Neúčinná epidurálka

jajkaa83
14. feb 2016

Môj synček má už 10 mesiacov. Mne stále vŕta v hlave môj pôrod. Bol hrozný. Strašne dlho to trvalo zrejme aj vďaka epidurálke,ktorú som sa rozhodla si dať pichnúť v nádeji,že nebudem mať také veľké bolesti,že sa im vyhnem úplne som sa nenádejala, ale aspoň nejakú úľavu som čakala. Mám kamošku,ktorá si po pichnutí epid. dokonca zdriemla. U mňa bol veeeeľmi malinký rozdiel v bolestiach pred epid. a potom. Pôrod mi to iba predĺžilo, tlaky som vôbec nepociťovala,malý bol z toho oblbnutý a nechcelo sa mu na svet. Nakoniec mi museli spraviť sekciu. Máte niekto podobú skúsenosť?

maslenka47
14. feb 2016

@jajkaa83 skusenost sice nemam, ale ak si presvedcena, ze ti porod zastavila prave epiduralka, tak potom ZARUCENE nebola neucinna.

moncano
14. feb 2016

Ja som mala epiduralku,tiez som neista,ci zabraka kedze dombid bolesti 2x odpadla a prebraka sa az ked az ked sestrucky mi tlacili dietatko z brucha von.Epidural mi pichli 15 minut ored porodom:+)hlavne,ze sme zdravi,🙂

jajkaa83
autor
14. feb 2016

@moncano keby rodíš znova dala by si si ju pichnúť?

moncano
14. feb 2016

Urcite v nadeji,ze to nebude tak boliet🙂 Ja som do porodnice prisla o 18:00 s odtecenou plodovou vodou a bez kontrakcii.O 04:00 otvorena 2 cm,slabe kontrakcie,dali mi ATB,o siedmej otvoreba na 3 cm dali rozbusku,o desiatej neskutocne bolesti ,otvorena na 4,epidural porod o 11:00.Potrhana,sili ma 40 minut,tvar a krk dopraskane,uzas,:+)

evittam
15. feb 2016

@moncano Epidurál ti pichli 15 min pred pôrodom? Tak to ani nemuseli....Epidurál sa pichá cca keď si otvorená na 4-5cm....potom to už nemá žiadny význam...... A je normálne, že nezaberie.
Ja som nemala a ani by som si nikdy nedala.

moncano
15. feb 2016

Celkovo nezvladli situaciu,pridlho cakali,napchali ma Atb a maly tiez po narodeni dostal Atb.Hlavne ,ze to dobre dopadlo a mame to za sebou.Teraz ma drobec 14 mesiacov,maly valibuk🙂

girlnextdoor
15. feb 2016

Moja skúsenosť s epidurálkou je viac než negatívna...

9.00 - prišla som do pôrodnice, bola som na 5 cm otvorená, kontrakcie každé 2 minúty, úsmev na perách, prepichli mi plodovú vodu. Doktor nechcel veriť, že som prvorodička...
10.00 - otvorená na 7 cm, úsmev na perách
11.00 - otvorená na 8 cm, dala som si pichnúť epidurálku (lebo kamošky, známe, ženy z rodiny ju vychválili ako objav storočia...). Pichali mi ju skoro 45 (!) minút. Anesteziologička, že to sa jej za celú kariéru nestalo...

A tu pekný príbeh o bezproblémovom pôrode skončil. Museli mi pichnúť oxitocín, uvažovali nad cisárskym rezom, bolesti a tlaky obrovské. Mala som pocit, že ma roztrhne... Posledné dva cm som sa otvárala 7 !!! hodín...

18.00 - narodila sa malá... Žiadny okamžitý bonding, rýchlo ju brali preč, v pôrodných cestách bola nebezpečne dlho, museli jej čistiť dutiny aj pľúca. Malá bola taká unavená, že nemala šancu sa prisať, keď mi ju doniesli.

Placentu som porodila skoro až o hodinu, keď už išli po mňa z operačnej sály. Keď ma šili mala som pocit, že sme na hodine vyšívania... Rekonvalescencia trvala skoro 3 mesiace, keď sa mi už už spustilo mlieko pomocou odsávačky, lebo malá sa mi neprisala vôbec, museli mi zastaviť laktáciu, lebo až pri pôrode mi zistili preeklampsiu a mala som veľké zdravotné problém, ktoré mi nedovoľovali sa o malú starať...

Suma Sumarum od prvej kontrakcie po izbu - 23 hodín. Keby celý čas nebol pri mne manžel, neviem ako by som to zvládla. Viem, že nebyť epi, pôrod by prebiehal úplne inak... Doteraz nechápem prečo ma neupozornili, že epi je vhodné podávať keď je žena otvorená na max 5 cm...Pri druhom pôrode, ak nejaký bude, nechcem o epi ani len počuť...

tana85
15. feb 2016

@girlnextdoor ale to neznamena, ze epidural je zly. zle bolo rozhodnutie ti ho pichnut ked si bolana 8cm plus dalsie fakty, ktore zrejme lekari nevedeli (preeklampsia, aj ked toto je velmi cudne kedze sa prejavuje skor ako az pri porode).

girlnextdoor
15. feb 2016

@tana85 nie, zlá nie je, ale nie je pre každého a v každom prípade... Keď som stretla Dr, ktorý bol pri mojom príjme, povedal mi, že epidurálka možno v 2% priebeh pôrodu poškodí.

Možno škoda je aj to, že epidurálka je platená služba, čím viac využitých epi, tým viac peňazí...Personál možno niekedy viac myslí na to, ako na dôsledky nevhodne použitej epi... 😒

tana85
15. feb 2016

@girlnextdoor mam pred porodom a priamo v porodnici mi porodna asistentka povedala, ze vyznam ma pri 4-6 cm, potom uz nie lebo nemusi urobit to, co ma. a ze ked to zena zvladla bez nej dovtedy, tak to zvladne uz cely porod. 8 cm to uz v podstate rodis. mrzi ma, ze si mala taku zlu skusenost lebo v mojom okoli si to kamaratky velmi chvalia. ja nad nou uvazujem, ale velmi dufam, ze to zvladnem bez nej

tiumen
15. feb 2016

@tana85 zvládneš bez nej 😉 musíš si veriť.. ja som mala pôrod vyvolávaný a pokiaľ mi tiekiol na "vzdychárni" oxitocín tak tam rodila vysmiata žena s epi, smiech ju prešiel keď jej v tom "najlepšom" prestal účinkovať 😂😂
Ja som syna rodila ako 20ročná a nad epidurálom som ani neuvažovala 🙂

bosoriak
15. feb 2016

@girlnextdoor Tiez nerozumiem, ako je vobec mozne, ze ti ju pichali tak neskoro. V kazdom letaku, v kazdom pouceni a na kazdom skoleni sa uvadza, ze epidural sa picha, ked je zena otvorena na 4-5 cm. Neskorsie pouzitie epiduralu ma za nasledok presne to, co si si prezila ty a to este mozes byt rada, ze nemusel byt cisarak. Netusim, ci islo personalu o peniaze, ale ak ano, tak je to barbarstvo prveho stupna.

Ja mam za sebou porod s epiduralom aj bez epiduralu, ten bez epi hodnotim ako lepsi. Ale je to individualne, su zeny, ktore na epidural nedaju dopustit. Moj nazor je, ze je to skor o tom, kto ten epidural a ako poda.

girlnextdoor
15. feb 2016

@bosoriak personálu som mala pri pôrode veru požehnane, ale ani slovo nepadlo o možných následkoch tak neskorej podanej epi 😒 na to, že skončila táto pôrodnica ako druhá naj na SK...

bosoriak
15. feb 2016

@girlnextdoor No ja to hovorim len zo skusenosti, co si pamatam na prednasky z pripravy na prvy a druhy porod, vzdy nam hovorili, ze epi sa proste dava len do urciteho otvorenia, potom uz ma za nasledok spomalenie az zastavenie porodu. Teraz zijem v zahranici a hovoria to iste, este to mam aj na letaku uvedene.
Naozaj je mi divne, ze ti to dali tak neskoro. Teraz uz s tym nic nespravime, ale tak budes vediet nabuduce.

jajkaa83
autor
15. feb 2016

Juuu fajne ste sa rozpísali,ale človek z toho asi moc nezmúdrie. Každý sa nakoniec rozhodne podľa vlastnej skúsenosti. Mne epid. pichli včas bola som otvorená na 4cm. Napriek tomu mi pokašľala pôrod a skončilo to cisárom. Prvé kontrakcie ma zobudili v noci zo soboty na nedeľu a synček sa narodil v pondelok o 10:00. Kontrakcie som cítila normálne ako bez epid. Akurát som nemala žiadne tlaky aj keď som už bola otvorená. Vodu mi museli spustiť aj tak nič aj keď mi tlačili na bruško. Šup rovno na sálu. A moje bábätko mám po IVF. Takže uffff. Na sále mi doktor povedal, že bol dosť veľký (to sa vedelo už pred tým) a že by som ho normálne neporodila. Ešte som si vypočula prednášku o tom ako ženy počas tehotenstva sa ládujú vitamínami a potom majú veľké deti a ťažké pôrody. Celé moje tehotenstvo a pôrod boj jeden veľký stres. Ak sa mi čírou náhodou podarí ešte otehotnieť chcela by somsa z tohto poučiť. Niekde som ale čítala,že ak máte za sebou cisársky pri druhom pôrode vám epid. nedaju? Po mojej skúsenosti bu som si ju už asi aj tak nedala. Pred pôrodom som sa bála dvoch vecí najviac a síce,že nebudem vládať alebo môcť tlačiť a doktor bude musieť použiť dáky muciaci nástroj a druhá vec bola tá čosa mi aj stala,že si odtrpím pôrodné bolesti a nakoniec si odtrpím aj cisársky a to čo je po ňom.

nini1010
15. feb 2016

Mojanskusenost s epi je velmi dobra,vpichnita pri otvoreni na 4-5cm,zabrala,ziadna bolest len tlaky.parada.urcite vyuzijem aj pri druhom.naco trpiet ked nemusim?

katrin21
15. feb 2016

@bosoriak to je strasna hovadina..
ked som rodila, dali ju babe tesne pred tlacenim, lebo bola od bolesti hystericka a nespolupracovala , tak jej ju sami navrhli a potom konecne pekne porodila...

Ja som ju mala , ked som bola na 3cm.. bolesti krasne ustali, ale ja som celkovo sa neotvarala, aj tie 3cm mi trvali viac ako 15hodin.. takze ked som bola stale po 27hodinach na 3-5cm pri kontrakcii, tak uz posledne dve hodiny som EPI nemala, nedavali mi uz a skoncila som aj tak na cisarskom.. ale my mame v rodine, ze sa proste neotvarame... smola....
Ale inak bolesti som nemala, v noci som si aj zdriemla s EPI.. druhykrat by som si ju dala zase... ta bolest bola dost desna, kedze mi porod vyvolavali a kontrakcie boli vlastne stale a vkuse....
Inak pichntie nic strasne, nebolelo to .. do 5 minut ucinkovala. 🙂

priora
15. feb 2016

Ja som bola otvorená na 5cm a uz mi epi dať nechceli a ani nedali potom prešlo 9 hodín v bolestiach a zvládli sme to, teraz si epi tiež zaplatím ale to len skôr pre istotu ten pocit asi potrebujem mat ze keby nieco ale troska sa toho bojím samého zavádzania a co by bolo

alby2014
15. feb 2016

Ja som rodila s epi a budem s nou rodit zas, lebo je 21. storocie a odmietam trpiet... Mala som vyvolavany porod a asi budem divna, ale trojminutove kontrakcie od zaciatku boli huste, ale krasne sa dali predychat, nasledne ked praskla voda, bolesti sli do brucha, ale v teplej sprche to bola bomba...ak by som to mala porovnat tak oblickova kolika bola bolest, toto bolo len trochu neprijemne... Po 3,5 hodine som bola na 4cm, dosiel doktor, ci chcem epidural..chcela som, lebo som si myslela, ze su predomnou este hodiny a hodiny stupnujucej sa bolesti, rodila som v sukromnej nemocnici v Ke, cize ziadne kecy, ze to mam vydrzat, ani o tom, ze aj mamy a babky nase rodili bez, ani oddalovacky typu, ze este netreab a potom uz je neskoro...do 15 minut bol u mna anesteziolog, pichol mi epidural ( vobec to nebolelo), kontrakcie sa vyrazne zmiernili doslova len na tvrdnutie brucha...a kym som spokojne cakala na duhy a grcajuce jednorozce, dosiel lekar a konstatoval, ze epidural to otvaranie tak urychlil, ze za polhodinu som bola na 10cm a sla som tlacit a je fakt blbost, ze pod epiduralom nevies tlacit, vies...lebo tlaky citis, necitis len bolest..maly sa narodil na 3 zatlacenia bez nastrihu a poraneni...LUXUSNY porod...som mala absolutne efedrinovy zachvat stastia, ze som myslela, ze im tam okna umyjem od radosti...moja prva veta po porode ( hned po vete, boze aj som porodila dieta) bola...ze ci to je vsetko, ci toto je cely porod... Cize podla mna, ak ti epidural pichnu v spravnej chvili, odborne a dobru davku je to skvela vec...bohuzial mam pocit,ze na SR sa epiduralom zbytocne strasi a v nasich hlavach doktorov a sestier stale znie biblicke ..." v bolestiach budes deti rodit"

lucretia7
15. feb 2016

@jajkaa83 Ja som zazila to iste. Vyvolavany porod, bolesti neskutocne, kontrakcie kazdu minutu. Neotvarala som sa a preto sa rozhodli pri 3 cm mi podat epidural. Pichali ho HODINU!!!, neslo im to, lebo pauza medzi kontrakciami bola strasne kratka. Mala som 6 dier v chrbte, kopec krvi okolo. Ked mi potom pustili analgezu, rozdiel v bolesti bol velmi malinky. Dlho som nechapala, ako je mozne, ze moje kamosky si necitili nohy alebo nevedeli tlacit, niektore dokonca spali??? Ja som umierala v bolestiach a skoncilo to akutnym cisarskym. Tam som sa presvedcila, ze epiduralka nebola asi dobre napichnuta, lebo ked ma chceli umrtvit anestezou cez ten kateter, aj po 20 minutach som si stale citila nohy a hybala nimi. Museli mi dat inu formu anestezy a mna akurat tak este dalsie 2 mesiace neskutocne bolel chrbat z tych vpichov. Horsie ako rana po sekcii.
Teraz sa ma lekar pytal, ci chcem epidural pri porode, bez ohladu na predchadzajucu sekciu. Dokonca vraj ak budem zase prenasat, budu vyvolavat. Ja by som sa najradsej ale vyvolavaniu aj epiduralu vyhla, mam s tym zle skusenosti a maly ma doteraz zdravotne nasledky. Snad to zvladnem bez neho.

jajkaa83
autor
15. feb 2016

@lucretia7 Aké následky má tvoje bãbätko? Prepáč, ak je to moc dotieravá otázka..kľudne neodpovedaj.

lucretia7
15. feb 2016

@jajkaa83 Ma reflux, teraz uz sice slaby, ale prvy rok to bolo zle. A okrem toho dalsie problemy, od spanku az po prilisnu drazdivost a pod. Kludne napis do IP. Nikto mi nevyhovori, ze to nie je vyvolavackami a epiduralom, lebo moja spolubyvajuca s rovnakym priebehom (akurat bez akutnej sekcie) ma dieta ako cez kopirak a prve take nebolo.

misulka47
15. feb 2016

@jajkaa83 to isté aj U mňa epi nezabralo bolesti som cítila nakoniec cisársky

cichlida
15. feb 2016

No u mna epi topka. Mala som ju pri prvom porode, ked mi ju pichli- ani som v bolestiach necitila kedy, akurat som cakala vacsiu ulavu od bolesti, ale v tej chvili kazda pomoc dobra😊, na tento porod krasne spomienky. Pri druhom katastrofa, sestricka mi stale tvrdila, ze mi ju este netreba- a to som mala celych 6 hodin neskutocne bolesti, ale stale som sa v duchu drzala na pichnutie epi, a pani sestricka mi potom oznami, ze uz je neskoro, ze to uz vydrzim😒 takze porod otras, dotrhana som bola, ze ma hodinu zasivali a pani sestricka mi vysmiata vravi ako super ma natahovala, ze tretie uz pojdem urcite bez epidiralky nie?!!! Som myslela ze tam po nej skocim 😊

diablikovci
15. feb 2016

@alby2014 ja som tiež rodila v Šaci. Ráno som isla na príjem leboe boLi dohodnutý, ze uz chcem aby maly išiel vonku. Bez známok čohosi. Tak mi pichli oxitotocin vtedy sa to spustilo a ja som sa ma od seba povedala že chcem EPI keď som bola na 4 cm otvorena a tiez žiadna bolesti pri zavádzaní a dopichovali mi ju 3x a ten 3x až po pôrode keď má išli šiť lebo malý prv nechcel ísť von a zrazu som zatlačila a rýchlo a celý vyšiel von a tam má potrhal že 3 sady sitia na mna použili. A fakt mne to pomohlo že do 3 hod som bola na sale 🙂 tiež žiadne pindy a ani podobné chceš ok máš to mať. Lebo nikto neveril že keď som.prišla ráno O 7 na príjem a o 11 mi pichli oxitotocin že to pôjde tak rýchlo že mali tú bude o 16:30 🙂

lulistek
15. feb 2016

@jajkaa83 tazko povedat ale bolest sa mohla stupnovat predsa, ja som epi nemala a bolest bola cim dalej tym horsia, najhorsia az nakoniec cize mozno len ti ponechala tu bolest ktoru si pocitovala pred nou a zastavila tu horsiu potom.

lulistek
15. feb 2016

@cichlida kks neprofesionalne jak oči. este aj s usmevom... tsss

lulistek
15. feb 2016

@lucretia7 ja si tiez myslim ze moja dcerka bola uplakanejsia a je citlivejsia vdaka vyvolavanemu porodu...

uhnakova
15. feb 2016

Ja som mala epi pri oboch porodoch a zakazdym mi velmi pomohla. Vzdy mi ju pichli pri otvoreni na 3 cm, oba porody zrejme urychlila, nakolko prve tri centimetre som sa otvarala rovnako dlho ako zvysnych 7. Druhy porod bol vyvolavany a mladsia dcerka je pokojnejsie dieta nez starsi syn, aj lepsie spi v noci, takze vyvolavacka na tuto povahovu crtu vplyv skor nemala, jedine ak v dobrom 🙂

lucretia7
15. feb 2016

@lulistek Dve psychologicky a este aj jedna znama detska psychiatricka mi povedali, ze ich mali pacienti s poruchami spanku a trpiaci uzkostou su vacsinou z vyvolavanych porodov. Asi to nebude nahoda...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre