Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

strapco13
17. feb 2010

vybavenie nemocnice je vec penazi...pristup lekarov je o inom...ale ver, ze po takom pracovnom vytazeni ako maju lekari, nie vzdy sa da na pacientku usmievat...s vyslovene aroganciou niektorych lekarov samozrejme nesuhlasim, ani neobhajujem

latvia
17. feb 2010

zuzi, tebe furt ide o pristup lekarov a zdravotnikov a podmienky, ale tato tema nieje o pristupe.....furt sa stazujes na personal a vybavenie, co ti nezazlievam, ale to je nieco ine ako porod doma. ak by si rodila vo svedskej nemocnici, predpokladam ze by ti to tam vyhovovalo, nie?

latvia
17. feb 2010

krem toho, nieje chyba zdravotnikov ze nesplanju normy EU, to ze jedna PA je na 5 rodiciek a 1 lekar na 10 rodiciek, nieje ich chyba, s tymto sa obratte na kompetentnych....a mozno ze sa zvysenim stavu zmenia aj podmienky

strapco13
17. feb 2010

latvia..presne 😉

latvia
17. feb 2010

ja len co mozem porovnat na ARO...u nas v CR ma byt podla EU 1 sestra na 1 ARO pacienta....dodrzujeme to.ta sestra ma na starosti 1 cloveka, robi si poriadne svoju pracu, stiha, je kludna, v pohode, ved nema ziaden stres.
na SR su na jednu aro sestru 3 ARO pacienti....ta sestra nevie kde jej hlava stoji, casto sa za tych 12h v robote nezastavi, jedlo do seba nahadze az ju boli zaludok.....nespname proste normy na SR, potom aj tak vyzeraju zdravotnici...bez nalady, zhumplovani...

strapco13
17. feb 2010

a stym poctom ludi suvisi hned aj pocet sluzieb..cim menej ludi, tym viac sluzieb, tym vacsia unava..potom naozaj zostanu sily len na riesenie zdravotneho problemu pacienta

a bohuzial to nie je len na ARE 😠 😠

zuzi118
17. feb 2010

strapco a ta modrina sa moze objavit po troch dnoch? Dieta v ten den kupali. Vraj spadlo, alebo mu buchli hlavicku o umyvadlo. Pisem vraj, lebo sa to potom v tej nemocnic povravalo. Kde je pravda, uz sa nedozvieme...

latvia ja nechcem rodit doma, ale v porodnom dome. za predpokladu zeby slo o prirodzeny a nie vyvolavany porod. Respektive, ano ide mi o ten pristup aky je v porodnom dome. Keby taky pristup bol vo vazeni, tak ti napisem, ze chcem ist rodit tam. Neviem ake maju ine zeny dovod, pre ktory chcu ist rodit inam ako do nemocnice, ale u mna je to tento.

Druha vec je, ze som za moznost volby. A teda, aby tie rodicky co chcu a splnaju predpoklady na domaci porod mali tuto moznost. Dalej, aby vyrastli porodne domy v blizkosti porodnic. Opat urcene len urcitej vybranej skupine rodiciek. Ostatne rodicky by mohli ist dalej rodit do porodnic a samozrejme som aj zato, aby sa v porodniciach zmenil pristup personalu k rodicke. Nikde nie je napisane, ze aj keby tu teraz bola moznost ist rodit do porodneho domu, zeby som tam aj nakoniec isla. Ako dalsiu z moznosti, uvediem ambulantny porod - opat len pre vybranu skupinu rodiciek. Stve ma ta nemoznost vyberu.

annalena
17. feb 2010

zuzi bolo by to super, mat moznost vyberu, to mas pravdu. len vies, v zahranici, nemecko alebo ten clanok co dala latvia o svedsku (to je este premakanejsie mimochodom ako nemecko), to su dlhorocne skusenosti, pevne struktury, prepojenie jednotlivych zloziek zdravotneho systemu, ludia, co to robia maju obrovske kvalifikacie, ochotu, pristup, financie, co sa investuju do zdravotnictva....to je vsetko to, co slovensku zial chyba 😕 kebyze sa to ma zmenit, tak to by chcela zacat od zakladov, nielen otvorit niekde porodny dom (co by teoreticky nemusel byt problem) a hura ideme tam rodit. je to smutne, ale je to tak.

zuzi118
17. feb 2010

annalena - ano s tym co si napisala sa plne stotoznujem. naozaj nie som za to, aby sa teraz zacalo rodit doma, lebo je to "in".

A zmenit sa to moze len vtedy, ak si to my zeny zacneme ziadat. Same sa to len tak nezmeni. Ako prvy krok napr. rozsirenie ambulantnych porodov, vznik profesie zenskych sestier co chodia domov k zene na kontrolu a pod... je to hudba buducnosti, ale snahy su. V cechach su v tomto v mnohom pred nami. Viem, ze tam su iniciativy na vznik porodneho domu - peniaze aj ludia by boli, len legislativa to neumoznuje.

zuzi118
17. feb 2010

Inak pocas tehotenstva som dufala, ze porod bude tak rychli, ze porodim doma... alebo 30 sekund po prichode do porodnice.

Co sa porodu doma tyka - ak by aj v buducnosti bol mozny, tak koli manzelovi a tomu, ze moja rodina by ma nepodporila (a este koli tomu bordelu) by som sa pre neho nerozhodla. Ale za istych idealnych podmienok by to bol moj vysnivany porod.

latvia
17. feb 2010

zuzi, ja som len pisala, ze aj tie dokladne vybrane zeny do porodneho domu a na porod doma, mozu kedykolvek zazit komplikacie...to ze bola vybrana ako vhodna, neznamena ze aj dobre porodila... a ako som povedala, porodny dom aj vedla nemocnice by v akutnej situacie mohol znamenat velke riziko pre dieta a matku....ruptura maternice resp. abrupcia placenty su tak akutne veci, ze lekari sa ani sterilne neumyvaju....chapes tie sekundy? a abrupcia placenty moze prist kedykolvek aj u inak normalnej rodicky

annalena
17. feb 2010

aj keby to legislativa umoznovala, neviem si to naozaj pri sucastnom stave zdravotnictva na slovensku predstavit, nic v zlom 😕 o tom som pisala, peniaze aj ludia by mozno boli, ale co ten zvysok.... pevne zaklady, struktury, stabilita zdravotnictva, vyriesenie otazky lekarskej dostupnosti v pripade komplikacii (a aj tak potom stale zostava riziko vysoko zavaznych komplikacii, kde ide o tie uz spominane sekundy !!! ), vysoko kvalifikovani ludia so skusenostami (uz len najst schopne PA vid clanok o svedsku od latvie, co by vedeli previest zenu celym tehu, porodom, ovladaju ultrazvuk, ktore su zaroven aj laktacne poradkyne a dojcenske sestry a pod...kde take u nas najdes?.)
a kebyze sa zhumannia a zidealnia podmienky v porodniciach, tak ver mi, ten rozdiel medzi porodnym domom a porodnicou v nemocnici je minimalny, to je moja osobna skusenost z Nemecka (videla som oboje) 😉 a dalsia vec, preco vsetci, alebo aby som neprehanala, vsetci moji kolegovia a zdravotaci, ktorych poznam idu radsej rodit do nemocnice, resp. si vyberaju nemocnice s komplentnou starostlivostou (vcetne napr. novorodeneckej JIS) a nie porodny dom? lebo asi vedia preco....vedia o tych sekundach....

zuzi118
17. feb 2010

annalena - u tych zdravotakov by som to nazvala asi az profesionalnou deformaciou. Nemyslim to v zlom. Pripomina mi to kamoskinho otca, ktory je povolanim obhliadac poistnych udalosti v domacnostiach. Co ten narobi kym vyjde z domu... proste videl uz tolko nestastia, ze ma pocit, ze ciha v kazdej zasuvke.

annalena, ako clovek od fachu - ako by si teda navrhovala postupovat. Nehovorme si, ze sa to neda, lebo... hovorme co vsetko je nutne spravit, aby:

🙂 doslo k humanizacii porodnic
🙂 vznikli porodne domy
🙂 boli mozne ambulantne porody
🙂 boli mozne porody doma

Ja viem, ze to nie je nieco co sa moze vyriesit zo dna na den a uz vobec nie na modrom onom. ALE ja ako obycajna zena mam len velmi malo moznosti ako nieco zmenit. A jedna z nich je verejne hovorit o svojich potrebach. Napr. moja predstava porodneho domu - jedno oddelenie v nemocnici ako samostatna jednotka, porodny dom, ale pritom len o poschodie vzdialene od lekarskeho tymu. Intimita, sukromie, domace prostredie, ale v pripade komplikacii operacka na dosah ruky. Moznost chodit pocas tehotenstva len k PA - s cim suvisi potreba studijneho odboru, ktory by vychoval take PA ako popisujes (laktacne poradkyne, dojcenske sestry...) a nasledne moznost zaplatit su tuto konkretnu PA k porodu.

Annalena, kde si rodila ak sa smiem spytat? Videla si aj porodnice v SR? Ako by si charakterizovala zakladny rozdiel medzi porodnicou v SR a Nemeckom a porodnym domom v Nemecku? V com spocivaju podla teba zasadne nedostaky alebo v com vidis klady jedneho oproti druhemu a tretiemu? Dakujem.

annalena
17. feb 2010

zuzi ja som len obycajna radova lekarka, ale co si myslim, na com stoji a pada nemecka gyn-por su vysokokvalifikovane PA (Hebammen), ako som uz spominala, robia starostlivost pocas celeho tehu, ultrazvuky, ovladaju aj alternativne sposoby mediciny, vedu porod, predporodne kurzy, starostlivost v sestinedeli. Zena ma svoju PA (teda mala by mat, nevravim o pristahovalcoch v Nemecku, co je asi rovnaky problem ako u nas romsky) uz od skorych stadii tehu, prejde s nou predporodnu pripravu, kurz, ma jej telefon, cize ma kontaktnu osobu 24 hod. denne, napriek tomu drviva vacsina zien zostava aj v starostlivosti obvodneho gyn. Tieto PA maju "svoje" nemocnice s ktorymi spolupracuju, cize zena sa ma moznost rozhodnut ist rodit tam, alebo si zvoli inu nemocnicu. PA ak je ochotna moze ist "rodit" s nou. Nie vsetky PA su za porodne domy a porody doma a robia to, cize ak niekto chce nieco take, asi sa viac nahlada. Po porode znova chodi tato PA k tebe domov, kontroluje teba, babatko, vazi ho, pomaha pri kojeni, kupani, znova mas kontaktnu osobu 24 hod. denne , robi poporodne kurzy. A toto vsetko hradi poistovna !!! 🙂
PA vie odviest porod, ale ak su nejake zavahania, alebo ma problemy, treba nastrih a pod. vzdy vola lekara. Uz PA, ktora konci prave skolu ma odrodenych viacmenej cca 200 deti, pocas skoly sa kladie velky doraz na prax.

Siet tychto PA je asi ako siet u nas obvodnych lekarov, aj vo velkych mestach je takto zabezpecena (mimo gyn ambulancii) velmi dobra starostlivost o tehotne. A samozrejme PA sa aj snazia mat dobru reklamu, udrzat si co najviac zien, lebo to su vlasne ich peniaze. 🙂

zuzi118
17. feb 2010

ananlena nieco taketo by som si predstavovala aj u nas. Ale to urcite chce studijny odbor "odborna PA", nemocnice, kde budu praxovat + legislativu, ktora to umozni. No a samozrejme nas radove klientky, ktore budu mat o nieco take zaujem 🙂

annalena
18. feb 2010

je to skvela vec a velka pomoc a ulahcenie prace aj gyn, ktory maju potom viac casu na ine pacienty (nielen tehotne)
u nas by to zeny museli najskor pochopit.... taketo PA by ale museli mat naozaj pristup, ochotu, byt obetave a kompetente, je to narocne, ked si vezmes, ze su pre teba 24 hod. na telefone, popri rodine, cize zase by to nemohli robit len kvoli biznisu, no mali by byt za svoju pracu naozaj zaplatene.
a prave toto je si myslim kamen urazu, preco by som asi v dnesnej dobe, v tychto podmienkach takemuto projektu neverila.... 😕

annalena
18. feb 2010

este k tomu poslednemu co si sa pytala, ja som studovala na Slovensku (cize zazila som tu aj porodnice), zijem, pracujem a rodila som v Nemecku. Myslim, ze obrazky co som ti poslala hovoria za to, v com vidim rozdiel.....

😉 zrekonstruovat oddelenia, izby, porodne saly , sestonedelie...vid IP 😉 ved resuscitacny vozik sa da napriklad "schovat" aj do peknej skrinky, ktora je sucastou nabytku (nieco ako vstavana chladnicka v kuchyni 😀 ) cize si v nemocnici, ale nemas ten pocit....
tehotna zena nieje chora, preco by sa nemohla hybat ako chce, mat pri porode koho chce (ak nechcem muza, tak preco by tam nemohla byt moja mama alebo kamoska), mat navstevy na sestonedeli a nie postavat s nimi na chodbe....
vyskolene PA, ktore odlahcia lekarov pri tzv. bezproblemovych porodoch, lekar (gyn, aro, pediater) ale na dosah ruky v pripade komplikacii. Dostatok vsetkych pracovnikov, zaplatenie ich prace...oni na oplatku pristup, ochota. 😉

Neviem ci som este na nieco zabudla, je toho tak vela...... 😕

Porodne domy su urcite este intimnejsie ako nemocnice (ale mne osobne ten rozdiel vobec neprisiel taky velky), ale chyba tam lekar, sala ak by bol treba cisarsky.... co v pripade komplikacii moze byt velky problem. Maju napr. pediatra na telefone, ale kym sa on dostavi ak by ho bolo treba, tak to uz moze byt nebezpecne. Vacsinou su tieto domy aj v blizkosti nemocnice, ale......To su tie drahe sekundy, minuty 😉

Co sa tyka porodov doma, k tomu sa nemozem vyjadrit, lebo s tym nesuhlasim a nikomu by som to ani v tych naidealnejsich podmienkach nedoporucovala....

bibione
18. feb 2010

dobra TEMA je toto 🙂

mno,,,mala som sice bezproblemove tehu,aspon moj gyn tak tvrdil 😠 , ale rodit doma by som sa teda neodvazila ani omylom...stacilo mi,ze sa mi o tom snivalo a veru to neboli pekne sny...taka som bola z nich vys...ze az no 😝 a to nehovorim o tom,ze som mala porod vyvolavany a nakoniec to dopadlo cisarom,koli nepostupujucemu porodu a hypoxii plodu...a som ziiirala,ako rychlo ma odvliekli na salu,uspali a do 5 minut bol maly vonku...podotykam,ze chytil peknu fialovu farbu,ked ho vytiahli...ale promptnost u pani dr...respect 😎
kde by sme boli,az by som rodila doma? fuuu,tak na to nechcem ani mysliet!!
co sa tyka personalu...vymakla som fakt dobru partiu...zlati boli velmi az som nechapala,takze som sa ani nebala,monitor som mala aj na boku,vedeli,ze na chrbte sa na houby lezi a duplom v bolestiach...chvalabohu za kyslikovu masku 😀 ta ma asi najviac ukludnovala,lebo som hypertonicka,manzel bol cely cas somnou...takze porod ok...horsie to bolo po nom...co ma mrzelo bolo,ze som krpca nevidela dost dlho,kedze ma nemohli prebrat 😅 zobudila som sa az po 7hod...konecne som sa vyspala 😀 ale inak v pohode

a niesom si ista,ci sanitkari vedia co robit,keby nieco 😅 lebo v 35tt som mala ukrutne bolesti brucha,vyzeralo to na predcasny porod a teda ako zdravotacka som nechapala ich pristup...neboli ochotni pre mna prist do bytu...v tych bolestiach som sa dotrepala do sanitky sama,ten hnup mi daval debilne otazky,ale ani sa na mna poriadne nepozrel...clovek by cakal,ze mi aspon tlak odmera...taka som bola z neho rozcarovana,ze som len povedala: hambim sa za to,ze som zdravotnik 😖

latvia
18. feb 2010

ALE ja ako obycajna zena mam len velmi malo moznosti ako nieco zmenit.

zuzi, tato veta tvoja ma trosku stve, lebo nikdy nemal pacient take prava a vymozenosti ako v tomto tisicroci....ide o to, ze svoje predstavy musis poslat niekomu inemu ako modremu konikovi. pisala si uz na urad pre dohlad ze si bola ponizena a ze chces aby sa nieco zmenilo? pisala si na ministerstvo zdravotnictva co by sa tu malo zmenit?? nepisala predpokladam, tak nechapem preco pises ze ty nemozes nieco zmenit.preco by to mali robit lekari ked sa nikto poriadne nestazuje? pacient je ten ktory ma vsetko uviest do chodu ak sa mu to nepaci. a nehovor mi ze to nejde! stut okrem toho ze pise co sa mu nepaci, aj nieco robi a zda sa ze pomaly sa bude rozbiehat naprava veci ktore sa mu nepacia, takze ide to, len sa treba posnazit a ozvat sa na spravnych miestach....

zuzi118
18. feb 2010

bibione - ty si mala vyvolavany porod - taky porod bez debaty patri do nemocnice.

latvia - myslela som tu vetu asi tak, ze ja z mojej pozicie asi tazko otvorim studijny odbor pre PA, vytvorim legislativu, zmenim myslenie zien (vsimni si, ze pisem v prvom rade o zenach a nie lekaroch, ti budu taki ake budeme my zeny) - lebo toto vidim ako klucove, kym tu bude panovat povedomie - "rodi lekar", "tych par dni prezijem" a pod, tak sa nic nezmeni. Ja som v kontakte s ludmi co uz roky lobuju za humanizaciu porodnic. Tato tema vo mne rezonuje od mojho tehotenstva a porodu. Uvazujem, ze sa tomu budem aktivne venovat. Nuz, ale pri malom dietati a studiu mi vela casu nezostava. Teraz ked kamoska porodila babo a druha ho bude rodit za par dni, tak tato tema sa vo mne opat rozozvucala.

Co sa tyka staznosti - na koho sa mam stazovat? Ked neviem mena? Po porode som mala uplne ine starosti nez riesit to co stalo. Ked prisiel flashback, tak to bolo uz par mesiacov po. A to mam teraz ist a napisat, ze sice neviem na koho sa stazujem, som zdrava aj dieta, ale ze sa mi nepacil ton s akym sa so mnou rozpravali? Ze ich poznamky na moju vahu sa ma dotkli? Myslis, zeby takato staznost mala sancu uspiet? Ja nie. Stazujem sa tam, kde sa mozem o nieco opriet. Oni nepochybili, boli len neprijemni a chladni.

Pozri pre niekoho, to ze mu kazdu chvilu niekto strci ruky do vaginy znamena super pristup- starali sa. A pre niekoho je to traumaticke narusenie osobnej zony. Kazdy sme iny. A preto by som chcela, aby tu boli viacere moznosti pre kazdu z nas. Lebo kazda sme ina a kazda tu istu vec vnima inak. Jedna ti napise, ze aky super vtipny doktor a druha by z tej istej poznamky preplakala tri noci.

magdal1
18. feb 2010

annalena- reagujem na prispevok o 20.48 - skor si myslim,ze najprv sa vedomie zien musi zmenit, financie a dalsie veci sa vyriesia

strapco13
18. feb 2010

presne ako pise latviia..ak sa pacientky, rodicky, pribuzny pacientov nebudu dozadovat napravy a humanizacie nemocnic na kompetentnych miestach, tak sa nic nezmeni..pretoze to ze tu my s vami diskutujeme sice svedci o demokracii a slobode prejavu 😉 ..ale nic v konecnom vysledku nevyriesime...

co sa mi tu z navrhov zatial najviac pacilo bola jednoznacne humanizacia nemocnic,proste spravit prijemnejsie prostredie na gynekologii /samozrejme aj na inych oddeleniach, ale konik je hlavne o gynekologii a porodoch 😉 /
co sa tyka porodnych domov..ak maju byt v nemocnici, pri gynekologickom oddeleni, tak v tom nevidim plus pokial gynekologicke oddelenie, bude vyzerat tak ako ma 😉 lebo defakto to bude o tom istom ako zhumanizovana porodnica a nebudu sa financie prerozdelovat medzi 2 rovnake veci, ale riadne sa dokonci jedna
ak ma byt porodny dom "iba" v blizkosti nemocnice s tym jednoznacne nesuhlasim....ide o sekundy ako sme uz mnohokrat napisali..z rovnakeho dovodu som aj proti ambulantnym a domacim porodom

co sa tyka PA, pokial su skolene, maju prax, tak nech robia na zivnost a maju dohody s nemocnicou ohladom porodov...ale aj tak..ale toto je cisto moja sukromna vec, by som ja rodila len pri doktorovi..ide o to, ze ak mate svojho gynekologa, ktoremu plne doverujete..co ja mam...tak ja potom PA na to aby mi odviedla porod sama nechcem...tym neznizujem hodnotu PA..su to velmi dolezite osoby...a ich pomoc pred, pri a po poriode je na slovensku nedocenena..inak ako u vsetkych zdravotakov ☹ 😠 😠 😠

mama mojej naj kamosky je PA..len skoda, ze som porodila skor, ako prisla do sluzby..mala prist o 18, a maly sa narodil o 15.13...no ale samo akonahle mala volno v sluzbe..tak prisla, vsetko mi ukazala, pomohla s malym..prilozit a aj nieco teoreticky a aj prakticky mi proste pomohla..ale rovnake boli aj ostatne PA..boli skvele pri porode, a takisto si neviem vynachvalit sestricky z novorodeneckeho odd, ktore velkou mierou prispeli k tomu, ze nemam s kojenim potiaze..mam ploche bradavky, maly sa nevedel prisat..ani raz ma nikto neodbil, ze mam dat UM, donekonecna mi maleho pomohli prikladat.. a to vsetko v nemocnici, ktora mizerne plati, vyzera strasne, vybavenie niekde hranici so starovekom 😅..ale najdu sa aj kusky moderneho vybavenia..lenze na tom az tak nezalezi /pokial to zariadenie funguje 😅/..ide mi hlavne o pristup ludi

a takisto som za to aby poistovne /lebo tu je hlavny kamen urazu..positovne..vo vsetkych veciach co sme tu preberali/ platili rodickam aj kurzy predporodnej pripravy a aj potom pomoc PA po porode..pretoze to, ze ja som po porode PA nepotrebovala, neznamena, ze ine ju nepotrebuju..ako tu uz bolo napisane, platime nehorazne prachy poistovniam..a co z toho????
a ze to nie je nemozne aby poistovne preplacali predporodne kurzy...anio, vacsina PA to robi na cash od rodickiek..ale viem o manzelke jedneho ministra, u ktorej to poistovna preplaca...lenze zrejme nefunguje rovnaky meter nas vsetkych 😠

cize..baby je to prave na VAS, aby ste nieco zmenili, ked nie ste spokojne..ozvite, zorhganizujete peticiu..proste nieco robte..peticiu o humanizacii nemocnic Vam podpisem..ale tu o domacich a ambulantnych porodoch nie, to je proste moj nazor

bibione
18. feb 2010

zizi118: preco myslis,ze patri vyvolavanie do nemocnice?? tak dobre...nech mi ho vyvolaju a kym to zacne sa presuniem domov 😎

zuzi118
18. feb 2010

Strapco - ja zas na to,a by porodny dom bol samostatna ekonomicka a pravna jednotka, oddelena od porodnice kladiem velky doraz. Ak by to bolo len jedno, tak zase by to bolo len o tom, na koho narazis. prirodzene porody by zas isli skratka oproti porodom planovanym medicinsky vedenymi. A nemocnice su proste o komplikaciach. Tam aj zdravej zene, ktora nema ziaden problem miesto pozdravu zavedu kanylu, zakazu pit, lebo co keby nahodou daco... Potom sup prasknut plodovu vodu, nech to odsypa, nasadit oxytocin a potom pocuvat pana doktora, kedy tlacit.

zuzi118
18. feb 2010

bibione, jeden lekarsky zasah spravidla vyzaduje druhy. Vyvolavanie je umely proces a ma urcite medicinske opodstatnenie (pokial nejde o to aby to sadlo panovi doktorovi do sluzby, ze..) a jednoznacne so sebou prinasa rizika. Cize z tohto pohladu uz nejde o bezproblemovu graviditu.

Ako tu spominali dievcata, vela domacich porodov nakoniec aj tak skonci v nemocnici - casto byva dovodom, ze porod dalej nepostupuje. Zena sa prestane otvarat, alebo kontrakcie zacnu slabnut, cize je nutne spravit nejaky medicinsky zasah - napr nasadit oxytocin. A to jedine v nemocnici. Nikdy sa neda dopredu odhadnut ako telo na takyto zasah zareaguje.

Domace porody su cisto len prirodzene porody. Teda take pri ktorych sa nepodava ziadna chemia, ziadna epiduralka, ziadne praskanie vody, ziaden nastrih, ziadne riadene tlacenie. Je urcene len pre velmi velmi malu skupinu zien - taku, ktora sa absolutne spolieha sama na seba, svoju intuaciu a ma velku doveru vo svoje telo.

strapco13
18. feb 2010

zuzi..a ako si potom predstavujes riesenie komplikacii pri porode?
a pisala som..o tom, ze pokial bude gynekol odd vyzerarat, tak ako ma..myslim ty, nielen vybavanie ale aj sposob porodu..t,j aby sa respektoval plan porodu rodicky..pokial ide vsetko ok
a takisto som pisala o PA mech maju zmluvy s nemocnicou..t.j ak si rodicky vyberie konkretnu PA, tak nech ju odrodi...ale zas..ako si to predstavujes v pripade riesenia komplikacii? volat volneho dr?
preto si myslim, teda aspon pre mna je lepsie byt dohodnuta so svojim gynekologom o porode, starostlivosti..teda je tam pre mna a nemusi nikto v poripade komplikacii zhanat dr, lebo uz je tam

a osobne si myslim ze aj PA by vysetrovala vaginalne a pocas porodu vravela kedy tlacit a kedy nie...lebo ani ta najskusenejsia rodicka si tam dole nevidi..a tym padom nevie zhodnotit situaciu

ilijanka
18. feb 2010

zuzi, domáce pôrody len pre vyvolené osvietené rodičky, ostatné ženy, ktoré mali pri pôrode nejakú komplikáciu ju mali pre to ,lebo nemajú dôveru vo svoje telo...no to je teda odvážne tvrdenie ☹

bibione
18. feb 2010

zuzi118: a co je na tom umele?? moje telo bolo uzasne pripravene na porod...stacil hamiltonov hmat a slo to jedna radost...ten ovladaju aj PA 😉 ze sa pytam...rodila si doma? ak nie,tak preco ...to by ma zaujimalo...chodila si na pravidelne prehliadky? a vlastne naco su nejake prehliadky? sak to neni nic dramaticke pricom by musel byt lekar...no nie? toto ovlada aj PA...kup si monitor,uzv a doma si vyblazni na tom kolko len chces 😉

zuzi118
18. feb 2010

Tu ide aj o filozofiu porodu. V nemocnici naozaj nie je mozne, aby PA potichu sedela niekolko hodin "v kute" a len monitorovala matku a dieta. Je rozdiel ci ma vysetri jedna osoba, alebo kazdy kto pojde okolo. Ako vravim, pre niekoho to znamena istotu, pre niekoho traumaticky zazitok, kazdy sme iny.

Strapco pri prirodzenom porode nikto zene nehovori ako a kedy ma tlacit. Vie to aj sama. PA len potichu sedi, a vyckava aby zachytila dieta.

Nemam cas prejst si vsetky linky co tu su, ale mozno annalena by o tom vedela nieco - nevies nahodou ake je percento vyskytu akutnych (teda tych sekundovych) komplikacii pri prirodzenom porode, pricom mam na mysli porod, ktory bol bez akychkolvek zasahov a zrazu z cista jasna ide o zivot?

ilijanka - nic take som nenapisala. Ale zena, ktora ma velky strach s kompliacii, boji sa ci to zvladne a predstava, ze rodi sama a bez pomoci je pre nu velkym stresom, takej naozaj domaci porod nie je urceny. Dolezita pri porode je psychika zeny. Kazdemu pomaha pomyslenie na nieco ine. Pre niekoho je to zaplateny doktor, pre druheho perfektne vybavena porodnica, pre dalsieho domace prostredie. Stale sa pohybujeme v atmosfere strachu... je len velmi malo ludi, ktori dokazu tento strach perfektne spracovat a nepripustit si ho.

bibione- neviem preco na mna utocis a zosmiesnujes nieco o com nic nevies. Nastuduj si nieco o domacich porodoch a potom na ne mozes vyjadrit trebars aj nesuhlasny nazor. Ale pisat take bludy ako pises sa neda povazovat za vecnu diskusiu.

bibione
18. feb 2010

zuzi: co sa urazas?? citat na nete vie kazdy blbec.. a take clanky som si aj ja nahodou precitala.. 😎
.ja na teba neutocim,nemam preco...pre mna za mna si rod ako chces a kde chces...tvoje rozhodnutie...ale ked to bude debata o tom,ze si to tak aj uskutocnila,potom ok...napis a poucime sa 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre