citam zaujimavu prezentaciu http://lekari.porodnice.cz/ici_files/kriticke-s...

CR je na tom s materskou mortalitou horsie nez krajiny kde sa rodi doma.

zuzi118
2. feb 2012

@kkomtesa inac toto je jasna blbost Podle australského serveru The Age před smrtí "obrátila" varovala další rodičky před nebezpečím porodu doma. ona varavola pred tym, aby zeny nerodili bez odbornej pomoci. Ale tak co cakat od bulvaru, ze ano.

zuzi118
2. feb 2012

a uz to opravili 🙂

latvia
3. feb 2012

@kkomtesa
@zuzi118 a odborna pomoc je doma akoze kde?porodna asistentka doma je uz podla vas odborna pomoc?
teraz je uz tazke sudit ci by jej v nemocnici pomohli/ nepomohli, ale mozno by aj pomohli, pri vcasnom a rychlom medicinskom zasahu sa infarkty vedia uspesne liecit, aj tie najrozsiahlejsie.....ja si myslim ze mala sancu

magdal1
3. feb 2012

@latvia porodna asistentka je odborna pomoc

zuzi118
3. feb 2012

@latvia a co povies na tuto zenu? odborna pomoc bola vtedy kde? na kavicke v bufete? http://korzar.sme.sk/c/6154301/za-smrt-rodicky-...

latvia
3. feb 2012

@magdal1 ano? ako by PA zvladla infarkt liecit? zavola 112 a caka na sanitku?

@zuzi118 pytala som sa konkretne, nikdy som nepovedala ze nikto nezomrel nikdy vinou niekoho v nemocnici. odpovedz mi prosim na otazku , na konkretnu co som dala, ja ti tiez mozem odpovedat protiotazkou. ja sa nechcem handrkovat, len chcem vediet, ci podla teba je PA odborna pomoc pri porode doma ak sa zacne nieco komplikovat, konkretne pripad tej mrtvej zastankyne porodu doma. staci mi ano, nie

zuzi118
3. feb 2012

@latvia ano porodna asistentka je odborna pomoc. v zavislosti od krajiny sa roky studia a praxe lisia, ale vseobecne sa da povedat, ze porodna asistentka je vysokoskolsky vzdelany pracovnik s rokmi praxe a je odbornikom na fyziologicky porod. Pokial sa vyskytne komplikacia, PA ju riesi v ramci svojich kompetencii alebo nastava prevoz - v zavislosti od situacie ci sanitkou, alebo vlastnou dopravou - do nemocnice a tam V SPOLUPRACI s lekarmi dalej riesi vzniknuty problem. Problem moze byt na takej urovni, ze ho riesi len lekar, alebo dalej zostava rodicka v starostlivosti porodnej asistentky. Takto to funguje vo vacsine vyspelych krajin, kde je porod doma normalnou slobodnou volbou. Infarkt nespada pod kompetencie porodnej asistentky, ale teda dovolim si vyslovit predpoklad, ze po privolani zachranky porodna asistenka ako vystudovany zdravotnik nesedela len tak, ale rodicke poskytla prvu pomoc. to samozrejme spekulujem, pretoze som tam nebola, ze ano.

latvia
3. feb 2012

@zuzi118 dakujem, to mi ako odpoved staci. takze ako som predpokladala, pokial sa porod nekasle, tak je PA v pohode, co plne suhlasim. pokial ale zena dostane pocas porodu doma komplikacie, straca vzacne minuty na zachranu zivota, ako to bolo aj v tomto pripade. keby bola ta zena v nemocnici, riesilo by sa to HNED. a ked si ludia nastuduju odbornu stranku infarktov a tomu podobnych zalezitosti, zistia ze kazde minuty stratene volanim o pomoc, transportom a prijimanim pacienta do nemocnice moze prist clovek o zivot. ano, umrtia sa deju aj v nemocnici aj doma, stale vsak verim tomu, ze viacere umrtia doma a nemuseli skoncit umrtim, pokial by sa cely proces odohraval v nemocnici.

latvia
3. feb 2012

@zuzi118 a este k PA - bola by som nesmierne rada keby na slovensku existovali PA s urovnou studia a praxe ako napriklad vo svedsku. ale sama uznas ze to je nebe a dudy

zuzi118
3. feb 2012

@latvia mozem ti s radostou povedat, ze na slovensku mame vela skusenych porodnych asistentiek. Maju VS, pocas, ktorej musia odviest minimalne 30-50 porodov. Mame tu dalej licencovane porodne asistentky, ktore licenciu ziskaju po rokoch praxe v nemocnici. Sme na tom ovela lepsie nez som si myslela. Samozrejme nie vsetko je ruzove, ale mozem ti povedat, ze nase PA su dostatocne vzdelane a maju aj dostatocnu prax. Velka skoda je to, ze o nich my zeny nevieme a ze ich sluzby v takom rozsahu, v akom nam to momentalne umoznuje zakon nevyuzivame.

konkretne ide o starostlivost o tehotnu - zatial na urovni na profylaktickej pripravy na porod
odvadzanie fyziologickych porodov vratane epiziotomie v zdravontickom zariadeni
starostlivost o sestonedielku v domacom prostredi

niektore vykony su hradene v ramci zdravotneho poistenia - zatial iba poistovnou Union. konkretne ide o profylaxiu a sestonedelie, kedze porody sa hradia nemocnici.

zakon dokonca umoznuje samostatnu prax porodnej asistentke, aby mohla sprevadzat klientu pocas tehotenstva a porodu, ale tu su viacere problemy... ide o to, ze PA musi mat zmluvu s nemocnicou, co ziadna nemocnica nechce podpisat. atd. je to na cely roman co by som tu mohla popisat

zuzi118
3. feb 2012

@latvia ja som zas presvedcena, ze je mnozstvo umrti, ktorym sa dalo predist, keby sa o zeny kontinualne starala jedna osoba. doma ci v nemocnici. nechat zenu hodiny nepovsimnutu a argumentovat nedostatkom pristrojov je ... no ani nemam spravne vyjadrenie.

nedavno som citala prezentaciu Dr. velebila o materskej umrtnosti v CR. realita je taka, ze CR na tom vobec ne je dobre.. je natom horsie nez krajiny, kde je porod doma normalnou volbou. preto si dovolim tvrdit, ze porod doma nema vplyv na matersku a novorodencku umrtnost. je to skor celkovy system aky je v krajine. System, ktory je nastaveny na individualne potreby zeny - ako pocas tehotenstva, porodu a sestonedelia, predchadza komplikaciam a zachranuje zeny. system, ktory je orientovany na system, je toho presnym opakom.

Vzdy najdeme situacie, ktore by lepsie dopadli v porodnici a najdeme aj situace, ktore by lepsie dopadli doma. 'Takisto najdeme aj situacie, kedy je to uplne jedno. Kedze porod sa neda zopakovat, mozeme zobrat len velky subor zien a to s akym vysledkom porodili z pohladu mortality a morbidity ako materskej tak aj detskej a len tak mozme robit zavery ci je porod doma bezpecny alebo bezpecnejsi ako porod v nemocnici (za predpokladu, ze hovorime o nizkorizikovej zene).

latvia
3. feb 2012

@zuzi118 no dobre, ja tu stale tocim o niecom inom zuzi, ty stale o PA a ich praxi pri porodoch. dobre, necham tak.

kazdopadne si viem predstavit, ake boli posledne chvilky tej zeny, ktora nakoniec prisla o zivot....a ak je na tom aspon kuska pravdy, ze zmenila pred smrtou svoj nazor na porody doma (resp. urcity pohlad na niektore jeho uskalia), tak to muselo byt strasne uvedomit si, ze sa v niecom splietla a stalo ju to zivot. lucim sa 🙂

zuzi118
3. feb 2012

@latvia to je sprosty bulvar, ze zmenila nazor a vznikol z blbeho prekladu. http://www.denikreferendum.cz/clanek/12465-jak-...

kazdopadne ako sa asi citila zena, ktora sa hodiny trapila v neskutocnych bolestiach v presvedceni, ze ked je v nemocnici, tak je o nu dobre postarane? a nikto si ju nevsimol a nakoniec este sa ani dockala spravodlivosti, lebo vraj za jej smrt nikto nemoze.. ako sa citili zeny, ktore zverili svoje dieta do ruk lekarovi a ten im vdaka svojim rutiinym postupom dozvivotne dokalicil dieta? ako sa citili zeny, ktore koli nemocnicnym postupom kratko po porode museli byt uspane a podstupili manualne vynatie placenty, lebo nebol cas cakat na placentu? ako sa citili zeny, ktore podstupili cisarsky rez, lebo vraj maju velke dieta.. a nakoniec bolo dieta nedonosene a skoncilo na JISKE? ako asi...

bobocka
3. feb 2012

osobne si myslim,ze pa na slovensku su vysoko nedocenene.ludia by sa na ne uz konecne mali prestat hladiet ako na sestricky na porodnici pracujuce,ale ako na vzdelane zeny,ktore maju vedomosti aj prax "asistovat" matkam pri porode bez pritomnosti lekara.lekar by mal byt privolany az na pripadne komplikacie.
a tiez si myslim,ze treba hlavne zmenit pristup zdravotneho personalu v porodniciach,treba zmenit vykonavanie nepotrebnych rutinnych zakrokov a treba k porodom pristupovat individualne.ak by boli matky respektovane ,ak by na ne lekari nepozerali ako na blaznive ked nechcu bezdovodne podanie oxytocinu,prasknutie plodovky ci nastrih,keby neboli nutene rodit v tej totalne nelogickej polohe v lahu,keby....vela toho treba zmenit.
osobne sa mi idea domaceho porodu paci,ale len a len koli tej intimite,koli kludu.ale co sa tyka bezpecnosti,tak ja osobne by som sa bala doma rodit koli moznym komplikaciam kde treba hned zakrocit a kazda sekunda je velmi dolezita.mna ukludnovalo kopec pristrojov a vela personalu v bielom.mala som pocit,ze ked sa nieco stane,tak hned budu konat.nie som nadsena z rutinnych zakrokov u nas praktizovanych,no mala som stastie a aj napriek niektorym negativam hodnotim prichod mojho syna na svet ako skvely zazitok.
ale vela toho treba zmenit,tak ako pristup a praktiky zdravotneho personalu,tak aj vedomosti rodicov ohladom porodu.rodicia maju 9 mesiacov na to,aby si zistili o com porod je,ake su ulavove techniky pri kontrakciach,ze su iste novodobe chemicke pomocky pre rodicky,no treba si to riadne zvazit,lebo kazda zbytocna chemia do tela rodicky moze mat aj negativny vplyv pre miminko.mali by si uvedomit,ze ako porod prezivaju rodicia,tak to vnima aj dietatko.mali by si uvedomit o com je uskladnenie pupocnikovej krvi a aky ma vyznam dotepanie pupocnika.mali by si vela info zistit a podla toho k porodu ich dietata pristupovat.mozu si vybrat porodnicu,mozu si zazmluvnit porodnika i porodnu asistentku a ti odvaznejsi mozu rodit aj doma s pa.neboli by prvi ani posledni na svk.len ta informovanost je sialene nizka.a takisto by aj zdravotny personal nemal stat v case,no mal by sa vzdelavat,sledovat statistiky....stale by sa mali snazit o co najprijemnejsi a najprirodzenejsi prichod deti na svet.
myslim si,ze mamicky by si mali uvedomit,ze porod nie je nutne zlo ako sa dostat k biologickemu dietatu,je to velmi krasny a silny zazitok,bolest ma pri porode svoj vyznam a je krasne zvladnutelna bez chemie ak si maminka o zvladani porodnej bolesti nieco postuduje a ulavove techniky sa nauci.no zijeme v 21storoci a takisto si myslim,ze je hlupost nevyuzit poznatky a moznosti technikou nam ponukane ked sa to da.nie vzdy totizto porod prebieha hladko a aj nekomplikovane tehotenstvo moze koncit komplikovanym porodom,preto je namieste sa nie stale na prirodu spoliehat,no ked je cas a je to potrebne,tak jej technikou trosku pomoct.mame stastie,ze zijeme v dobe v ktorej zijeme a mali by sme z toho vytazit maximum.dosiahnut symbiozu naturalna a modernych poznatkov.jedno a druhe sa navzajom nevylucuju,len treba odhadnut ten spravny cas ked uz jedno potrebuje byt podporene tym druhym.netreba sa hned pridavat na jednu ci druhu stranu,zastavat bud domace porody alebo tie nemocnicne.najlepsie by bolo v istom zmysle preniest domace prostredie do nemocnice,no to su len idealisticke myslienky a kym sa tak stane,tak este vela casu prejde.no nie je to nemozne,treba verit a o zmenu sa stale usilovat 🙂

kkomtesa
4. feb 2012

@zuzi118 NIc moc statistika, to je špatné, že to ani nikdo nesleduje. Už jsem si přečetla článek o australance, jak měl být.
S tím, jak svedli odpovědnost na přístroje, nesouhlasím, ale musela bych o tom mít víc informací, abych mohla soudit. Určitě kdyby tu ženu po dobu těhotenství sledovala stejná osoba, tak by to mohlo možná dopadnout jinak, nevím.
@latvia
kdyby se to stalo v nemocnici, tak to nejspíš přežila, mohli by jí okamžitě zavést stent do uzavřené srdeční tepny, většina lidí se s tím u nás při dobré dojezdové vzdálenosti nemocnice dočká a má zachráněný život i srdeční sval (který neodumře, protože nedokrvení trvá krátkou dobu), ale část lidí zemře na místě, protože je třeba postižená nedokrveností moc velká oblast, ale pokud se to stane v nemocnici, tak je velká šance na záchranu.
Líbí se mi, co píše @bobocka , i latvia, i zuzi. Je třeba s tím něco dělat. Já s porodem doma nesouhlasím - myslím si, že i při fyziologickém průběhu mohou ve druhé době porodní nastat nepředvídané komplikace, a pak je na dojezd do nemocnice málo času. Ale znova píšu, chtěla bych mít možnost docházet po dobu těhotenství ke stejné PA a s tou jít i rodit a za to bych byla ochotná hodně bojovat a bojím se, že pokud téma "domácí porod" je do toho zahrnuto taky /do toho boje/, tak že u odborné veřejnosti neuspěje nic z těch krásných myšlenek, protože to pak berou moc extremisticky /nevím, jestli používám dobrý výraz, snad chápete, jak to myslím/. Ale že soud odsouhlasil ženě rodící doma nárok na odbornou pomoc, vidím spíš jako dobré rozhodnutí, protože vždycky bude někdo, kdo bude chtít rodit doma, a měl by mít nárok na veškerou péči (přestože podle mě riskuje život svůj i život či zdravotní stav nenarozeného dítěte /na což už vlastně podle zákona právo nemá/). Ačkoli nevím, zda by ji měl hradit stát - souhlasím tady s názorem mého manžela - přijde nám to trochu podobné tomu, jako kdybych řekla, že nebudu s úrazem ležet v nemocnici, ale chci být doma a chci, aby všichni zašli za mnou domů, pojízdný rtg, lékaři a sestry, tak to bych taky musela zaplatit ze svého.
Další problém je, že to, co soud odsouhlasil pro PA, tak PA u nás, jak jsem se dozvěděla při návštěvě na porodnici, nemá pravomoc podle zákona porod vést, ale zodpovídá za něj lékař (ted nevím, jestli to píšu přesně), takže by se musely ještě upravit zákony.

latvia
4. feb 2012

@kkomtesa k tej leicbe infarktu nemam co dodat, presne tak to vidim aj ja. a kedze neumrela na mieste, ale az dalsi den v nemocnici, je pravdepodobne ze nemuselo dojst k umrtiu pokial by jej rychlo podali spravnu liecbu. presne toto som mala namysli ked som tu pisala.toto bol hlavny dovod, preco ma to cele rozculilo, ta jej zbytocna smrt....

kkomtesa
4. feb 2012

@latvia Přesně tak. To jsem něvěděla, že zemřela až další den. Mě taky rozčílí každá zbytečná smrt, a stojí mi za to se snažit něco dělat, i kdyby to mělo zachránit jediný život🙂

zuzi118
4. feb 2012

ano presne tak suhlasim s vami damy, stoji zato nieco robit. Napr. to, aby nam tu zeny neumierali po zbytocnych cisarskych rezoch.., ktore si nikto nevsimal s prasknutou maternicou, ktorym boli podane nespravne lieky atd. ci to vas nechava chladnymi? to uz nejde o zbytocnu smrt?

skoda, ze sa neviem dostat k celemu textu, ale len k abstraktu. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.14...

mna len s tym infarktom napada jedna vec.. kolko starych ludi zomrelo na infarkt pri sexe? Co im takto nariadit, ze mozu sexovat len pod odbornym dohladom v nemocnici. Ved by sme tak mohli predist mnohym zbytocnym umrtiam, no nie?

kkomtesa
4. feb 2012

Nejdřív ještě z jiného soudku:
PARALEN - UŽ NIKDY VÍCE!!!!
Paracetamol výrazně zvyšuje risiko vzniku asthmatu, alergií, atopického eksemu, bronchitid a CHOPN a to už při jednorázovém užití. Alergologové a imunologové to vědí už 5let!

Ahoj holky, dovoluju si dát upozornění na risika nejoblíbenějšího léku v těhotenství, při kojení a u dětí - dala jsem dva články na svůj profil.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre