Popôrodná depresia

1lienka1
27. apr 2013

Ahojte baby, bola niektora z vas liecena na poporodnu depresiu alebo psychozu? Zosypal sa mi cely organizmus, liecim sa uz 3 tyzdne, ale nevidim nejaku extra zmenu. Pocity uzkosti, strachu ci az paniky, nechutenstvo do jedla...mala niektora podobne problemy? dakujem za akukolvek odpoved..

denka1973
27. apr 2013

@1lienka1 ahoj, uzivas aj nejake lieky?

1lienka1
autor
27. apr 2013

ano antidepresiva, tie moc nezaberaju tak k tomu este kvapky na ukludnenie, ale strach a neklud mam cely den..

karin1234
27. apr 2013

ahoj, trva to min. dva tyzdne kym ti antidepresiva zacnu pomalicky ucinkovat. neboj sa dostanes sa z toho, podstatné je,že si to začla riešiť. porod a dieťa je veľká zmena. prajem ti nech uzkosti a strach pominu a nech do zivota vstupi zase radosť, spokojnosť a dni prežiarene slnkom 🙂

povuma
27. apr 2013

@1lienka1 3 týždne je krátka doba, ak po mesiaci až 6 týždnoch nepocitiš mierne zlepšenie, može ti lekár vymenit lieky...len si dávaj lieky na ukludnenie a vydrž, ide to pomaly, ale prejde to................depresie neprejdu zo dna na den, ide to po malých kročikoch..............držím palce 🙂

aristka
27. apr 2013

3 týždne je krátka doba,vydrž...doba liečenia psych .chorôb je dlhšia,ale neboj dáš sa dokopy

nikoletka_h
27. apr 2013

občas mám také úzkosti, zlý pocit na duši, mám strach a neviem z čoho, proste je mi vtedy psychicky na hovno...ale nie vždy len v takých usekoch..napr.keď idem v noci spať...je to taký tlak pri duši a nvm z čoho....ale to asi nebude poporodna depresia,či? je možné že by sa depka začala objavovať aj 7,5mes.po porode?v podsate som veselá ale občas to na mňa príde

povuma
27. apr 2013

@nikoletka_h depresia sa može dostavit chocikedyv priebehu života, spúštačom nemusí byt len porod.....ak by sa ti stav zhoršoval, chod k psychiatrovi,....tažko to posudia laici na fore a nie je to sranda tieto choroby.. ☹

nikoletka_h
27. apr 2013

@povuma to ti verím že to nieje sranda, ved žiť v neustalej uzkosti,nepokoja a strachu musi byť veľmi zle ☹ no dufam, že sa mi to nebude zhoršovať, lebo i takto to je velmi neprijemne ☹ take pocity som predtym nemavala...neviem si to vysvetliť že z čoho...

kuko7
27. apr 2013

@nikoletka_h moja ja som toto mala ked mala dcerka pol roka,,,najskor len obcas, potom sa to stupnovalo , az to vyustilo do panickej poruchy,,je to zacarovany kruh,,,ale je to za mnou,,,,samozrejme to obdobie sa mi spaja s tym, ze mi nebolo dobre,,,,no teraz verim ze druhe tehu bude ok 🙂 a ze aj s mimi to bude super,,,,len sa netreba nicoho bat a ak je nejaky problem, treba ho riesit, nie dusit v sebe 🙂 to sa tym nevyriesi,,,ale mozem povedat, ze s tymto sa musis len ty sama vysporiadat, aj ked vyhladas pomoc, tak len ty sama sa z toho mozes naozaj dostat,drzim palce 😵

povuma
27. apr 2013

@nikoletka_h to nemusí byt nejaká viditelná príčina, je to vlastne nedostatok serotonínu v mozgu, takže nehladaj nejaku chybu,príp. udalost, ktorá to sposobila, ani sa neobvinuj, proste telo nepracuje ako má, niečo mu chýba...a dosledkom je depresia...niekedy aj ochorenie štitnej zlazy sposobuje depresie, treba to komplexne vyšetrit, aby si potom mala správnu liečbu a žila plnohodnotne 😵 😵 😵 😵 😵

zuzkabeno
27. apr 2013

Veľa obáv po pôrode je úplne prirodzených, obavy o dieťa, jeho zdravie, prečo plače a podobne sú normálne. Skús sa o tom s niekým porozprávať, kľudne napíš aj do tém tu na mk alebo si pozri diskusie. A občas treba myslieť aj na niečo iné ako na dieťa, mysli aj na seba.

nikoletka_h
27. apr 2013

@kuko7 dakujem za odpoved 🙂 trocha som sa znepokojila, začínam uvažovať že zájdem k lekárovi..ak je to depresia tak možno bude lepšie ak to zachytí včas...kým sa to nevystupňuje..

kuko7
27. apr 2013

@nikoletka_h ja som sa liecila dva roky u neurologicky a ked som vysadzala lieky, tak som presla na homeo,,,no potom som prisla na to, ze nikto iny len ja sama sa musim s tymto vysporiadat,,,myslim si ze teraz je uz ok, ale netvrdim ze vzdy je uplne vsetko super,,,,ved to nikto nemoze povedat 🙂 no som pozitivne naladena a tesim sa z kazdeho jedneho dna 🙂

zuzkabeno
27. apr 2013

pomôže aj 1-2 dcl piva alebo vína navečer, myseľ sa trošku uvoľní ked máš moc starostí, to je aj dostupnejšie ako nejaké lieky, ja by som to vyskúšala ako prvé, to ani lekári nepovažujú za škodlivé.

aristka
27. apr 2013

@nikoletka_h doplň si magnézium ,to pomôže

1lienka1
autor
28. apr 2013

@karin1234 to viem ,ze az za dva tyzdne zaberaju, ale ja mam pocit, ze nevidim extra zmenu, potom pride strach, ze to nezabere vobec a cely den je o tom..mala si podobny problem?

1lienka1
autor
28. apr 2013

@povuma dakujem, preto sem pisem, poradit sa, ja viem ,ze to nejde hop sup, cakala som zazraky, ale ja som taky bojko.

1lienka1
autor
28. apr 2013

@aristka dakujem 🙂

1lienka1
autor
28. apr 2013

@nikoletka_h mne to zacalo v 3 mesiaci po porode, spustila to zle nasadena antikoncepcia, zevraj ta choroba v niekom drieme, pride situacia ktoru organizmus nevydrzi a vypukne to..mne sa triaslo cele telo, bola mi zima, potila som sa, hnacky, zvracanie, tocenie hlavy, pocity na odpadnutie..zevraj sa mi zosypal organizmus, vela novych veci, hlavne zlych na psychiku..skus si kupit sedatif pc, ten je na pokojny spanok, ja mam tieto problamy hlavne do obeda.

1lienka1
autor
28. apr 2013

@kuko7 ahoj a preco u neurologicky?

1lienka1
autor
28. apr 2013

@kuko7 a este ako si myslela, ze sama sa s toho dostat, mne manzel stale prizvukuje, ze sa vzdavam, ze musim bojovat, ale ja neviem ako, stale na to myslim, mam strach a ten je silnejsi, dokonca som sa uz zbalila do nemocnice na psychiatriu, az tak som klesla..mam pocit, ze to sama nedokazem, som strasny bojko..

kuko7
28. apr 2013

@1lienka1 lebo aj oni mozu liecit tieto psychicke veci,,akurat je to cele podla mna ovela miernejsie 🙂 a ja som teda bola aj u psychiatra a ten mi pripadal ako by potreboval psychiatra :D tak som sla neurologicke a ta mi urobila vsetky potrebne vysetrenia 🙂 bola som spokojna....
moja presne tak ako si pisala, nevzdat sa, povedat si ze je to len sakra tazka skuska, ktora ta ale tak posilni, ze si to ani len nevies predstavit,,ja som taka vdacna za to , ze sa mi to stalo, stal sa zo mna totiz uplne iny clovek, silnejsi, lepsi a s uplne inymi hodnotami a pohladom na svet 🙂 treba to vsetko brat tak ako to prichadza,,,a strach? to je emocia,,prijmi ju, predychaj ju, ja si viem predstavit ako ta celu stiahne, ked citis tu uzkost,,ale nenamotavaj sa na to, lahni si, alebo si sadni a 10 krat sa nadychni poriadne,,,ukludni sa,,,,,pomaha to velmi 🙂 uvedom si, ze nie si jedina, nie si prva ani posledna,,,tento rok je rok zmien, ludia co sa maju zmenit, sa menia , no a toto je sanca zmenit sa 🙂 ber to pozitivne 😵 😵 😵

1lienka1
autor
28. apr 2013

@kuko7 a preco ti ta liecba trvala az 2 roky? mne tvrdi moja psycho, ze za 6 mesiacov som z toho vonku, brala si aj nejake lieky? viem, ze niesom jedina, ale nikdy som taketo nieco nezazila, tak ako som si myslela, ze som vo vnutri silna, teraz zistujem, ze som slaboch, strach ma uplne premoze..ta nevedomost, psychoska ti nic moc nevysvetli..mam 43 kg, dostanem do seba detske porcie, tak si vies predstavit ako sa citim, viem ,ze to prejde, len clovek by to chcel hned, ci uz koli sebe ale hlavne pre maleho..

denka1973
28. apr 2013

@1lienka1 neboj sa, prejde ti to, mne to trvalo skoro 5 rokov, hocikedy mi prislo zle ani som nevedela od coho, ale mne neurologicka diagnostikovala neurogennu tetaniu, musela som zvysit prisun magnezia, doteraz uzivam kazdy den magnezium B6 forte od firmy zdrovit, kupis v lekarni nie je to drahe su to take akoby tbl a 1 staci denne, vysledok sa dostavi asi o mesiac. Inak treba zmenit myslenie a zacat mysliet pozitivne, skus si povedat, ze to zvladnes a prekonas kvoli tomu malemu stvoreniu, ktore ta potrebuje. Ja som bola po porode na tom tak zle, ze ma musela moja mamina kazdy den vytiahnut von medzi ludi na prechadzku aj s malou a priserne ma bolievala hlava, ale preslo to 🙂

kuko7
28. apr 2013

@1lienka1 moja 2 roky je uplne malo,,,ja som brala 2 roky antidepresiva a potom rok a pol homeo a teraz som 2 roky bez nicoho,,prvy rok bol narocny ale druhy uz pohoda 🙂 vsetko sa da ak sa chce, ale je to makacka, to teda ano....aj ja som schudla asi 10 kg ked mi bolo tak zle,,,,proste je to narocna choroba ,,,

1lienka1
autor
28. apr 2013

clovek ked to tu cita, ze niektore sa liecili niekolko rokov, alebo sa dokonca este liecia, tak sa mi chce az plakat..baby dufam budem taka silna ako vy..

kotli
8. máj 2013

Ahojte baby.chcela by som sa len popýtať či môže prísť popôrodná depresia aj po dlhšom čase? Mám osemnásť mesačnú dcérku a posledné dva mesiace to ide somnou dole vodou.doteraz som to všetko zvládala s prehľadom aj dcérku aj vysokú školu aj domácnosť aspoň som si to teda myslela ale v poslednom čase je to katastrofa.Som až nadmieru precitlivelá,každučká maličkosť na dokáže rozhádzať do krajnosti,návaly plaču za každú blbinu, nespokojnosť sama so sebou.cítim sa ako zrelá na liečenie.najhoršie je že tým trpí manžel a neviem sa poriadne ani sústrediť na školu či maličkú.Zatiaľ je ešte dojčím ale už by som pomaly aj chcela odstavovať,bojím sa však že v momentálnom stave v akom sa nachádzam nebudem vedieť zvládnuť jej plač a vzdor keď jej to mliečko zoberiem.už som rozmýšlala že by som navštívila nejakého psychológa lebo sa bojím že sa to bude len a len zhoršovať.Nevie mi niektorá z vás poradiť či je to normálne takto z ničoho nič sa dostať do takéhoto stavu?Ďakujem

ivusaaa
13. jan 2014

ahojte baby. mate niektora skusenosti, ze sa vam zacali prejavovat depresie po prvom menzese?

1lienka1
autor
18. apr 2014

@kotli ahoj, v tomto ti neviem poradit, ci sa moze objavit aj tak neskor po porode, ja som bola liecena od malého 3 mesiacov, liecila som sa 8 mesiacov, 2 mesiace som bola bez liekov a krpec mi ochorel a skoncila som zase na liekoch, moze byt, ze je toho na teba vela, skus zajst psychologicke a ta ti poradi, ja som k nej tiez chodila a bola som prekvapena kde to vsetko vo mne prameni, drzim palce..

1lienka1
autor
18. apr 2014

@ivusaaa ahoj, mne bolo blbo hned po porode, sem tam som plakala bez priciny, ale nevenovala som tomu pozornost, az kym som si v 3 mesiaci nenasadila zlu antikoncepciu a ta mi to vsetko spustila, to su vsetko hormony, a pri menstruacii je to vzdy horsie..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre