Panický strach z pôrodu

niki9807
5. feb 2024

Ahojte uz mi je až trápne celé tehotenstvo vás tu otravujem s mojimi problémami 😂 ale jedine tu sa viem trosku upokojiť.. Zhruba za 2 týždne ma čaká pôrod v spinalnej anesteze a mam neskutočný strach z možných komplikácií. Veľa čítam na internete co je chyba a potom som prepudena. Mam celkovo úzkosti depresie ale to už začnem riešiť po pôrode nakoľko teraz ani nemám kde, ale je tu niekto kto mal tiež strach z toho ne počas pôrodu vykrvaca, prípadná možná embolia plodovou vodou.. Atď atď... Proste všetky možné Zle varianty mi napádajú co sa tyka smrti počas/po pôrode a neviem ako ten strach zmierniť. Neviem ako s a am prinútiť myslieť pozivitne.. Príde chvíľka kedy proste poviem ze zvládlo to milión žien zvládnem to aj ja ale potom mi zas napadne co ak som ta ktorá to nezvládne 🙄🙄🙄 mala som prvé akútnu sekciu v celkovej tam som nemala čas na stres a momentálne ho mam 😂🙈 len nejaké povzbudenie si prosím nech sa citim lepšie ze všetko bude dobre. Pripadne ze to niekto prežíval rovnako🙏🙏🙏

natalia2007
5. feb 2024

@niki9807 ja mam hrozny strach ze nebudem vediet dychat a ze sa zacnem dusit...tiez idem cisakrskym ale kolo panike volim celkovu

anjelicek26
5. feb 2024

V pripade takehoto strachu by som sla radsej do plnej narkozy... dostanes lieky na riedenie krvi na tyzden potom, mas vsetky strachy pokryte... muz male zoberie, kym sa preberies, nebude same.

Kazdopadne ja mam strach tiez, objektivne, posledny porod bol hrozny, zachranovali ma na JIS... kto sa neboji je privelky optimista podla mna... je to riziko pre zenu, zakazdym, aj dnes... vzdy sa to vie behom par minut zvrtnut.

noami12
5. feb 2024

@niki9807 ja som si prešla tým istým ako ty, mam za sebou 2 prirodzene pôrody, stresovala som sa aj 2x aj keď som vedela co ma caka. Ale nakoniec zbytočne a všetko išlo úplne hladko a rýchlo, nedala som si ani raz epiduralku mala som z nej strach aj 🙂 a poviem ti že po tom druhom pôrode by som išla rodiť kľudne aj za týždeň znovu 🤣

niki9807
autor
5. feb 2024

@anjelicek26 z dôvodu môjho nachladnutia počas celého tehotenstva mi neodporúčajú ani celkovú preto spinal aj kvôli času vybratia bábätká. Ja som už normálne z toho hotova 😅

kiki68
5. feb 2024

@niki9807 ved spinalka je fajn, ved tak skoro vsetko aj operuju teraz. Keby si nejak nohu dolames, tiez skoncis len v spinalke. Mojim rodicom tiez davali len spinalku. Zas vyhoda je, ze to nejde na mozog, takze setri to urcite veci. To tiez neni zle. Hlavne si necitaj blbosti o tom ako to nedopadne. Lebo teraz je expert na internete kazdy

kiki68
5. feb 2024

@anjelicek26 tak prirodzeny porod je nieco ine a cisar so spinalom je tiez cosi ine. Lieky na riedenie dostane tak ci tak. To je kvoli hybnosti po operacii a davaju to dnes kazdemu na tyzden az mesiac ( zalezi od veku a diagnoz) . Ja by som da viac bala prirodzeneho, hoci som mala porod relativne oki. Ale stale mam dojem, ze sa tam moze stat viac veci, cisarak je takto planovana vec, nejde clovek do takeho rizika ako pri akutnom.

nikola81
5. feb 2024

Rodila som pred 7 rokmi spinalom, mala som planovanu sekciu (otoceny KP) - vedela som co ma caka, no nakoniec to skoncilo akutnou sekciou. Nebala som sa vobec, a aj preto islo vsetko lahko. Posledne minuty si uz pamatam len zahmlene. Ukazali mi maleho a anesteziolog mi pustil do zili daky koktail a zobudila som sa na izbe. Ja si spinal neviem vynachvalit, rychlo som sa dala dokopy, v ten vecer ma uz postavili na nohy, maleho mi na chvilu doniesli ukazat, pre mna zazitok na cely zivot. Velmi drzim palce, a hlavne negooglit blbosti.

lucianne
5. feb 2024

v prvom rade fakt prestan citat mne to tiez moc nepomohlo 🤦🏼‍♀️a isla som tam vytrasena ze ani spinalku mi nemohli dat kym som sa neukludnila.velmi velmi som sa bala ja neznasam chir.zakroky a sekcia bola pre mna smrt ale zvladla som to.A po zakroku ze dame vam nieco dobre na spanie a ja nic celu dobu co ma stopkali som bola hore az na jis a potom este celu noc 😂😂😂vraj ze adrenalin znizil ucinok.

evka_21
6. feb 2024

@niki9807 ako prvé prestaň čítať také veci.. absolútne ti to neprospieva a ani dieťatku kedže ten stres vníma tiež... Možno by si mohla skúsiť meditáciu, jogu.. kurz kde ťa lepšie upokoja.
Všetko čo si vymenovala, že sa môže stať je možné ale nie pravidelné...
Druhá otázka nie je možnosť ísť na to prirodzene?? Či máš zdr. problémy a preto sekcia?

Ja osobne nemam skusenosť so sekciou (rodila som prirodzene) ale veľa mi pomohlo to, že som bola relatívne v psychickej pohode a nepripúšťala som si nič negatívne.
Takže nádych výdych a namiesto zlých scenárov si predstavuj ako bude bobáčik vyzerať ☺️ voňať, nariekať že ho vybrali z tepla do zimy 😀.

niki9807
autor
6. feb 2024

@evka_21 áno ja mam odporúčanú sekciu cize preto takto a spinal... Noo skúsim nejakú jogu alebo niečo veru asi 🤗. Snažím sa veľa x sa snažím myslieť takto pozitivne co bude potom pekne ale potom príde... Skrat a opäť zla myšlienka.. Ťažko sa s tým bojuje🙈

snowflakenel
6. feb 2024

Ja mam strach tiez. Som nervozna, depresivna....zajtra idem na vysetrenie koli sekcii. Koli neurologickemu nalezu.
Prvy porod som mala najskor hrozny, potom dali epidural a super. No placebta nesla von, museli ju vytajovat, skoro som vykrvacala, pol roka som nebola schopna sediet a ani chodit.
Co sa tyka sekcie, necham si poradit xo je lepsie pre mna.
Som na rizikovom, cize sa motam len doma, pocasie mi nepridava na psychike, dnes u bas vyslo slnko, pohdem aspon ba prechadzku v ramci vyxhadzok

snowflakenel
6. feb 2024

@lucianne tak to je sila 🙂))

accuz
12. feb 2024

Ja som tri dni po sponalnom cisarskom. Čo sa týka prípravy, tam nie je vôbec dôvod na obavy, zavedenie cievky, klistir, spinal su skôr pár sekundové nepríjemne pocity než bolest, aj keď každý ma iný prah bolesti ale mňa viac boli odber krvi keď to tak stipne😂 spinal zaúčinkoval okamžite do pár sekúnd som necítila vôbec nič ani počas operácie ani pred. Dostaneš lieky ktoré ta tak trochu otupia alebo ako to nazvať ako by si dostala drogy a pomalšie reaguješ takže skôr príjemne pocity než vyslovene negatívne. Cokolvek by sa vyskytlo, bolest hlavy alebo niečo iné (ja som mala, povedala som, hneď mi dali od bolesti a bolo po par sekundách dobre) treba povedať s anesteziologom. A bála som sa veľmi predtým ale rozhýbala som nohy ešte tri hodiny po a vstala som ešte ten deň. Viac než operácia mi vadí že nedokážem úplne plnohodnotne vstávať z postele k malej napríklad ale dá sa riešiť aj to, hlavne veľká pomoc je keď máš nejaku pomoc od rodiny…operácie sa báť nemusis a keď chceš total istotu tak požiadaj o celkovú anestezu

kristinkajulika
14. feb 2024

@accuz Ahoj..Kedy si zacali citit bolesti po
spinale?

snowflakenel
15. feb 2024

Akurat pozeram,svoju lekarsku spravu. Idem tiez,na sekciu. No doktorka mi napisala do spravy, ze dovodom sekcie je tokofobia. A nie utlak nervu na miechu,,co mam v popise od neuro....( to vraj nie je dovod...) ale,napriklad ze spinal nedostanem, prave koli tej chrbtici...tak ja uz,neviem....

accuz
18. feb 2024

@kristinkajulika ahoj tak do 5 hodín plus mínus…ono ako začneš citit nohy začneš aj brucho ale mne napríklad dávali také lieky ako novalgin od bolesti atd a preslo to hneď takže nemôžem povedať ani že to boli nejaké brutálne bolesti… akože oveľa horsie som mala menštruačné pred tehu preto som sa bála klasik pôrodu…Cítiš to, úplne bez bolesti to nie je ale aspoň pre mňa to nebolo vôbec také hrozne ako ženy poniektorí popisujú že masaker…a možno tým že som rodila prvýkrát tak nemám to s čin porovnať ale za mňa osobne dá sa to prežiť v pihode

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre