Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

bibione
18. feb 2010

zuzi: aby som nezabudla...to bolo len na odlahcenie temy,tak sa do toho tak dramaticky nevkladaj a poprosim ta...nerob zo seba mudrejsiu nez si...takych tu uz bolo

tinusi
18. feb 2010

Moja mama sa narodila doma. Ale to len preto, lebo sa narodila v zime a sanitka sa nevedela dostat k nim domov po neodhrnutej zasnezenej ceste. No hned po porode ona aj babka isli za sanitkou asi 500 m a vzali ich do nemocnice ....
Inak, ja som za to, aby prebiehal porod prirodzene a s minimalnymi zasahmi (co sa na SVK nie vzdy deje, aj ked myslim, ze stale je to lepsie a lepsie), ale predsa len... moj maly mal okolo krku pupocnik, myslim ze aj to, ze ma nastrihli a pomohli mu von prispelo k tomu, ze nebol vobec priduseny.

zuzi118
18. feb 2010

bibione, neurazam sa, ale tvoje slova mi vobec neprisli vtipne odlahcujuce - ked si tvoje slova precita niekto, kto o domacom porode nevie ani zbla nic, tak by to mohol zobrat vazne.

Neviem o akych clankoch hovoris (daj link)... a dakujem za pripomenutie, ze blbi lidi taky lidi.

A na zaver, praveze ja si nemozem rodit kde chcem a ako chcem. Nie na Slovensku.

zuzi118
18. feb 2010

tinusi - si mi pripomenula moju kamosku, ktora sa narodila tiez doma (neplanovane). Vravela, ze kym dosla sanitka, tak uz bola na svete. Mama aj ona boli v poriadku, len s otcom to seklo a museli ho kriesit.

annalena
18. feb 2010

najvacsi problem je a aj zostane tak ako napisala strapco otazka riesenia komplikacii pri porode doma alebo v porodnom dome. a vyriesit sa to velmi neda, jedine ak, zriadit si komplet operacku s arom, jiskou, sterilkou, lekarmi....priamo doma resp. v por. dome. preto sa ani ja nemozem stotoznit ani s jednym ani s druhym......
ak uz ale niekto ma naozaj taku desne obrovsku fobiu z porodu v nemocnici, tak potom je porodny dom fakt ta lepsia alternativa ako porod doma. maju/mali by mat aspon monitoring, ctg, resuscitacne vybavenie a lekara aspon na telefone. ale to riziko tam zostava.
tak ako tu uz niekde raz padlo , ak by sa zhumanizovali nemocnice, tak si myslim, ze by sa tym vyriesilo velmi vela....lebo porodny dom ako taky podla mojho nazoru, az tolko vyhod so sebou neprinasa, prostredie v nom a v beznej porodnici je velmi podobne.

co sa tyka tych PA, niesu brane ako nahrada lekara (teda jasne ze su vynimky, ked zena uplne odmieta gyn, usg, vysetrenia...ale to je ina kapitola), prave naopak, lekari-gyn uzko spolupracuju s PA, napr. sa PA nahlasuje u obvodneho gyn uz niekedy v II. trimestri a nahlasujete aj v porodnici pri prepustani PA ktora sa o vas bude starat v sestonedeli, PA moze konzultovat tvojho gyn a naopak. drviva vacsina zien ma svojho gyn a aj svoju PA. Vyhoda je vtom, ze ona je k dispozicii 24 hod denne, robi poradenstvo, prejde s vami pripravu, na poziadanie ukazuje a vedie vas vo veciach ako je napr. masaz hradze, odpoveda na otazky a to vsetko vo vasej obyvacke ....na toto predsa obvodny gyn vacsinou cas nema. a po porode je jej pomoc nezaplatitelna...pride k vam domov podla potreby, kontroluje vas (napr. zavinovanie maternice, hojenie ran), babatko, odvazi, pomoze pri starostlivosti o neho, su to vyskolene laktacne poradkyne...a znova 24 hod. denne niekto, komu mozete zavolat a opytat sa ho na akukolvek blbost. popritom samozrejme normalne kontrola u obvodneho gyn v sestonedeli a pediatra.
ja osobne som mala svoju PA, odhliadnuc od toho, ze mam aj super gyn, ale jednoducho ak mate doveru k PA, tak mate cele tehu ovela vacsiu istotu, je tam pre vas aj cez vikend alebo ked vas gyn nema ordinacne hodiny. nemocnica kde maju moj gyn a PA uvazok mi ale nevyhovovala, kvoli tomu, ze tam nemali novorodenecku JIS, chcela som mat jednoducho vsetko po ruke, lebo jeden nikdy nevie...a preto som si vybrala inu nemocnicu, PA som pri sebe nepotrebovala, teda vedela som dopredu, ze PA tej danej nemocnice su vsetky super, takze mi to bolo jedno, ze si budem musiet delit PA s dalsimi 2 rodickami. Ale to je zase o mojej povahe, stacilo mi vediet, ze ked ju zavolam tak pride . 😀 a nelutujem, bola som maximalne spokojna.
co sa tyka lekarov, tak zazmluvnit tak ako to je tu sa tam nedaju. ak vsak mate tzv. privatne poistenie, mate narok na osetrovanie prednostom, resp. primarom. ti pridu hocikedy k porodu.
a pri ziadnej PA co som zazila, som nemala pocit, ze by sa chcela vyvysovat nad lekara, prave naopak, pri mojom porode PA sama niekolkokrat volala lekara pre istotu, kvoli viacerym veciam, co sa jej nepacili. a nakoniec to bola PA, ktora mi povedala, ci by nebol lepsi cisarsky, lebo zo skusenosti si nemysli, ze sa to babo pretoci tak ako ma...skonzultovali to s lekarom a tak nakoniec aj bolo. A tym, ze PA robia len porody (uz pocas skoly), tak vedia odviest porod castokrat ovela ovela lepsie ako sekundarny lekar, ktory sa chce samozrejme naucit aj ine veci, nielen porod.

cize zaver tohto mojho uzasne dlheho preslovu : humanizacia nemocnic, pristup lekarov a zdrav.personalu (samozrejme aj ich ohodnotenie) a poskytovanie podobnych sluzieb, ktore su plne hradene poistovnou by odburalo neistotu a strach mnohych zien z porodu v nemocnici. 😉

annalena
18. feb 2010

ospravedlnujem sa za dlhy prispevok, ale musela som si ulavit po takomto dni 🙄
a pisem jak tatar, ale mala sa mi furt budi 😅 🙄

annalena
18. feb 2010

a naozaj baby, ako tu uz niekto spominal, stazujte sa, dozadujte sa zmien, ale nie tu na modrom koniku, my vam tu mozme hodit nas nazor, ale nic nevyriesime a nepomoze to zmenit sucasny stav ....... 😉

strapco13
18. feb 2010

annalena..neda sa zamluvnut porodnik?? a pri privatnom poisteni pride prednosta alebio primar..a ked chcem niekoho ineho??..to sa tam u vas neda??
lebo moj gyn je pre mna 24 hod na telefone aj mimo tehu..ale kedze je to kolega a kamos, tak je to ine..napr. aj z tohto dovodu, ja by som u nasho primara nerodila...ma prilis vela pacientek, riesi komplikacie, vedenie oddelenia..nemoze si najst cas zakazdym ked si ja pipnem 😅
a ked sa nam nedarilo otehotniet, tak som k mojmu gyn skocila kedykolvek do sluzby, spravil sono, mam za sebou hysterosalpingografiu /fuj iny hnus/..co ostal kvoli mne este po robote..inak to vysetrenie je hnusne..ale asi tym, ze mi otvoril krcok, tak som v dalsom cykle ostala tehu 😀 😀 😵 😵

annalena
18. feb 2010

zuzi

jedna velka prospektivna kohortna studia z Ameriky r. 2005 uverejnena v Bri Med Jou (dovtedy najvacsia, ci potom vzniklo nieco vacsie neviem) 5418 tehotnych, ktore rodili doma
- 12,1% muselo byt prelozenych do nemocnice : dovody slabe kontrakcie, silne bolesti, vycerpanie zeny
- 1,3% zien a necele 1% novorodencov muselo byt po porode hospitalizovanych v nemocnici: dovody pretrvavajuce krvacanie, retencia placenty, dychacie problemy novorodenca
- ziadne umrtie u matiek
- 4 deti zomreli este pred kontrakciami - cize sa to statisticky nemoze ratat do umrtia v ramci domaceho porodu
- 3 deti zomreli na tazke so zivotom nezlucitelne postihnutie - ani to sa vraj statisticky nemoze ratat do umrtia v ramci domaceho porodu (tu treba vyriesit otazku prenatalnej diagnostiky, ktoru mnohe z tychto zien tiez odmietaju)
- 7 deti zomrelo pocas porodu a 6 po porode : tieto sa do statistiky mozu pocitat a preto sa umrtnost pohybuje na cca 2%
- fetalny monitoring sa uskutocnil len v 9,6% pripadov - a aj to islo pravdepodobne o pripady, ktore museli byt prevezene do nemocnice

Velka randomizovana klinicka studia, ktora by toto potvrdila resp. vyvratila sa do r. 2006 v ziadnej krajine vraj neuskutocnila. Ak ma niektora kolegyna ine info, nech doplni. 😉

latvia
18. feb 2010

nikto nema info...a staci mi tych 13 uboziatok co zomrelo ☹ 😔 tych 13 matiek si asi od vtedy neprialo rodit doma....ak boli teda normalne.....ja si neviem predstavit ze by som drobca nemala teraz pri sebe 😔 by som asi zosalela kebyze sa mu pri porode nieco stane....proste porod doma jednoznacny hazard

annalena
18. feb 2010

strapco co ja viem, tak zazmluvnit ako tak sa neda, ak mas stastie a ma sluzbu, alebo je ochotny a pridem k tvojmu porodu... pri rizikovom, ked si celu dobu sledovana v nemocnici, tak si ta ale vacsinou chce aj odrodit ten, co ta viedol, to je znova ine ... tam je co sa tohto tyka uplne iny pristup 😉
to privatne poistenie je tak , ze celkovo mas narok (vo vsetkych odboroch) vzdy na prednostu/primara/vyssie postaveneho lekara - berie sa to, aby sa na tebe "neucil" nejaky sekundarny lekar. iba ak, tak s tvojim suhlasom, napr. ja ked robim narkozu u privatneho pacienta, vzdy mi na krk dycha min. primar, lebo on ma zato prachy, kdezto ja nie, a cele to je na jeho zodpovednost samozrejme 😀 😀 😀

strapco13
18. feb 2010

no mne vyhovuje system, ze si mozem zazmluvnit svojho lekara..samo kamos to pre mna urobil zadara..teda uplne nie..chcel za to fotku drobca 😀

annalena
18. feb 2010

jasne, vyhoda nasho povolania 😀 😀 ale ine je to asi s beznymi zazmluvneniami, tam to vraj tak ruzove nieje 😕

zuzi118
18. feb 2010

annalena je to tato studia? http://www.bmj.com/cgi/content/full/330/7505/1416

ak ano, tak tu som nedavno citala.

Latvia v tej studii sa pise: The results for intrapartum and neonatal mortality are consistent with most North American studies of intended births out of hospital and low risk hospital births.

Tato studia tvrdi, ze porod doma je rovnako bezpecny ako porod v nemocnici - pre nizko rizikove porody. S tym, ze poukazuje na to, ze dalsie studie vysli dokonca v prospech domacich porodov.

strapco13
18. feb 2010

co ja viem..v BA to funguje tak, ze si v pohode zazmluvnis lekara..zaplatis urcitu sumu..normalne oficialne v nemocnici..cast ide nemocnici, cast tomu lekarovi..v niektorych nemocniciach maju ty klekari, co maju uvazok akj na ambulanciach schvalene poistovnom pladbu..len sa nedelia s nemocnicou...ale musia mat v danej nemocnici aj uvazok..cize nie uplne lekari zvonku...myslim, ze niekde /ale nie som si ista, ale aj to by bolo riesenie..je aby mal lekar len zmluvu s nemocnicami, ze si tam pride odrodit pacientky..cize rodicka si vyberie aj nemocnicu aj porodnika...

zuzi118
18. feb 2010

strapco, ja zas neviem koho by som si zazmluvnila. Je super, ze si mala dobry vztah a doveru k svojmu gyn. ak to bol navyse aj kamos, tak to je este bonus k tomu. Keby tu bol taky system ako opisala annalena, tak ja by som si urcite hladala nejaku PA. Hlavne koli tomu osobnemu pristupu, na ktory lekar nema ani cas ani priestor (to nemyslim v zlom, ale ktory lekar by mi dosiel domov do obyvacky pokecat o tom ako sa citim, ci ucil ma masirovat hradzu).

latvia
18. feb 2010

tak dlasie deita rod kludne doma, ja sa tomu nebranim, aj porod doma ide, aj u nas na slovensku, PA bude stat za dverami a manzel jej bude tlmocit ako sa mas a ked porodis, tak ti pride skontrolovat dieta aj teba.zakaze ti to niekto? nie.budes za to trestana? nie.skomplikuje sa ti porod? odvezu ta do nemocnice.porod doma ide aj na slovensku, len medzi tebou a PA bude par stien.a kedze ta PA vybere ako kandidatku na porod doma, teda budes zdrava a bez komplikacii, tak nevidim dovod preco by to takto nemohlo byt.coho sa bat?

albireo
18. feb 2010

ad annamalena. link na tuto studiu visi na strankach gyn.por oddelenia naseho spitalu, v sekcii, kde skusene PA poskytuju info rodicom, ktori premyslaju nad eventualitou porodu doma.
kolegyna gynekologicka,co stazuje u nas na brusnej chirurgii, bude mat vacsi prehlad o tom ,kolko % z 6000porodov, ktore rocne registruju na ich oddeleni prebehlo/zacalo doma. Asi sa jej spytam, az sa stretneme v sluzbe.

Inak klasika Skandinavia, tehotenstvo je povazovane za fyziologicky stav, pokial zena nespada do rizikovej skupiny a v priebehu tehotenstva sa nevyskytnu necakane komplikacie, ziadny gynekolog ju pocas tehotenstva nesleduje.
je starostlivosti rodinneho lekara a PA. PA robi aj USG screeningy, ak si ich buduci rodicia zelaju.
System je efektivny, setri cas,peniaze a ludske zdroje ako hovoria niektori moji kolegovia.
Rodi sa bud v spadovej nemocnici, porodnom dome alebo doma. System"zazmluvnovania" a pod. tu nefunguje, rodi sa s PA, ak su komplikacie, nabehnu porodnici.
"psou povinnostou" kazdeho lekara pracujuceho v Dansku je vykonavat prax svedomito a respektovat platne guidelines pre danu specializaciu. V opacnom pripade sa moze tesit na staznosti zo strany pacientov.

latvia
18. feb 2010

ja som mala tiez porodnika kamosa, ale nesedel pri mne dokedy som porodila.vysetril ma, siel si robit robotu, potom spat a ked som uz jacala ze mi treba na zachod tak PA sla po neho.ziadna u mna nesedela. prehupsla som na kozu, predychala som, prisiel doktor, PA po mne skocila az mi vyrazila dych, takze som prestala tlacit, dalsia mi tlacila hlavu na hrudnik az som si myslela ze mi zlomi vazy a nakoniec som porodila s nastrihom, lebo to dalej uz neslo.

latvia
18. feb 2010

albireo, az na to ze na slovensku poriadne guidelines nemas ako je to v ostatnych vyspelych statoch...ale velmi by sa hodili, aspon by sa nemohli pac stazovat ze sa robi nieco ine ako sa ma.postupujes podla guidelinov, si kryty..

strapco13
18. feb 2010

zuzu..ja nie som proti PA..uz som pisala, ze su dolezite pred, pocas a aj po porode
jasne, ze gynekolog na to nema cas...tiez som absolvovala predporodny kurz vedeny PA..ale az v 38 tt, taky zrychleny..takze masaz hradze nehrozila..nedociahla som
a rovnako som pisala, ze by tieto kurzy podla mojho nazoru mali byt preplacane poistovnou, aby nan mohli ist vsetky zeny bez rozdielu majetku
neviem ci pri dalsom tehotenstve absolvujem znova kurz /asi nebude cas/--ale som rada, ze som sa pren rozhodla..aj ked vela veci mi ako lekarke bolo jasne..ale vzdy sa da naucit nieco nove 😉

ja som si vybrala gynekologa, lebo mu verim..a tym padom som mala pohodu pri porode..jasne.ze obavy boli..ale bezne..ci bude maly OK a pod..nebala som sa samotneho porodu..a nastrih som si dohodla dopredu..ja som ho chcela, netuzila som sa natrhnut az po...takto som mala 3 stehy, pekna rovna ranka, v momente ako ma nastrihol, ulava, lebo som potlacila a maly bol vonku 😵 😵 😵 😵

latvia
18. feb 2010

ziadat teraz, v sucasnom stave zdravotnictva SR porodne domy a porody doma, je ako ziadat v sudane izbu v nemocnici s klimou ...to proste nejde.sme na tom tak uboho uz len so zariadenim nemocnic a s financiami ze porodne domy a porody doma su fakt hudba buducnosti...

latvia
18. feb 2010

mna by este pri tych umrtiach zaujimalo, na co konkretne tie deti zomierali....ci kvoli tomu ze nedostali vcas dobornu pomoc alebo by umreli aj v nemocnici? lebo to je sakra rozdiel...

strapco13
18. feb 2010

latvia..a hlavne hudba daaaalekej buducnosti 😠
takze zas sme pri tom istom..riadne vybavit nemocnice a zutulnit ich 😉 a potom uz len sup rodit 😀

zuzi118
18. feb 2010

latvia - pozri si ten link co som sem dala, tam je to presne uvedene, ako zdravotnik tomu budes urcite rozumiet (ak by sa ti chcelo, neprelozila by si to sem - myslim tu tabulku kde boli rozpisane dovody umrtnosti, nie celu studiu samozrejme).

samozrejme, ze by to neslo hned zajtra. To by bol hazard. Najprv potrebujeme zmenit povedomie, potom vychovat PA, potom zabezpecit legislativu, potom vybavenie a potom by to slo... myslim, ze ja to uz nestihnem ☹ ☹

latvia
18. feb 2010

u mna je to asi prof.deformacia, ale mne sa v nemocke dobre "byva" ...nehovorim ze by som nieco nezmenila, keby mi dali miliardu, viem jak ju pouzit 😉

annalena
18. feb 2010

albireo ja mam tu studiu vytlacenu od mojej PA spolu s inymi materialmi co mi dala v priprave na porod, kde sa preberali rozne alternativy. ona osobne od porodu doma odhovarala, (s cim sa ja plne stotoznujem, ale zase len moj nazor). ale moznosti mi boli predlozene vsetky, ja som ich vsetky zvazila a rozhodla sa.....nikde som nenapisala, ze sa v nej odhovara od porodov doma alebo podobne, su to cisla, ktore zuzi chcela, tak som ich sem hodila 😉

a myslim si, ze "psou povinnostou" kazdeho lekara nielen pracujuceho v Dansku by malo byt vykonavat prax svedomito a respektovat platne guidelines pre danu specializaciu....

latvia
18. feb 2010

zuzi, hlavu hore, rodit mozes aj v 70tke 😀

latvia
18. feb 2010

annalena, ja som ti tewraz nasla jednu vec, ktorou by si aspon scasti pomohla slovenskemu zdravotnictvu 😀 😀 posli mi vase guideliny, zavediem ich ked sa vratim domov 😝 😎

latvia
18. feb 2010

tak som si prstudovala tabulku pricin umrti a musim smutne skonstatovat ze takmer vo vsetkych pripadoch sa dieta zachranit dalo, ak by boli rodili v nemocnici 😔 😔 urcite si vie kazda prelozit co je sudden infant death syndrome.......uz len tieto deticky mali velku sancu prezit!!!!!!!!!!!!! a to nehovorim o dalsich ktore su tam uvedene, v dnesnej dobe liecitelne!!!! len par vrodenych anomalii tam bolo....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre